Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) Am vrut sa fac poze la muntii nostrii vazuti din avion, dar nu m-au lasat stewardesele sa fac poze... Le-am intrebat inainte sa ma asez pe scaun daca am voie sa fac poze pe geam si mi-au zis ca nu... :lol: Atunci de ce dracu' te mai lasa cu aparatul foto in avion?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Am vrut sa fac poze la muntii nostrii vazuti din avion, dar nu m-au lasat stewardesele sa fac poze... Le-am intrebat inainte sa ma asez pe scaun daca am voie sa fac poze pe geam si mi-au zis ca nu... :lol: Atunci de ce dracu' te mai lasa cu aparatul foto in avion?

 

ai gresit ca ai intrebat !

regula nr unu: intai faci poza si apoi intrebi daca ai voie ! :)

 

bafta !

 

ps: oricum, hubloul e murdar si gros, dar merita incercat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Am vrut sa fac poze la muntii nostrii vazuti din avion, dar nu m-au lasat stewardesele sa fac poze... Le-am intrebat inainte sa ma asez pe scaun daca am voie sa fac poze pe geam si mi-au zis ca nu... :lol: Atunci de ce dracu' te mai lasa cu aparatul foto in avion?

 

Pai eu zic sa schimbi tactica:

 

-intai te urci pe munti.

post-16462-1248164657_thumb.jpg

 

-pe urma faci poze de acolo de sus.

 

post-16462-1248164930_thumb.jpgpost-16462-1248164961_thumb.jpg

post-16462-1248164977_thumb.jpgpost-16462-1248164989_thumb.jpgpost-16462-1248164688_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erau invidioase ca nu voiai sa faci poze cu ele.

 

Mai, una nici nu merita trasa in poze, ca era urata si plinuta, dar cealalta...

 

ai gresit ca ai intrebat !

regula nr unu: intai faci poza si apoi intrebi daca ai voie ! :lol:

 

bafta !

 

ps: oricum, hubloul e murdar si gros, dar merita incercat !

 

Am zis ca mai bine intreb decat sa am probleme. Oricum, mai incerc si la intoarcere, maine, poate am noroc. O sa "compun" o alta "poezie", poate ma lasa de data asta. Si hubloul nu era foarte murdar, mergeau facute poze.

 

Pai eu zic sa schimbi tactica:

 

-intai te urci pe munti.

 

-pe urma faci poze de acolo de sus.

 

Fost-am si prin muntii patriei, prin destule zone foarte frumoase (din pacate pe laptop nu am pozele care sa demonstreze asta, plus ca erau facute cu sapuniere, DSLR-ul il am de prea putin timp), dar acu s-a nimerit sa fiu deasupra lor.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca mai bine intreb decat sa am probleme. Oricum, mai incerc si la intoarcere, maine, poate am noroc. O sa "compun" o alta "poezie", poate ma lasa de data asta. Si hubloul nu era foarte murdar, mergeau facute poze.

Cel mai simplu nu mai intreba deloc. Eu am facut o gramada de poze din avion. Teoretic e mai bine sa ai aparatul oprit la decolare si aterizare (desi atunci sunt si insotitoarele de bord legate in centura si nu au cum sa te vada), dar in rest nu e nici o problema. Sa nu folosesti filtru de polarizare, ala nu se impaca deloc cu hubloul. Altfel, daca ai focalizarea corecta nu se prea vede murdaria de pe hublou. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu nu mai intreba deloc. Eu am facut o gramada de poze din avion. Teoretic e mai bine sa ai aparatul oprit la decolare si aterizare (desi atunci sunt si insotitoarele de bord legate in centura si nu au cum sa te vada), dar in rest nu e nici o problema. Sa nu folosesti filtru de polarizare, ala nu se impaca deloc cu hubloul. Altfel, daca ai focalizarea corecta nu se prea vede murdaria de pe hublou. :angryfire:

 

In plus vezi sa nu fii intr-un Embraer (numai LOT zboara la noi cu Embraer). Nu poti face poze prin hublourile lor. Au un filtru de tot ra.h.atul care pacaleste senzorul si da numai alb.

 

In principiu e voie sa faci poze in afara momentelor de aterizare si decolare, ai gasit tu una mai catolica decat papa sau erai intr-un in timpul unui bombardament secret.

 

Cu ce companie zburai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza asta e a unui bun prieten, o pun cu acordul lui!

post-7334-1248296767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus vezi sa nu fii intr-un Embraer (numai LOT zboara la noi cu Embraer). Nu poti face poze prin hublourile lor. Au un filtru de tot ra.h.atul care pacaleste senzorul si da numai alb.

 

In principiu e voie sa faci poze in afara momentelor de aterizare si decolare, ai gasit tu una mai catolica decat papa sau erai intr-un in timpul unui bombardament secret.

 

Cu ce companie zburai?

 

Eu eram ala... Cu Taromul. La intoarcere nu am mai intrebat nimic, dar nici nu am stat cu aparatul foto la vedere. Am tras cateva cadre, dar acu tre sa le descarc sa vad ce a iesit, ca am nimerit destul de nasol locul: pe aripa, ceea ce mi-a mai obturat din campul vizual, plus ca la altutudine de peste 5000m am observat o mica pacla, ca o ceata, desi vizibilitatea era excelenta, fara plafon de nori. Eh, urmeaza sa le descarc si sa vad ce a iesit... Macar de data asta am retinut ca la dus sa imi iau loc pe partea dreapta, iar la intoarcere pe partea stanga... Este vb de ruta Bucuresti - Timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nah, ca mi-ati din nou interesul fata de avioane.

post-16462-1248426597_thumb.jpg

Azi dimineata, in drum spre Ciorogarla, venind de pe centura, am vazut doua formatii de cate trei avioane (doua motoare cu elice, ceva gen hercules, cargo, oricum).. aveam aparatul in topcase, dar eram impreuna cu niste colegi (patru masini), deci nu puteam sa trag de nebun dreapta.. oricum, pana il scoteam, treceau de mai multe ori pe deasupra mea, numai ca sa-mi faca in ciuda.. :D Si cu 18-70-ul meu n-as fi prins mare lucru, desi a doua formatie a trecut exact pe deasupra mea..

 

Tre' sa ma bag macar la un nikkor 70-300 VR.. :lol: Sau.. recomandati ceva tele aproximativ aceeasi gama, eventual SH, cam la acelasi pret (maxim 2000 ron)?? Montura Nikon, desigur.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa ma bag macar la un nikkor 70-300 VR.. :lol: Sau.. recomandati ceva tele aproximativ aceeasi gama, eventual SH, cam la acelasi pret (maxim 2000 ron)?? Montura Nikon, desigur.. :D

Nikkor 70-200f2,8 VR +un 2x ;)

Orice ti-ai lua, sa aiba VR.

 

Eu am un Canon 70-200f4 IS si am imprumutat un Tamron 2x mai vechi de la un coleg. Cu 2x-ul de la Canon nu imi merge autofocusul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nikkor 70-200f2,8 VR +un 2x ;)

Orice ti-ai lua, sa aiba VR.

 

Eu am un Canon 70-200f4 IS si am imprumutat un Tamron 2x mai vechi de la un coleg. Cu 2x-ul de la Canon nu imi merge autofocusul :)

Neica, daca nu ma inseala memorexu', numai obiectivul e f'o 70 de mil.. :lol:

 

E un obiectiv genial, dar n-avem bani de d'astea.. mai ales pentru cat de rar bag sedinte foto.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tras o sedinta foto cu Honda X-11 lui Noldy

 

Pentru iluminare am folosit doua blitz-uri off-camera pe stative (unul din ele cu umbrela pentru difuzia luminii) declansate prin sistem wireless.

Enjoy!

 

post-40616-1248455605_thumb.jpg post-40616-1248455725_thumb.jpg post-40616-1248455732_thumb.jpg post-40616-1248455744_thumb.jpg post-40616-1248455791_thumb.jpg post-40616-1248455815_thumb.jpg

Superb motor,superbe poze!!!felicitari si tie si aparatului tau :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tras o sedinta foto cu Honda X-11 lui Noldy

 

Pentru iluminare am folosit doua blitz-uri off-camera pe stative (unul din ele cu umbrela pentru difuzia luminii) declansate prin sistem wireless.

Enjoy!

Foarte faine...se vede ca stii sa te joci cu lumina artificiala, si asta conteaza enorm...Bravo :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@choprider, teo-ac/dc, Mr_ORL

Multam de aprecieri. :unsure:

 

Am mai facut diferite portrete pe strada cu blitzurile de mai multe ori, iar in cateva ocazii au venit fie gardienii, fie vreo patrula de politie sa vada ce OZN-uri lumineaza in orizont. De cele mai multe ori erau doar curiosi, nu aveau nimic de comentat.

 

Nici de data asta nu a fost exceptie, era o tanara gardian care s-a oprit, s-a uitat lung, ne-a pus vreo doua intrebari asa de curtoazie si a plecat incet in cele din urma cand a vazut ca ne vedem de treaba noastra.

E amuzant uneori cand ii vezi ca ar vrea sa te ia cumva la intrebari, dar nu stiu cum sa abordeze "situatia", ca sa nu para tampi. :polite:

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru stephon ai subiecte bune dar suferi la incadrare si compozitie nu critic degeaba da un semn si spun mai mult

Mesaj completat

pentru darc angel la fel subiecte bune dar ....pot sa spun mai mult dar numai daca se vrea asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...