Sari la conținut

Samarkand 2008


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:) vai de capul vostru: LA TOTI TREI !!!!

NU SE FACE ASA CEVA INTR-O CALATORIE, nu-mi vine sa cred, nu pot sa cred - OAMENI CULTI CU CEVA PREGATIRE SOCIALA (teoretic), SA TREACA PRINTR-O ASEMENEA FAZA ....... ????!!!!!

.......................... nu stiu ce sa mai scriu ................................

vreau sa va intoarceti TOTI CU BINE si sa va lasati de mersul pe doua roti, nu va reprezinta !!!! (POATE CA NICI PE MINE DAR ASA CEVA ......................NU SUNT EU BURICUL PAMANTULUI DAR NICI SA TREC PRIN ASA CEVA NU AS DA OCAZIA SA SE INTAMPLE)

am vorbit la modul general pentru ca nu stiu cine este mai vinovat ca celelalt si NICI NU MA INTERESEAZA, problema este ca sunteti prea ORGOLIOSI SI NU STITI SA CEDATI ATUNCI CAND E CAZUL - PACAT, ar fi putut iesi o tura de neuitat in viata voastra, dar nu va intereseaza aspectul asta.

 

Va rog sa ma scuzati pentru aceste randuri deranjante, dar ................ ma uit la alte excursii facute de colegi de-ai nostrii si ................ sunteti departe, adica in directia opusa (intelegeti voi).

DRUM BUN SI POATE ACUM IN AL 13-lea CEAS SA VA SCHIMBATI ATITUDINEA.

:unsure:

 

multe se pot intampla la drum lung. inainte de a va agita, dati-va cateva sute de km/zi macar cateva zile la rand si numai dup-aia emiteti opinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forumul acesta e o reflectare minora a realitatii.

Voi trei, ar trebui sa traiti o experienta de viata, nu o experienta printre biti si taste.

As face in primul rand drumul asta pentru mine. Nu as incerca sa conving pe nimeni de nimic si nu as incerca sa demonstrez nimanui nimic. Doar mie. Ca nu am trait ca o vita.

Pentru ce e nevoie de relatarile astea de pe traseu si de telenovela asta. Credeti ca ii pasa cuiva ?

 

Sunteti afara, in libertate, acolo unde v-ati dorit ani/o viata sa ajungeti si unde altii vor visa mereu sa ajunga, dar vor muri cu visele.

Dati gaz, reparati, impachetati, gatiti, fumati, dormiti, comunicati, experimentati, injurati, urati-va, imprieteniti-va, accidentati-va, socializati, imbatati-va...

 

Oriceeeeeeeeeeee vreti voi, insa lasa-ti forumul asta si ... traiti !

 

Discutam doar la sfarsit, cand veti fi in tara ! Pana atunci restul nu conteaza si (pe mine) nu ma intereseaza.

 

Va tin pumnii si toate gandurile mele de bine merg in continuare spre voi, indiferent in ce configuratie veti fi!

 

Dear beloved!

 

Sa inteleg din cele de mai sus ca faptul ca va scriu de pe drum e ceva in neregula?

Nu scriu pentru biti si nici dintre taste, ci momentan din Buchara, la o viteza de 48 de kbps ( :D acasa am 4 mega!!!) si poze mi-ar fi deci oricum imposibil sa postez. Asta una la mina. Doi, a descarca poze din tel meu la dioversele pcuir pe care elk gasesc, ar insemna sa instalez pe fircare programul telefonului meu, cu care fac pozele!!!! Nici chiar atit timp nu ma, caci, as acum scria mai sus, trebuie sa calatoresc, nu sa ma diluez in taste totusi! Atit timp cit aveam pcul mihai ar fi fost teoretic mai simplu, daca nu ar fi fost de fiecare data cind pomeneam cuvintul pc sau internet un motiv de pufneli si mormaieli.....asa ca am lasat-o balta la un moment dat..... De pe telefon costa 8 euro pe mega si, cu toata sponsorizarea, am descoperit ca minacrsem toti banii pina sa ies din Rusia. De aia am cerut voie la un moment dat sa scriu doar si sa pun pozele cind ma intorc. de altfel am filmat mai tot ce am fotografiat si daca o sa ma lasa Youtube, o sa fie mult mai interesant (asta asa, ca sa va fac incalzirea si sa va tin pe jar...... :D )

 

Daca credeti ca nu e cazul sa mai scriu ma opresc, no problem. Dar, asa cum a trebuit sa ii argumentez la un moment dat lui Tafu timp de 10 minute ca sa ma lase sa dau un copy /paste de 5 min cu un post al meu, nu scriu ca sa ma dau mare la ".....aia de pe forum". Scriu pentru prieteni, pentru parinti si pentru ca asa am promis, chiar daca nu ma pot tine si de promisiunea cu pozele. Repet, daca e cazul sa ma opresc, o fac usor, pentru ca e mai simplu si pt mine.....

 

Oricum, apropo de berile de la intoarcere (care ar trebui sa fie undeva pe la 8-9-10 august conform programului lui Tafu), intentia mea este sa fac o intilnire cu toti cei care vor avea placerea sa vina, intilnire al care sa va arat tuturor cit mai multe poze si filmuletze, mult mai multe de cit pot pune pe sit. Va fi evident o seara cu beri si povesti, chiar daca nu imediat dupa sosire, avind in vedere ca fabricarea slide-showului cu selectia din mii de poze si prelucrarea a sute de clipuri va lua ceva timp.....

 

Ok, acum gata cu chestiile organizatorice...

Sa scriu repede ce si cum, ca sa mai am timp sa plec mai departe...deh, programul ma obliga, pt ca sa mai ajung al intilnire.....

 

Deci, dupa cum imi promisesem, a doua zi dupa ultimul post am plecat din samarkand. Am mai vizitat rapid cite ceva, am mai mers si pian la un dentist ca aveam o minuscula problema si am plecat.

Despre Samarkand, ca oras o sa va povestesc in poze. Despre Samarkand ca aventura mea personala, pot sa va spun ca a continuat exact ca pina acolo. La hotel am platit ceva mai mult decit de obicei, adica 20 de dolari cu micul dejun inclus, dar am avut aer conditionat, dus si wc in camera, intr-un local unei familii, in care aproape am fost ca o fiica! Poate vi se pare ridicol ce va scriu, dar in aceste tari esti de ceel mai multe ori fericit daca nu te speli pe miini cu apa minerala dapoi sa ai si wc cui scaun....! Omul m-a insotit seara pina al net si m-a asteptat, a doua zi m-a dus la dentistul lui si mi-a dat si mincare pt prinz! Nu stiu cit de strins la punga poti fii si care e cel mai mic pret pe care poti vrea sa il platesti intr-un mare oras turistic, in care vrei sa ajungi cit mai devreme ca sa nu fii iar nevoit sa locuiesti la hotelul din centru (si sa platesti 50 de dolari/34 dolari trei persoane - :disappointed: tot eu am fost evident de vina si pt asta ), dar eu gindesc ca banii pe care i-am paltit ca sa stau unde credeti...exact in centru! au fost prea putini pentru ce am primit in schimb....

 

Bun....! Prinul drum a fost la agentia de turism dimineata si acolo am stabilit totul. Aventura am cautat, aventura am gasit! Omul imi spune unde e tabara si ca e asfalyt pina acolo, mai putin ultimii 6 km, dar va vorbi cu cei de la atbara sa ma astepte intre 7 si 8 in sat, ca sa ma conduca. Si ca ma costa 65 de dolari. Eram asa grabita sa plec ca am si uitat sa ma tirguiesc, dar oricum eram fericita ca nu mi-a cerut 200 de euro, ca totul ar fi fost posibil.....

Bine, deci vizitez eu ce mai vizitez, imi iau bagajele si, asha, ushor si fara graba, ca nu aveam decit vreo 300 de km de mers, plec pe la 4 din samarkand. Acu tre sa spun pentru cine nu ma stie, ca eu daca merg, merg. Adica ma urc pe mobra si nu mai aiu mina din gaz decit daca am nevoie sa iau benzina, cer indicatii, etc. Asta e si motivul pentru acre nu simt nevoia sa petrec o zi intreaga pentru a parcurge cei 300 de km, if you know what I mean. Si ca tot zoceam de directii, socoteala din casa nu se potriveste cu cea din tirg, ca am pierdut cel putin o ora pe drum cu cerutul acestora, pentru ca aici practic nu exista nici un indicator....nici macar ep soseaua nationala, d-apoi pe drumuletul alb pe care urma sa merg eu.....Asa ca intii ma indruma bashtinsashii pe un drum secundar spre Buchara, motiv pentru care pierd drumul pe care vroiam eu de fapt sa divaghez, apoi imi ia o multime de timp sa regasesc soseaua nationala. In final merg divaghez pe alt drum secundar (inrebari iar al fiecare intersectie si cu reintrebare, pentru ca nu toti stiu pe ca lume se afla si multi iti spun prostii- mi s-a intimplat de citeva ori....). Unul intii galben, apoi alb. Daca asi dfi fost in Kazachstan, unde inclusiv ditai dunga rosie pe harta s-a dovedit un dezastru pe care l-am parcurs in doua zile, probabil asi fi fost in pom. Dar aici...exact cum zisese tipul de la agentie: un asfalt perfect, de sub 100 nu am mers, ba chiar si cu 140 pe alocuri (pe soseaua nationala la 120 esti kamikatze, btw!).

 

Ok, poate credeti ca asta a fost aventura? Ca recunosc, chestia cu asfaltul n-am prea crezut-o si am avut initial o stringere de inima sa merg singura prin pustii si pe intuneric, pentru ca da, intunertic se facu pina la urma. Nu, aventura a fost sa gasesc benzina mai mare de 80, fratilor! ca am pierdut o ora cu asta in ultimul oras unde puteam alimenta si se uitau aia la mine ca masini straine si nici nu inetelgeau ce vreau.... :-L In final, la o mareata ora 8, cind tipul de la iurte urma sa plece de la locul de intilnire, cu nervii la pamint, bag benzina de 80 si ma rog sa mearga, ca mai bag si niste aditiv. (Ulterior am aflat de la niste mobristi de care o sa va povestesc mai incolo, ca ei au tot bagat 80 in dakarurile lor, ca altceva nu e nici in locurile mai populate ca Chiva si Buchara, si mobrele au mers briici... :ok: ).

 

Bun, plec deci la blana directia sat, pina unde descopar cu veselie ca sunt un final doar 70 de km, nu 120 cum scrisese :blbl: pe unicul indicator pe care l-am gasit prin acele parti... Yuppie! Doar ca acum sunt in sat si e vreo 10 si toti dorm...mai putin din fericier unii la un magazin, care imi adu cu mine un pusti (pe acre il voi aduce a doua zi inapoi) sa ma duca. Si ajung la iurte.......Si acolo ce sa vezi......Ca patronul cind ma vede.... :D habar nu avea de mine, evident nici nu ma asteptase si....isi facea cruce si ma tot intreba cum am reusit sa ajung acolo... :D Well si iaca asa ce bine e sa fii muher, ca zice omul ca bineinteles ca nu am sa-i platesc nimic, ca admira fetele ca mine si ca evident ca ma primeste sa stau....

 

Nici nu am cuvinte sa va povestesc ce kool a fost....Dormit iurta cu miros camila, cina copioasa, mic dejun copios, intrat in lumea mare a calatorilor pe multe meleaguri, schimb de experienta cu acesttia, prietenie si simtit ca apartin unei rase minunate! A doua zi insa, din pacate ne existind turisti, niet camile. Ok, facem ce putem si-i tragem o tura prin imprejurimi cu mobra prin "dune" . Cind sa plec, stoi Dayana, ca vine pustiul cu camila. Adica acesta, despre care nici nu stiam ca mai era pe acolo, cind a aflat, a alergat cit vedeai cu ochii ca vazuse el pe acolo o camila, a prins-o si mi-a adus-o si inseuat-o, sa ma plimbe cu ea..... :D Evident ca i-am dat un bacsis, adica o suma modica pentru noi, dar sigur mult pt el, care nu avea bani deloc. Dupa aia, cum sa ma lase oamenii aia sa plec fara sa maninc, ca era deja 2...ia mai fata si prinzul, si inca la pachet, ca nu am putut minaca tot si de atunci tot maninc din pachetul primit de la ei....In final am insistat sa platesc, le-am dat :D 20 de dolari si au zis ca e prea mult..... :D Halal hotel si unde mai pui ca era asa mishtok, ca mai nu asi mai fi plecat de acolo...

 

Bine, dupa aia am mai vizitat si lacul, am facut o mica baitza si am luat-o la picior, la (acum pentru mine se pare clasica ) ora 4. La 6 eram la Buchara, cazindu-ma la hotelul recomanadt de doi turisti polonezi intilnitzi la iurta. Fix (unde credeti?..) in buricul tirgului, pentru groaznica suma de 10 dolari cu micul dejun inclus, aer conditionat, etc. :D Asta e.. daca ajung mereu tirziu in orase, nu am timp sa caut chestii ieftine la periferie.....ce sa fac?

La hotel, o multime de turisti, aflat o multime de povesti si dat seama cit de nesemnificativa e tura asta fata de ce fac altii (bine, dar toti cu demisia data, fara exceptie....)si, mai ales, un neamt si un englez pe 2 Dakaruri, in drum de un an spre AUstralia. Mi-a prins f bine ca mi-au dat amanunte despre drumul care ma asteapta, la care voi pleca indata ce termin de scris... (adica tot la 4, ce credeati voi....). Sunt 450 de km, in mare parte fara asezari omenesti, cu asfdalt dar...pe alocuri gudron care ti se lipeste de mobra si nu ai pe unde sa-l ocolesti...pe alocuri dune de nisip in mijlocul drumului.....etc. Cert e ca ei au facut cica 8 ore de la Chiva la Buchara. Asa ca, avind in vedere ca nu puteam pleca dimineata si sa nu vizitez Buchara si nici la prinz ca muream de cald. plec ca de obicei dupamasa. In principiu nu cred ca voi ajunge chiar la Chiva, ma astept sa dor undeva pe drum. In plus, se pare ca la un anumit momentr ca trebui sa trec un pod de plute :) si dincolo de potentialul risc, vreau neaparet sa-l pot si fotografia, deci nu il trec noaptea.

 

So, dear beloved, :hug: acum inchei si plec, spuneti-mi daca sa va mai scriu sau nu....ca oricum nu stiu de unde o sa mai am ocazia. La chiva netul e se pare incet si prost (mai incet de 48 de mbps ce paote fi??????), dupa care mai e o singura oprire la Moinaq, unde e un sat amarit unde nu am astept sa am net deloc....Asa ca nu va impacientati, s-ar putea sa ne auzim peste citeva zile oricum......

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aiaiaiaiaaaaaiiii dayana mama

 

 

scrie ca tare e fromos, macar sa ne bucuram din cuvinte daca pe acolo noi nu am fost

 

brava tie fata, brava!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ _Ana:

Discutam cand ne-om intalni la o bere.

Pana atunci eu ...pana mea... raman acasa ca sa citesc aventura voastra.

Tot norocul din lume in continuare, tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "binevoitorii" de dinainte care te sfatuiesc sa nu mai impartasesti aici, cu noi, aventurile tale, te-ar fi sfatuit sa nu pleci in tura asta ca e periculos, n-ai mai fi plecat?

Multi, ca si mine, asteapta vesti de la tine. Cum bine a mai zis cineva inainte, vedem si traim si noi prin ochii tai. Hai bafta si asteptam sa ne scrii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...bon voyage!...profita de faptul ca esti singura!...daca mai ai bani si timp, nu te grabi acasa si ma invirte-te pe acolo!...pe cei 2 ignora-i si gindeste-te ca ti-au facut un favor iar celor 2 le urez sa se bucure de singuratate!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot scris mailuri si iata ca mi-a mai ramas doar juma de ora pina ma dau afara astia de la net, asa ca voi scrie scurt. Oricum, mare lucru de ieri la Buchara incoace nu s-a intimplat.....

 

Am plecat totusi alaltaieri, desi se facuse 6 si ma batea o lene si un somn de ma tot gindeam daca sa mai plec....M-am gindit totusi ca cei 100 de km pe care ii pot face pina la ultima localitate inainte de desert, cea unde se face si ultima alimentare, vor fi cel putin 3 ore bune de somn a doua zi. Si ce bine am facut!! Pe la 8 eram cazata intr-un sat la marginea universului, intr-un buncar care ar fi putut fi la fel de bine si de tabla, ca semana foarte bine cu o chestie din aia in care dorm muncitorii pe santiere...Apa la dus ar fi fost chiar tupeu sa vreau, asa ca am facut cel mai tare dus din viata mea, turnindu-mi apa cu galeata in cap, dar a fost in caldura aia de belea, nu m-asi mai fi oprit din carat galeti...Macar camera a fost curata.

 

Una din marile mele curiozitati/dorinte in aceasta caaltorie a fost sa gasesc cit mai multe cluburi moto, ca vad si eu daca si cum o duc alti mobristi in lume. Pe aici sunt o multimede mobre, toate IJuri, evident. Cel mai haios e ca prima intrebare a oricui este daca mobra mea e IJ. N-or fi aia mobristi, dar au simtul SFului, ce-i al lor e al lor! :D Adica ei chiar nu vad diferenta!!?

Ma rog, ideea e ca nu a durat cit sa intru sa intreb daca au locuri (culmea, era aproape plin!!!!), ca intreg clubul moto din sat era gramada in fata motelului. Poze, dureri de miini, etc. Ce mi-a placut insa daca pot spune asa, a fost ca oamenii aia isi dadeau seama ca mobrele lor, asha tunate cum erau ele, sunt mult sub nivelul lui Sir Guy. Si parca nu le venea sa creada ca eu chiar ma uit la ele si vreau sa fac poze cu ele.....

 

Bref, a doua zi, dupa o noapte in care nu stiu de ce dar aproape nu am dormit, ma trezesc la 7 ca sa plec cit mai repede , sa nu ma apuce "jarca " cum ii spune pe aici pe drum. Ma asteptau 350 de km, din care 250 prin desert, pe un drum despre care cei doi caaltori mobristi din Buchara ma prevenisera sa "ma astept la un drum greu" > Ei cica facusera cei 450 de km in 8 ore, iar cum eu recuperasem de cu ziua una, mai ramineau 7...

 

Bref. Alimentez, iau si benzina de rezerva si-i dau blama. Primii 100 de km, 140....... :D Apoi mare portiune cu nisip pe sosea.....max 1 km, dar un strat fin, de treceai fara probleme cu 60 pe el...... :D apoi vreo 40 de km de drum gen de 10 ori mai bun ca o forestiera, de pietris batut si drept ca-m palma (nici macar gropi), asa cum unele din satele noastre sunt fericite sa aiba acum, dupa ce a venit UE si le-a dat bani.....Si ala era cica santier, caci in acele portiuni sa munce ala continuare a sfaltului ala perfect.....Ultimii km a fost asfalt mai vechi, dar cu suficient de putine gropi cit sa te lase sa mergi cu un lejer 120..... :hug: Ce sa zic??? Se pare ca nici Globe trackerii zilelor noastre nu mai sunt ce-au fost..... :D Eu propun sa le organizam inainte de plecare o tura prin forestierele patriei, ca sa nu se mai socheze pe aici....

 

In final nu stiu cite ore am facut in total, pentru ca la un moment dat i-am prin din urma pe cei doi care tocmai stateau la o chaihana sa ia masa de prinz si am sta si cu ei ceva. Ma bucurasem pe traseu sa aflu de la un politist ca sunt in fatza mea cu o ora, pentru ca conform programului ar fi trebuit sa fie in fata mea cu o zi si pian atunci nimeni nu ii vazuse....le dadusem mai multe mesaje, dar daca le-au citit, raspunsul lor nu ajunsese la mine. Vorbind (mai cu spateel unii, mai cu fatza altii, aflu ca au raspuns, dar eu nu primesc mes lor- locru care se pare ca persiste si e nashpa, ca nu putem comunica). Bref, aveau prbleme cu benzina, pentru ca se pare ca nu almentasera inainte de desert :D si nu se stia daca si unde vor gasi...eu aveam, le-am oferit, dar tafu a preferat sa refuze :D ...... :-L Oricum, o vreme ne-am tot intersectat si stiu ca au gasit pian al urma, apoi eu am ramas la rindul meu sa maninc si am luat-o apoi pe o varianta, in cautarea vechii fintini sau vechiului zid al orasului (wall sau well, nu se intelege pe harta). Nu a fost decit o ocazie desi mai mult macadam si nervi, pentru ca timpitii lor sunt mai tari decit ai nostrii. Orice ii intrebi, ei zic ca tien, de la un moment dat ma temeam ca nici nu mai sunt ep drumul cel bun, dat fiind ca indicatoare...evident ioc! Ce sa mai incerc sa intreb de ziduri, ca le suprasolicitam inteligenta si facea plici! Ne mai vorbind de femeile pe care daca le intrebam se uitau la mine, apoi una la alta si air la mine cu nishte ochi mari si blinzi..... :blbl:

 

Am mai dat si in nishte voblaje de la un moment dat pur si simplu mi-a sarit un geamantan de pe suport....noroc ca nu s-a spart, dar cazatura de la viteza aia nici bine nu i-a prins.....

 

Well, pina la urma am ajuns in Chiva, sau Xiva dupa cum se scrie pe aici si prima mea impresie a fost ca voi pleca a doua zi cu toata viteza. Asa cum imi povestisera polonezii in desert, pare un oras mort. pentru ca in centru turistic, citadela veche, totul e pentru turisti, pe bashtinasi prea greu ii vezi (eh, eu i-am gasit si pe aia, evident). Dar in plus, mie mi s-a parut si un oras cimitir, de parca a morit pentru ca au murit toti locuitorii, fiind plin de morminte puse unul peste altul, inclusiv pe zidul orasului- din lipsa de spatiu, dupa cum mi s-a explicat.... :) In plus, totul aici e jaf pe fatza, ca e turistic si fgata. Si daca te tirguiesti tot ajungi la pret dublu, in cel mai bun caz. Au fot unii in stare sa-mi ceara DE 10 ORI p[retul pe niste baterii, de sa ii string de git cind am auzit! :disappointed: Mi s-a facut o scirba, de nu stiam cum sa plec mai repede!

 

Din cite imi spusesera cei doi, (nu stiu de ce intirziasera in program, pentru ca normal ei ar fi fost ieri deja aici ), hotarisera sa stea in Chiva azi si sa plece miine mai departe. Veste pe care am intimplnat-o cu multa bucurie pentru ca....abia m-am tirit in pac odata ajunsa, nici mincare nu mi-a priit, desi aproape nu mincasem....am dormit pur si simplu 13 ore non stop si asi fi putut continua daca nu asi fi avut planuri mari. Vroiam sa trag un tur in fuga si sa plec la Moinaq, unde cei doi zisesera ca nu mai vor sa stea inca o zi asa cum fusese initial planificat. Nu puteau ajunge la mare asa ca nu mai avea rost...ok, dar eu vroiam sa gasesc o maodalitate de a ajunge la mare.....

 

Trezindu-ma insa si mai citind un alta printr-un Lonely Planet al unor tipi din hotelul meu, am descoperit totusi citeva prostioare pe care le-asi pute aface, asa ca am decis sa stau. Am facut un milion de poze si mai incolo mai am degind sa fac o chestie, hai sa zicem ca o surpriza.....veti vedea.

 

In timp ce eram aici la net m-au gasit cei doi si mi-au zis ca ei s-au decis sa nu mai mearga pina la Moinaq. Se vor opri se pare miine la orasul din care pleaca drumul peste desert si ma vor astepta acolo, sa plecam poimiine. Nu stiu ce va fi, pt ca eu am descoperit ca probabil se poate merge la mare cu un taxi sau un jeep sau asa ceva, doar ca pina la Moinaq sunt 400 de km de drum nu se stie in ce stare. Nu prea stiu daca imi va ajunge timpul si, in plus, banuiesc ca motivul e caldura, dar eu asi dormi non-stop. Sper sa ma tina baierile la un tur de fortza Chiva-Moinaq-mare-Moinaq-oras intilnire-plecare a doua zi cit mai devreme sa nu te apuce prinzul ca se fac 50 de grade.....Eu una (ceilalti nu par a lua aceasta varianta in calcul) imi voi lua provizii de mincare si benzina si apa, caci se pare ca cu toate e problema sa se gaseasca.....

 

Om vedea, dar acum va las si ma duc sa fac chestia aia de va ziceam....

 

Pe curind, adica nu se stie peste cite zile, caci traversarea de vreo 600 de km de desert chiar nu stiu cite zile va dura, in conditile in care Tafu merge si cu 20 la ora pe macadam....si nu se stie nici citi km de asa ceva vom avea de parcurs. Stiu doar ca Dakaristii si-au facut cruce cind le-am zis pe unde vrem sa mergem si ca pe siturile dedicate nu a scris pina acum nimeni ca ar fi facut drumul ala! Nici nu stiau ca exista! Deci vom fi pionieri! :D Si, oricum, pina nu ajungem in primul oras mai mare nu voi avea net asa ca...

 

:D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti f tare fata, citesc si ma minunez cum umbli tu singura prin coclaurile alea. daca faci asta poti face orice. bravo tie! in plus ai si darul vorbirii pe care multi l-au uitat sau nu l-au avut niciodata. inca odata bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO ! nu am mai scris pana acum la acest subiect care,zic eu, este evenimentul verii si poate si al anului !

ESTE FANTASTIC MORALUL TAU ! :disappointed: :blbl: :) ; urmaresc aventura ta de cateva zile-prima grija pe care o am cand intru in casa e sa vad ce-ai mai facut ! BRAVO si sa veniti cu bine(tu si SIR GUY)apropo-transmite-i lui SIR GUY complimentele mele;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- HELLO! acum am alfat ca DAYAna a plecat...f frumoasa calatorie! in legatura cu mahalaua ce a iesit intre cei 3 bikeri, ce sa spun? romanii sunt pretutindeni... romani! de aceea trebuie sa pleci cu oameni care i cunosti f bine, trebuie un LEADER de grup care sa organizeze toata excursia! daca nu..aiaiai! eu ma gandesc , daca ar fi fost 10-20 bikeri?..JESUS!

 

2. observ ca la noi in Romania este o MEGA DESCOPERIRE daca iei moto si pleci in lume! in calatoriile mele..am cunoscut o groaza de bikeri, tineri , batrani, femei ..care calatoresc in jurul lumii pe moto, bicicleta, tren, barca.....! acum 3-4 zile am intalnit un cuplu de olandezi care veneau pe bicicleta, mergeau inspre DELTA...erau la pensie! acum 3 ani, o tanara de 35 ani venea din AFRICA de SUD pe un KTM..singurica! sunt f multi care calatoresc fratilor! si asta imi umple inima de bucurie! vad ca si in ROMANIA a inceput! f frumos!

 

 

cel mai bun exemplu este un roman care merge in jurul lumii pe bicicleta! http://www.stefanroman.com/bike/bike_ro.htm

 

3. in general, se merge singur in acest gen de calatorie, maxim 3! ne am intalnit cu 4 nemti! sa vedeti fratilor ce bine se intelegeau, mergeau grupat,etc. dar asta este o EXCEPTIE!

 

si eu am fost plecat, si calatoresc mereu! nu am pus pe forum pana acum, dar imi dau seama ca este f util ptr cei care vor sa plece!! o sa postez cateva calatorii care mi s au parut interesante

 

iti doresc calatorie placuta in continuare! daca pot sa ajut cu ceva, nu ezita! daca stiam ca pleci, aveai un schimb de consumabile, + accesorii din partea mea+ alte info care cred ca puteau sa ti fie de folos!

 

NUMAI BINE

 

 

 

 

 

Forumul acesta e o reflectare minora a realitatii.

Voi trei, ar trebui sa traiti o experienta de viata, nu o experienta printre biti si taste.

As face in primul rand drumul asta pentru mine. Nu as incerca sa conving pe nimeni de nimic si nu as incerca sa demonstrez nimanui nimic. Doar mie. Ca nu am trait ca o vita.

Pentru ce e nevoie de relatarile astea de pe traseu si de telenovela asta. Credeti ca ii pasa cuiva ?

 

Sunteti afara, in libertate, acolo unde v-ati dorit ani/o viata sa ajungeti si unde altii vor visa mereu sa ajunga, dar vor muri cu visele.

Dati gaz, reparati, impachetati, gatiti, fumati, dormiti, comunicati, experimentati, injurati, urati-va, imprieteniti-va, accidentati-va, socializati, imbatati-va...

 

Oriceeeeeeeeeeee vreti voi, insa lasa-ti forumul asta si ... traiti !

 

Discutam doar la sfarsit, cand veti fi in tara ! Pana atunci restul nu conteaza si (pe mine) nu ma intereseaza.

 

Va tin pumnii si toate gandurile mele de bine merg in continuare spre voi, indiferent in ce configuratie veti fi!

 

CORECT! NOTA 10 RAUL!..deja incepe sa sune a telenovela! imi palce ce au facut cei de la www.zumzumzum.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CORECT! NOTA 10 RAUL!..deja incepe sa sune a telenovela!

 

Dar ti-a placut cand ai citit ce a scris Dayana? Ti-a placut sa citesti aventurile ei? Ti-au placut relatarile ei aproape live?

Si daca ti se pare asa telenovela, poate ar trebui sa nu mai accesezi topicul. Iar daca e sa exageram doar putin si s-o luam la modul general, poate ar trebui sa nu mai accesezi acest site, ca aproape peste tot se intampla si cate o telenovela.

 

Toti o dam la un moment dat intr-o telenovela, mai mult sau mai putin. Dar suntem lei cand e de aratat cu degetul. Esti roman Daniele, chiar daca nu-ti place asta.

Ce-mi mai "place" hotul care striga: hotul!..................... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu ANGELO! ce te enervezi atat? eu nu am vorbit de excursia DAYANEI, ci de telenovela care a iesit pe forum! scandal..despartiri, injuraturi! pagini intregi care nu si au nici un rost!

 

e f frumos ce face DAYANA, de citit ..citesc cat pot! nu intzeleg de ce sari cu gura! eu sunt prieten bun cu DAYANA , am fost cu ea in BELGRAD si ne am intzeles f f bine! nici macar cea mai mica discutie!

 

Uite Angelo alte topicuri, fara telenovele, direct la obiect, fara prea multe vorbe! /index.php?showtopic=242017

 

sau

 

 

/index.php?showtopic=242914

 

/index.php?

 

showtopic=216376/index.php?showtopic=244330

 

No, te ai linistit? ...Acum fie vorba intre noi, iti dai seama sa fi mers si noi cu fostul grup PENSIONARII? cred ca ne bateam acolo intre noi de se cruceau si talibanii! :moto: :ok: numai bine ANGELO! eu m am intors dupa cum vezi, in lok de 3 zile am stat 10..f frumoasa calatorie, cu multe peripetii! sa ai mereu la tine cheie de bujii + trusa de reparat pana! eu am stat in munti 3 zile , am vrut sa te sun...ti am dat beep de ce nu m ai sunat?

 

P.S. Angelo, IMI PLACE sa fiu R O M A N dar tu?

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleu ANGELO! ce te enervezi atat? eu nu am vorbit de excursia DAYANEI, ci de telenovela care a iesit pe forum! scandal..despartiri, injuraturi! pagini intregi care nu si au nici un rost!

 

e f frumos ce face DAYANA, de citit ..citesc cat pot! nu intzeleg de ce sari cu gura! eu sunt prieten bun cu DAYANA , am fost cu ea in BELGRAD si ne am intzeles f f bine! nici macar cea mai mica discutie!

 

Uite Angelo alte topicuri, fara telenovele, direct la obiect, fara prea multe vorbe! /index.php?showtopic=242017

 

sau

 

 

/index.php?showtopic=242914

 

/index.php?

 

showtopic=216376/index.php?showtopic=244330

 

No, te ai linistit? ...Acum fie vorba intre noi, iti dai seama sa fi mers si noi cu fostul grup PENSIONARII? cred ca ne bateam acolo intre noi de se cruceau si talibanii! :moto: :ok: numai bine ANGELO! eu m am intors dupa cum vezi, in lok de 3 zile am stat 10..f frumoasa calatorie, cu multe peripetii! sa ai mereu la tine cheie de bujii + trusa de reparat pana! eu am stat in munti 3 zile , am vrut sa te sun...ti am dat beep de ce nu m ai sunat?

 

P.S. Angelo, IMI PLACE sa fiu R O M A N dar tu?

 

Ai PM. Continuam acolo. Bafta

 

ps- Hai Dayana, mai da-ne niste stiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mai bien sa o lasam pe Dayana sa ne spune ce s a mai intamplat pe traseu! asteptam!

 

Mey baietzi mey! Stiu ca av iubitzi, dar nu e neaparat nevoie sa o facetzi in public! :) Ma bucur ca ati (sper) terminat. Prieteni imi sunteti amindoi, chiar daca unul mai mult ca altul, dar si asta tot pentru ca lumea este mica si asa am ajuns sa ne cunoastem.....si traim cu totii in ea, chiar nu imi place sa citesc chestii de genul cine unde sa se duca sau ma rog, de unde sa plece.......

 

Si acum, ca sa nu fac pe lupul moralist, trebuie sa va spun ca de cind cu teelnovela asta din care speram sa nu fac parte, ma tot abtin si tot sunt atenta sa nu cumva sa transform topicul acesta in disputa mea personala, sau, ma rog, sa nu cumva sa ma apuc sa spal vreun ciorap in afara familiei, mai ales de cind cu interventia Miahelei care parea sa incerce sa impace lucrurile cit de cit. Oricum, ea nu putea sa aiba alta atitudine decit cea pe care a avut-o, ca deh, doar e barbatul ei si stiu ca mi-a luat apararea de multe ori (sau daca nu, macar nu a fost de acord cu atitudinea lui HI). Dar exista fortze mult mai puternice decit biata opinie a unei biete femei si pentru asta ii port respect.

 

Imi pare insa rau sa vad ca eforturile mele de a ma abtine sunt futile si ma vad neoita sa abdic de la principii. sau altfel spus: toate ca toate, da` pe asta trebuie sa v-o povestesc, ca altfel fac plici!

 

Trebuie sa va spun ca au trecut doua zile, am treversat un desert de 850 de km (nu vreo 600 cit credeam initial) SINGURA, am ajuns la Atyrau, m-am cazat la cea mai ieftina chaihana din lume (las ca va zic eu ce si cum), am mincat, am facut dus, am palavragit cu varul meu la acre sunt musafira......si tot nu reusesc sa imi revin!......... :D

 

Si ca sa nu se nelinisteasca nimeni, nu e vorba despre drumul in sine!

 

Chestia a fost cam asha: In seara de dinainte de plecarea din Chiva, duap cum va scriam, m-am vazut cu HI si Miha si pareau ok. Am vorbit civilizat si am descoperit ca si ei sa gindisera exact cum vroiam si eu sa le propun (ce usurare pt mine, caci mi-era teama ca daca propun eu, HI se va opune in ciuda oricarei bune judecati, asa cum ii e felul), anume sa plecam din Quonghirat si nu don Moinaq, ceea ce ar fi insemnat 100 de km mai putin de mers in acea zi. ramasese ca ei pleaca devreme si se cazeaza acolo, urmind s amearga sau nu la Moinaq (inca 100 de km) in functie de cum se simt in stare. Eu veneam acolo, ii gaseam, ma cazam si plecam mai departe.

 

Ok, ei pleaca deci pe la 6 (banuiesc) asa cum isi doreau, eu pe la 10. 350 de km dintre care multi tot prin desert si pe la 2 cred ajung in Quonghirat, unde....aflu ca nu exista hoitel/motel sau alt fel de cazare..... Ok, pai si atunci pe cei doi eu de unde ii iau acum? Caci comunicarea prin telefon era imposibila......hai sa intreb daca i-a vazut cineva, caci o motocicleta prin partile alea e mai ceva decit un OZN la noi la tara......Pai.....adin motozicla? dva ciolovec? pai tocmai a trecut una incolo....Cind? pai acu 5 minute.......

 

Am crezut ca-si bate omul joc de mine......Adica in 8 ore aia abia ajunsesera acolo?????? Dau totusi fuga in dierctia aia ca nu aveam nimic de pierdut si, intr-adevar, ii gasesc 500 de m mai incolo, inrebind de hotel. Claxoane...eh, in final da unul din cap (Miha, ca HI e intotdeauna prea concentrat la condus....). Fisesera la Moinaq, de aia abia ajunsesera in oras. Ei nici nu opresc, dar le spun totusi din mers ca in oras nu e hotel. Nu-i nimic, cautarea continua......de doua ori la dreapta, o data la stinga, trei intrebari si, dupa ce un ultim om ne mai trimite o data la dreapta si acolo (iar) dau doar de oameni care nu au nici o idee de existenta unui hotel pe strada aia.......

 

Eu tocmai faceam curba la dreapta, ca mai ramasesem un pic in urma cerind indicatii suplimenmtare (ca de obicei e bine sa te asiguri ca aia au inteels ce vrei si ca ai inteles ce au zis, caci, dupa cum spuneam, timpitii lor sunt mai buni ca ai nostri :-L ), cind dau de binecunoscuta imagine a lui HI, cu capul in jos, tragind din tigara si dind marunt din buze, asudind din greu pe sub casca (care nu se da jos decit in caz de nevoie majora, ceea ce ii da un plus de enervare si nerabdare, avind in vedere ca nu e o placere sa stai cu casca in cap la 40 de grade.... :D ), cu Miha linga el, cam la fel, probabil la sfat. Ce sa se faca ei acum, ca sunt la capatul puterilor..... :D

 

Ei bine, vin deci si eu, mai intreb si eu unu-doi cioloveci, aflu ca nici urma de hotel in directia aia, ma incordez o data si...ma intorc la ultimul care ne daduse indicatia pretioasa, pt ca omul era tazimetrist si parea foaret sigur de ce spunea. Eh, si cu farmecul meu personal si stilul meu infailibil de a da din miini, il conving pe om "sa ma duca de minutza" la hotelul respectiv. Ceea ce si face, traseu pe parcursul caruia ii prind din zbor si-i intorc din drum pe cei doi care nu stateau sa ma astepte dupa cum le spusesem, ci se pusesera in miscare inspre...?mi-ar fi placut sa cred ca veneau sa ma ia si pe mine.....

 

Well, taxiul ne duce la "hotel", care afalm ca e hotel, dar nu de acces public si deci nu putem sta acolo. Cei doi se intorc la tigara si trotuarul lor, Dayana scoate o foaie de hirtie si un pix si o pune pe tanti aia sa ii deseneze drumul catre urmatoarea (si ultima) posibila posibilitate de cazare. Acum, ca sa intelegetzi, situatia dormitului nostru in noaptea de dinaintea a ceea ce ne asteptam cu totii a fi un drum lung si nasol (vesti imbucuratoare nu aveam de la nimeni si chiar si cele mai bune tot minim 70 de drum prost ne prevedeau): in fatza, 100 km pina la Moinaq, unde eu vroiam sa merg oricum si de unde ei tocmai veneau. Acolo era hotel, dar insemnau inca 100 de km inapoi a doua zi. In spate, cam tot atita si cam aceeasi treaba adoua zi, nu? Deci, nu stiu ce ati fi zis voi, dar eu eram de parere ca daca nu gasim acolo o cazare suntem cam.....in galeata, nu? Nu am apucat sa spun niciodata ca varianta cu cortul (pe care l-am carat practic degeaba) nu exista pe acele meleaguri, caci nimeni niciodata nu ne-a lasat sa campam....iar la ceaihanale, prefetatele lui HI, in general nu te lasa sa dormi (ca de la epuizarea tuturor ceaihanalelor din zona fara a gasi nici una unde ca punem capul jos a inceput furia lui HI in seara aia cind m-au trimis sa plec- stiti voi la ce ma refer).

 

Deci: hai oameni buni dupa mine, ca mai incolo e un sanatoriu und epoate ne primesc si pe noi. OK, gasim respectabilul edificiu. Cei doi se pun in fund la umbra la o tigara, Dayana o pune de o alta pantomima, cu rugaminti, explicat ca 100 de km nu avem und ene duce, ca miine avem un drum lung, etc., etc. audienta la director, lacrimi in ochii femeilor de servici...... :what: got the picture, tot tacimul...... :P Bun, vin deci cu vestea buna (asa credeam eu, proasta de mine) ca am rezolvat problema si deci poftesc si mariile lor sa mergem la "receptie" Noroc ca am ajuns atunci, caci ceel care ne-au facut "cazarea" tocmai se imbracau sa plece si mai tirziu nu cred ca s-ar mai fi putut...dar ce mai conteaza! Aveam cazare! La ce bani? Pai 1250 Sumi/persoana, adica 10 dolari fara 1000 de sumi. Mic dejun inclus. Adica 1000 de sumi mai putin decit platisera domniile lor in hotel de bun simt cu wc in curte pina acum, pe unde fusesera. Iar aici era camera cu dus si WC, fara aer conditionat, dar inauntru erau 20 de grade si asa.... Da, dar ei nu au Sum, am eu? Da, stai sa-i aduc, ca oricum eu schimbasem prea multi si asa era o ocazie sa-mi recuperez dolarii. Pina sa vin eu cu banii de la mobra (ca nu aveam atitia la mine)- "Multumim, nu mai e nevoie, am dat 20 de dolari" (!!!!!adica au platit mai mult decit li se ceruse, doar ca sa nu imi schimbe mie dolarii!!!!!! dar de fapt ce ma mir, ca la mister HI aflasem deja de la prima granitza (unde a platit 10 euro in loc de 10 dolar sau cam asa ceva), ca lui daca vrei ii dai, nu-l intrebi daca vrea sa-i dai....... :D

Bine, las ca mai au nevoie de Sum pt benzina, schimb dupa ce ne ducem bagajele. Zis si facut. Platim, ne cazeaza , ducem bagajele in camere (da, baietzii dorm separat in noapte asta... ) si dam sa plecam fiecar ein locul lui: eu la Moinaq, ei..unde? Pai sa schimbe bani. Pai si banii mei? Mda.....daca vreau eu neaparat.....Ma rog, pina al urma imi schimba si....acum vine faza cea mare fratzilor!!!!!Ca de aia nu imi revin inca si de aia v-am impuiat ochii cu tot ce am scris pina cum.....ce credeti voi ca imi spune mie Maria Sa Domnul HI ?(si acum va spun si ce-i cu asta)Tineti-va bine!!!!!

 

"Cam scumpa Domle gastinitza asta! Erau niste ceaihanale pe drum, ne-am fi putut caza acolo....."

:D :o

Pai de ce te-ai cazat bre?!!!!Ti-am scos eu banii cu fortza din buzunar? Poate ti-am pus pistolul la trimpla si nu mi-am dat seama????? Si stati asa, ca mai vine una:

" Deh, se mai descurca si handicapatzii!"

Am tacut, ca eram speechless, dar in gindul meu: da, se mai descurca, adica isi gasesc o proasta care nu se comporta ca o femeie si ii scoate din cacao, pentru ca apoi sa i-l arunce inapoi in cap......deh, asa ajungi departe in viatza! Si acum pot sa va explic si ce e cu HI: adica daca dinsul se face singurel handicapat, eu de ce sa-l contrazic? Si cum e nomad tot prin autodefinire, adica internetional, Handicapat International (HI pentru simplitate) mi se pare cea mai buna denumire. pe deasupra se reduce totul la doar doua litere in loc de 4 am un nume mai mic de scris.....

Oricum, avind in vedere ca ultimele lui cuvinte azi cind ne-am vazut pentru ultima oara au fost "te rog sa nu cumva sa asociezi ceva de-al meu cu numele sponsorului tau, ca deja am avut destul de suferit de pe urma acestei asocieri :D si nimic de cistigat", pe viitor ma voi chinui sa ii pomenesc numele cit mai putin. Mi-asi dori chiar deloc, dar din pacate nu se poate.....Cit despre beneficii, da, nu a avut, pe de o parte pentru ca ce altceva in afara de a se purta cu mine ca cu ulitmul om a facut el ca sa merite, iar pe de alta parte pentru ca atunci cind am m-am oferit sa-i cumpar Mihaelei protectii de gamba din banii de sponsorizare (nu avea, pentru ca cei 60 de lei "nu intrasera in bugetul excursiei"), au refuzat. Si doar Dumnezeu iti da, nu-ti baga pe git, nu?

 

Si asa intelegeti deci de ce am decis in seara aia si in acel moment sa nu mai plec cu ei. Cit erau dispusi sa ma ajute se vazuse atunci cind ma lasasera sa stau in desert pina venea altcineva sa ma salveze, inceti erau, indoieli aveam oricum, asa ca decizia nu a fost grea.....

 

Si cu aceatsa inchei orice poveste despre ei, caci, din fericire, azi dimineata la insitentele mele s-au hotarit totusi sa-mi scrie pe dvd pozele si filmele si sa mi le dea- si cu aceasta drumurile noastre s-au despartit. Ei au luat-o spre Aqtau, spre malul marii sa faca plaja vreo trei zile intr-o brusca schimbare de program, eu am luat-o spre sotul verisoarei mele (care mi-e de fapt matusa :ok: ) la Atyrau....De aici, dupa o zi de lafaiala, voi pleca catre undeva, miine voi decide unde. Mai am viza de Rusia pina pe 9 si nici o obligatie reala la job pina al jumatatea lui august (cu drept de prelungire pe masura inconstientei personale ;) )

Cum miine am timp si conexiune wireless si un pc la dispozitie, va povestesc atunci cum a fost drumul pina aici si.......poate pun chiar si ceva poze........ :moto:

 

Scuze ca v-am facut capul mare, nu asta ar fi trebuit sa auziti d ela mine, stiu, dar nici asta nu ar fi trebuit sa se intimple. Nu am de gind s ama pling de tot ce mi-a zis pe parecurs HI, dar asta chiar nu o puteam tine pentru mine, mie personal mi s-a parut maximul absolut!! Sorry in ca o data! Pe miine, acum ma duc la beri cu comunitatea romano-irlandezo- englezo- etc. din kazachstan, care ma asteapta....... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brava fata

 

se pare ca acel respectiv musiu e dus tare cu capul si fara putin bun simt.

 

lasa-l in plata domnului.

 

vezi-ti tu de vacanta ta si sa vii sanatoasa acasa.

 

hai ca abia asteptam pozili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu citesc pe aici si oarecum imi pare rau ca ai plecat fara sa te fi cunoscut personal, cum ziceam la un moment dat.

Ceea ce faci tu acum ma umple de admiratie fata de tine si de ambitie fata de mine! Te felicit pentru tot ceea ce faci si fii sigura ca pe acolo pe unde tu zici ca esti singura este si Dumnezeu!

Si eu stiu cum e sa pleci cate o luna de acasa cu persoane pe care le cunosti sau nu si cu care faci un plan, dar pe care trebuie apoi sa il schimbi in functie de mofturi (am trait asta si in expeditia in Maroc - deci tot desert fara drumuri, si in "plimbarea"de la Cernobil si in multe altele). Nu am nimic personal cu cei doi, dar cand pleaca o echipa - fie ea si din 2 persoane - asa ceva nu se face. Imi pare rau, ... nu vreau sa ii judec...

Drumuri bune in continuare si sa te intorci cu povesti frumoase!

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...