Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Si eu tot in spate il car. Am rucsacul ASTA. In el intra frumos aparatul, blitzul si obiectivele. Ba?ca are si compartiment separat pentru altele (gen incarcatoare sau alte acareturi, portofel, o bluza de schimb si mai stiu eu ce altceva) plus compartiment special pentru laptop (laptopul de 17" de acasa intra la fix). Singurul dezavantaj e ca nu are un sistem de prindere al trepiedului. In rest ok, am mers la drumuri cu el in spate, dar nu prea-mi place sa stiu ca am in carca asa ceva. Plus, ca daca pun si laptopul, devine foarte greu. Am mai mers cu rucsacul foto pe saua spate si prins frumos cu plasa. Parca e un pic mai relaxant asa decat cu el in carca. Si mai am un aparat, un Fuji S5100. Ala incape la fix sub sa si de cele mai multe ori, pe ala il car dupa mine.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci o sa merg in continuare pe varianta rucasc si in el geanta foto.

Pana la ghiozdan foto mai am de asteptat din cauza pretului. In plus mi se par mult prea scumpe pentru ce am eu si care imi sunt necesitatile. Pana sa dau 350lei pe un rucsac in care ar intra numai un D60 cu obiectiv kit 18-55vr ar trebui sa mai imi cumpar un 16-85, 70-300, 10-24, niste filtre pentru ele, un blitz, un trepied, telecomnda pentru declansare si daca tot am asa ceva un d300. Atunci mi s-ar parea ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RobbieB, felicitari maxime !:cheers:

Mesaj completat

o fotografie buna are mai multe elemente constructive! plus mult talent e o inbinare . un simt dar si noroc! exemplu personal prind un pont fac cateva foto publicate afara spun concurentei ce am facut ma roaga duma acolo ok o fac face un foto exceptional se publica in news week adica a fost mai tare si afost todeauna mai tare ADRIAN POPESCU si SIGHETY RADU MI-A FOST MENTOR SI PRIETEN ESTE LA REUTERS INCA CRED ! deci !!!!!!!!!!!!!

 

 

are you for real ? :cheers:

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaa, tu fata frumoasa si pozezi hidosenia aia de arahnida? :blink: Oribile creaturi, da imi plac pozele :D

 

Lasa Orl`ule ca si hidoseniile sunt fiintele lui Dumnezeu. Plus ca am vazut fiinte mai hidoase pozate, si nimeni n-a murit din asta. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare scurta pt cei cu experienta in domeniul foto si moto :grinbandit:

 

Doresc sa cumpar un dslr (primul) insa ma sperie idea ca duc cu mine o chestie fragila si relativ scumpa pe motor sau pe munte.

 

Variante ar fii: Nikon d60 sau d3000, Canon 400d, 450d, 1000d. Cel mai performant cred ca e 450d-ul, dar oare e mai OK pt un incepator decat un d60 sau d3000? Care dintre acestea e mai rezistenta la vibratii, praf...

 

De asemenea ma uitam la cateva camere compacte, si nu stau rau deloc. De ex. Canon Powershot SX10 IS, Nikon P90, etc.

Dar un compact cu cat e mai lent decat un DSLR? E mai fragil? De asemnea as dori sa am si setari manuale pt expunere (shutter speed , aperture), iso, focus , etc...

 

Voi ce recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, dupa posibilitati, iti recomand un Nikon D60 cu obiectivul 18-105 f3.5-5.6 VR sau daca nu vrei neaparat un DSLR, un Canon seria G (Canon Powershot G9, Canon Powershot G10) ar fi mai mult decat suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt un expert, dar intrebarea ta poate deveni o polemica intre canon si nikon, de obicei preferintele difera FARA argumente, ambele marci sunt bune si conteaza preferinta proprie. Incearca-le!

Eu am un Canon 450D, atentie ca a aparut 500D cu unele imbunatatiri. Atentie, obiectivele fac diferenta de cele mai multe ori si nu body-ul.

 

La un dslr o sa te trezesti ca duci ditamai rucsacul de "accesorii" plus trepied dupa tine. Depinde mult cat de tare te pasioneaza domeniul, este mult mai comod si poze chiar mai reusite (la inceput) cu o sapuniera digitala... (asta la prima vedere). Un dslr necesita totusi si ceva practica, experienta si putin research propriu. Dar daca e pasiune si rabdare MERITA!

 

Nici unul din cele descrise de tine nu e sigilat contra prafului sau water proof, doar gama super profi gasesti asa ceva. Dar nu mi-as face probleme asa mari in cazul tau, la fel ca si in cazul vibratiilor de pe moto. Spun asta pentru ca cel mai indicat este sa-l porti intr-un rucsac foto (sunt destule din care sa alegi). Deci transportat adecvat intr-un rucsac pe spate, de preferinta un rucsac protejat la ploaie, nu ai nici o problema.

 

Incearca sa gasesti un magazin foto dedicat si incearca fiecare aparat cere sfatul, parerea despre fiecare. E cel mai simplu.

Eu iti recomand un Nikon D90 sau un Canon 500D. In functie de bani poti sa cobori spre un Nikon D60/80 sau Canon 450D. Mai asteptam si alte pareri.

 

Ceva site-uri unde gasesti review-uri bune despre fiecare:

dpreview

Digital Picture

steves-digicams

o discutie despre D80 vs 450D

 

rest... google it si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate modelele enumerate de tine au sistem de auto-eliminare a prafului de pe senzor.

La capitolul rezistenta la intemperii, nu s-ar putea spune ca ar exista vreo diferenta intre ele, toate facand parte din clasa entry-level, unde facilitati de acest fel sunt lasate deoparte pentru a mentine un pret permisiv.

 

Deocamdata, cel mai rapid compact este mai lent decat cel mai ieftin DSLR. Si asta datorita sistemului de focalizare.

Compactele se bazeaza strict pe detectia de contraste din imaginea pe care o vede senzorul. De aceea sunt sisteme pasive de focus.

In schimb, DSLR-urille folosesc un sistem ceva mai avansat, de focus activ, prin care un ecran specializat in acest sens (nu senzorul propriu-zis) "vede" imaginea proiectata de lentila din doua puncte distincte si stabileste focusul acolo unde detecteaza o diferenta de faza a luminii intre cele doua matrice.

 

Legat de compacte, multe au posibilitatea de a regla ISO-ul, si au chiar functii manuale, dar mai rar focus manual. Si chiar daca-l au, nu e true manual, ci e intermediat electronic de un motoras.

Unul dintre cele mai bine cotate compacte printre fotografii profesionisti care doresc un aparat de vacanta este Canon G10 sau modelul anterior G9, care se gaseste la preturi avantajoase acum. Acestea au functii destul de avansate, posibilitate de a monta blitz extern, si toate acestea intr-un format compact. Bineinteles, senzorul mai mic va insemna zgomot de imagine mai pronuntat, si in plus, nu se pot schimba obiectivele, evident.

 

Sper ca ti-au fost utile informatiile.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...