Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

E, aici e alta atmosfera... Parca te astepti sa apara slender man de dupa copac. :alcy:

Au aparut doar trei ciobanesti cat calul de mari. Noroc ca era un gard intre noi si ei. :)

 

Oricum, la cat de rea a fost vremea in weekend, ma mir ca mi-au iesit cateva poze mai acatarii.

La Magura (unde-i facuta panorama) de obicei se fac workshop-uri de fotografie de peisaj si e unul dintre locurile cu cele mai faine privelisti din Romania, dupa parerea mea.

 

Later: Inca cateva de la Magura:
12742341344_e568c119f1_z.jpg
12741398973_51d39ee496_z.jpg
12742434614_9ac74ced52_z.jpg
12742418674_14869c2d74_z.jpg
12741933785_6da81b1a7c_z.jpg

 

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

12862180445_43746dd26d_z.jpg

 

Asta e acolo sus pe platou la Belis? am fost si eu azi prin zona pe la 4-5 da' deja era frig si nu prea am stat la poze

 

XbpfFnd.jpg

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e acolo sus pe platou la Belis? am fost si eu azi prin zona pe la 4-5 da' deja era frig si nu prea am stat la poze

 

Da, da. In Dealu Negru, inainte de manastire pe la 5 si un sfert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

chiar asa, am uitat de topicul asta :)



@todea: cum te-mpaci cu jucariile luate? te-a prins microbu cu foto? sau nu prea?

post-77849-0-80688100-1393971891_thumb.jpg

post-77849-0-50636600-1393971892_thumb.jpg

post-77849-0-76595700-1393971893_thumb.jpg

post-77849-0-80853200-1393971894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

E bine ca esti ''exigent'' :) (si perseverent)

 

Am un singur sfat mare si lat pt tine,daca-mi permiti.

DSLR urile si aparatura foto,in ziua de azi, sunt accesibile aproape oricui. Invata ce inseamna compozitia in fotografie,ce inseamna sa transmiti un mesaj printr-o fotografie (indiferent ca e mai mult sau mai putin subtil,sau ca se adreseaza unui anumit tip de privitori).


La inceput si mie-mi fugeau ochii dupa bokeh,sharpness,culori, lensuri scumpe si toate caca.turile de genu asta.

 

Pe parcurs o sa-ti dai seama ca degeaba ai 5D mark III si tragi cu obiective L,daca in final nu faci decat aceleasi poze de kakat pe care le fac si altii si le pun pe site urile de socializare.

 

Cu cat vei urmari mai multi fotografi, internationali, nationali (oameni care au facut cu-adevarat ceva in fotografie), cu-atat iti vei da seama mai tare cat de inapoiati inca sunt unii,in ziua de azi,in materie de foto.

Sa cauti sa vezi ce faceau niste baieti in 1900 toamna si daca mai raportezi si la ce ustensile aveau atunci......iti vine sa te lasi de pozat :)))

 

Si acum ma surprind uneori,bibilind un ca.cat de poza cu tot felu de pluginuri,cu tot felul de mismasuri in photoshop,si dupa 20-25 min de fu.tai , pur si simplu o sterg pt ca-mi dau seama ca incerc sa compensez, in acea poza, lipsa mea de inspiratie/talent/compozitie cu trucuri ieftine de photoshop (gen crop, filtre photoshop, si alte improvizatii). Imi fu.t singur o palma,sterg poza si-mi spun ca fotografia se face din aparat,nu din photoshop sau oricare alt soft...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu bine ce zici!dca luam 5d III cred ca regretam tare mult..cel putin acum la inceput.Este un aparat destul de scump pe care nu'l poti explora daca nu ai cunostiinte puternice in materie.Pe langa faptul ca pozele lasa de dorit,la capitolul video stau si mai prost...foarte greu sa faci un video de Doamne ajuta' Pana la ora actuala nu am fost in stare sa fac un video care sa ma multumeasca macar pe mine.Am mare nevoie de trepied si un microfon dar am sa rezolv problema cu trepiedul sapt asta.Este mult de munca,ai nevoie de inspiratie si devotament!Lipsa de subiecte iarasi este o problema destul de mare si cred ca fotografia implica mult timp liber si multa calatorie.Plm totul a ajuns la un nivel prea complicat in era asta a noastra:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@todea: cauta cartea lu Bryan Peterson - Understanding Exposure, e o lectura excelenta. Si dupa ce prinzi bazele uita-te la fotografii&imaginile care iti plac si incearca sa faci si tu la fel.. nu trebuie sa reinventezi roata, mai ales la inceput



Imi fu.t singur o palma,sterg poza si-mi spun ca fotografia se face din aparat,nu din photoshop sau oricare alt soft...

 

Eu zic ca o fotografie o faci din cap.. aparatul, senzorul, obiectivul, filtrele, lightroom, photoshop sunt doar unelte - folosesti ce ai nevoie ca sa ajungi la rezultatul care il urmaresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

pai da bacosb, o faci din cap, n-am negat asta, dar daca din prima ai esuat in a compune/gandi un cadru, poza e esuata, iar tertipurile cu photoshop nu pot decat sa o faca mai ''ochioasa'' (Mai sharp, mai vivid, mai etc,dar ea in final tot o POZA slaba ramane).

 

Iei o matza care sta pe trotuar si o tragi cu o compacta. Vei avea un camp de profunzime f amplu,aproape totul in focus. Fa poza aia cu un 5D3 si un 85mm 1.2, care iti va izola perfect subiectul, va fi sharp,crisp,iar fundalul aruncat intr-un bokeh cremos. Culori vii,contrast etc. DAR in final tot o poza BANALA ramane (presupunand ca vei incadra identic, pt a putea sa le compari).

 

Insa daca pisica o prinzi intr-o anumita incadrare / ipostaza, nu prea mai conteaza ca-i prinsa cu o compacta sau ca e cu dslr high end.

Cam asta incerc sa spun..

Multora le fug ochii dupa shallow dof, bokeh,sharpness...si uita complet de compozitie. Asta o rezolva rapid prin "crop" :)



@ todea: La video o sa ai mai multa bataie de cap. Daca vrei ceva decent, fara nu trepied video si un slider sau ceva, nu o sa faci treaba... Stiu cand aveam si eu 5D mark II am avut 1-2 tentative de a ma juca pe video si mi-am bagat pwla :) pt ca stiam ca fara ceva scule in plus, n-o sa iasa nimic decat tiganeala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o poza mai mult funny decat profi :D nu sunt fotograf... Dubrovnik 2012

tare cadrul. Pacat ca a intrat si nenea ala in cadru :)

 

Am mare nevoie de trepied si un microfon dar am sa rezolv problema cu trepiedul sapt asta.

Pt video cred ca mai util ti-ar fi un steadycam decat trepiedul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare cadrul. Pacat ca a intrat si nenea ala in cadru :)

 

Rezon! :)

 

@todea: Cand am trecut de la bridge la DSLR am avut si eu senzatia tampita ca imi ieseau mai bine pozele cu bridge-ul. Cred ca mai intai trebuie sa iti inveti aparatul si sa te obisnuiesti sa controlezi deschiderea diafragmei si timpul de expunere, in functie de ce vrei de la un cadru. E nevoie de exercitiu, binenteles, dar dupa ce ajungi sa manevrezi aparatul fara sa te incurci in rotite si butoane vor aparea si rezultatele.

La fel, e bine sa cunosti atuurile si lipsurile obiectivelor folosite.

Ce am spus pana acum se refera la tehnica de fotografiere. Despre compozitie sunt multe de spus, dar gasesti bibliografie destula. Atentie la Bryan Peterson: in general le zice bine, insa nu lua toate recomandarile lui drept cuvant de lege. De exemplu, folosirea diafragmelor foarte mici (sub f/16) pentru peisaje (sau ceea ce numeste el "storytelling photos"). Chiar daca el considera ca difractia are efecte minime, e foarte posibil ca atunci cand folosesti un obiectiv slabut sa pierzi semnificativ din calitate la diafragmele alea. Parerea mea, binenteles...

Bafta la pozat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bryan asta nu are si el un dvd? :D inteleg mult mai repede din video'uri decat citit carti.Pentru video da stiu am nevoie de un steadycam dar inca studiez..sunt foarte multe si proaste.Pana acum cel mai convenabil ca pret si calitate este laing p-4.Multumesc de sfaturi tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu un Canon 1100, pe care invat inca sa il tin in mana. Obiectivul - Tamrom 70-300 fara IS, nu mai tin minte setarile.

 

Asadar, poza:

 

A mea! Ba, a mea!

 

 

post-10629-0-63627100-1394051084_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Louis, sa stii ca-i misto poza,si nu fac caterinca. (as fi scos omul cu gri si negru din cadru,dar in rest, chiar imi place, are un mesaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci fain de apreciere, cum sunt la inceput, chiar am nevoie de pareri si pro si contra.

Am scos omul din cadru, dar prea pare mingea lipita de marginea pozei.

 

post-10629-0-66694200-1394059937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ai dreptate , ce sa zic,remarca mea era pur subiectiva (aia cu omu). Daca omul era mult mai in stanga, era usor de cropat si se pastra un oarecare spatiu intre minge si latura din stanga. oricum,ideea ramane aceeasi.

 

acum o perversiune:cum era ca baiatul din dreapta, sa fi avut echipamentul in rosu, iesea o smecherie,nu?:) mai ales ca era spontana.

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


ai dreptate , ce sa zic,remarca mea era pur subiectiva (aia cu omu). Daca omul era mult mai in stanga, era usor de cropat si se pastra un oarecare spatiu intre minge si latura din stanga. oricum,ideea ramane aceeasi.

 

acum o perversiune:cum era ca baiatul din dreapta, sa fi avut echipamentul in rosu, iesea o smecherie,nu? :) mai ales ca era spontana.

 

post-9248-0-63708500-1394063599_thumb.jpg

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...