Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Hai ca a inceput sa-mi placa, topicul a inceput sa prinda viata... viata adevarata. Saptamana viitoare daca-i frumos, ies la pozat prin oras, luni dupa pranz sau marti toata ziua. Mai ies cu un amic, amandoi cu Nikoane, mai un schimb de obiective, mai una-alta. O sa anunt aici cand o sa stabilesc cu el exact ce si cum, poate mai sunt doritori.

 

Ma gandeam la un set de poze noaptea, sau seara... ceata, lumini... yammy...

Lasati un mesaj cand se merge si eventual un loc de intalnire, poate ne adunam vreo 10 sa speriem babele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

te rugam din sufleeeet: nu mai pune pozele la dimensiunile astea! :)

 

 

pt a-ti proteja dreptul de autor si pt a proteja pe cei care care nu au legaturi bune la net rezolutia de prezentare este 800x600 :)

 

 

 

Imi cer scuze...partea haioasa este ca am micsorat pozele astea sa le trimit pe mail... :D

Am retinut si nu o sa le mai pun asa mari...

 

 

P.S. sunt ok pozele?! ;)

Editat de Cricket
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva incercari de toamna....

 

Primim sfaturi... ;)

 

Sunt ok, dar foloseste cu incredere functia "crop" si ai putea sa le treci si printr-un program de editare, rezultatele pot fi cu siguranta altele. De obicei, cand faci o fotografie nu apesi pe declansator si apoi spui "e ok ce a iesit?" ci faci fotografia si exprimi ceva. Indiferent daca o fotografie e buna sau rea, atata timp cat ea transmite ceva, eu consider ca e o fotografie reusita, daca nu, e o simpla declansare.

 

Stephon a punctat exact ce am zis eu mai sus... iar poza cu frunza, din punctul meu de vedere, daca ai fi inlaturat frunza si ai fi lasat doar scorojeala aia mi se parea mult mai reusita.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow! Arata superb pozele modificate... ;)

Am folosit destul de "timid" un program de editare...Momentan fac poze din instinct,mai putin tehnica si restul.

O sa mai dau o fuga sa fac o poza doar la vopsea :) ...

 

Multumesc pt. sfaturi...daca nu deranjez o sa mai adaug din cand in cand poze :)

 

Era sa uit...de aici provine vopseaua

post-45309-1258921091_thumb.jpg

Editat de Cricket
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

criket ce aparat foto ai? baga detalii

 

 

Dupa informatiile pozelor se pare ca foloseste un Olympus SP-560UZ .

Insa ii recomand sa foloseasca rezolutii mai mici (1280x960) , deoarece in primele poze isi cam pierde din claritate si calitatea culorilor la rezolutia folosita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carcotasilor ;) lasati fata sa se exprime

 

 

 

criket ce aparat foto ai? baga detalii

 

Aparatul este un Olympus SP-560UZ, asa cum spunea Ecko72.

Cum spuneam intr-un post anterior,eu setez aparatul si fac poze in functie de cum mi se pare mie ca este ok, nu din punct de vedere tehnic sau mai stiu eu ce. Doar din instinct... :)

 

Nu ma deranjeaza comentariile. Daca nu doream sa-mi fie criticate pozele, nu le mai postam... :)

Editat de Cricket
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teleski straja.

Care e mai reusita? (cea modificata sau cea originala?

Sfaturi, comentarii. Asa invatam ..

Cea modificata, mai ales daca-i bagi si un usor efect de vignetting.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Va rog nu trageti in pianist...respectiv in cazul asta in fotograful amator si pe deasupra incepator.Nu am un aparat foarte performant (Canon Powershot sx 10 is) si acum invat sa fac fotografii. Daca cineva de pe forumul asta are rabdare sa-mi spuna ce-i gresit in poza urmatoare,apreciez mult.Multumesc mult!

Mesaj completat

;) si poza..atasata. Am inceput cu dreptul :)

post-9065-1258972141_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez ca poza nu a fost "bibilita" in nici un fel...e adevarat ca prima poza editata de tine arata mult mai bine ca originalul dupa parerea mea, dar eu am zis ca e interesant sa apara contrastul intre biserica luminata de soare si cerul care exact asa arata...inchis pt ca trecuse furtuna.Te rog, poti sa-mi spui cu ce program ai editat pozele? mersi. ;)

Mesaj completat

corect...acum m-am uitat mai atent, ai folosit si crop-ul. a disparut si coltul de cladire din dreapta ce dadea cam nasol..nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...