Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Maverick, daca poza e facuta de tine, da-ne mai multe detalii (cu ce e facuta, in ce zona,specia :) ). Pare ceva pasare din 'tarile calde', Africa

 

LE: domnu' s-a plimbat prin Kruger National Park :)), prin 2010,cu un 7D si 70-200 F4L IS... cam veche, nu crezi ? :)) sigur ai ceva mai nou si mai bun pt noi..

Editat de Bogdan03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maverick, daca poza e facuta de tine, da-ne mai multe detalii (cu ce e facuta, in ce zona,specia ). Pare ceva pasare din 'tarile calde', Africa

 

LE: domnu' s-a plimbat prin Kruger National Park ), prin 2010,cu un 7D si 70-200 F4L IS... cam veche, nu crezi ? ) sigur ai ceva mai nou si mai bun pt noi..

 

Dap, e facuta in Kruger, sunt mai multe acolo unde era si asta, majoritatea facute du 7D si cu 70-200le, acum mai am un 5D si am adaugat un 100f2,8 IS care a devenit obiectivul meu favorit pentru portrete.

Nu am mai facut nimic wildlife in ultima vreme din pacate din lipsa de timp... DIn ce am mai nou majoritatea sunt portrete/studio (amator, nu fac asta professional) si nu le pot pune aici fara aprobarea modelelor.

Una tot din Kruger, aceleasi scule.

impala_buck_by_mariangutu-d3afisi.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut,

 

am observat ca mai toate camerele foto/video au un orificiu cu filet pentru a se putea monta pe un suport de ghidon sau trepied.

stie careva ce dimensiuni ar trebui sa aiba surubul acela ? ma refer la diametru si eventual pasul filetului.

am nevoie pentru montarea unei telecomenzi pe ghidon si in manual scrie ca se poate monta/utiliza surubul de la trepiede, dar nu stiu dimensiunile exacte.

pe google am gasit 1/4" dar nu stiu sigur daca e ala cel mai uzual

multumesc!


» Post actualizat in 30 Dec 2015 16:15
Inches (") Millimeters (mm) 0.01 ″ 0.254000 mm 1/64 ″ 0.396875 mm 1/32 ″ 0.793750 mm 1/16 ″ 1.587500 mm 0.1 ″ 2.540000 mm 1/8 ″ 3.175 mm 1/4 ″ 6.35 mm 1/2 ″ 12.7 mm 1 ″ 25.4 mm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform wiki: filetul este standard: ISO 1222:2010, filet 1/4-20 UNC , adica diametru 1/4 inchi si 20 de filete pe inchi. Asta ar fi pasul.

 

Daca ne luam dupa acest tabel: http://www.engineeredpartsinc.com/pdf/metric-conversions.pdf

 

1/4-20 in metric inseamna M6 x 1 ...dar na... e cam ciudat...

 

oricum gasesti pe net: http://www.okazii.ro/accesorii-aparate-foto/altele/surub-cu-filet-1-4-de-21-mm-cu-cap-plat-si-clema-pt-trepiede-monopied--a178115518

http://www.fotohobby.ro/studiolumini-si-accesorii/suruburi-si-piulite-adaptoare-de-trecere

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti multumit de sigma?

Nu am fost niciodata adeptul la sigma, mi se pare o clasa "usoara", am considerat ca nikon merge cu nikon, canon cu canon si tot asa, pe langa am punctat pe tokina si pe urma tamron, ( tamron m-a dezamagit si el 17-50, unul a mers perfect , restul probleme de focusare)

Legat de sigma, am vazut ca cele art sunt bestiale, dar si la pret.

Urmaresc un Tokina 12-24 pt peisaje ( am mai avut si mi-a placut plaja)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...