Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oricum eram dator la tine... ;)

daca vrei sa te ajut la cumparare, cu mare placere.

Sa moara bicu' daca imi aduc aminte de ce imi esti dator, dar daca zici tu, cu placere, sa sunt eu, mai altruist. ;) Mi-am facut cont acolo si vedem ce se intampla, i-am lasat mesaj omului. Merci inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danke schon ! Cu ocazia asta imi facui si cont pe Ocazii... ;)

 

Vezi că e AF-D, deci nu are motor de focus în el, iar Nikon-ul D3000 nu are motor în body. Deci îl vei putea folosi doar cu focalizare manuală. Dacă asta vrei, atunci scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că e AF-D, deci nu are motor de focus în el, iar Nikon-ul D3000 nu are motor în body. Deci îl vei putea folosi doar cu focalizare manuală. Dacă asta vrei, atunci scuze!

Este ok asa, , multumesc si tie pentru interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara AF o sa iti fie greu sa focalizezi corect, bafta... 50-ul este de baza ;)

Imi trebuie pentru prins niste fatzoace nepretentioase si 50mm este just perfect pentru asta. Pana la Pulitzer mai am ceva, asa ca ma bazez pe focalizarea cu dioptriile proprii ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa moara bicu' daca imi aduc aminte de ce imi esti dator, dar daca zici tu, cu placere, sa sunt eu, mai altruist. ;) Mi-am facut cont acolo si vedem ce se intampla, i-am lasat mesaj omului. Merci inca odata.

ac/dc, o doamna... ;)

 

Gata, deja este al tau? Vad ca nu mai este valabil anuntul... Sa-l folosesti cu placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie FOARTE GREU cu focalizarea manuala la 50mm.

 

De ce?

Pentru ca ai campul de profunzime mic. Doar e pentru portrete nu?

 

Cand?

 

Incepand de la F 1.8 pana pe la 2 si ceva. Si daca nu poti sa-l folosesti la diafragmele astea atunci nu folosesti potentialul maxim al obiectivului. La portrete cand folosesti dof mic este foarte important sa-l nimeresti in asa fel incat portretul sa fie expresiv. Daca ai pus doif-ul unde nu trebuie poza va fi aproape inutilizabila sau vei avea impresia ca ceva ii lipseste.

 

 

In rest este un obiectiv bun care poate fi folosit si cu tuburi de extensie pentru supermacro. Adica sa ai o marire de 6:1 ;)

 

Cam asa:

macro1j.jpg

 

macro5.jpg

 

macro4.jpg

 

Si pe lanag asta poti pune un capac de carton peste el si pe mijlocul capacului sa decupezi orice forma vrei tu. Rezultatul este ca in poza urmatoare. Bokeh-ul este in forma de inimioara. dar poti sa decupezi si altceva... capete de morti etc.

 

children1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ac/dc, o doamna... :(

Gata, deja este al tau? Vad ca nu mai este valabil anuntul... Sa-l folosesti cu placere!

Dap. Luni livrarea. Merci. Acum suntem kit cu duoamna... :)

 

O sa fie FOARTE GREU cu focalizarea manuala la 50mm.

De ce?

Pentru ca ai campul de profunzime mic. Doar e pentru portrete nu?

Dupa cum spuneam mai sus, nu este pentru nimic pretentios. Practic puteam face treaba si cu obiectivul stock al aparatului, dar am zis ca ...na...sa fie treaba cat mai aproape de "adevar". Este vorba de poze de "buletin"...indoor...trepied... fundal pe roll up...chestii de astea...

ai ochi, poate, dar sigur nu ai mana ;)

Bahhh....carcotasule !!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vand kitul foto.

Nikon D80 - aprox. 20.600 cadre trase conform Opanda Exif. (cumparat de nou de la f64)

grip Hahnel cu inca o baterie (cumparat de nou de la f64)

Obiective: Nikkor 18-70 f3.5-4.5

Nikkor 50 mm f1.8 (cumparat de nou de la f64)

Nikkor 28-80 f3.5-5.6

Blitz Nikon SB600 cu 4 acumulatori Sanyo de 2700 miliamperi si incarcator Energizer (timp de incarcare a acumulatorilor: aproximativ 12 ore) (cumparat de nou de la f64) - blitzul vine insotit si de un bounce pe care l-am achizitionat de curand

3 carduri SD: 2 carduri de 2gb + 1 card de 1Gb

 

Pret kit: 3.300 ron + bonus: rucsac foto Tamrac (link) in care intra si un laptop de 17"

 

Daca am ceva timp azi, o sa revin si cu poze reale ale chestiilor de mai sus.

 

Nu sunt interesat de schimburi. Teoretic ar trebui sa am si cutiile de la produse si facturile, practic trebuie sa fac curat sa le gasesc.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blitz Nikon SB600 cu 4 acumulatori Sanyo de 2700 miliamperi si incarcator Energizer (timp de incarcare a acumulatorilor: aproximativ 12 ore) (cumparat de nou de la f64) - blitzul vine insotit si de un bounce pe care

Nu sunt interesat de schimburi. Teoretic ar trebui sa am si cutiile de la produse si facturile, practic trebuie sa fac curat sa le gasesc.

 

Vinzi Âşi separat? Cât ceri pe SB-600?

Editat de Tutankhamon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce faci mosule? eu vroiam sa invat meserie de la tine si tu ti l vinzi?

 

Eh.. vindem acum, cumparam mai tarziu. Momentan ma descurc si cu o sapuniera iar daca am nevoie urgenta de aparate, gasesc eu pe la prieteni de imprumut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un 18-55 VR de vanzare, in conditie perfecta, daca e cineva interesat (garantie internationala valabila inca 4 ani).

 

 

Garantia asta de 4 ani e "valabila" doar daca tu te ocupi de repararea obiectivului in caz ca se strica...... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut fotografii foarte faine aici..cred ca merita sa le puneti pe un site de stock photo unele:

oricum merita incercat..eu am cont aici la DREAMSTIME,..dar mai sunt o gramada de site-uri de stock photo

 

mai jos aveti un link de referer ;)

 

 

http://www.dreamstime.com/Krisbujac_info-resi1137582

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut fotografii foarte faine aici..cred ca merita sa le puneti pe un site de stock photo unele:

oricum merita incercat..eu am cont aici la DREAMSTIME,..dar mai sunt o gramada de site-uri de stock photo

 

mai jos aveti un link de referer ;)

 

 

http://www.dreamstime.com/Krisbujac_info-resi1137582

 

Flickr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...