Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da,ceva aseamanator am folosit si eu numai ca am avut teava patrata de AL,din pacate se balansa,imi trebuia un al 3lea punct de spirjin chiar daca am folosit 2x ventuze Manfrotto si optica 8mm samyang fisheye cu Canon 50D tot n-am obtinut o imagine foarte clara.N-am mai avut anul asta cereri si nu am stat sa bibilesc macaraua.Ai calculat cumva lungimea piciorului/picioarelor vertical/e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie calculat nimic. Dai 2 gauri , la 90 de grade una fata de alta, undeva in zona ce vine deasupra capotei. In gaurile alea bagi 2 tije cu filet, cu cate un colier in capat (de instalatii). Cablul de otel poate fi cat de subtire, tensiunea din el e foarte redusa. Trebuie doar sa fie cat mai putin elastic.... La capete pui 2 intinzatoare. Cost mic, efect maxim. Eu am taiat dintr-o tija de 1 m , o bucata de vreo 60 cm pentru stabilizarea verticala. Dupa ce-am constatat ca tot nu sta fixa, am pus si pe lateral (bucata ramasa de 40 cm), ca sa-mi stabilizeze pe orizontal.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asa am facut numai ca am folosit un singur picior vertical iar ca capete am prins cablul de otel cu carlige de marginea tevii si tensionate cu intinzatoare.Era destul de stabil pe verticala dar se balansa stanga-dreapta.In fine,scuze ptr off topic.Continuati cu fotografii! Bafta!

 

L.E am sa fac si treaba asta ptr miscarea pe orizontala,mersi!

LE 2 Acum am vazut,nu m-am uitat cu atentie,din cauza unghiului parea ca este tot vertical:P

Editat de Popescus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e una si acelasi lucru. Pe capatul macaralei se fixeaza aparatul. Deci aparatul e perfect nemiscat fata de masina, dar tot fundalul si rotile capata un efect de ''motion blur'' deoarece expunerea e de cateva secunde. Daca bara se balanseaza (denivelari pe asfalt, propria greutate a barii, etc) , masina nu va iesi clara....deci nu e ok. De aceea, pentru a inatura balansul barii, se adauga niste cabluri care dispa fortele laterale in sens axial, bara fiind aproape perfect rigida.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am reusit sa citesc cele 653 de pagini dedicate acestei arte, as dori sa imi spuneti care stiti ceva tutoriale/pagini web , unde sa invat care ii treaba cu fotografiile HDR, si ce programe se folosesc pentru editare. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa imi spuneti care stiti ceva tutoriale/pagini web , unde sa invat care ii treaba cu fotografiile HDR, si ce programe se folosesc pentru editare. multumesc

 

 

e plin netul și youtubul

 

 

 

Din punctul meu de vedere, mai bine nu (cred că procentul de fotografii HDR care să mi se pară OK* este 1% sau mai puțin)

 

* vreau să spun că toate au (d.p.m.d. vedere) un aer artificial, nenatural, cu aromă de CGI

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...