Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Aperture priority, cu compensarea de rigoare.. adica daca ai aparat care supraexpune sau subexpune in Ap, bagi Exposure compensation..

ISO cel mai mic (200 in cazul D70s-ului meu), crestem daca Shutter speed-ul ajunge prea mic

Shutter speed: trebuie sa fie idealmente 1/mm (adica la un obiectiv de 60mm, un shutter speed de 1/60 e suficient de sharp pentru a fi hand-held); in functie de tentativa "artistica" a fotografiei, acesta variaza (slow shutter pentru motion, sau superfast shutter pentru sports)

Aperture priority in functie de doleantze: pentru portret, cat mai mic, pentru un DOF si un bokeh potrivite portretisticii; pentru landscape, minim F8, maxim F16 (sau chiar F32, daca te tine obiectivu'.. sau F1.2 cu focus stacking, ca la macro-uri)

 

Adaugire din minuscula-mi experienta in a peisagisticii: focusul nu trebuie sa fie la infinit, ci infinitesimal mai incoa.. Nu-mi aduc aminte explicatia "stiintifica", insa..

 

 

Iti multumesc John, maine ma duc sa pun in practica.

 

Mai am de studiat si cum sa folosesc functiile camerei... alta belea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am taiat intentionat...pentru ca vroiam ca gagicile sa fie personajele principale

mi-a placut atat de mult faza asta dar din pacate se desfasura prea repede

alea erau genul de fete imbracate de fite, aveau pantaloni scurti pana in fund...dar dupa cum vedeti biceps mai mare decat al meu :laugh:

si mai mult decat atat le placea sa ”roada”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37773136560778660214238.jpgfetita lui e lumina ochilor lui... si e mandru de asta si are cu ce pentru ca e foarte frumoasa.Eu vad ceva frumos si in poza asta chiar daca nu a fost incadrata profi sau cu focus perfect...

 

 

asa e mai ok? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37773136560778660214238.jpgfetita lui e lumina ochilor lui... si e mandru de asta si are cu ce pentru ca e foarte frumoasa.Eu vad ceva frumos si in poza asta chiar daca nu a fost incadrata profi sau cu focus perfect...

 

 

asa e mai ok? :P

 

 

copii nostri sunt lumina ochilor nostri

niciodata nu as comenta felul cum arata

copila e chiar draguta...doar ca mie personal poza nu imi inspira nimic...poza poate fi frumoasa dar nu pentru mine

imi cer scuze daca am jignit pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci misto sau chiar vorbesti serios? :P

 

Mie chiar imi place.

 

E ceva rau in asta? :P

 

 

Recunosc ca incadrarile lui Florin o fac si mai faina. Dar mi se pare o poza reusita, asa pentru ochiul meu de necunoscator. Placerea este subiectiva, nu poate fi criticata.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...