Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A 6-a este buna mai ales daca avea mai mult focus pe batranel, la fel si pe vacuta, si a 10-a imi plac. Succes si spor la pozat.

 

daca veni vorba de vacute adaug si eu niste vacute care mi`au facut candva mii de nervi timp de un an jumate ^_^

post-47564-1282732118_thumb.jpg

post-47564-1282732133_thumb.jpg

Editat de Ecko72t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un challenge pt baietii pasionati de foto ;) Cand aveti voi timp liber, v-as ruga sa faceti o poza si pt mine sa semene cat mai mult cu cea pe care am atasat-o. Din pacate e rezolutie mica (pt tel meu) dar va puteti da seama ce vreau de la ea. In pricipiu m-ar interesa sa fie vorba de alt gen de motocicleta (sport/choper/enduro) mai putin touring. Tot asa, sa fie poza ca si cum am privi noi atunci cand suntem pe motor. Hai sa vedem ce iese :laugh:

 

Poza:

post-43378-1282766813_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat un Eos 7D cu lentila Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II VC LD Aspherical IF SP AF

 

Atasez 2 tentative de a face poze:

 

post-22-1282781214_thumb.jpg post-22-1282781204_thumb.jpg

 

 

La cea cu norii am folosit un filtru polarizat Hoya. Prima data cand folosesc asa ceva. Si cred ca m-am jucat prea mult in Adobe Lightroom 3 ca norii au iesit ciudatzel.

 

Nori:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/500 sec

Aperture: 4.0

Focal Length: 28mm

Flash Used: No

 

 

Casca:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/50 sec

Aperture: 8.0

Focal Length: 50mm

Flash Used: No

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cam exagerat la poza cu norii cu "recovery"(cred).

Oricum, ti-ai tras un aparat bestial. Ai incercat cum filmeaza? Am vazut in review'uri ca scoate o calitate super :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi puteti recomanda un soft pentru prelucrat raw/nef?

altceva decat adobelightroom

ceva care sa nu manance atatea resurse.

mersi

CaptureNX2-ul nikonului, sau in camera raw-ul photoshopului (care am impresia ca merge mult mai bine decat lightroom; ca "dezavantaj", nu ai toate setarile de fotografii vintage si alte aberatii de genul [pe care nu le-am folosit niciodata]).. Nush Gimpu' cum se descurca cu raw-uri, eu lucrez cu Camera Raw, si sunt FOARTE multumit de functiile oferite (mai ales in CS5 :laugh:)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat un Eos 7D cu lentila Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II VC LD Aspherical IF SP AF

 

Atasez 2 tentative de a face poze:

 

post-22-1282781214_thumb.jpg post-22-1282781204_thumb.jpg

 

 

La cea cu norii am folosit un filtru polarizat Hoya. Prima data cand folosesc asa ceva. Si cred ca m-am jucat prea mult in Adobe Lightroom 3 ca norii au iesit ciudatzel.

 

Nori:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/500 sec

Aperture: 4.0

Focal Length: 28mm

Flash Used: No

 

 

Casca:

Camera: Canon

Model: Canon EOS 7D

ISO: 100

Exposure: 1/50 sec

Aperture: 8.0

Focal Length: 50mm

Flash Used: No

 

 

salut

prima poza mi se pare ”plata” cea cu norii

nu inteleg de ce ai folosit timp de expunere 1/500

fotografia cu casca arata cate poate face obiectivul

eu folosesc un canon 50 D cu obiectiv de 17-85

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cam exagerat la poza cu norii cu "recovery"(cred).

Oricum, ti-ai tras un aparat bestial. Ai incercat cum filmeaza? Am vazut in review'uri ca scoate o calitate super :laugh:

 

 

Da, asta ziceam si eu.

 

O intrebare de n00b: Cand copiez fisierul raw pe hdd si il prelucrez cu Lightroom, cand il salvez se modifica fisierul original sau face separat un fisier XML cu modificarile aduse la raw?

 

Adica sa stiu daca imi un backup la un raw, si cealalta copie o tin pentru playground...

Mesaj completat

salut

prima poza mi se pare ”plata” cea cu norii

nu inteleg de ce ai folosit timp de expunere 1/500

fotografia cu casca arata cate poate face obiectivul

eu folosesc un canon 50 D cu obiectiv de 17-85

 

 

Pai asa l-am uitat 1/500. Oricum era soare din plin afara, nu cred ca a afectat ceva. M-am uitat la histograma si era ok. De aceea nu m-am sesizat sa il modific.

 

O sa fac in weekendul care vine un numar de teste cu aperture priority.

 

Setup: tripod, camera ...

Aperture Priority mode, ISO fix la 100 sau 200

si o sa vad ce iese cu apertura 4 ... 8.

Mai am multe de invatat despre fotografie.

 

Cand ai zis de obiectiv: e de bine sau de rau? Cum am zis: sunt un n00b inca in DSLR, dar willing to learn

Mesaj completat

@Schumy:

 

Apropos de filmare: nu am avut cand sa ma joc cu aparatul foto. Il scot din geanta doar daca ies cu motorul la o plimbare. Si asta se intampla numai in weekend. De aceea am doar 10-20shots trase cu ea si nimic video.

 

Maine iau aparatul si ma duc sa "incerc" sa fotografiez niste colegi de munca facand surf. O sa fie cam dificil cu 17-50 sa prind ceva, dar incercam. Pentru distante imi trebuia un 150-200 poate.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi puteti recomanda un soft pentru prelucrat raw/nef?

altceva decat adobelightroom

ceva care sa nu manance atatea resurse.

mersi

Picasa e cel mai simplu si cel mai putin gurmand la resurse. Si ma e si moka :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Schumy:

 

Apropos de filmare: nu am avut cand sa ma joc cu aparatul foto. Il scot din geanta doar daca ies cu motorul la o plimbare. Si asta se intampla numai in weekend. De aceea am doar 10-20shots trase cu ea si nimic video.

 

Maine iau aparatul si ma duc sa "incerc" sa fotografiez niste colegi de munca facand surf. O sa fie cam dificil cu 17-50 sa prind ceva, dar incercam. Pentru distante imi trebuia un 150-200 poate.

 

Pacat ca nu ai mai mult timp pentru aparatul ala. Daca as avea asa ceva toata ziua mi-ar fi agatat la gat. :laugh:

 

@ Schumy CJ te referi la roscatul ala care il dau padurile?

 

inca una ;) la o cascada in sapanta

 

Da

 

Sper sa nu fie cu suparare, dar iti voi comenta ultimele doua imagini(inainte de cea cu pisicile) din punctul meu de vedere:

1) Incadrarea e ok, ar fi fost frumos daca era putin mai "wide". Tenta rosiatica nu imi place de nicio culoare fiind, din punctul meu de vedere, exagerata. In plus sunt 3 coline in fundalul fotografiei pe care nu se vede efectul si este culoarea reala. Nici culoarea cerului nu exceleaza datorita faptului ca e putin prea saturata si norii au si ei o tenta rosiatica(daca era facuta imaginea la asfintit sau rasarit si norii aveau aceea culoare de la natura arata super, asa efectul apare in partea inchisa a norilor, iar pe peisaj se vede clar ca nu era o lumina crepusculara).

 

2)Ultima imagine postata imi place mult. Incadrarea e chiar buna(orizontul taie imaginea la jumatate, dar datorita inclinatiei dealurilor si a liniei drumului imaginea are dinamism si nu e plictisitoare). Observ din nou acelasi efect rosiatic, dar de data asta lucurile stau mult mai bine si efectul e aplicat cum trebuie. Daca l-as fi aplicat eu, as fi incercat pe drum sa il fac mai putin vizibil. Culoarea cerului e buna, polarizata, dar i-as mai fi dat niste claritate si putin contrast.

 

Sper ca am analizat ok fotografiile si nu te-am suparat cu parerea mea. Daca vrea cineva sa ma corecteze sau sa mai adauge ceva e bine venit. :D

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...