Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As propune ceva daca tot suntem cativa pasionati pe aici. De exemplu, sa fotografiem dupa o anumita tema aleasa in comun, cu timp de lucru, si la sfarsitul deadlineului sa posteze fiecare ce a facut pe tema respectiva si apoi sa discutam acolo. Castigatorul alege tema urmatoare. Macar asa e ceva interesant, activ, umbli cu aparatul in mana sa cauti subiecte, nu mai declansezi aiurea si vii aici si spui "uite ce-am facut, unde am gresit, sau mai bine nu-mi spuneti nimic, mie imi place asa"....

 

Deci, nimeni interesat? :)

 

Intre timp se pot posta si pozele care n-au legatura cu ce am spus eu mai sus.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea.

 

Buna initiativa !

 

Foarte buna initiativa cu tema, dar cred ca mai okay ar fi sa alegi tu prima tema, tinanand cont ca ai deschis ideea si pe viitor castigatorul o decide pe urmatoarea :)

 

Pai hai cu tema.

 

Pentru cei care si-au exprimat dorinta, ei bine, prima tema: REFLEXII

 

REGULI:

 

DEADLINE 8 IUNE.

 

SE ACCPETA FOTOGRAFII CU REZOLUTIA MAXIMA 1280 pixeli (pe latura cea mai mare, nu de alta, dar nu am chef sa deschid cearceafuri de 4Mb, si in plus de asta, orice viewer de poze stie si cu resize), PORTRAIT, LANDSCAPE, CROP, RGB, B&W, SEPIA. FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

 

Succes!

 

"Castigatorul" alege tema urmatoare.

 

Nu e musai sa pozati ACUM pentru tema de mai sus, se accepta si poze mai vechi.

 

Nu e musai ca tema de mai sus sa se invarta in jurul motocicletelor.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care si-au exprimat dorinta, ei bine, prima tema: REFLEXII

 

REGULI:

 

DEADLINE 8 IUNE.

 

SE ACCPETA FOTOGRAFII CU REZOLUTIA MAXIMA 1280 pixeli (pe latura cea mai mare, nu de alta, dar nu am chef sa deschid cearceafuri de 4Mb, si in plus de asta, orice viewer de poze stie si cu resize), PORTRAIT, LANDSCAPE, CROP, RGB, B&W, SEPIA. FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

 

Succes!

 

"Castigatorul" alege tema urmatoare.

 

Nu e musai sa pozati ACUM pentru tema de mai sus, se accepta si poze mai vechi.

 

Nu e musai ca tema de mai sus sa se invarta in jurul motocicletelor.

 

pot sa va propun sa faceti 2 comisii de jurizare- una compusa din cei ce au habar cu ce se mananca fotografia, si una din profani care se uita si spun doar - "aia-mi place, fara regula treimilor, incadrari, prelucrari etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ripson, eu am bagat ideea doar ca sa facem ceva calumea, sa dam viata threadului. Presupun ca nu vor exista orgolii in ceea ce priveste acordarea "premiului" si ca asta o facem just for fun. Ar fi frumos sa avem o sectiune separata, de foto, cu galerii personale si alte discutii pe aceasta tema, gen recomandari aparate si obiective etc si la fiecare tema din asta, se postau fotografiile intr-un topic nou cu pool, si se vota. Dar na, nu cred ca e nimeni interesat de asa ceva pe forumul asta, asa ca momentan sa dam drumul la treaba asa, si vedem ce o iesi.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu 2 poze de seara:

 

DSC_1182.jpg

 

DSC_1176.jpg

 

Astept o critica cat mai subiectiva si de calitate. Momentan vreau sa ma apuc de invatat tehnica, mai ales din punct de vedere compozitional unde consider ca e baza fotografiei. De asemenea incerc sa lucrez si in PS, dar e nevoie de multa rabdare sa inveti.

 

Totusi, nici o parere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

interesant concursul si tema. Ma bag si eu..

Am prelucrat o poza facuta de mina la Veliko Tarnovo. Sper sa se aproprie cat mai tare de tema concursului.

 

astept feedbacks.. :cheers:

 

Pai, daca te bagi la asazisul concurs, asteapta si tu pana cand e deadlineul, adica 8 iunie, si apoi postezi. Intre timp, poti posta orice altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

 

 

Salutare,

interesant concursul si tema. Ma bag si eu..

Am prelucrat o poza facuta de mina la Veliko Tarnovo. Sper sa se aproprie cat mai tare de tema concursului.

 

astept feedbacks.. :cheers:

 

Mi se pare mie sau e o poza trucata? Se vad marginile decupajului facut in jurul statuii si a obeliscurilor. Asta ca sa lamurim regulile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!"

 

nu e trucata. nu am avut in intentie sa falsific, sa contrafac, sa modific realitatea. Este doar un interpretare artistica. Plecand de la o poza normala am intervenit asupra ei prin dif. mijloace tehnice de prelucrare a imaginii pt. ca sa realizez o noua compozitie bazata pe tema data.

 

 

"Pentru cei care si-au exprimat dorinta, ei bine, prima tema: REFLEXII

REGULI:

DEADLINE 8 IUNE.

SE ACCPETA FOTOGRAFII CU REZOLUTIA MAXIMA 1280 pixeli (pe latura cea mai mare, nu de alta, dar nu am chef sa deschid cearceafuri de 4Mb, si in plus de asta, orice viewer de poze stie si cu resize), PORTRAIT, LANDSCAPE, CROP, RGB, B&W, SEPIA. FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

Succes!"

 

eu am inteles ca pana pe 8 Iunie se pot primi poze si pe 8 Iunie este deadline-ul. Dupa aceea se va stabili castigatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau e o poza trucata? Se vad marginile decupajului facut in jurul statuii si a obeliscurilor. Asta ca sa lamurim regulile.

 

Ca sa lamurim... e trucaj. Nu e o reflexie reala.

 

SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

 

nu e trucata. nu am avut in intentie sa falsific, sa contrafac, sa modific realitatea. Este doar un interpretare artistica. Plecand de la o poza normala am intervenit asupra ei prin dif. mijloace tehnice de prelucrare a imaginii pt. ca sa realizez o noua compozitie bazata pe tema data.

 

Da, e o poza interesanta, dar deja e departe de tema noastra. Doar prin faptul ca ai adus tu reflexia "at labam" pe coloanele din jur se considera trucaj. Sorry man!

 

Daca am un portret de al tau, bust. Iau si inlocuiesc bustul tau cu al lui.. Chuck Norris si-ti fac trei tzatze, o fac b&w nu ti se pare a fi trucaj?!?!?

 

"Pentru cei care si-au exprimat dorinta, ei bine, prima tema: REFLEXII

REGULI:

DEADLINE 8 IUNE.

SE ACCPETA FOTOGRAFII CU REZOLUTIA MAXIMA 1280 pixeli (pe latura cea mai mare, nu de alta, dar nu am chef sa deschid cearceafuri de 4Mb, si in plus de asta, orice viewer de poze stie si cu resize), PORTRAIT, LANDSCAPE, CROP, RGB, B&W, SEPIA. FIECARE POSTEAZA DOAR O SINGURA POZA, SE ACCEPTA ATAT POZE FARA POSTPROCESARE CAT SI POZE INTENS PRELUCRATE IN PROGRAMELE DE EDITARE FOTO. NU SE ACCEPTA POZELE TRUCATE!

Succes!"

 

eu am inteles ca pana pe 8 Iunie se pot primi poze si pe 8 Iunie este deadline-ul. Dupa aceea se va stabili castigatorul.

 

Ma rog, aici m-am exprimat eu gresit. Timpul de lucru este pana pe 8 iunie. Nu e musai sa iesiti acum buluc pe strazi si sa fotografiati, se accepta si fotografii din arhiva personala (e bine ca in cazul unor dubii, sa aveti si pozele originale). Dupa 8 iunie vedem atunci cum facem, ori isi posteaza fiecare creatia, ori le strange si le posteaza un user pe toate ca sa nu facem 10.000 de posturi degeaba. Ma gandesc sa fac un topic nou cand sunt gata pozele si cu pool, sa voteze toata lumea. Alte idei?

 

Ideea e sa nu postam pozele legate de tema pentru ca nu se accepta decat o poza/user si daca ai postat devreme, unu' sau altu' isi poate reface poza, functie de a ta, mai buna sau mai rea. Deci, ai numai de pierdut.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine.

cred ca cel mai bine este sa imi vad de ale mele.

sunt prea intortocheate regulile ce vin pe parcurs. ca este sau nu este reflexie. ca am trucat. ca e sau nu deadline. etc.

am crezut ca este ceva mai lejer acest concurs..si mai permisiv.

va urez succes in demersul vostru artistic.

 

pablo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine.

cred ca cel mai bine este sa imi vad de ale mele.

sunt prea intortocheate regulile ce vin pe parcurs. ca este sau nu este reflexie. ca am trucat. ca e sau nu deadline. etc.

am crezut ca este ceva mai lejer acest concurs..si mai permisiv.

va urez succes in demersul vostru artistic.

 

pablo.

 

 

mie mi s-au part destur de clare regurile. dar unii trebuie sa caute ei printre randuri ca sa fie mai cu motz .....

 

s-a zis poze prelucrate dar tu ai pus acolo o refexie care in realitate nu exista..... ce o fi asa de greu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca puteti lasa reflexiile sa fie chiar si trucate, ca pana la urma acest concurs are scopul de a incita la exercitiu, la practica, si chiar si in ps multi vor reusi chestii frumoase :D Isi vor da silinta altfel decat si-ar da-o fara un rost...

 

Si ca idee, alegeti castigatoarea o poza netrucata...ca doar nu se castiga premii...e treaba de a mobiliza oamenii la creatie, parerea mea :blink:

 

Mie mi-a placut ce a facut bogdan acolo cu obeliscurile, sincer...poate ar trebui sa se ocupe ceva mai mult de detalii....

 

@ssk: daca aia era o poza facuta de tine, cu acel cadru, atunci felicitarile mele, sincer, pt stilul in care ai modificat-o...poti pune si poza in varianta originala? :D Misto caruta, dealul, cladirea...ideea

 

PS: desi sunt fan al pozelor nemodificate absolut deloc, tre sa recunosc ca daca scopul este arta, atunci aceste interventii sunt binevenite...ca idee, si la case mai mari se modifica:

http://metropotam.ro/Interviuri/2006/11/ar...azar-fotografu/

Poate cunoscatorii deja stiu interviul cu domnul Dinu Lazar, dar merita :P

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuga ca-mi ia nevasta-mea oglinda. n-am vazut mai nene, la femeile astea tot timpul le trebuie oglinda. pai de unde mama naibii sa luam o reflexie decat din oglinda. ce-ma putut sa fac in 3 secunde. si inca 3 in cs.

o prelucrez deseara si o sa iasa ceva mai bun din ea. sau o las pe nevasta-mea la noapte sa adoarma, si ma folosesc de oglinda mai mult :P :rock:

post-38325-1244377873_thumb.jpg

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele mele nu sunt in tema, dar ma gandeam ca poate prind bine in sectiunea celor pasionati de foto.

nu sunt un profesionist doar un amator, un fan, asa ca sper ca nu aveti pretenii

 

 

 

ma pun sa dorm ca am ramas cu o piesa in cap (stiu si voi ati patit) si nu mai suport... ca suna cam asa: "noi in anu 2000, cand nu vom mai fi copii..."

imi vine sa rad in A si in U cand ma gandesc la ce cosmaruri voi avea

 

salutari baieti si fete :rock:

 

post-11998-1244422454_thumb.jpg post-11998-1244423034_thumb.jpg post-11998-1244423069_thumb.jpg post-11998-1244423148_thumb.jpg post-11998-1244423206_thumb.jpg post-11998-1244423225_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...