Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Salutari,

Foloseste cineva obiectivul EF Canon 50 mm F1,8 STM? Ma tenteaza sa-l cumpar pentru ca este mai luminos in comparatie cu ce folosesc acum. Din ce am citit pe net, pare sa-si faca treaba insa vreau o parere obiectiva si de aici, daca-l are careva dintre voi.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat unul în urmă cu câțiva ani, abia apăruse atunci. Opiniile mele, mai jos.

Plusuri:

- sharp, incepand chiar de la deschiderea maxima a diafragmei, as spune chiar extrem de sharp.
- autofocus extrem de rapid, mai rapid decat pot focaliza eu cand imi mut privirea de pe un obiect pe altul la distante diferite.
- autofocus foarte silentios; nu se aude niciun fel de zgomot pe timpul focalizarii; nu l-am testat pe partea de video, ce-i drept.
- optica excelenta, foarte rezistent la flare si ghost.
- foarte usor (pentru cei ce apreciaza acest lucru).
- aproape gratuit, la banii astia.
Minusuri:
- bokeh slabutel; pare ceva mai rasarit decat la 50mm f/1.4, dar departe de ce as fi asteptat de la un obiectiv din 2015…
- nu are full manual focus - decat potrivit marketing-ului Canon, bata-l vina! Mai pe sleau, ca sa focusezi manual in timp ce obiectivul este setat pe autofocus trebuie sa astepti mai intai ca obiectivul sa faca autofocus, apoi sa tii apasat la jumatate butonul de declansare si sa rotesti inelul de focus. Cam complicat pentru mine, mai repede mut parghia pe manual, ca tot am degetul aproape de ea…
- elementul frontal se roteste; pe mine ma deranjeaza, apreciez obiectivele cu rear-focus care nu misca nimic din ceea ce mana poate atinge.
- cam plasticos la aspect; constructia, deasemenea, pare cam subtirica - comparat cu 50mm f/1.4.
- la partea de ergonomie se putea mai bine, inelul de focus e cam ingust, iar la varianta pe care am testat-o eu se misca cam prea usor (pentru gustul meu).
- in fine, desi am mentionat asta ca un avantaj, ceva mai sus, e cam usor si micut. Pentru mine, utilizat pe un aparat greu cu grip (7D Mark II), nu prea sta bine in mana - in sensul de echilibru.

Una peste alta, cred ca este un obiectiv foarte bun, mai ales ca e aproape gratuit, cum am mai spus… Cine se simte bine cu el in mana si isi valorifica imaginatia, poate face fotografii excelente. Cu toate astea, cred ca se putea ceva mai bine. Personal, in afara motorului foarte silentios, nu am apreciat foarte mult evoluția. Ca atare, eu am 50 1.4 USM. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

ok. Cerul nu "curge", deci este bine.

In prim plan ai pus bordul de la motoreta si asta strica poza. 

Daca pozai din apropierea solului era posibil sa il "proiectezi" pe colegu' pe cer si cred ca ar fi rezultat o poza grozava.

Aceasta este parerea mea personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa, daca ai preferat sa pozezi din sa.

image.thumb.png.4e5b99e01fca0640ccb00660c760e858.png

 

In poza ta (reusita intr-un fel) bordul motocicletei este "actorul" principal. A doua observatie este ca cerul sa nu ocupe mai mult de 1/3 din poza. Poti citi pe site-uri foto cate ceva despre compozitie.

Succes cu motocicleta si cu pozele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o propun aceasta incadrare:

418577636_BARAGAN3.thumb.jpg.fc21995ee135e416b50b9308f7407db1.jpg

 

In timp ce campul este plat si uniform, cerul are niste desene minunate de nori. Si merita puse in valoare.

Capata mai multa lumina asa cum o vad eu.

Moto de pe care a facut poza eu am eliminat-o complet.

In poza este vorba de camp, cer si un motociclist care da viata pozei.

Si poate se putea face poza un pic mai din dreapta astfel incat sa para ca motocilclistul merge spre unde arata acel varf format de nori Si cum spune @Bored Panda daca poza se facea mai de la firul ierbii, chiar ca se ducea motociclistul drept in punctul aratat de nori.

Si avand in vedere ca motociclistul este doar o chestiune secundara in poza, daca ar fi avut un aparat foto cu obiectiv manual , nu un telefon, aranja profunzimea astfel incat in poza sa fie prim planul un pic neclar - inclusiv motociclistul - si campul si cerul clare.

 

Acuma fiecare face cum simte.

 

De aceea fiecare poza poarta amprenta celui care a facut-o 😊

 

Doua exemple cu prim plan si fundal:

 

5637023_PRIMPLAN.thumb.JPG.1e8dc1e0ad1058b58133373b6864fdd9.JPG

 

FUNDAL.thumb.JPG.3dd9f72d921a8c6cd8124616eac8a4d1.JPG

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...