Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am un Dell entry level de 23 (vreo 600 de lei luat returnat de la emag cu 2 pixeli morti). S-a stricat dupa ~8 luni si mi l-au inlocuit cu modelul urmator (cu zero pixeli morti). Nu se compara nici cu monitoarele de la serviciu, nici cu cel de la laptop. Ca idee, am acelasi wallpaper acasa si la serviciu si prima data cind l-amk vazut acasa mi-a venit sa rid cite nuante am observat in plus.

 

Asta-i: https://www.google.ro/search?q=ubuntu+mushroom+wallpaper&num=100&safe=off&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj77-DOn4PPAhVCF8AKHfu0ANAQ_AUICCgB&biw=1920&bih=960

Depinde si daca e display glare sau anti glare, cel anti glare taie mult din culori dar e mai odihnitor pentru ochi.

Conteaza si panoul in sine, la un monitor entry level nu te poti astepta sa aiba un panou uau.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce incercam sa spun e ca Dell-ul e ridicol de bun in comparatie cu monitorul de la laptop sau cu monitoarele de la serviciu. Zic de astea pt. ca le folosesc zilnic si-s obisnuit cu ele. M-as mira ca la un laptop ieftin sa puna cineva un panel bun, asta era ideea.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gn77b: eu mi-am luat recent (acum cateva luni ) un monitor Eizo de 24" (vreo 500 ron am dat), aveau niste baieti la Total Computers sau ceva de genu pe Cuza Voda (inca mai au cred). Sunt foarte multumit de el. De redarea culorilor, ca asta ma interesa (nu timp de raspuns).

Nu e IPS, dar macar e S-PVA. Nu eram dispus sa dau 1100 ron pe un monitor IPS nou (sau chiar mai mult).

 

Iar referitor la ce spunea DoctorX cu balasul de alb, eu de vreo 2 ani nu mai stiu ce-i ala AWB sau nici balansurile preset de la aparat. Kelvin e sfant (adica balansul de alb manual).

Cat e ziua, trag constant cam 6600, si seara, incalzesc sau racesc temperatura in functie de mood si ce vreau sa redau. Unele fotografii de wildlife realizate seara, chiar le las tonul ala rece pentru a reda atmosfera de seara. Daca as creste balansul (din 6600 sa ma duc intr-un 7500/8500 Kelvin) ii schimba cu totul lookul si par facute mai pe zi, decat pe seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste pescarusi de Hamburg.

Am folosit un Nikon D3300 cu un obiectiv 55-200mm (a trebuit sa tai din rezolutie pt ca fisierele erau prea mari pt a le pune pe forum cu net-ul din dotare). Probabil un filtru de polarizare m-ar fi ajutat cu lumina. Totul a fost pe Auto - o sa-mi ia vreme buna pana sa invat sa fac ceva pe Manual.

 

Multumesc colegilor ce-si pun capturile aici: sunt o incantare...

post-41410-0-84971800-1473882706_thumb.jpg

post-41410-0-32050400-1473882666_thumb.jpg

post-41410-0-93061300-1473882672_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun sa atasam la imaginile postate si un minim de detalii legate de parametrii tehnici ai cadrului.

 

astea cu drift Canon 5D mark II si Canon 400mm f5.6L :) (ziua in amiaza mare, pe lumina de rahat, ca era soare maxim)

 

S-a descurcat decent aparatul, avand in vedere ca mark II ul se stie ca are un AF de (cuvant urat) :>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce de bani.... :)

 

5D3 ul nu e al meu, il imprumut de la cineva des. E un aparat caruia nu am ce-i reprosa. Efectiv e primul aparat de la Canon care mi se potriveste ca o manusa.... (pe locul 2 fiind 6D ul)

 

mai ia 3 facute azi, cu 5D mark III si Canon 400mm 5.6L :) ISO 3200 toate 3 parca

post-92521-0-76909900-1475521362_thumb.jpg

post-92521-0-31020600-1475521363_thumb.jpg

post-92521-0-89076100-1475521363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curcubeu in Hamburg. In graba am uitat cum sa fac panorama pt ca fusei chiar sub el si as fi putut fotografia toata bolta.

 

Nikon D3300

post-41410-0-42340400-1475603953_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...