Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-ar interesa mai degraba un obiectiv pentru fiecare zi gen 18-105 sau 18-70. Dar care e cel mai potrivit pentru D60?

 

Daca gasesti un 18-70 Sh intr-o stare buna, ia-l (din ce stiu de pe la noi, obiectivul asta nu se mai fabrica), constructia este buna, obiectivul este destul de sharp si focalizeaza corect si repede iar ca fiabilitate este dovedit ca e un obiectiv ce rezista cu succes in timp. Daca nu gasesti un 18-70, mergi cu incredere pe un 18-105 VR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, am iesit eu din pasa si am tras aseara un film fain, lomo, la X-Fighters si mai ales la Santana(unde m-am riscat sa bag cu mine ditai obiectivul) si i-a spart langa Paw apoi masina amicului si m-a lasat fara toata trusa foto, Zenitul, doua obiective, chestiile de curatat lentilele, si o coaja amarata de geaca de blugi la fel de batrana ca aparatu :D Geamul costa mai mult ca trusa mea, dar era buna, aparatu ala facea poze faine si alt Zenit negru cu exponometru, canci :D Ar fi iesit un fim fain, avand in vedere ca era un OR-WO color expirat in 93 si pastrat bine

 

PS: ce mi-a mai ramas, singurele poze facute cu obiectivul de la tine sunt din vama de 1 mai, o sa le postez cand developez :blink:

 

Dar bag filmu alb negru in Tlr si reincep...

 

Apropo de Lomo: http://www.dpreview.com/news/0909/09092303dianafadaptors.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trei de sambata.. doar una crop-uita, in rest doar convertite din RAW (nici un fel de reglaj)..

 

dsc2340.jpgdsc2359e.jpgdsc23871.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lgxmedia: frumoasa poza daca nu era cablul ala atarnat pe sus...Si eu as fi vazut poza facuta mai de la nivelul solului, incat copacul din spate sa nu fie asa taiat...

JJ: s-a mai vorbit de treaba asta, nu mai urcati pozele atata de mari, ca merge ca un c**

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lgxmedia: frumoasa poza daca nu era cablul ala atarnat pe sus...Si eu as fi vazut poza facuta mai de la nivelul solului, incat copacul din spate sa nu fie asa taiat...

JJ: s-a mai vorbit de treaba asta, nu mai urcati pozele atata de mari, ca merge ca un c**

Mea culpa, am uitat ca imageshack-ul nu le converteste in 1600x****.. ala era picasa.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! o intrebare pt cei mai experimentati in domeniul asta: mi-am cumparat de curand un Canon powershot sx 10 is ( e din seria bridge dar asta a fost bugetul) si am primit cadou un blit Sigma EF-500 Dg super.Pot sa le folosesc impreuna sau nu sunt compatibile? adica nu am chef sa stric in vreun fel aparatul numa asa...sa folosesc blitul. Multumesc si urari de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai bine bagi la buzunar un mic Smena, ieftin, pt asa situatii? :D

Eu asa procedez, port Smena-u cu mine ca pe sfintele moaste!

 

Ca idee, "noua trusa", gratie lui Cicloburu(care m-a ajutat cu un Zenit E cadou) si un tele imprumut, arata cam asa:

post-12624-1254161608_thumb.jpg

Si este vorba de:

Zenit E cu obiectivele:

-Pentacon 2.8/29

-Helios 2/58

-Pentaconul lui Cicloburu 4/200

 

Si evident, tartareata Smena 8M :D

 

La prelucrare asteptand mititelele astea:

post-12624-1254161895_thumb.jpg

(adica niste ORWO NP22 expirate in 1992 si un Agfa nou, toate a/n)

 

Iar acum, sa trezesc nostalgie celor batrani, ca tot e piata plina atat de digitale cat si de substante gata facute pt developat, ceva mai old school, prepararea substantelor in "laboratorul de chimie":

post-12624-1254162071_thumb.jpg

 

Sper sa iasa bine...le voi scoate apoi la un atelier specializat, iar daca nu-mi convine treaba, aduc acasa si Krocusu...

 

Trei de sambata.. doar una crop-uita, in rest doar convertite din RAW (nici un fel de reglaj)..

Faina aia cu blocurile si soarele :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate posibilitatile is pana la un d60 cu obiectivul standard 18-55 VR :D , Eos 450/500d, deja e peste, la fel si g10 (n-as investi mai mult de 1500 - 1600 RON intr-un compact nici peste 2000 - 2200 intr-un dslr cu obiectiv 18-55 vr/is sau ceva asemanator).

Reformulez intrebarea: Care ati avut Nikon d60, d3000, canon 400d, 1000d (cu obiectiv standard), cum sa comportat delungul timpului, cum a rezistat la conditiile de pe motor? Review-uri si specificatii am citit o groaza, ma intereseaza mai degraba parerile personale a posesorilor.

 

BTW: ce pareri aveti despre canon sx10 sau despre nikon p90 ?

 

Eu am EOS 400D si l-am folosit intensiv. Carat pe motor, pozat in ploaie, scapat pe jos. Si nu, nu intentionez sa il vand, il folosesc pana se uzeaza. Pana acum nu s-a decalibrat, nu s-a stricat, nu face poze mai proaste ca la inceput ci doar cu mai mult praf. :D

 

Sfatul meu: ia un DSLR la mana a doua, bine intretinut. Sunt multi care isi iau DSLR-uri si nu le folosesc intensiv. O sa dai 1000-1200 ron pe el si o sa faca treaba de 10 ori mai buna chiar si cu obiectiv kit decat 99% din compactele sau bridge-urile noi pe care le poti lua la banii astia.

Ca eu recomand Canon e strict o recomandare personala si subiectiva. M-am jucat cu Nikon si am preferat Canon. Pe termen lung daca vrei sa investesti in domeniu vei vedea ca sticla e un pic mai ieftina la Canon si la o calitate absolut comparabila cu Nikon, iar electronica mai buna la Canon.

EOS 400D pe mine m-a impresionat foarte mult pentru ce face la banii pe care i-am dat eu pe el. Mai am un 40D si sunt foarte incantat si de el. Astept 5D Mk II si o sa va spun pareri dup-aia. :blink:

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Cicloburu ...

 

Bă, dacă mai scrii cicloburu cu "c" mare te-am ras! :D

...aaa, Zenitu' nu e cadou, e pentru primul set de poze făcut cu el, capisci?

ÂŞi mulțam de urare, am văzut că ai observat, să trăieÂşti!

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trei de sambata.. doar una crop-uita, in rest doar convertite din RAW (nici un fel de reglaj)..

 

O intrebare simpla: de ce tragi RAW-uri daca nu le si prelucrezi?

Eu unu trag RAW cand stiu ca pozele respective o sa fie fortate la greu, contraste, sharp, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare simpla: de ce tragi RAW-uri daca nu le si prelucrezi?

Eu unu trag RAW cand stiu ca pozele respective o sa fie fortate la greu, contraste, sharp, etc...

1. Pentru ca n-as avea nici un avantaj (la poze "statice": natura, peisaje et caetera) daca as trage jpg..

2. Pentru ca e o diferenta de luminozitate intre lcd-ul camerei si cum apare poza pe un monitor "regular", nu imi dau seama intotdeauna daca expunerea este corecta..

3. Pentru ca uneori le mai si prelucrez.

 

Per total, singurul avantaj (dpmdv) al jpg-ului fata de RAW este numarul crescut de "frame"uri in serie si cantitatea de poze care incape pe cardul de 4gb.. :D

 

In plus, am vrut sa fac niste modificari pe prima din serie (d'aia cu apusul), si la cea mai mica modificare a sliderului de "exposure" din CameraRAW mi se phuteau culorile.. :| Pana am ceva timp sa-mi dau seama de ce se intampla treaba asta, nu le mai prelucrez..

 

EDIT: E acelasi principiu ca cel cu profilacticul: mai bine sa am, si sa n-am nevoie, decat sa am nevoie, si sa n-am!! :D

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Pentru ca uneori le mai si prelucrez.

 

De ce nu incerci sa le faci HDR? Razele alea de soare printre nori din cea de a treia imagine s-ar fi pretat la asta...

 

Sper sa iasa bine...le voi scoate apoi la un atelier specializat, iar daca nu-mi convine treaba, aduc acasa si Krocusu...

 

Nu te intereseaza un KAISER VPM 3505? Pentru hartie cu gradatie variabila? Cu obiectiv si toate cele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi fost mai faina daca era focusul pe clesti, dpdv al meu :blink:

 

Daca ti-ar face cineva un portret si ar focusa pe... varful nasului, ti-ar placea? :blink: Glumesc...

 

Uite si un gandac "croitor" de pe valea Cernei...

 

post-21387-1254256593_thumb.jpg

 

Bonus... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...