Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Dept e ca nu sunt documentat intr-ale pasarilor, fiecare cu ce il intereseaza.

Frumoaza poza, evident si obiectivul pe masura!

 

Nu-i bai, si eu eram asa mai demult.. dar m-a atras mereu natura si in timp am aprofundat...speciile,denumirile si etc :) Nu e ceva grav sa confunzi :)

 

Obiectivul e misto,dar la f5.6 pune oarece probleme in lumina slaba . De ex primavara/vara si inceput de toamna, in padure e destul de jale (datorita coronamentului copacilor plini de frunze, lumina ff putina). Pe lumina buna e super rapid la AF si precis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Daca e Valea Zimbrilor din Vama Buzaului / Acris, dupa cum pare in imagini, este de fapt in judetul Brasov :D

Ai dreptate. :)

» Post actualizat in 09 Feb 2016 09:59

La plimbare pe Bratocea:

 

24911677355_08a2e29ff4_h.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: stie/recomanda careva niste cursuri foto (in Bucuresti) pentru incepatori, pentru oameni care de abia si-au luat un dlsr si vor sa invete? Cursuri care sa dureze cateva saptamani, nu genul de semninarii sau sesiuni de aprofundare...

 

Pana acum i-am gasit doar pe astia

http://dallesgo.ro/cursuri-fotografie/?gclid=COqevo-A7coCFcYcGwodkaMK1A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: stie/recomanda careva niste cursuri foto (in Bucuresti) pentru incepatori, pentru oameni care de abia si-au luat un dlsr si vor sa invete? Cursuri care sa dureze cateva saptamani, nu genul de semninarii sau sesiuni de aprofundare...

 

Pana acum i-am gasit doar pe astia

http://dallesgo.ro/cursuri-fotografie/?gclid=COqevo-A7coCFcYcGwodkaMK1A

 

Ai pe F64 câteva opțiuni:

 

http://www.f64.ro/curs-foto-acreditat-modulul-1:-tehnica-fotografica-grupa-de-duminica-:-8-mai-12-iunie-2016.html

http://www.f64.ro/curs-foto-adulti-basic-mid-advanced.html

 

Mai multe aici:

 

http://www.f64.ro/cursuri-foto-seminarii-foto.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Astea le-am gasit si eu, numai ca mi se pare ca sunt mai mult pentru aprofundat, nu pentru initiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea le-am gasit si eu, numai ca mi se pare ca sunt mai mult pentru aprofundat, nu pentru initiere.

 

pentru initiere sunt atatea tutoriale video pe youtube si atata informatie pe net incat doar doar prin reavointa sau dezinteres...sa nu poti aprofunda ceva....

dar daca vrei sa dai banii unor habarnisti sa te-nvete ceva ce inveti si de pe youtube, treaba ta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine pozele!

Poti sa imi spui si mie cum ai facut poza aia cu raul? (setari)

iso pe minim, se inchide diafragma cat mai mult (f22 sau peste) si se foloseste un timp mai lung de expunere.

nu e o "reteta" exacta. cam asta-i baza. in functie de lumina, aparat, iti faci setarile tale. trebuie doar sa testezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spune si gaby, metoda este f simpla.

Poza este facuta din 2 poze, unite, timpul de exp 1/8 , iso 250, f32 ca era multa lumina . Daca vrei sa "inghete" mai mult cascada/raul mai cresti timpul de expunere,

Din ce văd eu, folosind acele setări poza a ieșit supraexpusă și un pic mișcată (1/8 s se pare că a fost prea lung pentru mâna ta :)) .

De ce nu ISO 100 și f/16?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru initiere sunt atatea tutoriale video pe youtube si atata informatie pe net incat doar doar prin reavointa sau dezinteres...sa nu poti aprofunda ceva....

dar daca vrei sa dai banii unor habarnisti sa te-nvete ceva ce inveti si de pe youtube, treaba ta :)

Nu e pentru mine, boss.

Asta am zis si eu prima data, ca sunt destule informatii pe youtube...Dar se pare ca motivatia e mai mare atunci cand scoti o suma de bani din buzunar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea le-am gasit si eu, numai ca mi se pare ca sunt mai mult pentru aprofundat, nu pentru initiere.

 

Ăla al lui Grozescu (primul link) e chiar pentru începători, însă se axează pe tehnică neglijând compoziția. Și e cam scump. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce văd eu, folosind acele setări poza a ieșit supraexpusă și un pic mișcată (1/8 s se pare că a fost prea lung pentru mâna ta :)) .

De ce nu ISO 100 și f/16?

Da, pozele au fost facute ori din mana , dar cel mai preciz de pe un rucsac, pe atunci aveam un d90 si 250 era minim la iso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pozele au fost facute ori din mana , dar cel mai preciz de pe un rucsac, pe atunci aveam un d90 si 250 era minim la iso.

 

Aha, atunci se explică.

Oricum, pentru fotografii de genul ăsta, un trepied mic și un filtru ND (nu neapărat de tip Cokin/Lee; găsisem unele pe filet care scădeau expunerea cu 9 trepte) fac treaba mult mai simplă, cu condiția să le cari după tine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 85mm (+crop factor) ma joc cu un obiectiv manual la f/2 si este destul de generos la calitate vs. pret.

 

Am si eu un 85mm al meu, un Jupiter-9 (85mm f2), montura m42 cu adaptor m42 to EOS (cu chip de confirmare focus).

 

Presupun ca asta il ai si tu, din moment ce e 85mm si e f/2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am si eu un 85mm al meu, un Jupiter-9 (85mm f2), montura m42 cu adaptor m42 to EOS (cu chip de confirmare focus).

 

Presupun ca asta il ai si tu, din moment ce e 85mm si e f/2 :)

aha, de unde ai adaptorul? eu folosesc adaptorul standard.

 

Adaugi si eu un cadru din martie 2014 (pacarea din intrarea in Azuga din directia BV - orele 17)

dkCphqd.jpg

 

+ Sibiu 2014 ---> individul dormea in larma de la Romaniacs :)

 

1YReH8e.png

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...