Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu am mai activat declansatorul la Nikon , de ceva timp dar vineri seara decolez in Muntenegru si sper sa pot trimite " live " cate o poza , doua . Tot in concediu voi lua cu mine si Zenit-ul si sper sa developez filmele imediat dupa intoarcere ! O zi faina tuturor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tot in concediu voi lua cu mine si Zenit-ul si sper sa developez filmele imediat dupa intoarcere !

 

Asta suna mai interesant decat pozele cu motociclete :D

 

In ultima vreme m-am tot gandit si eu sa revin din cand in cand pe film dar ma tenteaza pe un rangefinder nu pe un SLR. Si bineinteles ca lucrurile sa fie putin mai complicate de atat, caut o donatie de rangefinder pt reconditionat (sau maxim 30 ron) pe care sa-l desfac si sa-l curat si sa-l vopsesc daca si unde e nevoie. Bine, exclus un smena :) si de preferat un Zorki 4 sau ceva asemanator cu el la forma.

 

De 2 zile m-a apucat chestia asta... sa vad daca imi iese proiectu si daca gasesc un donator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta suna mai interesant decat pozele cu motociclete :D

 

De azi nu mai pozez motociclete . . . . intre 02:00 si 03:00 AM :) . Ai cumva vreo sugestie unde se poate curata un Zenit 11 ? Are cateva pete foarte urate pe interiorul vizorului . Am incercat sa surubaresc la el dar am renuntat ptr ca simt eu ca-l stric daca umblu prin el si ptr facut poze este foarte neplacut deoarece trebuie sa faci slalom cu pupila sa poti gasi un punct de reper ptr focalizare . Ptr concediu am schimbat doar obiectivele intre ele si voi lua cu mine doar Zenit E . Mai am si Smena Symbol dar cred ca va ramane acasa . Multumesc anticipat :)

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai cumva vreo sugestie unde se poate curata un Zenit 11

 

Nu... chiar nu stiu unde. eu daca l-as avea... l-as desface. sau poti sufla cu pompa pe focus screen si in vizor. da vezi sa nu pui praf pe senzor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu... chiar nu stiu unde. eu daca l-as avea... l-as desface. sau poti sufla cu pompa pe focus screen si in vizor. da vezi sa nu pui praf pe senzor :)

 

Dupa concediu , iau trusa de ceasornicarie , aparatul si un cearceaf mare alb sa vad piesele ce raman si cred ca ma infig putin in dansul :) . O seara faina la toata lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa te documentezi totusi inainte sa vezi de unde sa incepi si cat e necesar sa desfaci pentru a ajunge unde ai tu nevoie. Eu am spus ca l-as desface dar nu chiar asa dupa ureche :)



Uite, pe la 1.32 se poate observa ca tpu scoate din aparat tot ansamblu oglinda-pentaprisma

 

 

Totusi e posibil sa nu fie nevoie saajungi pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am un bridge de la Fuji, si dupa vreo 15K cadre(cam devreme) a inceput sa se dezlipeasca cauciucul de unde il apuci cu mana. Ce lipiciuri/solutii exista pe piata pentru lipirea acaretului? Ma refer la solutii cat mai profi, nu silicon/prenandez sau alte chestii. Vreau ceva cu care sa muncesc o singura data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am un bridge de la Fuji, si dupa vreo 15K cadre(cam devreme) a inceput sa se dezlipeasca cauciucul de unde il apuci cu mana. Ce lipiciuri/solutii exista pe piata pentru lipirea acaretului? Ma refer la solutii cat mai profi, nu silicon/prenandez sau alte chestii. Vreau ceva cu care sa muncesc o singura data.

am un fuji 6500 de vreo 7 ani, de vara asta am aceeasi problema. am incercat cu prenadez, nu merge. am "reparat" achizitionand un Sony A58! ...glumesc. sosise timpul pentru pasul urmator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost aseara si mi.am luat un hama malibu 190, mi se pare foarte faina, are husa de ploaie, incapator... Pentru 230 de lei mi se pare misto. Si deja e cam plin.

mic, minion, micut, mititel, mini, cam mult 230 , daca negociam bine poate ti-l lasam la 230 si aveai loc si pentru laptop si pentru trusa completa de curatat si pentru incarcatoare , camera video , telefoane , cabluri , pranzul , sticla de apa , un sac de dormit si poate chiar roata de rezerva :-| Dar daca tie iti place si nu ai nevoie de mai mult, sa-l folosesti sanatos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un fuji 6500 de vreo 7 ani, de vara asta am aceeasi problema. am incercat cu prenadez, nu merge. am "reparat" achizitionand un Sony A58! ...glumesc. sosise timpul pentru pasul urmator.

 

Interesanta abordare :crack: ...pana la urma daca ai simtit ca era timpul, ai profitat de ocazie. Eu totusi am aparatul de doar 1 an jumate si inca nu simt nevoia de un upgrade..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s05u.jpg

 

Aaaaand.... il am :D

 

Telemetru stricat, o perdea intarzie, nu are prinderea de film din interior si surubu de la timer rupt.

 

3 ore de mesterit:

Shutter functional chiar si pe bulb - revine si cea de-a 2-a perdea

Telemetru reparat

Surubu de la timer s-a rupt cand l-am desfacut.

 

 

in rest... pare ok momentan. Vedem cand e gata de pozat 100% :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s05u.jpg

 

Aaaaand.... il am :D

 

Telemetru stricat, o perdea intarzie, nu are prinderea de film din interior si surubu de la timer rupt.

 

3 ore de mesterit:

Shutter functional chiar si pe bulb - revine si cea de-a 2-a perdea

Telemetru reparat

Surubu de la timer s-a rupt cand l-am desfacut.

 

 

in rest... pare ok momentan. Vedem cand e gata de pozat 100% :D

Să-l folosești cu plăcere!

Am avut și eu așa ceva, doar că era modelul 4K. Am reușit să stric un film întreg, nefiind atent la acționarea pîrghiei care trage filmul (una dintre deosebirile între Zorki 4 și Zorki 4K este tocmai existența acesteia) și n-am tras filmul pînă la capăt. Acest lucru s-a perpetuat la toate cadrele pe care le-am făcut pe acel film și toate pozele au fost expuse numai pe jumătate! Cu toate astea, am reușit să scot o poză de care sînt foate mîndru, iar asta s-a putut face numai din cauză că am încadrat subiectul (adică pe mine, fiindcă am făcut poza de pe „trepied” - un bolovan :D). Iată și poza:

9328_146571939636_7747634_n.jpg

Prelucrarea în sepia mi s-a părut mai potrivită pentru a da imaginea de poză veche, dar acum nu mai sînt atît de sigur că-mi place. Nici nu-mi displace, totuși.

 

 

 

P.S. La mulți ani, @Joon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...