Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.Ma intereseaza,daca ma puteti ajuta,cam ce aparat foto as putea sa iau ,in valoare de 300-400-500 euro,sa faca niste poze decente noapte.Nu ma intereseaza cine stie ce monstru(oricum costa mult mai mult decat sunt eu dispus sa dau).Multumesc pentru sugestiile viitoare

salut.daca as fi in locul tau, cu suma respectiva as fi luat un D3100 sau 5100 cu obiectiv 18-135mm. ulterior poti incerca si alte obiective.

 

eu am D3100 cu care ma impac destul de bine. am obiective 18-55mm si 55-200mm. ambele VR. acum ma tenteaza un 18-135mm care pare mai daily use.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ma tenteaza un 18-135mm care pare mai daily use.

Din ce am inteles 18-135 nu prea e OK, mai bine un 18-105 sau eventual un 18 -200 VR1( pentru un buget redus),.....cauta review-uri.

Eu am un 18-105 VR si un 70-300 VR care sunt OK pentru un amator,...am avut si eu 18-55 si 55-200 care pentru inceput sunt foarte bune, depinde foatre mult de viziunea pe care o ai in ale fotografiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant rucsacul .

Rucsac din ala am si eu, foarte bun, foarte rezistent, plus ca intra in el si laptopul de 17". Problema lui e ca este destul de masiv.

 

Pentru Nikon, daca mai gasesti in stare buna, ai putea sa incerci un 18-70. Mie mi-a placut foarte mult obiectivul ala, nu rata focusul, foarte rapid, destul de ok pentru pretul lui. Acum un all day use e un 18-105VR cu care ma inteleg destul de bine.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles 18-135 nu prea e OK, mai bine un 18-105 sau eventual un 18 -200 VR1( pentru un buget redus),.....cauta review-uri.

Eu am un 18-105 VR si un 70-300 VR care sunt OK pentru un amator,...am avut si eu 18-55 si 55-200 care pentru inceput sunt foarte bune, depinde foatre mult de viziunea pe care o ai in ale fotografiei.

nu stiam asta. am zis ca daca are plaja de zoom mai mare, e mai ok.

 

 

Imaginea e surprinsa gratie telecomenzii. Kartul a trecut la juma' de metru de aparat. Pe SpeedPark Bacau.

poate mi se pare mie, da nu e incadrat cum trebuie, si aparatul nu a focalizat unde si ce trebuie. ce setari ai folosit?

 

pun si eu ceva.

 

D3100 18-55mm (MF, F8, ISO 100, 55mm)

post-59565-0-07329400-1372453590_thumb.jpg

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Canon 7D pus pe ai servo + Tamron 17-50mm la f8 iso 100

 

Incadrarea e ok doar ca e cam greu sa focalizei ce vrei de la distanta. E prima oara cand incerc asta, data viitoare o sa ma sincronizez mai bine.

Ar mai fi al treilea cadru din rafala care arata asa:

QW7Vd9e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place mai mult asta. daca era cu 0,2secunde mai devreme, era misto incadrarea. iarasi ideal era daca aveai camera mai in spate. cam 1metru.

 

P.S. astea is doar parerea mea. ;) in rest e frumoasa poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E inghesuita, mie imi place ca lasa o impresie de presiune intre cei doi. Cel din fata e cam nepasator si pozeaza la aparat iar cel din urma se "chinuie" sa profite de moment.

 

Nu sunt cadre ingrijite, e prima mea tentativa, am tras in rafala si nu a iesit ceva bun din asta. Problema e ca alergam cu aparatul de la un viraj la altul si nu prea aveam timp sa-l aranjez si sa ma sincronizez cu ritmul evenimentelor :)

 

Ah da, am tras cu f4 nu f8.

 

fn8o0LW.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezervat ?!

Nu , multumesc frumos . Suntem in plin sezon . . . . intra multa benzina de banutii aia :) . Era doar o concluzie avand in vedere impartirea compartimentelor . Multumesc inca odata . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu , multumesc frumos . Suntem in plin sezon . . . . intra multa benzina de banutii aia :) . Era doar o concluzie avand in vedere impartirea compartimentelor . Multumesc inca odata . :)

:crack: mi-ai placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu , multumesc frumos . Suntem in plin sezon . . . . intra multa benzina de banutii aia :) . Era doar o concluzie avand in vedere impartirea compartimentelor . Multumesc inca odata . :)

ok, spor la treaba ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moșneguțule, să-mi zici și mie cum ai setat aparatul să-ți iasă dimensiunile alea... :P

 

 

P.S. Tu ziceai că nu accepți nici măcar o singură intervenție asupra pozei, nici măcar decupajul („Crop”), că trebuie lăsată exact așa cum a ieșit din aparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce, ce are? Eu sunt pro interventie asupra pozei, poate de cele mai multe ori aparatul n-a reusit sa surprinda ceea ce ai vrut tu de fapt si corectezi cu ajutorul programelor specifice. Mie aia cu campul chiar imi place, de la o poza banala, cu ceva interventii s-a transformat in ceva gen filme dupa Stephen King.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are, omule, nimic! Și eu sînt pro! Dar diavolu' era extrem de strict în această privință, mai ales după ce abia își luase aparatul! Lumea a încercat să-i spună, el „nu și nu”! D-aia mi-am permis să-l înțep, prietenește! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...