Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Din pacate forumul nu mai incarca pozele...

eu le pun pe www.photobucket.com si apoi dai copy paste la linkul imaginii...

 

Oricum nu sunt eu in masura sa te invat despre zoom, lumina etc...Nu am cursuri sau ceva in domeniu..eu ti-am zis numai din ce vad, dupa ochi...

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate forumul nu mai incarca pozele...

eu le pun pe www.photobucket.com si apoi dai copy paste la linkul imaginii...

 

Oricum nu sunt eu in masura sa te invat despre zoom, lumina etc...Nu am cursuri sau ceva in domeniu..eu ti-am zis numai din ce vad, dupa ochi...

nu-ti fa griji...n-am pretentii de arta...era o poza care mi-a placut mie...si atat :finger:

 

--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 20:02 -------------
...se vede? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica culorile par prea colorate, ca si cum nu ar fi naturale. in plus florile albe sunt arse...e contrastul prea puternic spre alb

post-7727-1208272489_thumb.jpg

 

 

Corect. ti-a raspuns Raven. Nu stiu de ce nu prea imi vin notificari de pe topicul asta, imi vine o notificare la o saptamana sau mai rar.

 

Depinde ce aparat folosesti, sau ce soft de editare.

La un aparat mai cu motz, o sa ai prin meniu o setare sa vezi "Histogram" (la DSLR ai sigur, la seria G de la Canon iara parca e, la alte modele nu stiu sa-ti zic). In soft, de ex. in Photoshop, ai o setare numita "Levels" (CTRL + L). Sau in softul de editare al pozelor in format RAW, de la Canon (vine cu Zoom Browser FX), poti sa vezi histograma. La fel in Photoshop Lightroom. Banuiesc ca si pt alte softuri exista ceva echivalent. Ambele iti permit sa evaluezi calitatea pozei. Diferenta este ca, daca vezi histograma in aparat, dupa ce-ai facut poza, poti sa iei masuri, si sa mai faci o poza cu expunere corecta (poza initiala poate fi supraexpusa = arsa, zone de alb stralucitor in care nu se mai vede culoarea initiala sau subexpusa = mult intunecata).

In software ai ocazia sa salvezi ce n-ai putut sa faci din aparat. De ex din Zoom Browser FX pot sa subexpun/supraexpun o poza cu pana la 2 stopuri, mergand cu 0,1 (deci ai 40 de optiuni plecand de la poza originala!). Sau in Photoshop modificand setarile din Levels. In Lightroom la fel, te poti juca cu diverse setari, este oarecum echivanent cu Zoom Browser FX, numai ca din cate imi amintesc il poti folosi si pt editat JPG-uri.

 

 

 

cateva poze facute anul trecut:

mai urmeaza si altele.

 

Frumoasa ultima, pacat ca n-ai bagat si un blitz, sa luminezi personajul. Ar fi mers si un HDR acolo, cred ca iesea superba scena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin acum ca merge Forumul cu pozele din Cehia..

 

 

 

Pt. toti cei pasionati de foto vedeti ca pe www.artdigital.ro organizez luna asta un concurs de foto cu premii. Daca sunteti interesati gasiti mai multe detalii pe pagina.

Succes.

post-25939-1208868629_thumb.jpg

post-25939-1208868641_thumb.jpg

post-25939-1208868648_thumb.jpg

post-25939-1208868660_thumb.jpg

post-25939-1208868674_thumb.jpg

post-25939-1208868683_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdanvoiculescu mi-ai facut un dor de cehia... :moron: :bigstar: frumoase poze.

Urzica: in sfarsit initiatoarea topicului ne mai incanta cu o fotografie superba de altfel :peace:

 

1-2 poze...tre sa recunosc ca nu m-am mai ocupat cu asta de ceva timp... :finger:

post-7727-1208875565_thumb.jpg

post-7727-1208875581_thumb.jpg

post-7727-1208875590_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Depinde ce aparat folosesti, sau ce soft de editare.

La un aparat mai cu motz, o sa ai prin meniu o setare sa vezi "Histogram" (la DSLR ai sigur, la seria G de la Canon iara parca e, la alte modele nu stiu sa-ti zic). In soft, de ex. in Photoshop, ai o setare numita "Levels" (CTRL + L). Sau in softul de editare al pozelor in format RAW, de la Canon (vine cu Zoom Browser FX), poti sa vezi histograma. La fel in Photoshop Lightroom. Banuiesc ca si pt alte softuri exista ceva echivalent. Ambele iti permit sa evaluezi calitatea pozei. Diferenta este ca, daca vezi histograma in aparat, dupa ce-ai facut poza, poti sa iei masuri, si sa mai faci o poza cu expunere corecta (poza initiala poate fi supraexpusa = arsa, zone de alb stralucitor in care nu se mai vede culoarea initiala sau subexpusa = mult intunecata)."

mersi de sfaturi...am vazut si io histograma aia,dar se vede ca nu m-am folosit de ea...mai invat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat! Va doresc sanatate si cumpatare.

Maine plec in Thassos, daca vine vre-un pasionat de foto de aici mi-ar face mare placere sa mergem la vanatoare de imagini impreuna. SMS la 0722 551 901

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...