Sari la conținut

Am Patit-o Si Eu


Mister_sorin
 Share

Postări Recomandate

Sa incep cu inceputul... Ma trezesc, zi frumoasa afara, mi-am zis sa fac un drum pana la timisoara si inapoi, ies pe drum national si vad un audi in fata mea. Cand am ajuns in localitatea Sagu, asta cu audi incepe sa imi faca fite, sa puna frana in fata mea si figuri de astea. Pana la urma s-a decis sa isi spele geamurile si tot rahatul ala mi-a ajuns in ochi (nu mi-am tras viziera de handi ce sunt), ii dau flashuri, il claxonez, nimic. Trecem de Sag si eu tot dupa el, intrecem vreo 3 masini si un camion, mai mergem cat mai mergem, ne apropiem de Vinga si acolo sunt curbe periculoase. Am intrat intr-o curba cu 160 (pe aia am luat-o zilele trecute la 170 fara probleme), el in fata mea, eu in spatele lui si dintr-o data vad nisip. In momentul ala nu am mai stiut ce sa fac, daca puneam frana fata ma dadeam peste cap, daca puneam frana spate derapam si frana de motor nu am mai avut timp sa pun. Mi-am zis sa imi incerc norocul dar am tras o tranta, m-am lovit cu capul de asfalt, mi-am pierdut cunostinta pentru 5-10 minute, nu mai stiu cat. Personajul cu audi normal ca nu a oprit la fel nici un sofer si pana la urma vine o ambulanta care era in trecere. Ma trezesc paramedicii si mai vad un motociclist cu o honda (nu stiu ce era, cbr 600 sau fireblade), el mi-a pus motorul pe cric si ii multumesc pentru gest, el nu a mai putut sa stea ca a avut ceva treaba, pleaca si mai opreste un baiat cu un r6. El mi-a dus motocicleta cu o duba la el acasa si dupa aia a venit cu mine la spital. Eu nu am patit mare lucru (desi ma mir ca am cazut la 160), sunt julit pe bratul drept de la umar pana la antebrat, mai sunt julit pe coaste si pe abdomen, mai am o contuzie usoara la cap si la coloana. Motorul meu (honda hornet 600) are daune destul de serioase, ghidon rupt, bord spart, rezervor spart si daca nu ma insel o problema la un carburator. Tot ceea ce regret este ca nu mi-am luat echipament, daca imi luam nu ma juleam asa de tare dar asta e, bine ca am scapat asa. Concluzie: luati echipament pe voi indiferent cat e de cald afara (aviz incepatorilor) si nu va luati dupa tot felul de handicapati cu masini scumpe... Asfalt uscat si sa ne vedem cu bine.... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa incep cu inceputul... Ma trezesc, zi frumoasa afara, mi-am zis sa fac un drum pana la timisoara si inapoi, ies pe drum national si vad un audi in fata mea. Cand am ajuns in localitatea Sagu, asta cu audi incepe sa imi faca fite, sa puna frana in fata mea si figuri de astea. Pana la urma s-a decis sa isi spele geamurile si tot rahatul ala mi-a ajuns in ochi (nu mi-am tras viziera de handi ce sunt), ii dau flashuri, il claxonez, nimic. Trecem de Sag si eu tot dupa el, intrecem vreo 3 masini si un camion, mai mergem cat mai mergem, ne apropiem de Vinga si acolo sunt curbe periculoase. Am intrat intr-o curba cu 160 (pe aia am luat-o zilele trecute la 170 fara probleme), el in fata mea, eu in spatele lui si dintr-o data vad nisip. In momentul ala nu am mai stiut ce sa fac, daca puneam frana fata ma dadeam peste cap, daca puneam frana spate derapam si frana de motor nu am mai avut timp sa pun. Mi-am zis sa imi incerc norocul dar am tras o tranta, m-am lovit cu capul de asfalt, mi-am pierdut cunostinta pentru 5-10 minute, nu mai stiu cat. Personajul cu audi normal ca nu a oprit la fel nici un sofer si pana la urma vine o ambulanta care era in trecere. Ma trezesc paramedicii si mai vad un motociclist cu o honda (nu stiu ce era, cbr 600 sau fireblade), el mi-a pus motorul pe cric si ii multumesc pentru gest, el nu a mai putut sa stea ca a avut ceva treaba, pleaca si mai opreste un baiat cu un r6. El mi-a dus motocicleta cu o duba la el acasa si dupa aia a venit cu mine la spital. Eu nu am patit mare lucru (desi ma mir ca am cazut la 160), sunt julit pe bratul drept de la umar pana la antebrat, mai sunt julit pe coaste si pe abdomen, mai am o contuzie usoara la cap si la coloana. Motorul meu (honda hornet 600) are daune destul de serioase, ghidon rupt, bord spart, rezervor spart si daca nu ma insel o problema la un carburator. Tot ceea ce regret este ca nu mi-am luat echipament, daca imi luam nu ma juleam asa de tare dar asta e, bine ca am scapat asa. Concluzie: luati echipament pe voi indiferent cat e de cald afara (aviz incepatorilor) si nu va luati dupa tot felul de handicapati cu masini scumpe... Asfalt uscat si sa ne vedem cu bine.... :(

De ce te-ai dus dupa el?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te-ai dus dupa el?!

De fraier ce sunt, de aia m-am dus dupa el... Am vrut sa il trag pe dreapta si sa ii aplic o casca in bot la fraier dar nu a fost sa fie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai cazut cu 160 km/h si erai in tricou si ai mai si apucat sa postezi pe forum ?

Da, am mai apucat sa postez, am vrut ieri sa postez dar eram prea ametit. Si rectific, nu am fost in tricou, am fost in maieu (handicapat ce sunt, puteti sa ma injurati). Am avut noroc cat cuprinde ca am scapat cu niste julituri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar niste julituri minore ?? aaa ai scapat cam scump , eu cred ca o singura vanataie era de ajuns pt 160 la ora

 

 

si ciocolata invelea staniolul in marmota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar niste julituri minore ?? aaa ai scapat cam scump , eu cred ca o singura vanataie era de ajuns pt 160 la ora

 

 

si ciocolata invelea staniolul in marmota

M-am julit destul de serios daca ti-ai pus intrebarea asta. Bratul stang e carne vie. Asa ca nu pot sa spun ca sunt minore dar tot pot sa spun ca am avut noroc mare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am julit destul de serios daca ti-ai pus intrebarea asta. Bratul stang e carne vie. Asa ca nu pot sa spun ca sunt minore dar tot pot sa spun ca am avut noroc mare....

 

Ai grija,deoarece data viitoare s-ar putea sa nu mai ai parte de un asemenea noroc...cred ca ti-ai terminat doza de noroc pe cel putin cativa ani.

In orice caz,bafta si ai mare grija de acum inainte :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija,deoarece data viitoare s-ar putea sa nu mai ai parte de un asemenea noroc...cred ca ti-ai terminat doza de noroc pe cel putin cativa ani.

In orice caz,bafta si ai mare grija de acum inainte :(

Poti sa sti ca s-a terminat doza de noroc, data viitoare nu mai fac asemenea prostie, cel putin fara echipament nu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cand vrei s-o dai cu masini bune, sa fii si sigur ca te tin "anvelopele" :(

2. Cand o dai pe serpentine in fundul unuia (sa zicem ca te cred cu viteza aia si cu alunecarea incat sa nu fi lovit nimic si sa faci poc) si nu vezi in fatza, e doar o problema de timp pana cand masina va trece peste o groapa/denivelare/sant/balega sau PRAF si tu te duci sanie. Q.E.D.

3. Poate alta data iti vezi de plimbarea propriu-zisa, peisaj, etc :D Sa nu mai lasi carne pe strazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii dau dreptate lui JAGI...si eu am citeva cazaturi si ekipamendul sa nasparlit rau...la 90 km\h sa raschetat protectia de carbon si a si crapat(umar)...plus tu in maiou si stai bine mersi si scri patania...poate erai confuz si exagerezi un pic acu...in plus curbe periculoase cu 170\h...street\masini\aglomeratie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca aveai 160 si ai scapat asa usor daca erai in "maieu ... ( adica cel putin fara spitalizare, operatii...)

Mi se pare cea mai mare prostie sa te intreci cu un tampit de conservar. Eu incerc pe cat posibil sa ma feresc de ei.

Daca esti si tu cu conserva, te mai iei cu unu cu altu', daca te supara, dar cu mobra...

Oricum, bafta in continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred ca aveai 160 si ai scapat asa usor daca erai in "maieu ... ( adica cel putin fara spitalizare, operatii...)

Mi se pare cea mai mare prostie sa te intreci cu un tampit de conservar. Eu incerc pe cat posibil sa ma feresc de ei.

Daca esti si tu cu conserva, te mai iei cu unu cu altu', daca te supara, dar cu mobra...

Oricum, bafta in continuare...

Bine ca esti intreg chiar daca Andersen a murit demult.... si eu care credeam cu numai vanatorii mai exagereaza ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, din ciclul: "Luati-va Hornet. Iarta greselile incepatorilor si nu lasa carne pe asfalt, de ai sau nu echipament. Ca doar Honda... e Honda, nu?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun sa ne edifice cu cateva foto la mobra cat si asupra dansului,cine stie....

a dracu masina aia cu 160 in curba..............o fi mihai leu cu ceva raketa?

si tu smeker in spatele lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cifra 1 este in plus la 160, garantat. Am destule trinte la 60/h,in combinezon de piele. La 160 nu mai ramine nimic .

nici in maieu nu mai ramane mult de pe tine, chiar si cu 60km/h. eu am picat in curba la aprox 60-70 km/h, in combinezon, cizme, manusi etc. urmari? echipament varza, manusi roase (chiar si protextiile de carbon, motor distrus).

ahh, si apropos, masina nu e niciodata un rival pentru motor, nici chiar pentru un hornet. oricum , bine ca ai scapat cu atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ma Zmeule ca ai scpat ieftin! sper ca sa-ti fie invatatura de minte sa te mai iei dupa dobitoci din astia,lasa-i in plata Domnului daca asta stiu sa faca.Peste tot dau si eu de Schumacheri din astia cu masini bengoase la care nu le sta nimic in fata. Nu mor ei acasa stai linistit,problema ca iata pana se duc ei fac victime.Ce dreak iti veni sa te iei dupa el,ce ai vrut sa demonstrezi,ca esti mai tare ca el? Nicio sansa.El e protejat bine si tu,mai ales la experienta ta,ar fi cazul sa te temperezi daca mai vrei sa ajungi acasa intreg.Hmmm 160h si ai scapat doar cu atat...esti otelos sau ce? Numar de inmatriculare de la conservar,ceva? Eu tot timpul port cu mine in borseta un carnetel,pix ca sa pot nota ceva rapid. Bineanteles ca autorul moral al cazaturii nu e ala cu masina, te-a atatat si tu ai muscat-o...sange tanar dar fara minte. Sper ca ai mai primit o doza de intelepciune acum. Revenire grabnica.Si du-te la Gim cu moto,ti-l recomand! salutare!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

porti pix si carnetel in borseta sa-ti notezi numere de inmatriculare? vere......... :(

am spus eu asta?te rog citeste mai atent inainte de a face afirmatii gratuite!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D pai da...am cazut si eu odata la 210, m-am ridicat, m-am scuturat, m-am dus sa mai beau ceva ca mi-am dat seama ca 210 era camera de hotel de la mare si eu eram rupt! :kali: :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...