Sari la conținut

am avut un super noroc


bavareze
 Share

Postări Recomandate

mi-a dat un prieten un apel sa cobor pana jos sa discutam ceva. am discutat si apoi am vazut motocicleta cum imi facea cu ochiul din parcare. desi eram in bermude, tricou si slapi, am zis ca merge sa ii dau de 3-4 ori pe o roata prin fata blocului. zis si facut, insa nu am dat numai de 3-4 ori, ci vreo 15 minute, dupa care m-am incalzit si am zis sa ma racoresc un pic pe splai. de la mihai bravu am plecat spre timpuri noi in tromba. nu mai stiu exact ce viteza aveam, cert e ca motocicleta prinde 160 cu a 2a iar eu eram deja intr-a cincea aproape de limitare. probabil 240-250 la ora. neavand casca, aveam numai lacrimi in ochi si ochelarii lipiti de gene. ma rog, fiind amurg, parca mai zaream un pic strada. tineam pe banda din stanga unde mi se paruse ca era mai liber. de fapt, ma bazam pe acest lucru!

 

deodata vad in fata mea un semn de circulatie, amplasat probabil in scopul evitarii unui obstacol. nu am apucat sa schitez nici un gest, cred ca totul a durat un sfert de secunda. ma asteptam sa ma intalnesc cu moartea. sincer, nu mai aveam nici un fel de speranta de la viata asta in acel moment.

 

deodata simt o durere puternica la mana stanga si concomitent aud un sunet metalic.

 

ajuns acasa constat ca maneta de ambreiaj se rupsese (fara ca sa se indoaie) si venise peste mana mea. am luat aparatul foto si am fost sa identific semnul cu pricina. am constatat ca era pur si simplu AMBUTISAT dupa forma manerului dar nu se daramase. se vede in poza, mai ales in cea din spate, cum bila aia din capatul manetei a lasat o urma adanca, semisferica, in semn. mai jos se vad picioarele din fier forjat ale semnului. imi este clar ca daca eram cu 10cm mai in stanga loveam semnul in plin, ceea ce m-ar fi dezechilibrat sigur si nu mai apucam sa povestesc asta :crack:

post-2503-1122579125_thumb.jpg

post-2503-1122579160_thumb.jpg

post-2503-1122579169_thumb.jpg

post-2503-1122579177_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si nu-i asa ca ai vrut sa ne arati din nou ce shmecher esti si ce laude astepti ? :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: :crack: :crack: :crack: :crack:

 

Bravo nene, esti meserias. Acu, daca ai vazut ca se poate, eu zic sa treci la o noua provocare. Da chiar, maneru de ambreiaj o ambutisa la fel si un zid de caramida? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu-i asa ca ai vrut sa ne arati din nou ce shmecher esti si ce laude astepti ?  :crack:  :crack:

212219[/snapback]

 

suge-o tu, nu eu, da? si atunci de ce se posteaza anunturile cu accidente si ca cutare mi-a taiat fata, nu m-a vazut, era apa pe jos etc? e la rubrica fapt divers si oricum nu am fost shmecher ca nu am avut timp sa evit sau sa fac vreo manevra indrazneata, pur si simplu am avut noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desteptule, hai sa te luminez un pic, poate nu ti s-au deschis inca genele de la cei 250 km/h fara casca, "expertule":

1. Esti la rubrica Accidente, nu la Fapt Divers

2. De supt zic ca o sugi destul zilnic tu de cand iti citesc mesajele si cum o arzi aiurea pe strazi(mda, mesaj catre Admini, puteti da warning) cu XXX hm/h si alte asemenea.

3. Daca tu ajungi sa faci asa ->

neavand casca, aveam numai lacrimi in ochi si ochelarii lipiti de gene. ma rog, fiind amurg, parca mai zaream un pic strada. tineam pe banda din stanga unde mi se paruse ca era mai liber. de fapt, ma bazam pe acest lucru!
inseamna ca esti un c_r_e_t_i_n notoriu care sper sa moara cat mai repede in shantz ca un caine, fara sa mai ia pe altcineva dupa el (mda, mesaj catre Admini, hai sa zicem al II-lea Warning, sau intra la gramada cu primul?)

4. La un moment dat norocul asta al tau se va termina. Iar daca dupa ce se va termina si vei accidenta si pe altcineva iar tu vei scapa, chit ca nu cunosc persoana respectiva, tot meriti sa te omoare familia acelei persoane.

 

Hai sictir...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati cearta...e inutila.... fara casca.... in slapi... , tricou.... 200 la ora.....deductie logica= problema... Frate... e problema ta....bine ca nu e mai rau...las-o moale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desteptule, hai sa te luminez un pic, poate nu ti s-au deschis inca genele de la cei 250 km/h fara casca, "expertule":

1. Esti la rubrica Accidente, nu la Fapt Divers

2. De supt zic ca o sugi destul zilnic tu de cand iti citesc mesajele si cum o arzi aiurea pe strazi(mda, mesaj catre Admini, puteti da warning) cu XXX hm/h si alte asemenea.

3. Daca tu ajungi sa faci asa ->  inseamna ca esti un c_r_e_t_i_n notoriu care sper sa moara cat mai repede in shantz ca un caine, fara sa mai ia pe altcineva dupa el (mda, mesaj catre Admini, hai sa zicem al II-lea Warning, sau intra la gramada cu primul?)

4. La un moment dat norocul asta al tau se va termina. Iar daca dupa ce se va termina si vei accidenta si pe altcineva iar tu vei scapa, chit ca nu cunosc persoana respectiva, tot meriti sa te omoare familia acelei persoane.

 

Hai sictir...

212228[/snapback]

 

toata rubrica de accidente e de fapt divers, ca doar nu e de investigatii pe marginea accidentelor, sau de crash testuri sau alte chestii stiintifice! atata vad: a murit x RIP RIP RIP, a cazut y BINE CA AI SCAPAT, a murit z RIP RIP RIP. asta se numeste fapt divers. nu am vazut pe nimeni sa faca vreun studiu de rezistenta materialelor sau de dinamica pe accidente. atunci da, nu era fapt divers.

 

btw, sper sa mori arzand ca un shobolan, da? sau inecat, daca se poate. ai ceva cu mine? parca as fi eu singurul care merge tare si toti ceilalti 70-80 maxim. de aia e motocicleta, sa mearga tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :crack: :crack: Esti nebun????? Tu nu prea iti dai seama de ce ai facut, nu-i asa? :crack: :crack: Mai stiam noi pe cineva care sa deadea cu 250 fara casca. :crack: Si nu l-am mai vazut de mult pe forum...

 

Vad ca nu apreciezi faptul ca noi muncim sa imbunatatim imaginea printre partenerii la trafic. Pacat :crack: :crack: Intotdeauna se gaseste unul ca tine care sa o dea in barci...

 

Iti doresc impact placut data viitoare :crack: . Promit ca o sa vin sa cu farasul sa te dezlipesc de asfalt :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare pentru bavareze.....ce parere ai de circuitele special amenajate pe care poti sa te dai pana plesneste motoru'????

 

 

de ce nu vrei tu sa-ti arati mestesugul pe circuit si sa o lasi mai usor pe strada ca s-ar putea ca intr-o zi in locul acelui indicator sa fie un om.....

 

daca nu stii unde sunt circuite, vezi ca e in tunari unu' de karting dar te poti bucura de motor destul de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne bucuram ca nu a patit nimeni nimic ACUM !

Hai sa dam cu "RIP", "D-zeu sa-l odihneasca", "Doamne ajuta" pentru el si pentru cei care (poate) ii va omori cand va fi cazul

 

Bravo mah, interesanta atitudine. Acum e bine ca nu a patit nimeni nimic, mai incolo e rau ca e mort si ca a mai omorat (poate) si pe altcineva. SI ne intrebam dupa aia cine e de vina, ce se putea face, etc.

 

Pai ce sa ma mai mir atunci ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice bavareze, esti idiot!

Daca n-ai inteles sensul acestui forum, esti de 2 ori idiot!

Cand o sa intelegi ca astfel de povesti vanatoresti nu-si au loc aici si ca nu o sa reusesti pe veci sa impresionezi pe nimeni, o sa mai vii de acasa!

Taman in timpul unei campanii de reabilitare si constientizare a motociclistilor vine un trist ca tine (din pacate nu esti singurul) si strica tot! Toti banii si toate eforturile facute de forumisti si de acest site se duc pe apa sambetei din cauza ta si a altora ca tine!

Asta e, se pare ca oricat am incerca nu vom putea starpi astfel de tendinte infantile! Ce mi-e ciuda e ca astia ca tine au si noroc porcesc, pe cand altii care merg super ok o belesc fara a fi vinovati si in situatii cateodata, de-a dreptul jenibile!

S-ar putea ca in urma posturilor, sa ai un sentiment de vinovatie, care sa te tina fix o zi, dupa care, again, and again...... S-ar putea!!!!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare pentru bavareze.....ce parere ai de circuitele special amenajate pe care poti sa te dai pana plesneste motoru'????

de ce nu vrei tu sa-ti arati mestesugul pe circuit si sa o lasi mai usor pe strada ca s-ar putea ca intr-o zi in locul acelui indicator sa fie un om.....

 

daca nu stii unde sunt circuite, vezi ca e in tunari unu' de karting dar te poti bucura de motor destul de bine...

212240[/snapback]

 

nu pot sa ma dau cu motoru pe pista ca am o clauza in contractul de casco care zice ca daca fac accident in timpul concursurilor sau intrecerilor nu voi fi despagubit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Thomas: Nu am vrut sa sune ca-l aprob, ca ce a facut a facut bine,pentru ca nu e asa. Dar nici nu pot sa-mi para rau ca nu a patit nimic. Omu e pur si simplu inconstient, iar problema cu el e ca, desi nu-i pasa de viata lui (sau cel putin asa da dovada),ar putea sa se gandeasca la cei din jurul lui pe care i-ar putea rani cu una din cascadoriile sale.

Editat de Grubb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine UnchiuleFester. Hai sa argumentam, daca mai e cazul. Cu toate ca nu vad ce rost mai are:

1.

probabil 240-250 la ora
- Limita legala in oras e de 50/h Rar poti sa mergi fix cu 50, insa viteza asta e o prostie crasa. Suspendare de permis pe 90 zile (as propune si pushcarie pt viteza asta in oras)

 

2

neavand casca, aveam numai lacrimi in ochi si ochelarii lipiti de gene
La lege scrie clar obligativitatea purtarii castii. Mai mult, la viteza asta nu mai vezi nimic, cu tot cu ochelarii (de vedere, parca a zis) Amenda care este in valoare de .... (mi-e sila sa mai caut acum la lege)

 

3

ma rog, fiind amurg, parca mai zaream un pic strada. tineam pe banda din stanga unde mi se paruse ca era mai liber. de fapt, ma bazam pe acest lucru!
Deci omul nostru nu mai vedea nici pe unde mergea. Eventualele treceri de pietoni si masini erau de domeniul fantasticului. Doar strada era al lui. Pacat, la lege nu e specificata si vreo amenda/pushacrie pentru inconstienta si prostie.

 

P.S. Stau si ma gandesc daca vreunul din astia "pacifistii" de pe aici ar fi trecut pe trecerea de pietoni si al nostru "amic" (hai sa scriu frumos) l-ar fi lovit. Sau o ruda de-a acestor pacifisti. Cum mai vedeati problema ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracul semn......L-ai maltratat nevinovat. Ma mir cum de nu l-ai rasturnat!!!!! Sa ne tii la curent cu pataniile tale....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas, cred ca te agiti degeaba. Pun pariu ca in acest moment micutzul bavareze jubileaza de bucurie ca a reusit sa starneasca un mic scandal pe forum. E din nou in centrul atentiei. Doar atat isi doreste omul. Nu conteaza ca isi ia injuraturi si mustrari. El e miezul.

 

Din acest moment promit sa nu mai raspund nici unui mesaj postat de acest individ. Care oricum n-are nici o sansa sa se schimbe. In schimb voi urmari cu atentie rubrica accidente. Pentru ca pana la urma tot i se va infunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul asta e. Nu merita un oarecare atata atentie. Sa moara in linistea ignorarii.

 

Unsubscribe :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@darkore: era un indemn la o discutie rationala. De injurat poate sa injure oricine, si nu se ajunge la nici un rezultat.

 

 

@bavareze:

 

- nu cred ca aveai 250 km/h, la viteza asta nu mai ai lacrimi in ochi

- ochelarii erau de soare ?

- chestia cu "nu-mi da voie casco sa ma dau pe circuit" e o abureala. Faptul ca te dai pe circuit nu inseamna ca participi la o competitie sau o intrecere, deci pica.

- ai vazut semnul ala si ai facut vreo manevra sa-l eviti, sau te-ai dus tot drept si l-ai lovit (printr-un noroc cu adevarat obscen de chior) cu maneta ?

- faptul ca era amurg, combinat cu faptul ca nu aveai casca (curenti de aer mult mai puternici, reflexul natural fiind inchiderea pleoapelor pentru a proteja globii oculari), au dus la reducerea vizibilitatii.

- argumentul cu "d-aia e motocicleta, sa mearga tare" e pueril. Una e sa mergi tare cand iti permite drumul, si alta e sa mergi tare in oras, unde poate sa apara un obstacol nesemnalizat (hm, presupun ca deja l-ai intalnit p-asta; daca era o groapa in loc de indicatorul rutier ? sau unul din cei care spala parbrize la intersectii, sau un pieton habauc ?)

 

Cert e c-ai avut un noroc porcesc, ai consumat pe putin jumatate de sac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miroase a treaba pescareasca aici!!!

240-250 pe draq! Ridicat de 3-4 ori pe roata in fata blocului!!! Pe cric! S-a uitat pustiulica la Torque si a zis hai sa ma bag in seama cu fraierii astia, poate "pune" botu'!!! Patetic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...