Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m.a luat o pofta de la ciupercile voastre

 

ps. stiu ca e prea centrat

 

dar e asa gustos

Mesaj completat

 

 

Ingrediente necesare

 

 

500 g ciuperci,

2 linguri de ulei,

1 ceapa rosie,

1 lingura de boia,

sare,

1 lingurita pasta de rosii,

1 rosie si 1 ardei.

 

Mod de preparare reteta

Ceapa taiata se prajeste in ulei sub capac, se presara boia, se adauga pasta de rosii (sau rosii si ardeiul proaspat) si cu putina apa se fierbe aproximativ 30 de minute, pana cand se obtine un sos.

 

Apoi se adauga ciupercile curatate si taiate felii, se sareaza si se calesc pana cand se inmoaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m.a luat o pofta de la ciupercile voastre

 

ps. stiu ca e prea centrat

 

dar e asa gustos

Mesaj completat

 

 

Ingrediente necesar

 

Foarte tare! :crack:

 

PS -pt scoici avem ceva retzete?! ;)

post-13982-1286633130_thumb.jpg

post-13982-1286633148_thumb.jpg

post-13982-1286633168_thumb.jpg

post-13982-1286633191_thumb.jpg

post-13982-1286633211_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o tentativa de a obtine o mica fantoma, astept critici pe unde se poate imbunatatii.

Eu as fi prelucrat-o umpiculescu..

 

post-16760-1286705663_thumb.jpg

Un duplicat al imaginii pus pe Screen, cu o masca in care m-am jucat putin cu pensula peste cateva arii mai deschise la culoare ale fantomei, pentru vizibilitate crescuta; Curves - umpic intunecata toata imaginea; Hue/Saturation - desaturat binisor; Un strat negru cu opacitate redusa prin zonele indepartate de "fantoma"; un layer albastru pus pe overlay, cu opacitate redusa, pentru un efect mai interesant..

 

Sunt mai multe abordari, sunt multe chestii care se pot face chiar din aparat, dar nu m-am gandit inca la asta (dar e o tema de gandire foarte buna, idealmente ajungi sa scoti imaginea dorita numai din aparat, fara post-procesare)..

:crack:

post-16760-1286706497_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iasa frumos, dar cum ai zis, eu vreau din aparat sa iasa mai bine. retusuri nu prea am incercat.

Ok, incerc sa o iau pe ghicite.. scena e luminata prea universal, iti trebuie o lumina mult mai dramatica (dreapta jos, spre exemplu).. Daca vrei sa incerci un astfel de efect, pui shutterul la "bulb" (sau echivalentul canon), si dai cu blitz-ul manual (are botonel) de doua ori: prima oara cu modelul in imagine, a doua oara fara, apoi opresti shutterul aparatului.

 

Uite aici o alta metoda, poate ceva mai practica, dar parca ceva mai putin dramatica: http://www.halloweenphotographysecrets.com/pdf/ghosts.pdf

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca tre sa iau un "bulb" ca nu am la el ;)

si poza a fost facuta pe intuneric total. noaptea cu jaluzelele trase.

Bulb reprezinta shutter speed maxim. Adica il setezi pe "bulb" sau ce-o fi dupa 30" (la mine, cel putin, asa e), si poti sa tii apasat shutterul 40 de ore, ca 40 de ore de expunere face!

 

Practic, poti face mai simplu, cu un shutter speed de 3-4 secunde intr-o camera foarte intunecata, ca sa nu fie prea multa lumina reziduala in background, ci doar ce prinde aparatul de la blitz.

Daca nu ai blitz, poti schimba setarile si timpul de expunere (atat cel al "fantomei", cat si cel general) si poti pune o lanterna intr-un coltz sau o lumanare.. (ai grija ca lumina sa nu fie la un unghi prea brutal, ca sa nu ai probleme cu umbra fantomei dupa!)

 

Spor, si asteptam alte tentative! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu prin bulb intelegeam pixuletul ala pe care tii apasat de la distanta fara sa misti de aparat :crack: nici o sansa sa stau eu manual cu mana pe declansator fara sa-l misc. poza aia e facut fara blitz pe benza totala cu expunere de 20 de secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu prin bulb intelegeam pixuletul ala pe care tii apasat de la distanta fara sa misti de aparat :crack: nici o sansa sa stau eu manual cu mana pe declansator fara sa-l misc. poza aia e facut fara blitz pe benza totala cu expunere de 20 de secunde.

Expunere mai mica (4-6 secunde, depinzand de puterea lanternei), timer ca sa elimini cat mai mult din camera shake, si flash-uri cu lanterna din pozitie fixa, o parte cu modelul in cadru, alta parte doar cu background-ul.. Daca vrei sa obtii un efect mai interesant, modelul trebuie sa poarte haine in gradient (degradee), adica inchise la culoare la baza (pantalonii), si bluza deschisa la culoare, chiar alba.. daca ar avea un sal, o esarfa mai mare, alba sau crem, ar fi si mai impresionant (in ideea ca aparatul va prinde mult mai usor culorile deschise decat negrul, spre exemplu).. atunci se va vedea cel mai bine efectul de transparenta... PS: in ideea "fundalul face 50% din imagine, poti pune modelul in cadrul unei usi (deschise), sa fie cat mai intuneric in camera respectiva, dar sa fie si elemente care sa reflecte cat de cat lumina lanternei (in principiu, obiecte albe, deschise la culoare, usor de identificat de ochi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o tentativa de a obtine o mica fantoma, astept critici pe unde se poate imbunatatii.

 

As incerca sa elimin mileul, precum si sculptura de pe el.

Tabloul cu Mos Craciun ar putea ramane, revenind anual...

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...