Sari la conținut

Ducati Monster Negru - B 03 Pwn


noro
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Sunt tatal lui Cosmin Voicu, alias "Solidox", cel care duminica seara a avut accidentul care a declansat aceste 10 pagini de comentarii si discutii.

Mi-am permis sa ma inscriu pe forum-ul vostru pentru ca am simtit imperios nevoia sa comunic cu voi. Si asta pentru ca dupa ce am citit si am aflat ce s-a intamplat, am fost realmente impresionat de atitudinea voastra, de implicarea in a ajuta un necunoscut, de interesul pentru situatia in care se afla acesta, si totul pentru simplul motiv ca acel cineva conduce si el, ca si voi, un "motor".

Cred ca "motorul" a devenit de mult un simbol care sta la baza unei comunitati cu principii si mentalitati mult mai sanatoase decat cele prezente in asa zisa "societate civila".

 

In momentul de fata Cosmin este in spital, ieri a fost operat la clavicula si urmeaza ca vineri sa fie din nou operat, de data aceasta, la picior. Mai are o gramada de lovituri, niste degete luxate, a avut un soc, dar suntem optimisti si sigur va fi ok. Ieri m-am dus cu laptopul la spital si astfel a putut citi si respectiv afla, ce s-a intamplat. In acest moment nu poate comunica, motiv pentru care, in numele lui, multumesc tuturor celor care l-au ajutat cu vorba si cu fapta. Sper ca in curand sa poata intra pe net, sa comunice cu voi, sa-i cunoasca si sa-i intalneasca la o bere pe cei care i-au recuperat motorul si pe toti ceilalti care vor dori sa-l cunoasca.

 

Cat despre evenimentul in sine, pe langa bucuria imensa ca fiul meu a scapat cu viata, am un gust amar. Este greu sa accepti ideea ca traim intr-o societate in care exista un astfel de individ, care dupa un astfel de eveniment, pe langa faptul ca minte intr-o maniera ordinara ca sa incerce sa-si salveze permisul, probabil ca doarme linistit, fara macar sa se intrebe daca acel tanar mai este in viata sau nu. Bineinteles ca nu vreau nici sa-l vad sau sa-l aud, dar in ciuda acestui fapt, zilele acestea m-am intrebat de mai multe ori, ce fel de om poate fi cel ce nici macar nu a gasit de cuviinta sa plece privirea in pamant si sa spuna macar, "imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat". Este oribil si incredibil sa traiesti intr-o societate in care exista astfel de exemplare.

 

In final, Cosmin (si tatal lui) va multumeste mult pentru tot. Pastrati-va spiritul si aveti grija de voi.

 

Multumesc pentru atentie.

 

Pe curand si asfalt uscat!

In primul rand, imi pare rau ca a trebuit sa ne "cititi" intr-o conjunctura ca asta. In al doilea rand, ii urez lui Cosmin insanatosire grabnica si bafta cu reparatiile.

Acum nu ma pot abtine sa nu spun un lucru : ce bine-ar fi daca mai multi oameni din "afara" si-ar da seama exact ca dvs. (facand abstractie de situatie), de ce suntem noi, motociclistii, intr-adevar !

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Jenant ba, jenant soferu ala.

 

Dobitocul chiar credea ca daca o tine pe a lui va influenta cumva masuratorile si declaratiile martorilor. Si mai si trompeta in fata camerei.

Asta denota ce caracter de 1 leu si un sfert are, daca nu tot nu-si recunoaste vina macar sa fi tacut naibii din gura.

 

Dobitoc balcanic.

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motociclisti :blink:

 

Am vazut accidentul intamplandu-se chiar in fata mea. Mergeam aproape in paralel cu motocicleta baiatului cand s-a produs nenorocirea. Lucrurile s-au intamplat cam asa: Mergeam pe strada dinspre Unirii spre Universitate si in timp ce treceam de magazinul Cocor, o motocicleta m-a ajuns din urma. Cred ca eram pe banda 1 iar el a ajuns in dreptul meu pe banda 2. Dupa ce am trecut de Cocor cam la 50-100 m a aparut din partea dreapta un logan albastru inchis (nu mai tin minte exact, dar parca avea o culoare inchisa). A traversat cele 2 benzi. Eu am pus frana brusc si am inceput sa il claxonez pe dobitoc. Motociclistul a vrut sa il ocoleasca prin fata. Nu stiu daca a pus frana sau nu. Pur si simplu a virat spre stanga in dorinta de a ocoli loganul. Cel din logan nu s-a prins de ce vrea sa faca baiatul din motocicleta si a continuat sa traveseze bulevardul. Impactul s-a produs pe prima banda de pe sensul opus. Baiatul a sarit in aer cam 10-15 metrii si a aterizat pe bordura. Evident ca am oprit imediat in dreptul lui si m-am dus sa dau primul ajutor. Scena pe care am vazut-o m-a socat atat de tare incat ultimele nopti numai asta am visat :baldy:.

Motociclistul statea intins pe spate, cu mijlocul pe bordura si tremura foarte tare. Era in stare de inconstienta. Tin minte ca am vazut ca o bucata de sfoara trecuta peste abdomen si am sperat ca are ceva protectie la spate. Din fericire, chiar asa a fost, altfel...era mult mai grav.

Mai departe, am sunat la 112 si pana m-au trecut operatorii de la unii la altii au venit 2 masini de politie. In timp ce operatorul de la pompieri ma tot intreba diverse despre accident, politia m-a pus sa-mi iau masina pe care o abandonasem in mijlocul strazii. Un fapt care m-a socat a fost reactia soferului din logan. A venit la mai bine de 2-3 minute dupa producerea accidentului sa vada ce s-a intamplat cu baiatul de pe motocicleta. A aruncat o privire de la distanta si nu l-a mai interesat. Era un gras ras in cap.

 

Din cate inteleg eu, individul cu loganul nu vrea sa recunoasca faptele. Daca este nevoie de marturia mea la politie/proces, vin cu cea mai mare placere.

Numarul meu de telefon este 0723698531. In momentul accidentului conduceam o masina VW Passat cu nr de inmatriculare DJ-50-BLU

 

Numai bine,

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate inteleg eu, individul cu loganul nu vrea sa recunoasca faptele. Daca este nevoie de marturia mea la politie/proces, vin cu cea mai mare placere.

Numarul meu de telefon este 0723698531. In momentul accidentului conduceam o masina VW Passat cu nr de inmatriculare DJ-50-BLU

 

Numai bine,

Adi

 

FELICITARI, ESTI UN OM DE TOATA ISPRAVA, UN ADEVARAT OM! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu a virat spre stanga in dorinta de a ocoli loganul. Cel din logan nu s-a prins de ce vrea sa faca baiatul din motocicleta si a continuat sa traveseze bulevardul. Impactul s-a produs pe prima banda de pe sensul opus..

 

Daca te intalnesti cu o astfel de situatie si nu mai ai timp si loc de franare trebuie ocolit prin dreapta , in nici un caz pe directia lui de deplasare.

Dar asta evident tine de o gramada de factori,viteza,cat de in scurt iti taie ala calea, motor,reflexe, experienta,starea carosabilului ..O gramada de factori care fac oarecum subiectiva interpretarea unei astfel de situatii. Daca mosu' nu incalca legea nu se intampla nimic. Asta este cauza si este tot ce conteaza, sper sa plateasca pe masura.

Sanatate bikerului.

 

L.E. : Felicitari pentru Adriannd.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca revin cu o cerere. In acest moment Cosmin are nevoie de ajutor; trebuie sa faca transfuzii de sange si asta chiar este este o problema.

Rog pe cei care pot sa-l ajute, sa vina si sa doneze sange la Spitalul de Urgenta Floreasca, pentru "Cosmin Voicu", maine dimineata intre orele 7 - 11 AM (inainte de mic dejun).

 

Va multumesc.

 

Vasile Voicu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce grupa de sange?

 

Nu conteaza, tu donezi orice grupa, el primeste grupa de care are nevoie.

 

Edit: ca sa se evite chestiile gen 'n-am putut', tre' sa ai o greutate minima, sa nu fi calatorit in afara tarii in ultimele 6 luni (parca) si sa nu ai boli gen hepatita, etc, etc.

Editat de Puc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca revin cu o cerere. In acest moment Cosmin are nevoie de ajutor; trebuie sa faca transfuzii de sange si asta chiar este este o problema.

Rog pe cei care pot sa-l ajute, sa vina si sa doneze sange la Spitalul de Urgenta Floreasca, pentru "Cosmin Voicu", maine dimineata intre orele 7 - 11 AM (inainte de mic dejun).

 

Va multumesc.

 

Vasile Voicu

 

 

Grupa sangvina! Ce are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai clar:

Maine dimineata (vineri) pina in 11 la spitalul Floreasca.

Grupa sangvina nu conteaza pentru ca sangele nu va ajunge direct la el ci este recoltat pt a reface rezerva spitalului, conditie fara de care am inteles ca nu-i fac transfuzia.

Mentionati "pentru Cosmin Voicu"

Maine la ora 8- 8;30 eu voi fi acolo.

 

Despre conditii:

 

 

Pot fi donatori de sânge doar cei care îndeplinesc aceste condiții:

- vârsta cuprinsă între 18 Âşi 62 ani

 

- greutate minimă - 58 kg fetele Âşi 60 kg băieții

 

- tensiune arterială - peste 110/60 mmHg

 

- să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.

 

- să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale

 

- femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.

 

- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

 

Pentru ca donarea să se desfăÂşoare în condiții bune se recomandă:

- odihnă suficientă în noaptea prealabilă donării.

 

- înainte de donare, alimentație uÂşoară, dar bogată în fier. De evitat produsele bogate în grăsimi, prăjelile, de preferat carnea slabă, peÂştele, cerealele, leguminoase, cereale.

 

- aport crescut de apă Âşi evitarea băuturilor care conțin cofeină.

Editat de kln
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara bascalie, se pare ca ducatistii sunt o rasa aparte. Se ajuta intre ei intr-un mod exemplar, sunt uniti si ma bucur ac in curand voi deveni membru al acestei sub-comunitati, derivate din specia motociclisti. Ah ce mandru sunt de voi... :kiss:

 

Iar tatalui lui Cosmin (parca asa-l cheama pe ducatistul implicat in accident)... de la Sibiu, numai respect! Asa da tata! Se vede nivelul de cultura, se simte educatia. Dovada inca o data ca Ducatistii sunt oameni educati! :lol:

 

Gasca de ducatisti sunt singurul motiv pentru care imi pare rau ca nu sunt bucurestean! IN rest... numai de bine si da, ii urez motociclistului sanatate maxima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai clar:

Maine dimineata (vineri) pina in 11 la spitalul Floreasca.

Grupa sangvina nu conteaza pentru ca sangele nu va ajunge direct la el ci este recoltat pt a reface rezerva spitalului, conditie fara de care am inteles ca nu-i fac transfuzia.

Mentionati "pentru Cosmin Voicu"

Maine la ora 8- 8;30 eu voi fi acolo.

vin si eu maine dimineata.

Editat de Freeman36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai clar:

Maine dimineata (vineri) pina in 11 la spitalul Floreasca.

Grupa sangvina nu conteaza pentru ca sangele nu va ajunge direct la el ci este recoltat pt a reface rezerva spitalului, conditie fara de care am inteles ca nu-i fac transfuzia.

Mentionati "pentru Cosmin Voicu"

Maine la ora 8- 8;30 eu voi fi acolo.

 

Despre conditii:

 

 

Pot fi donatori de sânge doar cei care îndeplinesc aceste condiții:

- vârsta cuprinsă între 18 Âşi 62 ani

 

- greutate minimă - 58 kg fetele Âşi 60 kg băieții

 

- tensiune arterială - peste 110/60 mmHg

 

- să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii.

 

- să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale

 

- femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală.

 

- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

 

Pentru ca donarea să se desfăÂşoare în condiții bune se recomandă:

- odihnă suficientă în noaptea prealabilă donării.

 

- înainte de donare, alimentație uÂşoară, dar bogată în fier. De evitat produsele bogate în grăsimi, prăjelile, de preferat carnea slabă, peÂştele, cerealele, leguminoase, cereale.

 

- aport crescut de apă Âşi evitarea băuturilor care conțin cofeină.

 

Din pacate eu nu pot dona din mai multe motive :kiss: ,dar sper ca o sa fie altii care o sa poata da si in locul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost 3 oameni sa donam.

Rezultatele sunt urmatoarele:

Unu lesina unu e prea kior si altu a fost la dentist in ultimele 6 luni.

Care mai doreste care mai pofteste se face o noua extragere luni pina in ora 11.

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care vor sa doneze, ca sa nu mergeti degeaba, aveti mai jos foaia pe care mi-au dat-o de la spital cu conditiile lor.

Conditiile difera un pic de cele gasite de mine pe net si postate mai sus.

post-17741-1216372596_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa donez catre Cosmin din spitalul de pe 1 mai..numai ca...doctorita a spus ca nu mi ia sange pentru ca am o infectie la gat.

Nu stiu ce legatura are una cu alta dar..eu am sa incerc maine dim direct la Floreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici pe mine nu m-au acceptat

ca sunt prea inalt, ca sunt palid, ca de ce-am dormit numai 6 ore azi noapte, ca sa astept sa vina doctorita (cica a intrat unu in convulsii de dimineatza)

cred ca mai incerc odata luni si eu

sanatate maxima

 

apropos, de ce tre' sa stiu exact unde e internat motociclistul? ca m-au intrebat asistentele - nu e vorba de spital ci de sectie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam logic ca infectiile afecteaza calitatea sangelui donat. Din acelasi motiv nu pot nici eu sa vin.

 

Un mic sfat, faceti alt topic care sa spuna clar veniti de donati, topic care se va inchide dupa ce i s-a realizat scopul, ca nu stiu daca citeste toata lumea topicul asta, si s-ar putea sa aveti mai multa lume.

 

 

 

l.e. Bineinteles, e doar o sugestie. Nu vreau sa ma bag unde nu-mi fierbe oala.

 

Sanatate ducatistului si insanatosire grabnica!

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost ieri sa donez la centrul de pe 1mai pentru Cosmin...cel de transfuzie,a durat extrem de putin totul. Partea care mi s-a parut extrem de ciudata a fost ca dupa ce am donat, mi-au dat un bon pe care a trebuit sa il duc personal la Spitalul Floreasca...ma intreb daca spitalul ar fi fost Fundeni...ce faceam? mai ales ca-mi luasem o ora off de la munca...ar fi insemnat ca donasem degeaba...ciudata birocratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce face baiatul? cum se mai simte?

 

a dracului coincidenta, e prieten cu o colega din agentie. baiatul e ok, se recupereaza, are de stat vreo sase saptamani la patut, cuminte, din cate mi-a spus colega asta. si transmite multumiri tuturor celor care au donat sange pentru el, sunt ferm convinsa ca se va revansa cu proxima ocazie :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...