Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

salutare

 

am un bridge de la Fuji, si dupa vreo 15K cadre(cam devreme) a inceput sa se dezlipeasca cauciucul de unde il apuci cu mana. Ce lipiciuri/solutii exista pe piata pentru lipirea acaretului? Ma refer la solutii cat mai profi, nu silicon/prenandez sau alte chestii. Vreau ceva cu care sa muncesc o singura data.

am un fuji 6500 de vreo 7 ani, de vara asta am aceeasi problema. am incercat cu prenadez, nu merge. am "reparat" achizitionand un Sony A58! ...glumesc. sosise timpul pentru pasul urmator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost aseara si mi.am luat un hama malibu 190, mi se pare foarte faina, are husa de ploaie, incapator... Pentru 230 de lei mi se pare misto. Si deja e cam plin.

mic, minion, micut, mititel, mini, cam mult 230 , daca negociam bine poate ti-l lasam la 230 si aveai loc si pentru laptop si pentru trusa completa de curatat si pentru incarcatoare , camera video , telefoane , cabluri , pranzul , sticla de apa , un sac de dormit si poate chiar roata de rezerva :-| Dar daca tie iti place si nu ai nevoie de mai mult, sa-l folosesti sanatos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un fuji 6500 de vreo 7 ani, de vara asta am aceeasi problema. am incercat cu prenadez, nu merge. am "reparat" achizitionand un Sony A58! ...glumesc. sosise timpul pentru pasul urmator.

 

Interesanta abordare :crack: ...pana la urma daca ai simtit ca era timpul, ai profitat de ocazie. Eu totusi am aparatul de doar 1 an jumate si inca nu simt nevoia de un upgrade..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s05u.jpg

 

Aaaaand.... il am :D

 

Telemetru stricat, o perdea intarzie, nu are prinderea de film din interior si surubu de la timer rupt.

 

3 ore de mesterit:

Shutter functional chiar si pe bulb - revine si cea de-a 2-a perdea

Telemetru reparat

Surubu de la timer s-a rupt cand l-am desfacut.

 

 

in rest... pare ok momentan. Vedem cand e gata de pozat 100% :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s05u.jpg

 

Aaaaand.... il am :D

 

Telemetru stricat, o perdea intarzie, nu are prinderea de film din interior si surubu de la timer rupt.

 

3 ore de mesterit:

Shutter functional chiar si pe bulb - revine si cea de-a 2-a perdea

Telemetru reparat

Surubu de la timer s-a rupt cand l-am desfacut.

 

 

in rest... pare ok momentan. Vedem cand e gata de pozat 100% :D

Să-l folosești cu plăcere!

Am avut și eu așa ceva, doar că era modelul 4K. Am reușit să stric un film întreg, nefiind atent la acționarea pîrghiei care trage filmul (una dintre deosebirile între Zorki 4 și Zorki 4K este tocmai existența acesteia) și n-am tras filmul pînă la capăt. Acest lucru s-a perpetuat la toate cadrele pe care le-am făcut pe acel film și toate pozele au fost expuse numai pe jumătate! Cu toate astea, am reușit să scot o poză de care sînt foate mîndru, iar asta s-a putut face numai din cauză că am încadrat subiectul (adică pe mine, fiindcă am făcut poza de pe „trepied” - un bolovan :D). Iată și poza:

9328_146571939636_7747634_n.jpg

Prelucrarea în sepia mi s-a părut mai potrivită pentru a da imaginea de poză veche, dar acum nu mai sînt atît de sigur că-mi place. Nici nu-mi displace, totuși.

 

 

 

P.S. La mulți ani, @Joon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima mea tentativa de ,,panarama''

si a doua :unsure:

 

Cand faci poze pentru panorame e bine sa:

- folosesti focale normale (scapi de distorsiunile date de grandangular)

- folosesti expunere manuala (scapi de diferente de expunere intre cadre)

- asiguri o suprapunere de minim 30% intre cadre succesive (un 50% ar fi minunat, astfel softul de lipit n-o sa aiba probleme, cum se vede in prima ta panorama)

- ai trepied (se poate si fara, dar e mai bine cu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci poze pentru panorame e bine sa:

- folosesti focale normale (scapi de distorsiunile date de grandangular)

- folosesti expunere manuala (scapi de diferente de expunere intre cadre)

- asiguri o suprapunere de minim 30% intre cadre succesive (un 50% ar fi minunat, astfel softul de lipit n-o sa aiba probleme, cum se vede in prima ta panorama)

- ai trepied (se poate si fara, dar e mai bine cu).

multumesc pentru sfaturi , ideea a venit pe moment iar experienta in acest tip de fotografie era zero ! nici macar nu stiam ca exista softuri pentru lipit fotografiile pana azi de dimineata .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cicloburu:

 

Pana sa-l folosesc mai am de reparat la el.

 

Momentan prinderea de film din interior este de la alt aparat... e ceva de plastic care se potriveste acolo si sper eu sa fie standard si sa nu-mi suprapuna cadrele. A mai ramas de calibrat obiectivul pentru ca la mine infinitu e undeva pe la 20m pe obiectiv. Asta nu e greu pentru ca se face un reglaj dintr-un surub. Problema e la 1metru sa-l calibrez pentru ca trebuie modificat unghiul de contact la o pargie din interior care e actionata de partea inferioara a obiectibului - aici din cauza ca nu se face un reglaj fin cu surubelnita, cred ca o sa am ceva de munca pana nimeresc.

 

Si dupa toate astea stau sa ma gandesc daca are rost sa-i fac telemetria si pe verticala. Acolo e si mai complicat ca trebuie sa scot rotitele de deasupra si cred ca trebuie sa tin minte cum le pun la loc sa nu decalez marcajele (deci mai trebuie ceva documentatie adaugata).

 

sdoar dupa ce fac asta incepe distracgtia cu rola de film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur, cand desfaci zenitu sa te pregatesti cu urmatoarele:

 

1. surubelnite mici (trusa ta de ceasornicar)

2. macar o surubelnita mica cu cap magnetic. Eu am dat de suruburi cat un purec gras pe care la loc le-am putut pune doar cu surubelnita aia cu cap magnetic (chiar daca era in stea)

3. NU pui toate suruburile in acelasi loc. Nu e grav daca o faci dar dup-aia asamblezi inapoi din amintiri sau in alta ordine decat ar fi trebuie si dureaza mai mult. In alta ordine inseamna sa pui prima data suruburile de care stii sigur ca se potrivesc intr-un anumit loc pentru ca sunt intr-un anumit fel etc. Deci fiecare ansamblu pus separat cu surubu lui. Daca se poate sa ai piesa de-o parte cu suruburile puse pe ea, e perfect

4. daca trebuie sa desfaci si reglajul timpului de expunere asigura-te prima data ca functioneaza modul bulb altfel e foarte posibil sa il pozitionezi la loc intr-un mod gresit. Adica sa setezi timpu pe 250 si sa declansezi de fapt pe 60. La mine s-a decalat acel indicator (care ede fapt o rotita cu gradatii) si daca nu as fi reparat shutteru nu as fi stiut cum vine inapoi. Asa, a fost simplu... am identificat bulb-u si am lasat grelajul pe el. Astfel, in stanga si in dreapta reglajul era orice altceva decat bulb 2s si 1/1000. Chiar daca faci poze cel mai probabil vei fi nevoie sa-l reglezi asa. Nu-i complicat dar stai 5 minute sa declansezi pana il nimeresti.

 

Pt curatat eu am folosit asa:

 

- betisoare de urechi

- Cilit bang pentru partile cu jeg vechi/oxid/etc (mai putin rugina)

- Spray lubrifiant cu silicon (sau ceva pt mecanisme fine) atentie cand dai cu el (daca dai) sa nu ajunga pe perdeaua de shutter. Dar daca te documentezi inainte si vezi exact unde trebuie sa ungi, nu-i stress.

- ac. e f posibil sa ai oxid pe rotite fine. acu te scuteste de mult lubrifiant si multe declansari repetate pana isi da drumu ce e blocat sau merge greu

- servetele (nu carpe sau lavete) pentru a absorbi lubrifiantul care l-ai dat in +

 

momentan doar atatea incurajari :)

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arthur, cand desfaci zenitu sa te pregatesti cu urmatoarele:

 

1. surubelnite mici (trusa ta de ceasornicar)

2. macar o surubelnita mica cu cap magnetic. Eu am dat de suruburi cat un purec gras pe care la loc le-am putut pune doar cu surubelnita aia cu cap magnetic (chiar daca era in stea)

3. NU pui toate suruburile in acelasi loc. Nu e grav daca o faci dar dup-aia asamblezi inapoi din amintiri sau in alta ordine decat ar fi trebuie si dureaza mai mult. In alta ordine inseamna sa pui prima data suruburile de care stii sigur ca se potrivesc intr-un anumit loc pentru ca sunt intr-un anumit fel etc. Deci fiecare ansamblu pus separat cu surubu lui. Daca se poate sa ai piesa de-o parte cu suruburile puse pe ea, e perfect

4. daca trebuie sa desfaci si reglajul timpului de expunere asigura-te prima data ca functioneaza modul bulb altfel e foarte posibil sa il pozitionezi la loc intr-un mod gresit. Adica sa setezi timpu pe 250 si sa declansezi de fapt pe 60. La mine s-a decalat acel indicator (care ede fapt o rotita cu gradatii) si daca nu as fi reparat shutteru nu as fi stiut cum vine inapoi. Asa, a fost simplu... am identificat bulb-u si am lasat grelajul pe el. Astfel, in stanga si in dreapta reglajul era orice altceva decat bulb 2s si 1/1000. Chiar daca faci poze cel mai probabil vei fi nevoie sa-l reglezi asa. Nu-i complicat dar stai 5 minute sa declansezi pana il nimeresti.

 

Pt curatat eu am folosit asa:

 

- betisoare de urechi

- Cilit bang pentru partile cu jeg vechi/oxid/etc (mai putin rugina)

- Spray lubrifiant cu silicon (sau ceva pt mecanisme fine) atentie cand dai cu el (daca dai) sa nu ajunga pe perdeaua de shutter. Dar daca te documentezi inainte si vezi exact unde trebuie sa ungi, nu-i stress.

- ac. e f posibil sa ai oxid pe rotite fine. acu te scuteste de mult lubrifiant si multe declansari repetate pana isi da drumu ce e blocat sau merge greu

- servetele (nu carpe sau lavete) pentru a absorbi lubrifiantul care l-ai dat in +

 

momentan doar atatea incurajari :)

Multumesc , am efectuat operatiunea in ziua in care am scris despre problema . Rezultatul : prisma este compromisa . Pe una din laturile interioare au aparut petele . In privinta sculelor , am o trusa de ceasornicar care isi merita toti banutii . Am descoperit suruburi cu filet invers , arcuri , arculete , etc . Ptr prisma , nu trebuie desfacut decat capacul superior pe care se afla comenzile . Este destul de simplu . In filmuletul postat de tine , " meseriasul " sare intentionat peste momentul in care demonteaza si monteaza mecanismul rolei tragatoare . Stia el de ce :) . O zi faina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na bun. Ziua 3 sau 4 de lucrari la zorki.

 

Verificarea timpilor de expunere.

 

Timpi masurati de mine (metoda acustica). Metoda functioneaza de la 1/15 pana pe la 1/125 sau 1/250... dup-aia se complica treaba si trebuie aparat special.

 

Timpi inscrisi pe rotita / timpi masurati

 

1/15 = 1/14

1/30 = 1/28

1/60 = 1/48

1/125 = 1/136

1/250 = 1/200 (masurare grea si aproximata ochiometric)

1/500 = 1/384 (cea mai problmatica masurare)

1/1000 = 1/990 (metoda se schimba si este mai mult ochiometrica)

 

Descrierea metodei

 

Scule necesare:

- Laptop/pc

- program de inregistrare audio care te lasa sa dai zoom pe unda de sunet

- microfon

 

Procedura.

Se ia aparatul, se seteaza timpul de expunere si se inregistreaza declansarea (degetul de pe shutter se ia cu intarziere sau se indeparteaza aparatu de microfon dupa declansare. Se da zoom pe sunet si se selecteaza inregistrarea de la varfurile extreme. Timpul inregistrat de la varf la varf se adauga in simpla formula 1000 : timp masurat = viteza obturatorului

 

ie1k.jpg

 

 

Poza este mai mult informativa. Cele mai bune rezultate de masurare sunt cu microfonul amplasat in spatele aparatului nu in fata obiectivului.

 

Apoi se da zoom si se selecteaza varfurile

 

e17l.jpg

 

Masurarea devine problematica la timpi mai scurti de expunere pentru ca nu se mai inregistreaza extremele declansarii ci te trezesti cu un carnatz acustic. In cazul acesta la 1/1000 am selectat tot carnatul si durata a fost de 0.101. La timpii scurti am mers ochiometric repetand testul cu mai multe inregistrari si am incercat sa izolez sunetul facut de apasarea butonuli si aproximand cam pe unde se inchide cortina iar ceea ce se aude in continuare este "linistirea mecanismelor in miscare".

 

b8eu.jpg

 

Pana acum sunt multumit pentru ca timpii de expunere sunt apropiati de cei reali... de unde rezulta ca cea de-a 2-a cortina nu revine cu intarzieri la timpi mai lungi de expunere si merge destul de cursiv la timpi scurti de expunere. Deci aparatul vechi de 44 de ani este apt pt fotografie dpdv al timpilor de expunere.

 

La SLR graficul arata altfel pentru ca se inregistreaza ridicarea si coborarea oglinzii. Deci ordinea este asa:

 

1. zgomot ridicare oglinda

2. zgomot shutter

3. zgomot coborare oglinda

 

Urmeaza zilele astea calibrarea obiectivului cu viewfinderu.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba e aia? arata ca o tzeava de canalizare cu o lentila scumpa pe ea... poze din lateral nu ai? si pe ce aparat vrei sa o adaptezi? Are montura? Sunt sanse sa-ti focalizeze si la infinit?

 

detaliii :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un obiectiv Zeiss Biotar 0.77/50, asa cum scrie pe el, este exact ce se vede aici http://www.ebay.com/itm/extream-large-aperture-lens-Zeiss-50-0-77-/261217792402?pt=US_Camera_Cases_Bags&hash=item3cd1cb3192

ce nu se vede, restul, e o camera radiologica, din cate vad eu, e un senzor ccd in capat.

e o lentila fara iris, deci e 0.77 mereu, buna de folosit cel mai bine pe aparate mirrorless, pentru ca focusul e undeva foarte aproape de capatul lentilei. se poate si adapta, desi zice lumea ca e montura m42 (nu mai am niciun zenith sa verific :P ). eu l-am desfiletat de la jumate si i-am adaugat un element de la alta lentila, ceea ce-l face mai usor de folosit, insa nu stiu cat pierde din luminozitate cu ala. oricum, e tare interesanta.

1236573_10151793153864831_55075255_n.jpg

1185637_10151793153809831_324159354_n.jp

1005820_10151793153704831_192952940_n.jp

 

1173838_10151793153724831_1424129038_n.j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci un 50mm fix cu diafragma de 0.8... abstraaaact. Ar fi interesanta o adaptare pe un aparat chiar si cu diafragma dublata :)

 

Oare nu se poate adapta un grup de lentile cu tot cu montura metalica si diafragma pe el? Un nikkor 50mm 1.8d de exemplu :D

 

sau orice obiectiv mai vechi cu montura.

 

daca faci adaptarea si ies pozele asa, cred ca l-ai putea vinde mai departe destul de scump :)

 

w8f4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...