Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Hai sa intreb pe aici...probabil sunt cativa experti prin zona:

Ma uitem la 3 oferte:

 

Nikon D3000 + AF-S 18-55 VR .......404 EU

Nikon D3000 + Sigma AF 2,8-4,5/18-50 DC OS HSM + geanta .....399 EU

Nikon D3000 + AF-S 18-105 VR ......524 EU

 

M-ar interesa care este diferenta dintre cele 3 obiective. Ma refer la calitate. Ca zoom cel mai bun e al treilea...ce nu stiu dintre primele 2 care este mai de calitate?

 

Orice sfat e bine venit!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

18-105 VR e un allarounder decent, ca incepator pe DSLR e mai mult decat suficient. Ai un zoom decent si un wide mai mult decat suficient si din ce m-am jucat cu el, VR-ul ala isi face treaba, mai castigi cam doua stopuri cu el. Pe de alta parte, si cu 18-55 m-am simtit ok, l-am folosit mult timp si e un obiectiv corect, atat din punct de vedere al calitatii cat si din punct de vedere al pretului. In schimb, cel cu VR am inteles ca e un pic mai bun, stabilizarea aia isi face treaba. Daca mergi pe Sigma, 2.8-4.5 pare destul de provocator. Dar, mare grija inainte sa-l cumperi, fa un test amanuntit de focus, ai grija la front focus/back focus. Cauta pe net si gasesti mai multe despre cum poti testa asta. Daca n-ai probleme cu focusul, e ok. Personal as alege Nikkor 18-105VR, apoi Nikkor 18-55VR si pe ultimul loc ar fi Sigma. Nikonul se simte bine cu... Nikon.

 

La f64 vad ca au pret bun la Kitul Nikon D3000. Vezi cum il aduci din afara, sa nu-l ai mai scump decat e la noi in magazin, iar in legatura cu garantia, astia de la Skin (cei care se ocupa de Nikon) nu prea mi s-au parut asa "prietenosi" in ceea ce priveste garantia internationala sau garantia aparatelor aduse din afara.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi... eu ma uitam pe www.fotokoch.de ...daca are careva chef si timp se poate uita la rubrica Nikon.

 

Si cel postat de metal heart arata interesant. Personal as merge pe 18-105 ca ai mai mult zoom cu ea si e mai OK decat sa cari 2 lentile cu tine, daca te decizi sa faci poze de moment. Din cate am inteles cel de 18-200 nu prea i-si merita banii.

 

Problema e ca in cazul in care ma decid sa-mi iau un DSLR as vre sa raman pe la 400 eu. Momentan detin doua compacturi...un Kodak C613 si un Z1085. Am ramas un pic dezamagit de Z pt ca mananca bateriile ca nebunu. Trebuie sa-i gasesc acumlatoare de 3V ca cele de 1,2 dupa 3 poze nu mai fac fata. Ce e frumos ca are mod M si IS cu lentile Kreutz.

 

Daca mai aveti alte sugestii....le astept....ca doar e topic de foto!! :D

 

Asfalt uscat!

Editat de dragonlord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragonlord, in loc de 18-200VR sau 18-200VR II ai putea sa optezi pentru 24-120 f3.5-5.6 VR. Un obiectiv foarte bun si foarte bine construit. Costa ceva bani, si s-ar putea sa-l mai gasesti ramas undeva pe stocuri sau sa-l iei de pe la baieti. Din ce am citit despre el, cica ar cam fi cea mai inteligenta alegere, atat dpdv al pretului cat si al calitatii. Totul e ca sa te intelegi tu cu el, atat dpdv al wide-ului cat si al teleului, dar cred ca le impaca foarte bine pe amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste o saptamana se implineste un an de cand am Nikonul D60 si tot am stat si m-am gandit daca a meritat sau nu banii. Raspunsul este da, dar nu. Ar fi trebuit sa am rabdare si sa imi iau D90. Cine vrea sa treaca la dslr sa se gandeasca bine pentru ca daca te prinde virusul asta un D3000 sau D5000 o sa fie doar o "jucarie" scumpa, dar cu lipsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste o saptamana se implineste un an de cand am Nikonul D60 si tot am stat si m-am gandit daca a meritat sau nu banii. Raspunsul este da, dar nu. Ar fi trebuit sa am rabdare si sa imi iau D90. Cine vrea sa treaca la dslr sa se gandeasca bine pentru ca daca te prinde virusul asta un D3000 sau D5000 o sa fie doar o "jucarie" scumpa, dar cu lipsuri.

Ai dreptate.

Si eu initial la inceput imi doream un DSLR si atat, vroiam D40, am citit putin despre el, putin despre D40x si la fel despre D60.

Am observat ca D40x este aproape de D60 si pana la urma am ales D40X pt niste franci in plus,

L-am tinut aprox 2 luni, pana am atins un D80, si citind f multe despre el , m-a impresionat si acum stai la vanzare cu D40x caci alegerea nu a fost tocmai una buna.

Intr-un final am vandut acel d40x si am luat D80 cu 2 sticle, si un grip, 18-135 si 50/1.8.

Sunt foarte multumit de el pana acum.

Alege o data si bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi face deosebita placere sa revin pe topicul asta, chiar daca doar sa ma uit la ce s-a mai postat nou. Dupa ce mi-am agatat de ceva vreme umilul meu aparat in cui (un Olympus compact something shit) revin de luna aceasta in paine cu doua mai putin umile aparate. Un 40D stock si un 50D de imprumut ceva mai accesorizat :D)) Primul meu SLR. Deci cateva poze. Astept castanele de rigoare. Ultima se vrea un pseudo lomo prin procesare.

 

post-3313-1261530863_thumb.jpgpost-3313-1261530880_thumb.jpgpost-3313-1261530989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ecko - N-ar strica un unghi mai larg, eventual o panorama din 2-3 cadre printre restul care surprind detalii. White balance-ul pare-se ca a luat-o pe aratura in prima. In a doua se vede o incercare de compozitie prim-plan - fundal. Nice.

Ce ma nedumireste e ca e o diferenta destul de mare de calitate intre cele din postul tau anterior, care arata curat, si ultimele doua. In orice caz, o marime mai mica, o desaturare usoara si un unsharp delicat ar putea face diferenta. :D

 

@Judas - Nu-i urat. In prima pare ca ai flash din lateral (sau oaresce lumina mai puternica), iar in a doua pare ca e folosit ala de pe aparat. Personal recomand evitarea folosirii celui de pe aparat daca vrem sa facem fotografii si nu poze. Cand avem lumina principala aproximativ din acelasi punct de unde avem si obiectivul, avem cea mai plata lumina posibila. Practic nu mai tinem un aparat foto in mana, ci un xerox care face fotocopii lumii inconjuratoare. ;)

Cea cu cainele arata bine prelucrarea.

Mesaj completat

Apropo, jucarie de mancat vremea pe timp de iarna:

 

http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

Cea mai mare panorama sferica - 18 gigapixeli.

 

Se pot gasi dintr-o gramada de orase si locuri de pe glob, upload-ate de diferiti fotografi. Veics, cred ca ti-ai gasit menirea.

Mesaj completat

@Biraid

Ai o gramada cu flori, din cate vedem. Personal mi-ar placea sa vad cu oameni mai mult.

Aia cu portocala pare cea mai reusita pentru ca are compozitia cea mai distilata. Matzul e simpatic, dar nu pare sa aiba ceva super puteri, daca intelegi ce vreau sa zic.

Salvador Dali are o fotografie celebra cu niste matze, un scaun si apa, toate aruncate in aer in acelasi timp si surprinse pe cadru, pentru a reda senzatia de suprarealism. I-a luat cateva zeci de incercari pana sa-i iasa toate ca lumea in aer. Dar nici aia nu i-a iesit cum vroia, ca tanti menajera a reusit sa intre in cadru cu o mana in partea stanga. :birthday:

post-40616-1261538018_thumb.jpg

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial off-topic, pe mine m-a amuzat: :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarbautori fericite, dracii mei, asteptam cu nerabdare rezultatele foto "de sezon" (nu prea multe de-odata).. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite! Una "de sezon",sezonul de vara :D , astept sugestii, doresc sa precizez ca doresc ca poza sa ramana cat mai originala fara foarte mari modificari(nu vignete la max,pus in chenar,black & white si chestii in plus),daca ma gandesc bine cred ca vreau sfaturi de finisaj,elemente,corectii minore care totusi fac poza sa fie mai frumoasa mai "activa".

 

Ride Safe!

post-26723-1261813703_thumb.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatori fericite! Una "de sezon",sezonul de vara :D , astept sugestii, doresc sa precizez ca doresc ca poza sa ramana cat mai originala fara foarte mari modificari(nu vignete la max,pus in chenar,black & white si chestii in plus),daca ma gandesc bine cred ca vreau sfaturi de finisaj,elemente,corectii minore care totusi fac poza sa fie mai frumoasa mai "activa".

 

Ride Safe!

 

 

cred ca ai fi putut sa ii dai iso 200 ca sa poti pune un timp de expunere mai scurt ca sa iasa tot subiectul clar (ma refer la maina si la picior), si culoarea cerului e cam ciudata, poate asa se vede pe display-ul meu, incearca un filtru polarizator ca sa obtii culorile mai aprinse si un cer mai "natural" ;)

 

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cracaciun fericit, bla-bla-bla...

 

Aseara m-a troznit o pofta sa incerc prima mea panorama (abia de vreo saptamana mi-am luat si eu un trepied mai amarat) si in timp ce ma pregateam ptr ea, mi-a mai traznit o idee: sa combin cu tehnica "painting with light", si a iesit urlatoarea semi-panorama (deh, nu mi-a permis spatiul ptr mai mult). Semnatura e facuta cu o lanterna cu led-uri.

 

Incep cu autocritica: as fi putut sa folosesc un F mai mare, implicit un timp de expunere mai mare, ptr un camp de profunzime mai bun, dar sincer eram prea nerabdator sa descarc poznele si sa vad ce a iesit, plus ca mai vroiam sa ma joc cu cateva idei de painting with light (alea le pun alta data).

 

LE: urmeaza saptamana viitoare sa ma duc la Iasi si o sa caut un loc mai bun ptr o panorama.

post-10458-1261828163_thumb.jpg

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai fi putut sa ii dai iso 200 ca sa poti pune un timp de expunere mai scurt ca sa iasa tot subiectul clar (ma refer la maina si la picior), si culoarea cerului e cam ciudata, poate asa se vede pe display-ul meu, incearca un filtru polarizator ca sa obtii culorile mai aprinse si un cer mai "natural" :D

Sarbatori fericite!

 

recomanzi un filtru bun si acceptabil ca pret? eu sunt pe nikon cu obiectiv 18-105 vr (si 50 mm, 1.8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomanzi un filtru bun si acceptabil ca pret? eu sunt pe nikon cu obiectiv 18-105 vr (si 50 mm, 1.8)

eu am Hoya HMC Circular Polarizator de 77mm, e bine sa-ti iei diametrul cel mai mare care-l ai la obiectiv, iar pt. restul cu diametru mai mic, exista inele step-up, de exemplu, eu folosesc filtrul asta polarizator de 77mm la sigma 10-20mm cu diametrul de 77mm si il mai folosesc si la tamron 17-50mm cu diametrul de 67mm

filtrul asta este ok, nu este profi, dar e ieftin si isi face treaba :D

Mesaj completat

Cracaciun fericit, bla-bla-bla...

 

Aseara m-a troznit o pofta sa incerc prima mea panorama (abia de vreo saptamana mi-am luat si eu un trepied mai amarat) si in timp ce ma pregateam ptr ea, mi-a mai traznit o idee: sa combin cu tehnica "painting with light", si a iesit urlatoarea semi-panorama (deh, nu mi-a permis spatiul ptr mai mult). Semnatura e facuta cu o lanterna cu led-uri.

 

Incep cu autocritica: as fi putut sa folosesc un F mai mare, implicit un timp de expunere mai mare, ptr un camp de profunzime mai bun, dar sincer eram prea nerabdator sa descarc poznele si sa vad ce a iesit, plus ca mai vroiam sa ma joc cu cateva idei de painting with light (alea le pun alta data).

 

LE: urmeaza saptamana viitoare sa ma duc la Iasi si o sa caut un loc mai bun ptr o panorama.

 

ai focalizat pe crengile din fata, ai facut focalizare manuala? pt. panorame eu folosesc numai focalizarea manuala, din cate poze e facuta panorama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai focalizat pe crengile din fata, ai facut focalizare manuala? pt. panorame eu folosesc numai focalizarea manuala, din cate poze e facuta panorama?

 

 

Da, focalizarea a fost pe manual (stiu ca la panorama trebuie sa pastrezi aceleasi setari ptr toate cadrele, iar noaptea focalizarea e cateodata imposibila pe auto, dar chiar si ziua, tot pe manual se trage). Stiu ca am dat-o in bara si acolo, dar mi-am dat seama dupa ultimul cadru,. Facusem cu 30 minute inainte niste poze din acelasi loc, focalizarea tot pe manual, dar am uitat sa o verific din nou, si s-a defocalizat de la atasarea capacului + introducerea si scoaterea din geanta. Si sa raspund si la ultima intrebare: 3 cadre. Ma gandesc sa repet totul in seara asta, cu un F mai mare si chiar ma gandesc sa fac o panorama cu aparatul pus pe portrait (vreo 4-5 cadre or sa fie suficiente). Si ca bonus, o sa ma mai joc cu painting with light. :D

 

Deocamdata insa am de lucru in seara asta, minim o ora: trebuie sa reinstalez desktop-ul socrului ca se misca infernal. Deh, blestemul de a fi IT-ist...

 

Hmmm... iar mi-a trecut o idee prin cap: sa luminez copacii din prin plan in timpul expunerii...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata insa am de lucru in seara asta, minim o ora: trebuie sa reinstalez desktop-ul socrului ca se misca infernal. Deh, blestemul de a fi IT-ist...

 

Hmmm... iar mi-a trecut o idee prin cap: sa luminez copacii din prin plan in timpul expunerii...

 

ca mai toti motociclistii, lucrezi in it :D)

da, merge sa luminezi copacii si iese ceva frumos ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...