Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

conform wiki: filetul este standard: ISO 1222:2010, filet 1/4-20 UNC , adica diametru 1/4 inchi si 20 de filete pe inchi. Asta ar fi pasul.

 

Daca ne luam dupa acest tabel: http://www.engineeredpartsinc.com/pdf/metric-conversions.pdf

 

1/4-20 in metric inseamna M6 x 1 ...dar na... e cam ciudat...

 

oricum gasesti pe net: http://www.okazii.ro/accesorii-aparate-foto/altele/surub-cu-filet-1-4-de-21-mm-cu-cap-plat-si-clema-pt-trepiede-monopied--a178115518

http://www.fotohobby.ro/studiolumini-si-accesorii/suruburi-si-piulite-adaptoare-de-trecere

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti multumit de sigma?

Nu am fost niciodata adeptul la sigma, mi se pare o clasa "usoara", am considerat ca nikon merge cu nikon, canon cu canon si tot asa, pe langa am punctat pe tokina si pe urma tamron, ( tamron m-a dezamagit si el 17-50, unul a mers perfect , restul probleme de focusare)

Legat de sigma, am vazut ca cele art sunt bestiale, dar si la pret.

Urmaresc un Tokina 12-24 pt peisaje ( am mai avut si mi-a placut plaja)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17-50 e foarte bun ca sticla, dar imi pare cam fragil si inelul de zoom se invarte invers fata de obiectivele Pentax. Il am cam de un an, a devenit obiectivul meu cel mai des folosit si se tine bine inca, dar parasolarul nu mai sta fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit putin despre ele si cam acolo bat toate, parasolarul ce isi face joc, pe unii ii deranjeaza inelul zoom, ca si fragil nu chiar, cica constructie mai solida ca nikon(unele) :-??, dar este sharp si sticla buna. Altii mai povestesc despre ff si fb, mai ales ca pe d7000 si d7100 nu prea se intalnesc bine...

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut pe Nikon un Sigma 24-70 2.8. Obiectivul era frumos, contrast calumea, sharp, diametrul lentilei fata era de 80mm. In schimb, nu era deloc constant la focus, ba facea front focus, ba back focus. Nu intotdeauna facea asta, dar mi se intampla si era enervant. Atunci mai aveam un Nikon 18-70 - asta era mult mai precis, nu rata focusul, unde iti arata ca face, acolo facea. Asa ca pe acest Sigma nu l-am tinut foarte mult. Mi-a parut rau dupa el, dar ma chinuiam si imi strica tot cheful cand descarcam si vedeam ce a iesit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut pe Nikon un Sigma 24-70 2.8. Obiectivul era frumos, contrast calumea, sharp, diametrul lentilei fata era de 80mm. In schimb, nu era deloc constant la focus, ba facea front focus, ba back focus. Nu intotdeauna facea asta, dar mi se intampla si era enervant. Atunci mai aveam un Nikon 18-70 - asta era mult mai precis, nu rata focusul, unde iti arata ca face, acolo facea. Asa ca pe acest Sigma nu l-am tinut foarte mult. Mi-a parut rau dupa el, dar ma chinuiam si imi strica tot cheful cand descarcam si vedeam ce a iesit...

Usoarele probleme de focus te pot deranja doar daca te intereseaza un camp de profunzime mic, altfel abaterea se compenseaza "natural".

 

Oricum, obsesia "calitatii" lentilelor este agravata de procesarea digitala... la doua click-uri de zoom in, orice "vanator de sharpness" pune toporul pe aparat si obiectiv... pe hartie lucrurile sunt mult mai simple.

 

Din pacate nici macar 0.1% din fotografiile pe care le-am facut nu au ajuns pe hartie...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, inteleg ce spui :)

Stiu si eu ca pe hartie lucrurile stau mult mai bine si la un 15x18 "se pierd" o gramda de detalii care dealtfel te-ar deranja pe un monitor de 24".

Oricum, sansele sa nimeresti un Sigma bun sunt destul de mari si presupun ca la generatiile mai noi (eu il foloseam cu un body Nikon D80) sa fie alti algoritmi si sa functioneze mai bine lucrurile. Daca as avea de ales, as alege acum un Sigma, dar l-as testa bine inainte. Iar daca ai la indemana o hartie din aia pentru verificarea focusului, vei scapa de multe surprize. Chiar daca face front sau back focus, se pot calibra, dar daca face si front si back, atunci e o problema la care eu nu stiu cum se poate da de cap. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am Sigma EX DG 24-70mm f/2.8 si il folosesc pe Sony A700 ca si obiectiv "de zi de zi" si nu pot plange de FF/BF sau poate nu este suficient de evident... cu toate ca mecanic poate sa dea mai multe rateuri cand motorul pentru focus este in body.

 

99.99% din situatii, fotografiile sunt nereusite din cauza individului din spatele camerei si nu din cauza echipamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigma 17-50 f2.8, avut de nou, forjat 1 an in studio, fotografie de produs, textile in principal. Dupa prima luna aveam scame sub lentila frontala.

- parasolarul nu mai statea fix, dar daca il puneam rotit la 180 de grade statea corect

- dupa un an s-a umflat cauciucul de la zoom

 

Daaaar...si acum mi-e dor de culorile, sharpul si contrastul lui .. totul era perfect mecanic, scoatea niste imagini superbe .. l-am pus chiar si pe 5D si era impresionant, daca treceai cu vedere vignetarea masiva. L-am vandut doar pentru ca nu il poti folosi cum trebuie pe FF.

Daca tineti neaparat sa folositi un crop, atunci sigma 17-50 e obiectivul ce trebuie sa nu lipseasca de pe aparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ceva ND pe obiectiv (Cokin)?

N-a fost nevoie (nici macar de un filtru de polarizare, pe care il aveam in toc si ar mai fi scazut expunerea cu o treapta) pentru ca deja se insera. Doar am inchis diafragma la f/22 si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...