Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu, ce vrei sa stii? Eu am avut inele macro cele manuale fara control de diafragma. Nu sunt extraordinare dar iti faci treaba cu ele + manci si nervii. Inelele astea fara control de diafragma se folosesc cu un obictiv care are selector de diafragma manual, in cazul meu a fost 50mm F1.8. Costa 200 ron pe F64 iar eu le-am luat de pe ebay cu 20ron

 

Minusurile inelelor fara control de diafragma. La F8 e prea intunecata imaginea ca sa poti focaliza si astfel trebuie sa focalizezi pe f1.8 (unde e foarte greu de focalizat) apoi sa muti diafragma pe F8.

 

Inele cu control de diafragma (cele cu contacte) sun 500 ron pe f64 iar pe ebay nu stiu. Cu alea cred ca este o placere sa lucrezi si nu-ti mai manci nervii.

 

A, si iti trebuie trepied cand fotografiezi cu tuburile de extensie fara control de diafragma altfel faci poze la nimereala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca le-ai luat foarte ieftin le poti da aici cu 100/130 ron. Daca vrei sa le folosesti neaparat mai exista si alte variante:

1. 50mm F1.8

2. Un obiectiv mai vechi (anii 80-90) care are control de diafragma.

 

dar sa nu te astepti sa arate pozele la fel ca cele facute cu un obiectiv dedicat macro. Gandeste-te ca intre senzor si lentila din spate a obiectivului sunt 4-8cm. Senzorul trebuie sa citeasca imaginea de pe acea lentila... printr-un spatiu gol. La un obiectiv dedicat macro in acel spatiu gol se mai afla cateva lentile de diferite forme si cu diferite roluri care au fost puse acolo cu cap si special facute pt macro. Si atunci evident ca la un obiectiv macro senzorul citeste imaginea de la o distanta de sub 1 cm de unde rezulta claritate mai buna.

 

Totusi se pot obtine poze bune cu un obiectiv dedicat macro si niste tuburi de extensie mai performante.

 

Ca de exemplu asa ceva: http://www.pbase.com/canfieldfarm/faces

 

Pentru cine n-are chef sa dea click sa vada despre ce e vb, va pun un preview.

 

65128964.YRIyhErX.2006081308.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La naiba, astea s fara contact pt diafragma. Deci nu le pot utiliza pe D40 ul meu cu obiectiv 18-55 ? oricum le am comandat deja...

Daca ai nevoie, am un Tamron 28-80 f3.5-5.6 care sta degeaba. Are parasolar, diafragma reglabila manual dar nu are motoras de AF pe el. Eu nu l-am mai folosit pentru ca era prea lent si dadea gherle mereu la focus, dar pentru ce ai tu nevoie, cred ca-i numai bun.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la apusuri... zicea cineva mai demult ca pentru a face diferenta intre apus si rasarit, nu trebuie fotografiat soarele in centru... pentru rasarit, in stanga imaginii, iar pt apus in dreapta. Nu sunt eu fotograf, nici prea mare pasionat de foto, dar tot aici pe forum vazusem chestia asta cu soarele si mi-am adus aminte acum cand am vazut imaginile acestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand mi-am achiziționat un blitz extern ( Nissin Di622 + un kit de umbrele wireless Âşi un teleobiectiv 70-300 VR Nikon ) pe lângă astea mai trag cu un 17-70 SIGMA ...

 

Poze din Snagov ( emisiunea lui Talibanu ) ...

 

destul de reusite mai Geo, sau poate te confund ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez si eu un apus din Salajan, ;) daca este in trend

post-37109-1294812096_thumb.jpg

Mesaj completat

Referitor la apusuri... zicea cineva mai demult ca pentru a face diferenta intre apus si rasarit, nu trebuie fotografiat soarele in centru... pentru rasarit, in stanga imaginii, iar pt apus in dreapta. Nu sunt eu fotograf, nici prea mare pasionat de foto, dar tot aici pe forum vazusem chestia asta cu soarele si mi-am adus aminte acum cand am vazut imaginile acestea.

 

De acord! Regula asta o aplici doar cand iti permite compozitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...