Sari la conținut

Samarkand 2008


Postări Recomandate

Se pare ca s-ar fi zvonit ca s-a furat Uzbekistanul de se hotarira Motonomazii acum vreun an sa plece in cautarea lui....

Iatr eu probabil ca am auzit acum vreo luna ca se da si recompensa pentru gasire, ca brusc m-am hotarit sa merg si eu.....evident, totul e pe motocicleta :rose:

 

Asa ca, iata-ma in ultima zi , ziua plecarii.

Dupa acea luna mai sus mentionata in care numai eu stiu pe unde m-am dedublat ca sa fac si pregatiri si job in acelasi timp, iata ca pe la ora 14 primesc un mesaj pe YM: " Gata, scoatem calculatorul din priza si plecaaaaam!" :unsure:

 

EU? Pai mai am un pic de calculat, de dat ultimele instructiuni, si dupa aia, cind o fi totul gata, sa ma apuc sa fac si eu bagaje.... adica pe la 6 seara.... ;) Pe la 8 sunt gata si incarc magarul. post-28350-1215504742_thumb.jpg

 

So....systems checkup:

Ignition....Clear!

Wheels....roling!

Breaks.....Uuuhhhhh!!!!! Aaaaaaa! ABS! ....clear!

Signal: to the right, to the left, ....clear!

Enter parents home: ...Clear!

Parinti.....clear! uite-i acolo cum fac poze mie: post-28350-1215504936_thumb.jpg

Kilometer log...Done! post-28350-1215505004_thumb.jpg

So...all systems running, Lady Guy gata de plecare! post-28350-1215505063_thumb.jpg

 

 

Din nou dau o cheie, verific daca sunt in plan si..... :blbl: e ora 10 seara!!!! Ce nebun mai pleaca la ora asta in Kazachstan, fratilor! pai nici unul, doar ca eu sunt o nebuna :kiss:

 

Las ca merge, ca in seara asta trebuie sa ajung doar pina la Bacau. Si asa si fac, evident pe la 2 noaptea, cind ii scol din somn pe prietenii cu copil mic, dar care fusesera preveniti si ma asteptau.

 

De ce toata aceasta nebunie de plecare?

Pai simplu, pentru ca Motonomazii, Adica Andi si Miha, caaltori cu state vechi ce urmeaza sa ma ghidez eprin aceasta lume mare deosebita si nebuna in care plecam, vin din Cluj. Cum ne vom intil;ni la Granita cu Ucrana si cum Clujul e in mod evident in avantaj kilometric fata de Bucuresti, am hotarit sa plec cu o zi mai devreme. Cgestia e ca intre timp acelasi lucru l-au gindit si ei si asa ca vor dormi (sau mai bine zis la ora aia deja dorm) la Bistrita, tot la prieteni.

 

A doua zi, dupa numai 4 ore de somn, trezirea repede sa-i mai prind la telefon inainte sa plece din Bistrita, caci asa fusese stabilit initial, doar ca au survenit mici probleme. Si anume ca legatura internet cu care doream sa va tinem la curent zi de zi nu prea vroia sa functioneze... cel putin doar la mine acasa, sper. Asa ca trebuie sa mai stau putin prin Bacau, sa vizitez reprezentanta providerului de Internet Mobile, ca sa ma lamuresc cum functioneaza noul meu telefon ce va asigura toate astea. Adica si GPS, internet si telefonie, plus poze. Vom mai si filma, tot multumita sponsorului nostru, dar cu camera m-am lamurit mult mai repede cum functioneaza.

 

Ok, ii prin la telefon si ne dam intilnire de data asta in Suceava, ca sa putem sa lamurim conexiunile inainte sa pierdem legatura gratuita cu *222. Se face 13,00 pina reusesc sa ma urc pe mobra si sa o sterg, ca eram deja cu nervii gata, ca nu mai plecam o data.... Si...Ura111 la 4 sunt al suceava si facem jonctiunea. (poate daca va vrea Youtube va vom da si filmuletzeel, ca deocamdata stau de 20 de minute si cel cu jonctiunea echipei nu s-a incarcat inca... :D )

 

La Sucava, post-28350-1215505917_thumb.jpg, dupa ce la plecarea din Cluj fusese verificat de catre post-28350-1215506039_thumb.jpg. Se pare ca si vrabiuta l-a gasit apt, pentru ca VICTORIEEEEEE! dupa ore intregi pierdute de mine fara succes pentru a face conexiunea intre teelfon si alte calculatoare, pe laptopul Mihai, merge din prima!!!!! :burnout:

 

Asa ca pe situl motonomad (dati pur si simplu click pe poza cu ochiul din semnatura) se afla prima transmisie live de la Suceava si de pe mobilul meu fara asistenta terestra!!!! E de bine, multumita Softpediei care ne-a asigurat la propriu documentarea turei si comunicarea internautica, o sa mai fie si altele, atit timp cit ne va tine bataia gsmului!

 

Gata cu pregatirile, acum chiar decolam, ca iar e seara si, desi nu mai vrem sa ajungem azi la Kiev, tot e bine sa mergem cit mai mult. post-28350-1215507060_thumb.jpgpost-28350-1215507072_thumb.jpgpost-28350-1215507090_thumb.jpg

Repede repede ajungem si la vama cu Ucraina, mai erau doar 45 de km. Evident, in vama nu se fac poze.

post-28350-1215507102_thumb.jpgpost-28350-1215507117_thumb.jpgpost-28350-1215507148_thumb.jpg. Pacat ca nu avem zecile de poze pe care ni le-au facut niste pushtani ...... :cheers: Tot aici incepem sa ne simtim calatori intre calatorii lumii, atunci cind ne intilnim cu niste lituanieni care se intorceau acasa din Crimeeapost-28350-1215507137_thumb.jpg

 

Dormim la primul "hotel la marginea strazii" ce ne iese in cale dupa Cernauti, unde in mod surprinzator, avem tot confortul. Insa noroc ca eram singurii cazati, caci altfel probabil ca am fi facut stalactite stind la coada la singura toaleta de pe etaj!!!! :blbl:

 

Oricum eram frinti, iar dimineata cele citeva ore de somn nu se prea fac auzite in creierii nostri. Ne punem totusi pe doua picioare si incepem sa impachetam post-28350-1215507419_thumb.jpg cele doua roti. Oare ce mobra ciudata mai e si asta....?post-28350-1215507489_thumb.jpg

 

Cind sa fumeze si ei o tigara, ne dam seama ca e cazul sa o stergem cit se poate de urgent! Astia ori nu au dezinsectie, ori si-au trimis trupele grele dupa noi!! :hug: post-28350-1215507585_thumb.jpgpost-28350-1215507622_thumb.jpg ori atacul animalelor asupra lui Andi continua...... :lol:

 

Pe drum am facut o multime de filmuletze, evident le veti vedea dupa ce ajungem acasa. Am vizitat si Hotinul, dar poze mai punem mai incolo. Am vrut sa filmez intrarea in Kiev, dar nu am prea avut ce, caci gazda noastra, locuieste chiar la intrare. Oricum, norul cu care ne-a intimpinat Kievul a fost cea mai frumopasa primire....post-28350-1215507843_thumb.jpgpost-28350-1215507985_thumb.jpg

 

O foarte frumoasa primire ne-au facut si Natalia si familia ei, post-28350-1215510243_thumb.jpgcare ne-au cocolosit toate cele doua zile cit am sta aici in asteptarea vizei pentru Uzbekistan. Acum plecam cu motocicletele gata echipate catre ambasada, apoi direct spre granita cu Rusia, pe care nu o putem trece azi, caci viza pentru Rusia incepe abia de miine. Sper sa avem un internet cafe acolo, ca sa continui cu pozele si povestea.

post-28350-1215506371_thumb.jpg

post-28350-1215506427_thumb.jpg

post-28350-1215506452_thumb.jpg

post-28350-1215506477_thumb.jpg

post-28350-1215506559_thumb.jpg

post-28350-1215506591_thumb.jpg

post-28350-1215506619_thumb.jpg

post-28350-1215506782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari pentru decizia participarii! Toata admiratia! Drum ferit de evenimente neplacute si sa va intoarceti cu bine!

Asteptam povestiri si poze interesante !

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: asa da, tura nu gluma.

daca vei da de zapada sau gheata voi fi fara grija, sper sa nu plangi prea mult dupa plasticele care eventual se vor sparge.

DRUM BUN si calatorie sprancenata . :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pssssst! Incet ca sa nu ma auda fortele cele potrivnice internetului, va scriu acum in miez de noapte din cel mai tare internet cafe din lume: un mare pat pliant dintr-un mare motel dintr-un mare sat din Ucraina, unde ne-am luat prima mare tzeapa. Adica am tratat un pret cind ne-am cazat si a trebuit sa paltim un cu totul altul doua ore mai tirziu, in miez de noapte, cind ne-am intors sa dormim. Va mai scriu si doar cit voi putea, pt ca laptopul imi semnaleaza tocmai ca nu mai am baterie, iar incarcatorul e undeva afara, la mobra, despartit de mine de citiva metri buni de ploaie sanatoasa. Asa ca atunci cind se taie curentul... se face intuneric :burnout:

 

Dragilor, mi-am propus si am cam promis sa va scriu cit se poate de zilnic, numai ca se prea poate ca zilnicul asta sa nu prea fie decit....saptaminal.

Pina ieri am fost mereu pe fuga, pentru ca am tot fost cu o zi in urma de km.

Spun pina ieri, pentru ca ieri......nici nu v-ar veni sa credeti daca v-asi spune de unde va scriu acum , asa ca, desi in general va fi mai complicat sa pun poze pina nu ajung acasa, aceasta poza tot o voi pune, ca sa muriti si voi de ris, asa cum am facut si eu.

post-28350-1215773023_thumb.jpgpost-28350-1215772970_thumb.jpg

Traiasca tehnica, desi m-am ingrozit cit va costa deja, desi abia daca am scris ceva si abia daca mi-am citit mailul de citeva ori! De aia nici nu voi putea pune poze, pentru ca sunt trafic si......8 euro pe mega, pentru cine pofteste! Din pacate nu am gasit internet cafeuri pe drum, pentru ca, daca va vine sa credeti, acestea se inchid in Rusia la 10 seara!!!!! :lol: Probabil ca inautii lor se culca devreme si ramin fara clienti mai tirziu, de aia! Cert . e ca mergem pina seara, ne cazam, mincam ceva si dupa aia desi sunt rupta si ceilalti se culca, incerc sa scriu cit voi putea direct prin conexiunea mobile. Si asta doar cit va exista si aceasta, caci in Kazachstan nu va exista. Cica, sper sa fie totusi, caci nici in Rusia nu ar fi trebuit sa fie si totusi este: Urrrrraaaaaa!

 

Pssssst! Incet ca sa nu ma auda fortele cele potrivnice internetului, va scriu acum in miez de noapte din cel mai tare internet cafe din lume: un mare pat pliant dintr-un mare motel dintr-un mare sat din Ucraina, unde ne-am luat prima mare tzeapa. Adica am tratat un pret cind ne-am cazat si a trebuit sa paltim un cu totul altul doua ore mai tirziu, in miez de noapte, cind ne-am intors sa dormim. Va mai scriu si doar cit voi putea, pt ca laptopul imi semnaleaza tocmai ca nu mai am baterie, iar incarcatorul e undeva afara, la mobra, despartit de mine de citiva metri buni de ploaie sanatoasa. Asa ca atunci cind se taie curentul... se face intuneric :blbl:

 

Dragilor, mi-am propus si am cam promis sa va scriu cit se poate de zilnic, numai ca se prea poate ca zilnicul asta sa nu prea fie decit....saptaminal.

Pina ieri am fost mereu pe fuga, pentru ca am tot fost cu o zi in urma de km.

Spun pina ieri, pentru ca ieri......nici nu v-ar veni sa credeti daca v-asi spune de unde va scriu acum , asa ca, desi in general va fi mai complicat sa pun poze pina nu ajung acasa, aceasta poza tot o voi pune, ca sa muriti si voi de ris, asa cum am facut si eu.

post-28350-1215773023_thumb.jpgpost-28350-1215772970_thumb.jpg

Traiasca tehnica, desi m-am ingrozit cit va costa deja, desi abia daca am scris ceva si abia daca mi-am citit mailul de citeva ori! De aia nici nu voi putea pune poze, pentru ca sunt trafic si......8 euro pe mega, pentru cine pofteste! Din pacate nu am gasit internet cafeuri pe drum, pentru ca, daca va vine sa credeti, acestea se inchid in Rusia la 10 seara!!!!! :hug: Probabil ca inautii lor se culca devreme si ramin fara clienti mai tirziu, de aia! Cert . e ca mergem pina seara, ne cazam, mincam ceva si dupa aia desi sunt rupta si ceilalti se culca, incerc sa scriu cit voi putea direct prin conexiunea mobile. Si asta doar cit va exista si aceasta, caci in Kazachstan nu va exista. Cica, sper sa fie totusi, caci nici in Rusia nu ar fi trebuit sa fie si totusi este: Urrrrraaaaaa!

 

Sa o iau deci de unde ramasesem, ultima data cind am avut timp si conexiune la pc. Eram inaintea plecarii de la Natalia, gazda noastra de la Kiev si mergeam sa ne luam vizele de Uzbekistan. Din pacate acest lucru ne-a intirziat o zi, asa ca de acolo graba.

 

Kievul e un oras foarte frumos, interesante sunt si drumurile ucrainene, desi cu un asfalt care m-a facut sa imi aduc aminte de copilarie si sa inteleg de ce se vaita tata pe atunci. La fel si drumurile din Rusia, in care am intrat in ceeasi zi, (cu asfalt net mai drept dar si mai alunecos dupa cum se va vedea), dar practic sunt doar drumuri ca toate drumurile si nu cred ca va plinge cineva daca nu va pun poze. Prefer sa economisesc traficul pentru cele cu adevarat deosebite...de acord? De altfel, probabil ca acum voi povesti doar, urmind ca, odata ajunsa acasa, sa pun si poze si multe, multe filmuletze!!!!!

 

Nu se supara nimeni, da? :unsure:

 

So, plecind noi tirziu din Kiev, nu am mai reusit sa trecem in Rusia in ziua aceea si a trebuit sa innoptam la un Motel in Pryniuky, acela din care scriam ca am luat tzeapa. Chestia e ca mai erau 100 de km pina la granitza si nici un althotel nici inainte nici inapoi, asa ca...si-au permis oamenii... :cheers: Tineti minte! faceti in asa fel incit sa treceti granitza in aceeasi zi daca mergeti spre Rusia din Kiev!!!! In plus ne cam ploua continuu de la Kiev, asa ca nici la cort nu puteam sta... :D

 

Eh, asta e, am luat-o ca pe o amenda si am plecat a doua zi mai departe...

 

Am trecut granitza cu Rusia in "doar" 4 ore jumate, si asta fiind primii la coada!!!! Miha si Andi ziceau ca asta a fost f. rapid, lor li s-a intimplat sa stea si 16 ore la iesirea din Ucraina la prima lor calatorie pe aceste meleaguri!!! Evident, nici aici nu se faceau poze...

 

Si dupa aia cox grav sa ajungem cit mai departe, adica la Kursk, oprirea de necesitate pentru ca, desi aveam in plan mai mult, se facea deja seara si eram gata.... Aici am avut in schimb noroc de o cazare aproape gratis daca e sa ne uitam la faptul ca totusi era un hotel: recomandam cu tata inima Hotel Central pentru cei care se multumesc cu toaleta si dusul pe hol (ca si la motelul supernou din prima seara unde a costat 15 dolari), pentru doar 10 dolari /pers. si in buricul tirgului!!! Cumparati-va doar mincare de acasa, ca restaurantele au deschis dar nu au mincare ;) sau daca da, sunt cele de lux....

 

Next day, cox sa ajungem macar pina la Borisoglebsk(480 km), pentru ca pina la Saratov nu aveam cum sa facem 780.....

 

Si ce noroc pe noi, ca daca noi nu am avut timp sa cautam clubul de motociclisti din Kursk, ne-a gasit el pe noi!!! Multumita lui Nikolai si a frieteniei moto din Rusia, am avut si noi nu numai unde dormi, dar vom putea si merge mai departe, chiar daca cu inca o zi intirziere...Stati ca va spun tot acushica.....

 

Dar mai intii poza cu Nikolai....de la clubul Mustangmoto Kursk, care ne-a agatzat, ne-a dat numarul lui si a pus in miscare rotitele motociclistilor din Borisoglkebsk sa ne astepte pe seara. Ma gindeam ca va fi bine, ca vom bea si noi niste beri si vom face niste poze cu noi prieteni cu pasiuni comune....

post-28350-1215775991_thumb.jpgpost-28350-1215775824_thumb.jpg

 

Ei bine, asfaltul rusesc, despre care pomeneam mai devreme, a fost de alta parere....

 

Sub moto-ul NU VA LUATI NICIODATA CAUCIUCURI HEIDENAU!!!!!!!!!, si in nici un caz cind ploua, dupa o serie de voblaje groaznice, (dintre care pe unul l-am surprins chiar si pe film, ) respectivul asfalt a reusit sa-i vina de hac motonomadului inaripat si sa-l scoata in decor...... :rose:

Rezultatul......people: OK, doar putin socati si foarte, FOARTE suparati ......Mobra....doar mici chestii indoite/sparte, dar fara de care nu-ti prea vine sa te duci mai departe, in nici un caz in Kazachstan.... si noapte care e gramada pe noi, la 100 de km de clubul moto din Borosobglebsk....

 

Asa ca acum vine partea care pe mine m-a impresionat asa cum imi visam sa ma poate impresiona cindva oameni.....

 

Scena era cam asha: mobra in shantz, pasagerii ei nu erau prea calmi, la telefon clubul ala nu raspundea, pe Nikolai nu avea sens sa-l sun, ca degeaba m-ar fi durut miinile, tot nu ma vedea.... :kiss: Inutil sa spun ca degeaba faceam cu ina la masinile care treceau...

 

Pina cind surpriza :blbl: opreste opre noi o masina si o vom intilni pe drum, din sens inv masina cu un tip, care ne face toata treaba de la telefonul lui....oare mai e nevoie sa spun ca la final mi-ers. a povestit ca si el e motociclist!!!????

 

Deci telefon lui Nikolai si-i spune tot ce s-a intimplat, Nikolai suna pe cineva din Borisoglebsk, si il suna inapoi. Tipul suna la acel cineva si aflam ca vine spre noi o masina sa ne intilnim pe drum. Ne ajuta la scos mobra din santz si pleaca abia dupa ce se asigura ca suntem ok.

 

Noi plecam cu viteza melcului inainte. Noroc ca s-a oprit ploaia, ca intre timp e intuneric! Dupa 20 de km, ne cuplam cu Alexei si Alexandru, veniti dupa noi cu masina. Evident, ne insotesc cu 50 la ora pina la ei acasa. Tot ei sunt cei care ne vor repara si mobra......

 

Acum cum s ava spun...e ca in pildele alea biblice cu bogatul si saracul.....Daca va spun ca mobra lui Alexei, o Dnepr MTZ11 e cel mai de pret lucru din curtea aia.....poate intelegeti ce vreau sa spun......

La doua noaptea, intr-o saracie pe care mi s-ar parea indecent sa o pun aici in poze, cei doi ne duc sa dormim in un din cele doua camere, eliberata pentru noi. Ei se inghesuiesc in cealalta, cu sotie si copil...Evident, un telefon face sa ne astepte mincarea pe masa cind ajungem.......

dyn5_4038.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca Tafu si Mihaela nu au patit nimic, motocicleta se repara. Am avut o stragere de inima cand ai pus primele poze si am vazut motorul lui Tafu desfacut si cineva lucrand la el, nu vai mai jucati asa cu nervii nostri...

 

Avti mare grija de voi! Suntem alaturi de voi si va tinem pumnii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guy_Ana, cand am citit topicul tau cu CB-ul pe dealurile din Bz-Vn, am fost uluit. Imagineaza-ti acum ce fata am! :(

Oameni buni, aveti grija de voi si intorceti-va sanatosi si impliniti cu inca o aventura extraordinara la activ!

Si umpleti topicul de poze, cand s-o putea! Pana atunci savurez povestea maiastru depanata, trade mark Guy_Ana.

Asfalt uscat si fara alte incidente neplacute!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A doua zi, Andi pleaca la shopping de oglinzi de bicicleta, ce se vor adapta in 5 minute cu o mica sudura, de parca ar fi originale! De altfel, in garajul "clubului" se gaseste evident tot ce vrei pentru a face o mobra de la zero, caci, dupa cum va asteptati, toti aici au evident numai comuniste si, asa cum le sta bine acestora, ele trebuiesc intretinute constant. Baietii sunt la propriu in curs de a compune una noua, dar mai interesant a fost cit de repede au reusit sa repare toate plasticele si tablele indoite la BMW- o masina care evident atrage instantaneu toate privirile oricui se afla prin preajma. Adica o mobra pe care ei evident nu au mai vazut-o mai ca niciodata de la asha apropiere. Cica doar o data anul trecut a mai trecut unul pe aici si i-au pus spitze de Ural ca sa-l repare :) !

 

Deci, multumita lor am si eu acum timp sa scriu tot ce ati citit, noroc ca nu sunt "prea" rapizi :D Acum ziua s-a dus, evident nu mai ajungem prea departe, dar mai bine, caci le datoram o bere MAAAAAREEEE :kali: . Sa vad doar cum ii convingem sa o primeasca, ca abia i-am pacalit sa iau una la garaj si nici de aia nu s-au atins!

 

O sa incerc sa pun si nishte poze cu ei si gata pe ziua de azi, ca a facut bataturi la taste laptopul! Saracul!

 

Voua toti va transmit :( :D si cit mai multizi km!

 

Din pacate nu prea cred ca voi putea da reply tuturor, dar daca e ceva ce va intereseaza in mod special sau avetzi curiozitati, voi face pe spionul pentru voi, doar spunetzi!

 

Sa ne vedem cu bine, ca miine daca totul e ok sper ca vom trage tare si vom iesi in Kazachstan si, dupa cum spuneam, nu stiu daca voi mai avea net........In schimb, dupa aia voi veni in sfirsit cu poze interesante, sper!

:hug: :hug:

 

Asta scrisesem ieri cit mai eram online, apoi a murit bateria telefonului. Apoi am mai scris offline inca citeva chestii interesante: cum ar fi de exemplu ca prin partile astea nu se merge ziua cu farurile aprinse......chestie nasoala daca te-ai obisnuit ca cei care vin din contrasens sa fie vizibili! Pina sa ma prind de ce tot intram in depasiri aiurea, era sa le ratez de citeva ori, pentru ca nu vedeam ca vine cineva din sens invers........

 

In privinta peisajului.....Rusia (si si Ucraina de altfel) e o tara cu niste nori foarte frumosi......ca asta e cam tot ce vezi in materie de peisaj. Vazindu-i, mi-am amintit de peisagistica cumulara a scolii rusesti si i-am inteles de ce sunt asa bogate in nori tablourile lor. Am zeci de poze cu cerul, mai ales ca asta e cam tot ce vezi.....in rest, kilometri intregi de sosele marginite de .....siruri compacte de pomi! Daca nu te uiti la kilometraj, habar nu ai uneori ca ai schimbat locul. Se pare ca asa era moda in fostul imperiu. Sa nu vezi nimic in laturile drumului, chit ca e sosea sau cale ferata......Intre timp, intrind de citeva ori in bataia vintului atunci cind se terminau acei pomi, am inteles: daca nu ar fi ei, probabil ca iarna nici nu s-ar mai vedea soseaua.

 

Si inca un lucru “dragutz” si cred ca unic in lume. Eu, cunoscuta la unii pentru pasiunea mea pentru harti, evident ca nu aveam habar de GPS: nici ce e si nici cum functioneaza.....De aia am crezut ca nu vad bine cind, indreptindu-ne noi cu gpsul in brate spre Rusia, acesta a inceput sa nu gaseasca Kievul de exemplu......Insist si vad ca mi se termina drumul pe harta....(poza gps aici). Ininist si dau zoom outr si vad ca.......surprise: in locul Rusiei e o mare pata alba. Toata surprinderea me```````a devenit de fraier dupa ce am citit ca GPS e un sistem exclusiv al SUA.....evident ca nu era sa-i lase Rusia sa le citeasca hartile din cosmos, nu? Singurul lucru pe care nu-l mai inteleg eu atunci de ce toate discutiile alea despre a nu avea noi voie sa intram cu GPS in Rusia, ca tot e degeaba.....

 

Ma rog, pe noi nu ne-a intrebat nimeni de telefoane cu sau fara GPS sau de altfel de nimic legat de tehnica pe care o avem la noi. Ori au aflat si ei ca nu se vad pe GPS, ori s-a relaxat politica in aceasta privintza, cert e ca toate temerile propagate inclusiv pe acest sit legate de acest subiect sunt nefondate. Puteti merge linistiti cu ce vreti voi in Rusia, nu va intreaba nimeni nimic. Dar nici la nimic nu va foloseste!!!!!

Revenind la prezentul offline,cei doi au rezolvat super ok cu mobra lor, care e ca noua.

 

Acum voi nincerca pentru ultima oara sa pun aceste rinduri pe sit, fiind la vreo 200 de km de granitza cu Kazachstanul, acolo unde ni se prevede ca nu vom mai avea acces decit de la internet cafeuri. Iar cum aseara in Balashov unde am dormit (la vreo 80 de km de baietii carora nu am mai vrut sa le mai stam inca o noapte pe cap) netul a functionat la cafe 24 de ore cu exceptia orei 22 cind am mers eu........urati-mi succes.

 

Toate bune, ne reauzim cu prima ocazie. :hug:

 

Gata, inca 100 km pina in Kazachstan! Ne vedem in 4 zile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

GPS e american dar are acoperire globala. Probabil nu ai avut tu harta pentru Rusia. Rusii, chinezii, indienii, EU au fiecare cate un asemenea sistem din motive de siguranta, americanii pot "bruia" intentionat semnalul GPS, afectand receptoarele GPS. Inteligent, nu?

 

Distractie maxima,

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

GPS e american dar are acoperire globala. Probabil nu ai avut tu harta pentru Rusia. Rusii, chinezii, indienii, EU au fiecare cate un asemenea sistem din motive de siguranta, americanii pot "bruia" intentionat semnalul GPS, afectand receptoarele GPS. Inteligent, nu?

 

Distractie maxima,

Fade

 

GPS actual este american intradevar dar nu este bruiat nicaieri pe glob - stiu sigur asta datorita faptului ca lucrez in aviatie si sistemul este folosit global de toate aeronavele. Este unicul sistem in functie in prezent si este format din 24 (32 planificati functionali in 2008) de sateliti geostationari, iar prin receptia semnalului a minim 3 se calculeaza pozitia exacta unde te afli si se coreleaza cu hartile preincarcate in receptor. Singurii care tot incearca cu ceva succes de ani buni sa ofere o alternativa sunt europenii care in 2005 au lansat abia primul satelit din cele 30 pe care le vor in sistemul lor GPS numit Galileo. Daca le iese socoteala abia in 2013 va fi functional. Intradevar incearca si rusii (Glonass) si chinezii (Compass) si indienii (IRNSS)dar nici unul nu e functional inca.

Asa ca se pare ca Guy nu are hartile cu Rusia incarcate pe aparat.....

 

Pt Guy: spune-mi si mie te rog cum e cu viza pt Ukraina

 

Referitor la GPS, mi se pare fair sa mentionez si faptul ca, desi e un sistem militar american, utilizarea lui gratuita la nivel global a devenit posibila dupa decizia lui Reagan venita in urma doborarii unui avion corean civil de catre aviatia militara sovietica in 1983. Avionul in cauza se ratacise si penetrase spatiul sovietic in urma unei erori de navigatie.

Editat de Scufu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i, ca sa nu postam inutil, Guy iti poti descarca harti de pe torenti: http://www.mininova.org/search/?search=garmin+russia

Le incarci pe gps si mere'.

Cat despre bruiaj ziceam ca se poate, nu ca se si face. Probabil in caz de razboi se recurge la metoda asta (pot bruia doar o anumita zona), receptoarele GPS militare americane decodeaza un alt semnal diferit de cel GPS normal (civil) nefiind afectate de bruiaj.

 

Sanatate,

Fade

Editat de fade2black
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun sa aveti si fara alte incidente...

Totusi, cauciucuri Heidenau? Care a fost logica alegerii?

Eu vreau sa-mi iau pentru africana dar doar pentru mers off... Pentru sosea si macadam sunt multe alte variante foarte bune de la Pirelli, Bridgestone, Metzeler...

 

Multa bafta, va urmaresc cu ganduri bune... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta in continuare. Imi place cum scrii, dar si mai mult mi-ar facea placere sa ajungi acasa intreaga si cu un desfasurator de costuri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noutati dayana, asteptam noutati, daca nu merge netul, iti dau adresa de a birou, trimite o scrisoare ceva...

 

cum se comporta f-ul la drumurile respective....sa stiu, mi-l pastrez sau caut altceva?

 

pana atunci..up=up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verificati setarile suspensiei si distributia greutatii pe mobra cu voblaj. E posibil sa fie dezechilibrata. Am heidenau pe spate (k60 - profil mixt ) si imi place mai mult decat metzlerul enduro 3 anterior. in ploaie tine foarte bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti ok, frati Uzbekistanezi? Spuneti ceva, alea 4 zile au trecut demultisor... :crack:

Da eu una sunt ok. In profilul lui tafu scrie ca aventura e produsul unei insuficiente planificari. Eu nu am planificat nimic, l-am lasat pe el si de aventura am dat. E drept ca asta am cautat dar dupa cum i-am spus si mihaelei, daca vroiam sa mor plecam singura. De scris nu am mai scris pt ca am descoperit ca-mi vind mobra daca continui iar cum dl tafu nu a gasit nici un motiv ca eu sa o fac si nu a fost decit doar un alt mod de a le strica lor excursia, mi_a fost cam greu. Asa ca acum, dupa ce am aflat in a doua zi ca sunt un animal si ca el nu se poate bizui pe mine nici mort, dupa ce am stat vreo 30 min linga mobra cazuta in desert si am alergat juma de km ca sa opresc un camion sa ma ajute in timp dl tafu ma astepta 5 km mai incolo la umbra ca doar desertul e mare si cum era el sa ma caute, dupa ce am aflat ca eu sunt sursa tuturor relelor in ura asta, ca sunt o p.... _(ce bine, ca acum o sapt zisese ca nu sunt femeie!), si ca sa ma duc la d..., va scriu acum de pe mobil direct, de la granita kz-uzb in sfirsit libera!.si in vacanta. Sper sa supravietuiesc desertului care sta intre mine si casa si sa ajung sa va arat si poze, care momentan sunt toate la ei, dar momentan se pare ca sunt a treia nebuna care se plimba singura pe mobra prin lume! Sir Guy sa traiasca si sa fie sanatos ca momentam cam tuseste destul de serios, se pare ca de la benzina. Pe curhnd!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu una sunt ok. In profilul lui tafu scrie ca aventura e produsul unei insuficiente planificari. Eu nu am planificat nimic, l-am lasat pe el si de aventura am dat. E drept ca asta am cautat dar dupa cum i-am spus si mihaelei, daca vroiam sa mor plecam singura. De scris nu am mai scris pt ca am descoperit ca-mi vind mobra daca continui iar cum dl tafu nu a gasit nici un motiv ca eu sa o fac si nu a fost decit doar un alt mod de a le strica lor excursia, mi_a fost cam greu. Asa ca acum, dupa ce am aflat in a doua zi ca sunt un animal si ca el nu se poate bizui pe mine nici mort, dupa ce am stat vreo 30 min linga mobra cazuta in desert si am alergat juma de km ca sa opresc un camion sa ma ajute in timp dl tafu ma astepta 5 km mai incolo la umbra ca doar desertul e mare si cum era el sa ma caute, dupa ce am aflat ca eu sunt sursa tuturor relelor in ura asta, ca sunt o p.... _(ce bine, ca acum o sapt zisese ca nu sunt femeie!), si ca sa ma duc la d..., va scriu acum de pe mobil direct, de la granita kz-uzb in sfirsit libera!.si in vacanta. Sper sa supravietuiesc desertului care sta intre mine si casa si sa ajung sa va arat si poze, care momentan sunt toate la ei, dar momentan se pare ca sunt a treia nebuna care se plimba singura pe mobra prin lume! Sir Guy sa traiasca si sa fie sanatos ca momentam cam tuseste destul de serios, se pare ca de la benzina. Pe curhnd!

 

Numai la probleme de genu asta nu m-as fi gandit sa apara. Multa bafta acum ca ai ramas singura din ce am inteles si sa ajungi cu bine in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu una sunt ok. In profilul lui tafu scrie ca aventura e produsul unei insuficiente planificari. Eu nu am planificat nimic, l-am lasat pe el si de aventura am dat. E drept ca asta am cautat dar dupa cum i-am spus si mihaelei, daca vroiam sa mor plecam singura. De scris nu am mai scris pt ca am descoperit ca-mi vind mobra daca continui iar cum dl tafu nu a gasit nici un motiv ca eu sa o fac si nu a fost decit doar un alt mod de a le strica lor excursia, mi_a fost cam greu. Asa ca acum, dupa ce am aflat in a doua zi ca sunt un animal si ca el nu se poate bizui pe mine nici mort, dupa ce am stat vreo 30 min linga mobra cazuta in desert si am alergat juma de km ca sa opresc un camion sa ma ajute in timp dl tafu ma astepta 5 km mai incolo la umbra ca doar desertul e mare si cum era el sa ma caute, dupa ce am aflat ca eu sunt sursa tuturor relelor in ura asta, ca sunt o p.... _(ce bine, ca acum o sapt zisese ca nu sunt femeie!), si ca sa ma duc la d..., va scriu acum de pe mobil direct, de la granita kz-uzb in sfirsit libera!.si in vacanta. Sper sa supravietuiesc desertului care sta intre mine si casa si sa ajung sa va arat si poze, care momentan sunt toate la ei, dar momentan se pare ca sunt a treia nebuna care se plimba singura pe mobra prin lume! Sir Guy sa traiasca si sa fie sanatos ca momentam cam tuseste destul de serios, se pare ca de la benzina. Pe curhnd!

 

Sa ajungi intreaga acasa !

Drum bun si sa ne auzim cu bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...