Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

La fel si cu 24-120 3.5-5.6VR :goodposting:

 

Sanse sa se intample ceva cu un aparat sunt mai mari la un aparat scos acum, la incept de serie (pot aparea probleme cu sfturi, piese care nu sunt cmpatibile samd) decat la unul care a iesit deja din productie. Din cate tin eu minte, anul trecut inca se vindea D80 nou prin magazine, asa ca nah...

 

CBR 125 nou sau 600RR second? :blink:

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi de oferta, chiar tentant, dar d80 e deja scos din fabricatie, si nu vreau sa pateasca ceva... Mersi inca o data!

 

Pfff... la banii aia chiar merita. Chiar daca este scos din fabriactie, problema care poate sa apara la el din cauza uzurii ar fi oglinda... care se repara relativ ieftin. Si mai gandeste-te ca la pachetu asta ai 18-70-u, grip si Sb600!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Asta inseamna ca de kit-ul ala poti trage lejer inca 3 ani si s aai acoperire mare pt multe situatii.

 

Sb600 nu e o pocnitoare de blitz cum sunt nissin-urile sau altele pe la 2-300ron. Intr-o incapere il pui sa dea bounce in tavan si sa vezi atunci cum arata poza cand subiectul este luminat uniform. Pe langa asta, se poate folosi ca slave, sa-l declansezi cand nu este pe aparat. Deci daca te apuca nebuniile cu pozatu in studio, poti lejer sa pui sb-ul pe un suport si cu un softbox in fata.

 

Grip-ul ala ia 2 baterii de D80 sau 6 acumulatori AAA. ASta inseamna ca daca esti intr-o excursie pe munte si nu ai icnarcatorul de la aparat poti pune baterii normale si fotografiezi in continuare.

 

+ ca mai ai deja 3 carduri, 50-ul si acumulatorii pt blitz.

 

PS: Nu-l stiu pe Metal Heart deci sa nu se inteleaga ca incerc sa fac reclama dar in acel kit ai cam tot ce iti trebuie intr-o vacanta si chiar mai mult.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa aruncati cu pietre daca vreti. Cum am inceput eu discutiile, am zis ca am patit de foarte multe ori cu chestii second. Si daca patesc cu asta, niciunul nu mi-l da a lui. Suma pentru familia mea este una destul de mare. Deci e o investitie destul de mare. Mai bine investesc inca 1000 si iau d90 ca sa va linistesc :goodposting:

 

No offense Metal Heart, chiar ai un set de laudat, am verificat preturile separat si depasaste muuult pretul tau. Eu iti doresc succes la vanzare.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Da, daca l-as vinde pe bucati probabil as lua mai mult, dar nu asta ma interesaza acum... ma intereseaza sa-l vand si sa scot banii de care am nevoie. Daca intre timp rezolv problema financiara, il pastrez in continuare si in timp o sa-i mai adaug un 70-300VR.

 

Ca tot ai adus vorba, vezi ca in bugetul sunt sanse mari sa prinzi un D90+18-105VR la sh si inca in garantie cel putin un an.

http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-vanzari.php

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca este scos din fabriactie, problema care poate sa apara la el din cauza uzurii ar fi oglinda... care se repara relativ ieftin.

 

 

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza. In general ele sunt garantate de producator (chestii pe hartie, nu e o treaba practica), in functie de model (incepator, avansati, profesionisti) cam in felul asta:

 

SLR incepator - 50.000+ cadre

 

SLR avansat - 100.000+ cadre

 

SLR profesional - 150.000+ cadre

 

Iar obturatorul de schimbat relativ ieftin e relativ fata de modelul aparatului pe care-l ai. Cu cat e mai profi, cu atat e mai scump (doh!).

 

Dar cel mai ieftin obturator de Nikon e la 4-500 lei. Nu stiu daca include si manopera.

 

Da' la ce vinde Metalheart cu 20.000 cadre, te mai tine mult si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza.

 

Nu zic, pentru ca ai complectat ce am omis sa spun eu. Totusi 100e este destul de acceptabil avand in vedere ca unele componente electronice daca se defecteaza pot costa mai mult. Ziceam de shutter ca aia e de-obicei prima piesa care se duce din cauza uzurii. In fine, nu mai fac offtopic :)

 

intre timp pun si cateva poze de strada

 

dsc9767o.jpg

 

dsc3298j.jpg

 

dsc2900b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa zici ca am ceva cu tine... dar nu. Doar vreau sa fac lumina. "Oglinda" face parte dintr-un sistem numit "obturator" sau "shutter" in engleza. In general ele sunt garantate de producator (chestii pe hartie, nu e o treaba practica), in functie de model (incepator, avansati, profesionisti) cam in felul asta:

 

SLR incepator - 50.000+ cadre

 

SLR avansat - 100.000+ cadre

 

SLR profesional - 150.000+ cadre

 

Iar obturatorul de schimbat relativ ieftin e relativ fata de modelul aparatului pe care-l ai. Cu cat e mai profi, cu atat e mai scump (doh!).

 

Dar cel mai ieftin obturator de Nikon e la 4-500 lei. Nu stiu daca include si manopera.

 

Da' la ce vinde Metalheart cu 20.000 cadre, te mai tine mult si bine.

 

corect,

in practica :

20D 270.000 obturator schimbat.

mkIII 420.000 inca merge

ambele camere au fost muncite fara mila.

asa ca sh la 20.000 e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

 

 

Din punctul meu de vedere: trebuia un cadru mai strans, in care cainele sa fie subiectul principal si iarba mai putin, iar ca perspectiva cred ca ar fi aratat mai bine poza daca era facuta de la acelasi nivel cu capul subiectului. Si ca sa prinzi si razele acelea intorceai aparatul pe verticala.

 

Ceva de genu:

 

post-17935-1290325385_thumb.jpg

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere: trebuia un cadru mai strans, in care cainele sa fie subiectul principal si iarba mai putin, iar ca perspectiva cred ca ar fi aratat mai bine poza daca era facuta de la acelasi nivel cu capul subiectului. Si ca sa prinzi si razele acelea intorceai aparatul pe verticala.

 

Ceva de genu:

 

post-17935-1290325385_thumb.jpg

Asa e Schymy draga, dar am facut-o cam in graba ca nu stateau subiectele (razele si catelul) prea mult timp nemiscate pana sa ma gandesc eu cum e mai bine incadrarea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...