Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva ce aparat se recomanda pt foto nunti -alte evenimente? ca o sapuniera am,dar dar vreau ceva mai performant. Dslr e cam mult pt nivelul meu, nu as sti sa scot nici 20% din el, plus obiectivele scumpe si sensibile. ceva semiprofesional?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce aparat se recomanda pt foto nunti -alte evenimente? ca o sapuniera am,dar dar vreau ceva mai performant. Dslr e cam mult pt nivelul meu, nu as sti sa scot nici 20% din el, plus obiectivele scumpe si sensibile. ceva semiprofesional?!

 

Am eu ceva ce iti doresti: Fujifilm S200 EXR http://www.fotoclass.ro/fujifilm-s200-exr/ .E bridge-ul intre o sapuniera si un DSLR.

Eu am cam ajuns la maximul din ce poate da si as vrea sa trec la un DSLR. Poate ne intelegm. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa inteleg. Vrei sa faci poze asa de frumusete la nunta sau vrei sa faci bani din asta si tu sa faci pozele la nunta? Ca e diferenta mare. Sincer acum...cu un DSLR faci poze la nunta dar depinde si ce obiective ai si ce blitz-uri. Dar cu un SLR nu stiu ce poze de calitate faci. Asta daca vrei profit. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva ce aparat se recomanda pt foto nunti -alte evenimente? ca o sapuniera am,dar dar vreau ceva mai performant. Dslr e cam mult pt nivelul meu, nu as sti sa scot nici 20% din el, plus obiectivele scumpe si sensibile. ceva semiprofesional?!

Iti recomand niste cursuri inainte de a te apuca de treaba ;) Veti fi mai multumiti atat tu, cat si posibilii tai clienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand niste cursuri inainte de a te apuca de treaba ;) Veti fi mai multumiti atat tu, cat si posibilii tai clienti.

 

ce adevarat graiesti....

da nu uita sa i zici ca un curs e cat aparatul pe care vrea sa si l achizitioneze

 

" iar la 1000 ron" deja aparatul ala face poze SINGUR....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati ironiile si spuneti ce configuratie minima ar fi ok pt ceva cu care sa nu ma fac de ras. am facut poze cu ani in urma cu aparat cu film, reglam la el toata ziua si in final tot ieseau pozele supraexpuse de nu se intelegea nimic, dar aparatele astea digitale te ajuta mult, au functii auto si poti face mai multe poze-sa ai de unde alege. apoi se mai pot si edita pe calculator...

P.S. am vazut preturile la produsele de firma dslr, trebuie sa-mi vand casa sa iau ceva bun, dar pana atunci sa-mi fac mana cu ceva entrylevel....

Editat de motoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg eu, ai o compacta, vrei ceva mai performant dar sa nu fie dslr pentru ca e prea scump? Dslr-urile sunt pe nivele de performanta, entry level, mid, semipro si pro. Din astea ultimile doua sunt foarte scumpe. Ca sa iti faci mana poti foarte bine sa incepi cu un entrylevel, e si destul de ieftin plus ca ofera cam tot ce ai nevoie pentru a invata, iar calitatea pozelor e chiar buna.

 

Intre compact si dslr mai sunt acele camere bridge. Sunt destul de scumpe, dar sunt destul de versatile, mai mici, si la poze stau binisor.

 

Iar din categoria dslr-urilor te poti orienta si spre ceva mai vechi la mana a doua. Oricum din ce zici, vei face doua investitii, una acum ca sa inveti una alta, si alta probabil mai tarziu cand te simti limitat de echipament asa ca eu zic sa iei in considerare si varianta cu aparatul SH deoarece iti va fi mai mult decat suficient acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum depinde cat vrei sa investesti. Cred ca oricum ii sta bine cu un Mark III sau EOS 1D. D4 sau etc ca sa zic asa. Dar si cu un Nikon D90 sau Canon EOS 60d faci treaba buna clar. Pana si cu un Nikon D5100 sau Canon EOS 600D te descurci fara probleme. Sticla sa ai si lunina. SI cu ceva la SH poti face treaba cu siguranta. Gen Canon EOS 40D. Parerea mea. La nunta conteaza si aparatul clar dar si fotograful. Ca peste tot in fotografie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati ironiile si spuneti ce configuratie minima ar fi ok pt ceva cu care sa nu ma fac de ras.

Nu era o ironie. Tu ai zis ca nu ai folosi nici 20% din potentialul unui dslr, iar eu ti-am recomandat niste cursuri care sa te faca sa ridici procentul asta inainte de a te apuca de treaba. Te costa vreo 150-200 de lei un curs care te invata sa folosesti camera si inca pe atat un curs de fotografie de nunta care te invata niste chestii de baza in acest gen.

 

Daca vrei sa faci nunti, dslr-ul este must have pt ca va trebui sa fotografiezi in conditii de iluminare scazuta, cu subiecti in miscare etc, conditii in care pozele cu o compacta ies praf. Fara suparare, dar daca cineva mi-ar spune ca vine ca fotograf la nunta mea cu o compacta (sau bridge, ca si ala tot compacta este), m-as cacao pe mine de ras si as face rapid stanga'mprejur.

 

Cum a zis si Radu, iti recomand o trusa dslr sh.

- Ca si body poti incepe cu un canon 30D sau un Nikon D80 (ambele se invart in jurul sumei de 700-1000 lei),

- un obiectiv fix luminos gen 50mm f1.8 (sh il gasesti la 200-300 lei), plus un 18-55mm IS (150-250 lei) ca sa ai ceva wide.

- si un blitz extern canon 430ex sau nikon sb600 (aprox 600-700 lei). Poti poza si cu blitul de pe aparat o vreme daca nu ai cashu si pt blitz extern, dar atunci iti recomand macar sa folosesti un astfel de diffuser pentru a mai inmuia lumina.

 

Poate ti se vor parea in continuare scumpe, dar gandeste-te la ele ca la o investitie. Calitatea mai buna a pozelor iti va permite sa poti cere un onorariu mai decent. Gandeste-te ca poze cu compacta poate face si baiatul lu nashu mare, nu e nevoie sa te cheme pe tine ;)

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asta voiam sa aud. nu vreau sa ma fac fotograf de nunta, ca nu sunt in domeniu,dar daca tot dau banii pe aparate cu care nu fac un ban, macar sa dau un ban pe un aparat cu care sa am posibilitatea sa mai amortizez din cheltuieli. oricum,am facut poze ca fotograf de nunta ad-hoc (cel oficial a lipsit) cu unul cu film,de amatori, de 2 lei. au iesit ok pozele, si nu mi-au dat un suc macar. deh,tarani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine tot ce intra in gama ... obiective interschimbabile... e ca un put fara fund in a baga baniitot timpul o sa te manance in fund sa mai cumperi o sticla, sa mai iei un blit etceu nu imi dau seama cum te poti incadra in 1000 ron cand doar un filtru bun costa de la 200 ronun monopied sare de 100 ron ...ieftin ca ajung si la 400

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Cazul meu...am primit cu imprumut un obiectiv Canon, 55-250. Am avut mare grija de el, mai ales ca nu e "jucaria mea". Zilele trecute am vrut sa-l atasez aparatului meu (de obicei tin pe el obiectivul de kit 18-55) si surpriza....se auzea ceva miscandu-se inauntru. Dau jos capacul de protectie si in interior imediat dupa lentia exterioara vad un fel de garnitura de cauciuc desprisa de pe undeva. Habar nu am cum s-a intamplat treaba asta. Zic ok, asta este, la service cu el. Ieri, pun mana din nou pe obiectiv cu gandul sa ma uit mai atent, sa-l pun in cutie si sa-l trimit la "doctor". Alta surpriza, totul pare in regula. Am miscat de el, l-am sucit in sus si in jos...nimic. Tin sa precizez ca nici prima data nici a II-a oara cand m-am uitat la obiectiv nu eram beat ! Tind sa-l trimit in service, dar am zis sa va intreb si pe voi ce naiba sa fac.

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva de weekend-ul asta ....

 

DSC_7170.JPG

 

DSC_7388-1.JPG

 

DSC_7485-1.JPG

 

DSC_7495-1.JPG

 

DSC_7491-1.JPG

 

cu D3100 , 18-55 VR + filtru polarizare circulara :D

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Cazul meu...am primit cu imprumut un obiectiv Canon, 55-250. Am avut mare grija de el, [...]

Daca nu se mai manifesta, stai linistit. O sa il duci la service, o sa platesti constatatrea si o sa-ti zica n-are dom'le nimic :) Mai frichineste-l cateva zile si vezi cum se comporta.

 

De pe la Cheia

 

IMG_6845.jpg IMG_6945.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri de dimineata cand am iceput sa urc pe Jepi Mici m-am ofticat rau ca nu am avut si eu macar un 55-200 !!

 

iata ce am reusit sa trag cu 18-55

 

DSC_7619.JPG

DSC_7607.JPG

DSC_7613.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri de dimineata cand am iceput sa urc pe Jepi Mici m-am ofticat rau ca nu am avut si eu macar un 55-200 !!

 

iata ce am reusit sa trag cu 18-55

 

DSC_7619.JPG

DSC_7607.JPG

DSC_7613.JPG

 

 

daca eram in locul tau, imi bagam efectiv.....aparatul in ghiozdan :grinbandit: si plecam naibii de-acolo. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: totusi am preferat sa profit de ocazie si am bagat vreo 20 de cadre din 4 unghiuri diferite , iar copacii , frunzisul des si lipsa luminii nu mi-au facut treaba mai usoara... Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...