Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unwanted relationship

attachicon.gifDSC_54581.jpg

si

Din categoria BZZZZ :)

attachicon.gifDSC_55701.jpg

Sunt frumoase ambele, desi eu nu as fi mers pe alb negru la prima poza.

Oricum,categoria BZZZZ rulezzzzzzz!)))

 

Ruxi, e interesanta, dar pentru un impact mai puternic, as fi mers pe HDR, ca sa pot beneficia de toata lumina posibila.

In plus, "curge" in dreapta.

Cu o mimima editare, poate iesi fain.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Frumos proiectul.. o sa folosesti si alte locatii pe viitor, sau care e specificul proiectului? Stilul asta de iluminare cu 2 blitzuri laterale merge bine si pe alte locatii urbane noaptea si chiar si la lumina zilei(nu stiu ce putere au blitzurile ce le folosesti)

 

 

O mica observatie(ca am io un fetis sa ma leg de asta :P ) - am vazut la descrierea albumului "All the pictures found here are SOOC photos (Straight Out Of Camera) and except the "watermark" no Photoshop was involved, neither color or levels correction as I am not a fan of computer generated photography"

SOOC in principiu e un termen semidoct - ce scoti tu direct din camera e o prelucrare a rawului facuta de procesorul grafic din care rezulta un jpeg. Deci tot computer generated photography ii si aia :P Si nu inteleg de ce e considerata de unii ca o mare realizare, o caracteristica inaltatoare, fotografie "pura" sau asa mai departe..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca o sa schimb si locatia. As vrea sa-i fac si mobrei mele si o sa caut ceva mai santieristic asa.

 

Despre SOOC spun pentru ca trag direct JPG, manual, incercand sa corelez cat mai eficient diafragma, timp de expunere, putere a bliturilor... nu trag nici macar RAW, nu folosesc setari aiurea sau pe auto si apoi s-o "aranjez" dupa pe calculator, o singura expunere fara suprapuneri si alte artificii de pozezi o dacie cu jante de tabla sub salcam si la final iese cu BBS-uri sub cerul albastru... What you see is what you get.

 

Sculele mele sunt cat de basic se poate. Un DSLR ordinar, obiectiv kit ordinar 18-55.... Bliturile sunt speedlighturi cu patina folosite drept slave. Nu am lumina de control, o iau din aproape in aproape.

 

Ce vreau din proiect e sa fac cat mai multe mobre, sa cunosc lume si sa-mi dezvolt skillul pe strobe, schemele de lumina nu stiu.... sa exersez pur si simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... What you see is what you get.

Pai problema este ca tragand jpeg, ai cam putine sanse sa get what you see :)

Si netragand raw si neprocesand, iti asumi ca rezultatele tale vor fi mereu mai slabe decat ce ai putea de fapt sa faci cu camera pe care o detii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am propus sa lucrez oldschool... faci poza, "developezi" si aia e :D

Si incerc sa ajung sa controlez variabilele atat de bine incat sa nu obtin rezultate slabe.

Pana acum au fost apreciate cat de cat...

 

https://www.facebook.com/rusualexb/media_set?set=a.10202750946913002.1073741847.1179664280&type=1&l=f74bfb4256

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai developarea clasica este fix echivalentul prelucrarii raw-ului :)

Nu zice nimeni sa faci prelucrare agresiva, sa faci din Virago un Harley. Dar un minim de corecturi sunt necesare daca vrei sa ai rezultate foarte bune.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am propus sa lucrez oldschool... faci poza, "developezi" si aia e

 

Pai atunci ar trebui sa tragi RAW.

 

In rest, nu vreau sa te descurajez, dar:

1) Folosesti modificatori de lumina (gen umbrele/softbox-uri, blende samd)?

2) Pozele sunt prea saturate, unele zone par arse (mai ales canale de culoare individuale) si ai highlight-uri neplacute.

3) Pozele sunt interschimbabile. Sau mai bine zis, motocicletele din poze sunt iluminate interschimbabil. Fiecare mobra are liniile ei, incearca sa folosesti lumina in asa fel incat sa pui in evidenta punctele forte ale unei motociclete.

 

In rest... eu nu prea ma pricep la poze cu moto, eu mai mult trag peisagistica.

post-71849-0-76875400-1400143087_thumb.jpg

post-71849-0-38859300-1400143088_thumb.jpg

post-71849-0-02083800-1400143089_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu folosesc, am insa dau lumina directa, imi place mai "violent" asa.

Poate tragi tu cu Canon... eu cu Nikon, asa sunt culorile la noi, saturate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Lumea a fost multumita pana acum. Mai ales ca o fac din pasiune nu iau bani..... inca :D

Merci de urare :)

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

am trait s-o aud si pe asta, ca a trage ''SOOC" inseamna oldschool :))

 

unii au o perceptie foarte distorsionata......

 

asa cum unii hipsteri trag pe film doar din hipstereala,doar ca e cool sa umbli cu un slr pentax in poseta (pt ca ei sunt si purtatori de posete barbatesti)......

 

Blacklord : daca chiar vrei sa excelezi in ceea ce faci,pastreaza-ti mintea deschisa sugestiilor si incearca si RAW, o sa fii uimit..... Exista o linie de demarcatie intre postprocesare decenta si procesare agresiva in care adaugi 2 luni pe cer, scoti persoane din poza etc.....

 

Si nu e un avantaj sa tragi cu 18-55 sau motiv de lauda. Ai putea incerca obiective vechi (cu focus manual si diafragma manuala) cu adaptor pt nikon ( m42, contax-yashica, pentax, olympus etc). Au optica net superioara fata de multe obiective de 'kit' (iar unele chiar si celor din clasa premium).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...