Sari la conținut

Vreau Supermoto!


hussa
 Share

Postări Recomandate

Banuiesc ca chestia cu caii nu inseamna mare lucru daca ai acel "minim garantat" de 50 de cai. Pe care scuterele alde DRZ nu il au, dar FS450-ul il are (cred). Pana la urma, daca greutatea e aceeasi cu 550-ul, cadrul e acelasi, totul e la fel, de unde se simte diferenta (in bine)?

Sa nu mi-o spui si tu pe aia cu inertia pistonului mai mic :crack: .

 

Deficitul de putere te ajută pe viraje. Dacă nu eÂşti un mare campion, îți va fi mai greu să deschizi gazul foarte tare la ieÂşirea din viraje gen AMCKart cu o motocicletă care smuceÂşte Âşi rupe aderența. M-am dat ieri cu FS450 a lui Dave, cu eÂşapament stock (are aceeaÂşi greutate ca a mea dar măcar 10 cai mai puțin). Inițial mi s-a părut naÂşpa cînd am plecat de pe loc, dar puteam să atac virajele mult mai dezinvolt, iar la ieÂşire nu-mi mai țîțîia fundul. Pe linia dreaptă trebuia forțată mai rău, dar, per ansamblu, cîÂştigul din viraje este mult mai mare decît pierderea de pe linia dreaptă. Sînt sigur că e mai prietenoasă Âşi în offroad.

 

ps nu e vorba numai de cai, cred că mai mult e o problemă de cuplu.

 

e mai bună = e mai uÂşor pentru tine să mergi mai tare (dacă eram Chambon, poate alegeam FS 650)

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

deci ar fi mai indicat modelul in 2 T?

 

am si eu o intrebare. sunt incepator in motociclism, sofer de vre-o 10 ani si scuterist de 1 an si ma gandeam sa imi iau pt timpul liber un yamaha dt125 de preferabil cu kit supermoto. baietii de pe topicul cu adusul de moto din afara ziceau ca imi gasesc una in stare buna buna si cu kit pe la 1300 euro. ce ziceti merita? ma va satisface in vre-un fel? mentionez ca va fi folosita destul de rar si mai mult prin oras, starea drumurilor o cunoasteti si voi. Are vre-un demaraj cat de cat?! cam pana la ce viteza merge fara sa fie fortata, mentionez ca nu sunt vitezoman dar nci nu vreau sa ma claxoneze masinile cu "scoala". M=am orientat pe ceva mic din cauza sotiei care nu vrea sa incaseze banii asigurarii de viata inca. Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut : )

viitor posesor de sm here - DT 125 X

o intrebare am : se poate lasa macar 3-4 cm din suspensii ? ca eu am 1.64 si nu stiu sigur daca o sa ating jos

 

 

sunt si eu curios de un review pentru dt125x. ceva proprietar care sa ma lumineze? am vazut ca au 10 cai, sunt suficienti pentru o deplasare cat de cat ...."supermoto" ?!

 

Eu zic ca aveti sanse mai mari sa gasiti posesori pe la subforumul dedicat categoriei 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea si eu sa imi iau o husqvarna sm 125. 34 CP, 2T.As prefera sa stiu mai multe! Ar merge ptr inceput?Este o motocilceta brutala? Nu vreau sa-mi rup tavanul sau sa ma poarte pe drumurile patriei, numai p o roata!

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti fie cam greu cu 2t pe-o roata. :laugh:

Un 2t este intr-adevar mai brutal decat un 4t si asta se traduce printr-o livrare neliniara a puterii. Adica sunt explozii de putere care pot surprinde, mai ales la inceput.

Recomand un 4t. Uite de exemplu, Suzuki DRZ 400 SM este o alegere foarte populara printre fete, si nu numai. Dar mai ales printre fete :crack: . Are raportul putere greutate mai mic decat Husqvarna de 125 si este si mai "blanda", deci mai indicata incepatorilor. Singurul impediment pe care il vad eu e greutatea mai mare, in jur de 140 de kg. Cat despre inaltime, saua este aproape sigur mai joasa la DRZ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti fie cam greu cu 2t pe-o roata. :laugh:

Un 2t este intr-adevar mai brutal decat un 4t si asta se traduce printr-o livrare neliniara a puterii. Adica sunt explozii de putere care pot surprinde, mai ales la inceput.

Recomand un 4t. Uite de exemplu, Suzuki DRZ 400 SM este o alegere foarte populara printre fete, si nu numai. Dar mai ales printre fete :crack: . Are raportul putere greutate mai mic decat Husqvarna de 125 si este si mai "blanda", deci mai indicata incepatorilor. Singurul impediment pe care il vad eu e greutatea mai mare, in jur de 140 de kg. Cat despre inaltime, saua este aproape sigur mai joasa la DRZ.

nu stiu cat de "bland" este drz-ul, ptr ca daca nu ma insel este tot in 2T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de "bland" este drz-ul, ptr ca daca nu ma insel este tot in 2T.

 

Pe cuvant ca nu pot sa imi dau seama de unde va luati voi informatiile.

 

Cîrja nu este neapărat ceva îngrozitor în sine. Mai ales la 2t. Eu mi-am scos electrostarterul după o vreme. Stătea degeaba :crack: :laugh: :laugh:

 

Mă cam îngrijorează modelele astea noi fără kick ...

 

Eu m-am gandit sa imi pun kit kickstart la al meu, dar cei de la Suzuki au zis ca nu exista piese originale pentru asa ceva, si ei cu kituri de la terti nu se complica. Atunci nici nu prea aveam bani de asa ceva, dar in viitorul apropiat ma tenteaza si pe mine o improvizatie... Chiar mi-ar prinde bine o carja.

 

nu stiu daca s-a mai spus dar este un test comparativ cu 4 motociclete supermoto de 450 in ultimul numar din motociclismo :lol: ( nr. 15)

 

O caracterizare pentru testul ala ar fi literele 'c' si 'a' in combinatii de 2 luate cate 4. In primul rand sunt niste mobre foarte rare, si nu numai la noi: Aprilia SXV, HM CRM (facuta dupa Honda), Kawasaki SMX (aparuta ieri), si Husqvarna, care nici ea nu o duce prea bine in materie de popularitate. In al doilea rand, lipsesc mobre "de traditie" ca Yamaha sau Husaberg. Ca sa nu mai zic de KTM. Daca au adus ei HM ca sa suplineasca lipsa Honda, puteau foarte bine sa traga si o pereche de roti supermoto pe un EXC ca sa faca si KTM prezenta, mai ales ca EXC-urile se vand si cu kit, deci pica scuza "KTM nu face supermoto stradal".

In rest, eu din testul ala am inteles ca Kawasaki e cam muci si ca Aprilia e cea mai puternica.

A da, si ca mai nou, se fac supermoto cu frana dublu disc pe fata.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
dupa parerea si mintea mea... drz-ul e un scuter...

 

 

 

 

 

***

 

nu stiu de ce multi se plang de vibratii (etc). pai daca nu vreti sa vibreze nu va mai luati enduro/cross/sm :agree: luati-va street, speed, chopper bla bla.... :)

 

asta este, evident, farmecul. si nu numai

 

Normal ca o femeie nu se plange de vibratii :goodposting: si LC4 este chiar recomandat femeilor :kiss: "cunoscatorii stiu dc" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toata lumea,

 

sunt si eu posesor al unui KTM 450 EXC(dornic de o pereche de roti de SM), am citit tot topicul si as vrea sa va arat o poza facuta in Italia. Cam asa arata cele mai multe motociclete pe acolo, baietii de acolo sunt in trend :goodposting:

 

Mihai.

 

 

post-22374-1222338732_thumb.jpg

post-22374-1222336440_thumb.jpg

post-22374-1222338776_thumb.jpg

Editat de Enduro Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa arata cele mai multe motociclete pe acolo, baietii de acolo sunt in trend :goodposting:

 

Stai linistit ca si la noi se "adapteaza" baetii repede la trend.

 

Multumim pe aceasta cale si lui Dobrescu&co. pentru coltisorul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toata lumea,

 

sunt si eu posesor al unui KTM 450 EXC(dornic de o pereche de roti de SM), am citit tot topicul si as vrea sa va arat o poza facuta in Italia. Cam asa arata cele mai multe motociclete pe acolo, baietii de acolo sunt in trend :goodposting:

 

Mihai.

 

 

post-22374-1222338732_thumb.jpg

 

frumoasa rau Husky :agree:

 

ca al doilea motor pe langa TDM as vrea un SM, dar mor de oftica ca sunt prea inalte, am doar 1.72

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Poate cineva sa imi dea ceva sfaturi despre modelul de mai jos....?.....e vorba de VOR(VERTEMATI) - ITALIA

Imi place cum arata, pretul...Ceva impresii de la eventualii posesori...?

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...000-130008.html

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ktm 690 smr

cu "parbriz" poti sa mergi ore intregi si nu simti vantul in fata.

la oras, nu mai vorbim de cat e de practica. :agree:

 

unul din marile avantaje la trafic urman este VIZIBILITATEA!

datorita inaltimii si pozitiei in sa ( cu spatele drept ) vezi peste masini pana hat departe... :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic (sau nu)

De la o vreme privesc lung de tot la Dorsoduro pentru viitor :)

01_aprilia_smv_750_dorsoduro_v_01.jpg

 

Sa vedem ce review-uri mai apar de la posesori (din afara, ca in RO ar fi o raritate sa apara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...