Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lasa, bre, o sa te joci cu Tamronu' meu, dupa ce-l iau!! :angry:

Dar primeaza un blitz.. doh'camdata ezit intre un nissin di622 sau di866 si un nikon sb 600/800..

 

Eu am SB600. Daca ai bani, mergi pe SB800, daca nu, SB600 e mai mult decat suficient pentru un amator pretentios. Nu-ti lua Nissin, am citit niste chestii naspa despre el, daca mai gasesc linkul, ti-l dau pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi place smogul ala din a 2-a fotografie (nu e genul meu) si in prima se vede smog-ul, probabil sunt toate 3 facute in aceeas zi

 

 

ultima pare interesanta, are un ton misto, imi place cum ai incadrato (de fapt toate le-ai incadrat bine)

 

 

probabil daca le faceai la un F mai mare si pe un trepied (cum zicea midnight rain) ieseau altfel

 

ai folosit F9 nu stiu din ce princiupiu, probabil ai citit lafel ca mine ca acolo este cel mai sharp :(

 

 

mai baga daca ai :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Nu-ti lua Nissin, am citit niste chestii naspa despre el, daca mai gasesc linkul, ti-l dau pe mess.

 

Daca gasesti link-ul, pune-l aici, ca e la fel de util ca si sfaturile legate de compozitie & stuff. Corect?

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca gasesti link-ul, pune-l aici, ca e la fel de util ca si sfaturile legate de compozitie & stuff. Corect?

 

O discutie aici, pe forumul ComputerGames.

LINK

Tin mine ca de aici am inceput si eu sa caut despre Nissin si am gasit niste raspunsuri pe google. Incercati si voi daca vreti sa va lamuriti. Eu unu nu as da banii pe obiective si alte accesorii third part pentru Nikon. Nikon merge de minune cu.... Nikon. Sunt un pic mai scumpe, dar fac toti banii, as putea spune ca prefer un Nikon 18-105VR decat un Tamron 28-75 f2.8. 2.8-ul ala e frumos, dar sa fim seriosi, de cate ori trageti la 2.8??? Daca aveti timp sa compuneti si vreti obiective luminoase, eu am recomandat intotdeauna fixele. ai 50 mm f1.8, ai 35 mm f.18, ai 28 mm f2.8, ai 24 mm f2.8 si 85 mm f1.8. Obiective misto care fac toti banii, mai putin 24-ul si 85-ul care sunt un pic cam scumpe.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi place smogul ala din a 2-a fotografie (nu e genul meu) si in prima se vede smog-ul, probabil sunt toate 3 facute in aceeas zi

 

 

ultima pare interesanta, are un ton misto, imi place cum ai incadrato (de fapt toate le-ai incadrat bine)

 

 

probabil daca le faceai la un F mai mare si pe un trepied (cum zicea midnight rain) ieseau altfel

 

ai folosit F9 nu stiu din ce princiupiu, probabil ai citit lafel ca mine ca acolo este cel mai sharp :moron:

 

 

mai baga daca ai :scratch:

 

Ai dreptate, sunt facute toate trei in acceasi zi, dupa un rasarit cam cetos la cetatea Enisala.

 

 

Ma bucur de aprecieri.

 

P.S. cand am intrat la calculator nu am observat ca nu se delogase sotia mea si era prea tarziu sa mai fac ceva dupa ce postasem. Ca sa nu se supere o sa pun acum  si doua fotografii de-ale ei.

 

post-7484-1260362447_thumb.jpgpost-7484-1260362474_thumb.jpgpost-7484-1260362487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[..] Sunt un pic mai scumpe, dar fac toti banii, as putea spune ca prefer un Nikon 18-105VR decat un Tamron 28-75 f2.8. 2.8-ul ala e frumos, dar sa fim seriosi, de cate ori trageti la 2.8??? Daca aveti timp sa compuneti si vreti obiective luminoase, eu am recomandat intotdeauna fixele. ai 50 mm f1.8, ai 35 mm f.18, ai 28 mm f2.8, ai 24 mm f2.8 si 85 mm f1.8. Obiective misto care fac toti banii, mai putin 24-ul si 85-ul care sunt un pic cam scumpe.

Neica, un 18-105VR e 1000 ron, un set 24 + 50 + 85 (pentru a acoperi cat de cat range-ul) ajung la niste scoruri de-ti pui mainile'n cap!! :scratch: Si eu sunt "adeptul" teoretic al prime-urilor, dar sunt cazuri si cazuri si fotografii si fotografii.. Si mai ales bugete al dracu' de limitate.. Eh, decat sa-mi iau un 18-105 care e mai slab decat 18-70-ul pe care-l detin, mai bine mai pun umpiculescu pe langa si-mi iau un Tamron 17-50 f2.8, care stiu ca e mult superior, chiar daca deficitar la range! Asta mergand pe ideea "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine", pen'ca altfel imi luam un 18-200VR la 2000 ron (acum), sau chiar un bridge/P&S!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, sunt facute toate trei in acceasi zi, dupa un rasarit cam cetos la cetatea Enisala.

 

 

Ma bucur de aprecieri.

 

P.S. cand am intrat la calculator nu am observat ca nu se delogase sotia mea si era prea tarziu sa mai fac ceva dupa ce postasem. Ca sa nu se supere o sa pun acum  si doua fotografii de-ale ei.

 

post-7484-1260362447_thumb.jpgpost-7484-1260362474_thumb.jpgpost-7484-1260362487_thumb.jpg

 

daca ai participat si tu pa sedinta foto cu samuraiu vreaus a pui foto de acolo :scratch: daca poti :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muresul, astept pareri

 

i-mi place f mult cerul si reflexia,

ai unblat la culori in PS? ca mi se pare culoarea tufisurilor de pe marginea apei prea saturata, dar e OK

 

 

asteptam comentari pe pozele de pe linkul postat, dar nimic, is chiar asa de praf? :scratch:

 

hai ca le pun si aici :moron:

post-6144-1260381001_thumb.jpgpost-6144-1260381025_thumb.jpgpost-6144-1260381079_thumb.jpg

post-6144-1260381095_thumb.jpgpost-6144-1260381067_thumb.jpgpost-6144-1260381051_thumb.jpg

 

astept si eu de o vreme stafuri/ pareri despre aceste poze :moron:

Editat de pepsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muresul, astept pareri

 

superba!

dar... eu am ramas blocat pe linkul cu excursia ta din acest an (RO-HU-A-D-CH-I-SLO-HR-HU-RO 2009) atat ca si traseu cat si pozele 10x...

 

de craciun vin la parinti in Tg. Mures unde am si copilarit, sper sa apuc ceva zapada si niste poze pe mures, m-ai inspirat :scratch:

Editat de lgxmedia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-mi place f mult cerul si reflexia,

ai unblat la culori in PS? ca mi se pare culoarea tufisurilor de pe marginea apei prea saturata, dar e OK

da e prelucrat in PS, am observat ca la margine e un pic de problema cu culoarea cand schimb setarile la monitor (am 6 setari predefinite si la vreo 2 si mie asa se pare ca un puc prea colorat) dar am lasat asa pt ca daca scad atunci dispare farmecul reflexiei......

Mesaj completat

astept si eu de o vreme stafuri/ pareri despre aceste poze :scratch:

Primele doua nu imi spun mare lucru,al treilea e ok, poate subiectul prea in centru si backroundul cam de aceasi nuanta, eu lasam mai mult loc liber in partea stanga, bineinteles daca nu era altceva acolo ce putea sa strice toata poza, ultimele doua is chiar reusite pacat ca Dunarea e circulata si noaptea, dar imi plac amandoua is faine.

 

Ride Safe!

Mesaj completat

superba!

dar... eu am ramas blocat pe linkul cu excursia ta din acest an (RO-HU-A-D-CH-I-SLO-HR-HU-RO 2009) atat ca si traseu cat si pozele 10x...

 

de craciun vin la parinti in Tg. Mures unde am si copilarit, sper sa apuc ceva zapada si niste poze pe mures, m-ai inspirat :moron:

 

Merci!

 

Am incercat sa fac sa fie de 10 macar pt mine, dar vad ca excursia si pozele sunt pe placul multora, ma bucur ca am reusit sa va captez atentia.

Sa speram sa fie ceva zapada pana atunci,momentan e frig si ceata,destul de naspa.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze din Creta, insa pe viitor 3-4 cadre sunt de ajuns pt un post.

Toate bune !!

cine spune? lasa omu sa-si puna pozele, ce-ai cu el?

Mesaj completat

mm, rucar-bran, hdr,

mai pun sau deja incep sa devin stresant? :scratch:

stresant de faine, da.

mai pune.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine spune? lasa omu sa-si puna pozele, ce-ai cu el?

Evident ca nu am nimik cu nimeni, fiecare poate posta din partea mea 100 poze, insa s-a facut o sesizare...

 

Am preferat sa nu comentez imaginile "depuse" pana acum, tocmai pentru a evita divergente de genul celor de mai sus. Ar fi simplu de stabilit niste reguli de bun simt, dar sunt sigur ca 2 din cinci le-ar respecta, si ca s-ar pierde rapid..

Cateva idei ar fi:

 

1. Nu se posteaza mai mult de 5 fotografii intr-un post. Link-urile catre site-uri sunt "exceptii". Autocritica e foarte importanta, invatati sa faceti sacrificii, sa alegeti doar cele mai impresionante dintre fotografiile personale.

2. Singurele texte acceptate din punct de vedere al fotografului sunt:

- link-uri catre site-uri personale

- o scurta descriere despre locatie

- un "exif" rapid - setarile folosite, incluzand "artificii" gen surse de lumina puse de fotograf

3. Singurele texte acceptate din punct de vedere al "comentatorului" sunt:

- parerea sa admirativa catre anumite imagini (cu un scurt comentariu despre ce place la imaginile respective)

- parerea sa desconsideratoare catre anumite imagini (cu un scurt comentariu asupra a ce nu place la imaginile respective)

- parerea sa despre cum crede ca o anumita imagine ar fi putut fi imbunatatita (direct la "manevrare", sau "artificial", cu ajutorul softurilor de editare foto)

- link-uri catre tutoriale foto (fie vorba de tehnica foto, de terminologie, sau de manipularea imaginilor in softuri de editare)

4. Doi "profesionisti" pot avea idei diferite despre cum o anumita imagine ar putea fi imbunatatita - acestia sunt rugati sa isi prezinte intr-un mod civilizat propria metoda, urmand ca "amatorul" sa incerce ambele tehnici (daca doreste), si sa vada care se potriveste mai bine cu propriul "eu".

5. In momentul in care urcati fotografii in acest topic, acceptati tacit ca acestea sa fie "disecate". Nu va asteptati sa fiti laudati pentru ele, dar bucurati-va daca veti primi laude! Nu va suparati daca vi se spune ca fotografiile urcate nu trec de un anumit nivel - nimeni nu s-a nascut invatat, iar scopul acestui topic nu e de a primi laude de la "amatori", ci de a progresa fiecare in aceasta minunata arta!

 

Daca aveti alte idei, sunteti bineveniti sa extindeti lista. Problema, insa, precum am mentionat, va fi ca foarte putini vor adopta aceste reguli de bun simt.. mai ales ca se vor face uitate in momentul in care "se va da pagina".. Pacat, oricine are de invatat de la oricine altcineva, trebuie doar putina bunavointa. Si ceva bun simt..

 

Spor la frumusete!! :scratch:

 

 

Toate bune!!

Mesaj completat

mm, rucar-bran, hdr,

mai pun sau deja incep sa devin stresant? :moron:

 

Veics frumoase poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu am nimik cu nimeni, fiecare poate posta din partea mea 100 poze, insa s-a facut o sesizare...

Toate bune!!

Mesaj completat

Veics frumoase poze !

s-a mai incercat si la inceputul topicului ceva de genul asta, dar nu se respecta nimic. asa ca n-are sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pepsi

Cele noaptea imi plac mai mult din seria respectiva. Dupa cum aminteam si mai devreme, ar fi recomandata micsorarea fotografiilor sa pastram latura mare undeva intre 800-1000 pixeli, si apoi aplicand un filtru de sharpening. Vor arata mult mai bine. :scratch:

 

@baiatu tony

Cred ca ai luat cu tine memorii placute de acolo. Cu toate acestea, uneori aparatul foto nu reuseste sa redea ceea ce captureaza memoria noastra afectiva. De aceea cadrele generale si cu unghiuri sa zicem directe, cum le vede vizitatorul direct nu arata partea speciala a unui loc. Ca si recomandare, ar fi cautarea unor detalii care ti-au atras privirea undeva. Adica incercarea de a constientiza activ ce e "acel ceva" care face placut peisajul si sa incerci sa-l surprinzi in mai mult de un cadru general. Spre exemplu, cea cu zidul in perspectiva e o tentativa. Ultima cu soseaua mi se pare mai reusita decat restul. Si, asa cum remarca si Ecko72t, uneori fotografiile inspira mai multa valoare cand sunt asezate intr-un numar mai mic intr-o colectie distilata. Cum face veics, spre exemplu. Pune doar 2-3 odata. Asta imbunatateste valoarea lucrarilor pe de o parte, si arata ca atentia fotografului fata de privitori, evitand inundarea cu imagini. Atunci putem sa le comparam mai usor si sa le consideram mai mult decat "poze". Sper ca nu suna prea dur randurile de mai sus.

 

@veics

Tare faina prelucrare. Desi parca un pic de tot verdele ala crud la ultimele trei pare cam abundent. Insa doar un pic, nu mult. In rest, arata tare bine intinderea si amestecul de culori pe sevaletul fotografiilor.

 

Ca sa vin si eu cu ceva peisaje, ca nu cred ca am postat pana acum vreunul. :moron:

Fotografiile sunt din Maramures, dintr-un proiect foto-video de promovare a regiunilor turistice de acolo, cu sprijinul Ministerului Culturii. DVD-ul a fost scos de curand pe piata. Daca este cineva interesat, le pot da link prin PM, sa nu fac reclama.

Obiective Sigma 10-20 4-5.6 si Tamron 17-50 2.8 pe Canon.

post-40616-1260397300_thumb.jpg post-40616-1260397309_thumb.jpg post-40616-1260397587_thumb.jpg post-40616-1260397623_thumb.jpg

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mm, rucar-bran, hdr,

mai pun sau deja incep sa devin stresant? :moron:

 

daaaaa, dar dementiale pozele :scratch: hai maine (deja azi) la meeting, ne alunecam putin prin oras (daca nu ti-ai pus la iernat avionul)

 

si pentru cei flamanzi, doua poze facute in seara asta, eram bucatar sef :moron:

 

tema: papa bun! aaaaaaa... gura mareeeee...

before & after

post-49973-1260399521_thumb.jpg post-49973-1260399546_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

si pentru cei flamanzi, doua poze facute in seara asta, eram bucatar sef :moron:

....

 

Off-topic: :scratch: Ce tare! Tot aseara a trecut si maica-mea pe la mine si exact acelasi lucru mi-a gatit (printre altele), ca stia ca vin tarziu de la munca si nu am timp sa mai si gatesc.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...