Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stai ca mai am :finger:))))

Tragi RAW?? Vreau si eu un exemplu facut cu Tamron-ul ala, ca ezit intre 17-50 si 28-75 (care e umpiculescu mai soft, dar mult mai potrivit ca "raza de actiune" pentru mine).. Anbulibubul, cat de sharp par imaginile alea pentru un obiectiv in that price range!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragi RAW?? Vreau si eu un exemplu facut cu Tamron-ul ala, ca ezit intre 17-50 si 28-75 (care e umpiculescu mai soft, dar mult mai potrivit ca "raza de actiune" pentru mine).. Anbulibubul, cat de sharp par imaginile alea pentru un obiectiv in that price range!! :)

trag raw, dar stati linistiti, dau sharp si din photoshop

m-am jucat si cu 28-75, nu prea am fost asa multumit de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragi RAW?? Vreau si eu un exemplu facut cu Tamron-ul ala, ca ezit intre 17-50 si 28-75 (care e umpiculescu mai soft, dar mult mai potrivit ca "raza de actiune" pentru mine).. Anbulibubul, cat de sharp par imaginile alea pentru un obiectiv in that price range!! :)

 

Eu m-am jucat cu un 28-75 f2.8 de la Tamron, dar nu am poze relevante cu el, pentru ca eram in casa si era seara. Mi-a placut, dar la fel, focala nu e de foarte mare ajutor pe aparatele cu crop. Cred ca pe un full frame e alta poveste. In schimb m-am jucat cu un Nikon 24-70 f2.8 pe un D700. Pfiuuuu, laser frate!

 

stim, dar ie scump

 

Amicul asta al meu am inteles ca ar vrea sa-l vanda, e fan fixe :finger:. Trage cu 85 f1.8 intr-o veselie.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAW-urile fac toata diferenta. Cea cu white balance cald/rece e fenomenala. Pare un cadru din jocul Thief, daca-l stii. Frumos.

 

da, il stiu, cand am facut pozele la jocul ala ma gandeam:), nu l-am jucat, da' stiu, eu nu ma joc :angry:

post-43247-1260040533_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa vin si eu cu domeniul meu preferat, portretistica, o fotografie de la cea mai recenta sedinta foto. Am cautat o imagine de tip "film noir", cu usoare accente contemporane. Motorul a fost un Harley Night Rod.

Tamron 17-50 2.8 pe Canon. 2 blitzuri wireless pe stative, dintre care unul cu lumina difuza.

O sa revin cu altele in completarea seriei zilele urmatoare.

post-40616-1260060290_thumb.jpg

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cu o poza .. :angry:

oh, imi este dor de motoreta mea :(, cat de mult mi-a placut, ce bine m-am inteles cu ea :D

Mesaj completat

Si ca sa vin si eu cu domeniul meu preferat, portretistica, o fotografie de la cea mai recenta sedinta foto. Am cautat o imagine de tip "film noir", cu usoare accente contemporane. Motorul a fost un Harley Night Rod.

Tamron 17-50 2.8 pe Canon. 2 blitzuri wireless pe stative, dintre care unul cu lumina difuza.

O sa revin cu altele in completarea seriei zilele urmatoare.

post-40616-1260060290_thumb.jpg

wow, foarte tare, lucrezi in domeniu? oferi lectii pt. amatori si sarmani? :lol:

 

 

mai atasez una, satul magura:

post-43247-1260139560_thumb.jpg

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o gasesc prea saturata...

Mesaj completat

 

Eu o gasesc prea saturata...

 

mda, este un pic saturata, probabil din cauza ca nu am display-ul de la laptop calibrat, am vazut ca toate pozele mele pe lcd-urile altora se vad cam saturate, la mine nu sunt asa saturate :-?, probabil ar trebui sa-l calibrez (da' imi placeee cum vedeee al meu :angry:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motoreta in casa + sighisoara :angry:

 

superbe ....

 

a doua si ultima iti lasa impresia ca nu sunt poze reale ci aduc a randari pe calculator cu texturi foarte mari. de-a dreptul impresionant

Mesaj completat

Sugestii, va rog.

 

nicely done m8

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugestii, va rog.

Faina tare compozitia. Bine ochit. :angry:

Ca sugestii, asta cred ca pentru oricine e interesat, nu doar legat de fotografia ta ar fi micsorare si unsharp atunci cand le postam.

Care aveti un Photoshop, sau Photoshop Elements prin preajma. Un mic sfat, sa arate pozele mai sharp pe web:

 

1. Latura mare a fotografiei finale sa fie undeva intre 650-1000. Nu de alta, dar e suficient pentru vizualizare pe monitor. Si se si incarca mai repede. In plus, noise-ul e mult mai putin evident.

Ca sa micsoram in Photoshop dam Ctrl-Alt-I (Image Size) unde se deschide casuta de marime. Acolo bagati dimensiunea dorita pentru una din laturi. Cealalta se va redimensiona automat in functie de prima valoare.

2. Filter - Sharpen - Unsharp Mask. Setari: Radius 0.2 si Amount: intre 200% si 300%

3. File - Save for Web (Shift-Ctrl-Alt-S) - Quality intre 70-80, pentru un bun raport marime fisier -calitate sau dupa preferinte.

 

wow, foarte tare, lucrezi in domeniu? oferi lectii pt. amatori si sarmani? :lol:

mai atasez una, satul magura:

Sunt student la Arte in Cluj, la sectia Foto-Video-Prelucrarea Computerizata a Imaginii. :D Legat de lectii, cred ca tu stai foarte bine la capitoul compozitie, procesare si cam tot. Poate mi-ar fi placut sa vad mai multe portrete, insa, dar asta tine de preferintele fiecaruia. :P

Apropo de 360-ul din Magura, mie imi place, si nu mi se pare prea saturat.

Astea de pe camp sunt foarte frumos compuse. Precizie suedeza.

 

Mai adaug una din seria motociclistei infractoare care a spart o banca (chiar asa e scenariul :))

post-40616-1260281245_thumb.jpg

Mesaj completat

Sugestii, va rog.
Am uitat sa mai sugerez folosirea unei aperturi mai inchise la peisaje (adica numar F mai mare). Cu cat e numarul mai mare, cu atat fotografia va avea camp de profunzime mai mare, adica va fi clara din fata pana in spate de tot. Un f/11 sau f/16 e de obicei recomandat la peisaje. Asta inseamna ca vei avea lumina mai putina care sa intre la senzor. Daca e innorat, s-ar putea sa ai nevoie de trepied, pentru ca timpul de expunere se va lungi pentru a capta suficienta lumina. :( Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt un sharp mai bun nu se recomanda F/8?

nu tine foarte mult si de obiectiv? :angry:, cam pe acolo e sharp si obiectivul meu tamron

Mesaj completat

...

Poate mi-ar fi placut sa vad mai multe portrete, insa, dar asta tine de preferintele fiecaruia. :D

...

pai nu prea am avut ocazia si nici cobai :(), ah, ba da, unu'

 

poza este facuta din mana, prin urmare, este miscata si nu este foarte sharp

 

este facuta raw

post-43247-1260283199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt un sharp mai bun nu se recomanda F/8?

Fiecare obiectiv are ceea ce se numeste "sweet spot", adica setarea de diafragma a obiectivului unde obiectivul poate da ce-i mai bun din el, indiferent unde e focus-ul. Cele mai multe din obiectivele cu dimensiune focala standard, de kit au, intr-adevar, cel mai clar nivel pe care-l pot atinge cam pe la f/8.

 

Claritatea unui obiectiv nu e totuna cu campul de profunzime. Claritatea se masoara doar acolo unde e focalizat.

Insa pentru peisaje, la f/8 s-ar putea nu ai campul de profunzime pana la orizont, desi ai claritate maxima acolo unde pui focus-ul.

Adica o fie focalizat pana pe la mijlocul lanului si de acolo sa scada usurel. Cu cat inchizi mai tare obiectivul (f mai mare), cu atat imaginea capturata e "in focus" e mai aproape de orizont.

 

Cu cat obiectivul e si mai lung (adica distanta focala mai mare, sau pe romaneste, zoom mai mare), cu atat posibilitatea de a avea peisajul in focus pana la orizont e mai mica. De exemplu, la distanta focala de 50 mm, la f8 inca ai blur foarte pronuntat in fundal, spre deosebire de 18 mm.

 

Ca sa dau un exemplu, facem o fotografie la un pom aflat la 2 m de noi. Distanta focala: 18mm (cel mai wide pe multe obiective de kit). Tragem cu f/3.5 (cel mai deschis pe majoritatea obiectivelor kit). Punem focus-ul pe pom. Rezultat: Pomul in focus, fundalul mai in blur. Asa cum ne-am asteptat.

Mai tragem una la F/8 de data asta. Punem focus-ul pe pom. Ne uitam, pomul in focus, gradina din spate ceva mai in focus, insa la orizont nu e la fel de clar ca si pomul. Cum ne asteptam.

Mai tragem una la F/16. Focus-ul pe pom. Ne uitam, pomul in focus, gradina in focus, orizontul in focus.

 

Acum insa ne uitam de aproape la primele doua fotografii (f/3.5 si f/8). Le vedem in paralel la marimea mare. Desi ambele au focus-ul pe pom, cea trasa la f/8 va arata o claritate mai buna a detaliilor pomului decat cea trasa la f/3.5.

De ce? Datorita constructiei, pentru ca doar NASA au lentile (aproape) perfecte. Cam toate obiectivele de pe piata au cel mai bun nivel de claritate nu deschis la maxim, ci undeva mai inchis (in cazul celor de kit, pe la f/8).

Insa, daca o micsorezi cat sa ii fie latura mare de 800-1000, deja detaliile de genul asta devin nesemnificative, nu se mai vede diferenta cu ochiul liber.

 

Sper ca nu suna prea confuz. :angry:

Mesaj completat

nu tine foarte mult si de obiectiv? :(, cam pe acolo e sharp si obiectivul meu tamron

Mesaj completat

 

pai nu prea am avut ocazia si nici cobai :D), ah, ba da, unu'

 

poza este facuta din mana, prin urmare, este miscata si nu este foarte sharp

 

este facuta raw

Nu-i rau deloc. In studio sau lumina becului? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...