Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu faci misto sau chiar vorbesti serios? :P

 

Mie chiar imi place.

 

E ceva rau in asta? :P

 

 

Recunosc ca incadrarile lui Florin o fac si mai faina. Dar mi se pare o poza reusita, asa pentru ochiul meu de necunoscator. Placerea este subiectiva, nu poate fi criticata.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-curata urechile la pisoi , au solutie speciala la farmacia vet

- epileaza-te :D

;)

 

L-am găsit pe pisic, iar cât despre epilat, îmi place mai rustic, chiar dacă nu-i poza făcută la mine pe picioare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-curata urechile la pisoi , au solutie speciala la farmacia vet

- epileaza-te ;)

 

:)

 

OK..deci.. tocmai am achizitionat un D50 cu un obiectiv 18-55 si un 70-300 G + niste filtre si adaptoare macro

 

Cine are niste tutoriale gen "basic photograghy" (in format .pdf sau altceva) ori site-uri care voua v-au placut ca si idei/continut.

Ma intereseaza in general sfaturi/idei/trucuri depsre modurile A,S,P,M ...adica tot ce depinde de modurile manual.

 

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

OK..deci.. tocmai am achizitionat un D50 cu un obiectiv 18-55 si un 70-300 G + niste filtre si adaptoare macro

 

Cine are niste tutoriale gen "basic photograghy" (in format .pdf sau altceva) ori site-uri care voua v-au placut ca si idei/continut.

Ma intereseaza in general sfaturi/idei/trucuri depsre modurile A,S,P,M ...adica tot ce depinde de modurile manual.

 

Mersi anticipat!

 

nu cred ca gasesti trucuri despre modurile A, S, P si M...A vine de la aperture priority si e vorba de timpul de expunere. adica pentru deschiderea diafragmei se stabileste automat un timp de expunere

Modul S este SHutter priority si atunci prioritara va fi viteza .

parerea mea e ca poti citi cateva tutoriale si apoi expermintand foarte mult o sa-ti dai seama despre ce fac aceste "moduri" si cand e bine sa le folosesti

Si eu am un 50 D cu obiectiv 17-85 ..deci daca te pot ajuta da-mi PM

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca gasesti trucuri despre modurile A, S, P si M...A vine de la aperture priority si e vorba de timpul de expunere. adica pentru deschiderea diafragmei se stabileste automat un timp de expunere

Modul S este SHutter priority si atunci prioritara va fi viteza .

parerea mea e ca poti citi cateva tutoriale si apoi expermintand foarte mult o sa-ti dai seama despre ce fac aceste "moduri" si cand e bine sa le folosesti

Si eu am un 50 D cu obiectiv 17-85 ..deci daca te pot ajuta da-mi PM

bafta

 

De unde vin literel stiu... mai am un Kodak Z1085 care permit moduri M,A,P.

Acum incerc sa ma familiarizez si eu cu meniul si ce si cum se seteaza pe aparat. Ii destul de lung manualul.

Eu caut sfaturi de la cei mai experimnetati gen: cand esti in natura foloseste x mai mic y mai mare, uite ce efect misto am scos folosind x,y,z.

Astea oricum vin cu timpu stand de vb cu altii, etc. Mai am si o promisiune de crash-course de la cine am cumparat aparatul, acesta fiind fotograf profesionist doar ca nu ne sincronizam cu timpu liber ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un 50 D cu obiectiv 17-85 ..deci daca te pot ajuta da-mi PM

Nikon D50 =/= Canon 50D

E o mica-mare diferenta de clase.. :)

 

@Nenea incepatoru' - digital-photography-school.com - au sectiune de tutoriale pentru uber-incepatori, afli acolo ce inseamna triunghiul magic, si cum se aplica formula pentru expunere corecta.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikon D50 =/= Canon 50D

E o mica-mare diferenta de clase.. :D

 

@Nenea incepatoru' - digital-photography-school.com - au sectiune de tutoriale pentru uber-incepatori, afli acolo ce inseamna triunghiul magic, si cum se aplica formula pentru expunere corecta.. :)

 

 

ah...eu credeam ca a scris gresit...nici nu mi-am pus problema ca ar putea fi Nikon D50 :P

este clar o diferenta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahahah ...50D... asa-i... costa cat motoru!

 

Nu...e un Nikon D50... asa de incepator... + nu am avut un buget prea mare pt aparat foto (mobra cerea serviz + cauciucuri noi). Nu-i vad rostu sa investesc acum 1000 de euro asa de hobby, nu stau asa de bine cu banii. Cu timpu poate, pana atunci ne jucam cu ceva mai slabut. :)

 

@nenea profesionistu.... mersi de link... is chestii chiar interesante, atat articolele cat si pozele facute de cititori. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza in general sfaturi/idei/trucuri depsre modurile A,S,P,M ...adica tot ce depinde de modurile manual.

 

Ce vrei tu sa stii intra pe multe pagini.

Iti recomand cartea "Arta Fotografica". Am avut-o, dar n-o mai gasesc si mor de ciuda. Nu mai stiu autorul. E aparuta cred prin anii '60, asa ca doar pe la anticariate daca o mai poti gasi. Contine foarte multe amanunte de tehnica si de teorie a artei fotografice, foarte bine explicate. Sunt aceleasi indiferent daca intre timp am trecut de la film la digital. Ce-i drept, diverse retete de revelator si fixator, e putin probabil sa mai intereseze pe cineva.

 

Cateva lucruri pe scurt:

A (Av) = prioritate de apertura (diafragma). Dupa cum s-a zis anterior, stabilesti diafragma, iar aparatul iti stabileste o valoare a timpului de expunere pentru o expunere corevta. Deschiderea diafragmei are legatura cu profunzimea fotografiei: cu cat diafragma e mai inchisa (valoare mai mare), cu atat vei avea o profunzime mai mare, adica subiectele aflate pe un interval mai mare de distanta vor aparea toate clare (de ex ceva aflat la 2m si linia orizontului/infinitul). Dimpotriva, la o deschidere mare (valoare mica), poti fotografia un subiect aflat la 2m, iar in fundal sa nu poti distinge nimic, totul fiind neclar. Asta in conditiile in care, in ambele cazuri, expunerea este corecta, raporturile timp/diafragma fiind echivalente (de ex. 30/16 sau 500/4). Depinde ce efect vrei sa obtii.

T (Tv) = prioritate de viteza. Stabilesti timpul si aparatul iti pune o diafragma pentru o expunere corecta. Iarasi, depinde ce vrei sa obtii. Daca vrei sa o imagine "still" a subiectului, iti trebuie un T cu atat mai mic (valoare mai mare - 125, 250, 500 etc) cu cat obiectul se misca mai repede. Daca insa de ex. vrei sa obtii una din acele poze cu dungi de lumina date de farurile si stopurile masinilor ce se deplaseaza pe o sosea, va trebui, dimpotriva, sa folosesti un T lung.

P este un mod similar cu auto, aparatul expunand singur, dar raman unii parametri pe care ii poti modifica: nivel de sub/supraexpunere, sensibilitatea "peliculei" precum si posibulitatea de a schimba raportul T/A stabilit de aparat cu altul echivalent

M este de fapt singurul mod manual, toate celelalte fiind semiautomate. Folosirea lui presupune sa stii destul de multe despre expunere.

 

Sensibilitatea "peliculei" - valoarea ISO (DIN): cu sensibilitatea este mai mare (valoare mai mare) cu atat este nevoie de o cantitate mai mica de lumina pentru a impresiona "pelicula". Valori mari ISO sunt utile pentru fotografia de noapte (sau in conditii de luminozitate scazuta). Insa, u cat e mai mare, cu atat "zgomotul de fond" va aparea mai puternic in fotografie. Cu cat sensibilitatea e mai mica, cu atat contrastul este mai mare. Iarasi, depinde ce efect vrei sa obtii.

 

Cat despre "expunerea corecta" aceasta este mai degraba o chestiune de principiu, important fiind ce efect vrei sa obtii, ce vrei sa se vada in fotografie. Spre exemplu, in fotografia de mai inainte cu fascicolul de lumina si munti, din punct de vedere al muntilor, expunerea nu e corecta, poza e subexpusa, dar daca muntii ar fi fost corect expusi, fascicolul nu s-ar mai fi vazut in fotografie. Si ma gandesc ca tocmai fascicolul e subiectul principal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nenea profesionistu.... mersi de link... is chestii chiar interesante, atat articolele cat si pozele facute de cititori. ;)

I meant no disrespect, sir!! Ma consider in continuare incepator-catre-amator in domeniu, singurul motiv pentru care am folosit apelativul respectiv e ca nu-mi aduceam aminte cum ti-era nicku', si mi-era prea lene sa dau back din reply, ca sa verific.. :)

 

Orisicum, care este, in primul rand iti recomand sa inveti aceste detalii (ce inseamna ISO, aperture, shutter speed - cer scuze pentru anglofobi, eu mai tot ce stiu despre fotografie am invatat de la strainezi, mi-e aproape imposibil sa inlocuiesc "aperture" cu "diafragma" in vorbirea/tastarea de zi cu zi), sa inveti cum se coreleaza, si, mai important, sa inveti foarte bine functiile aparatului (e frustrant sa tragi un cadru, apoi sa stai trei minute sa gasesti de unde se modifica diafragma, pentru ca nu iti place DoF-ul (dept of field, profunzimea de camp, mai exact cat anume din ceea ce vezi tu prin ocular va fi in focus). In al doilea rand, daca vrei sa evoluezi dincolo de pozele iola*, citeste despre compozitie (cateva articole foarte interesante si folositoare pe DPS), te va ajuta garantat!!

 

Poti sa intri si pe Nikonisti.ro, sunt multi baieti si multe fete de treaba care ajuta cu placere, ca sa nu mai vorbim de tutorialele prezente (in romana, daca nu le ai cu engleza suficient)..

 

*pozele iola - genul de poza cu subiect deloc interesant. Exemple: io la muzeu, io la mare, io la munte, io la sfincs. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...