Sari la conținut

Incident Aseara (22.07.08) -str. Radu Beller


blondu_mm
 Share

Postări Recomandate

acolo se v-a circula cum trebuie cand vor disparea cafenelele alea de fitze de acolo. impreuna cu nik-ul non stop. fiecare parcheaza si intoarce cum i se scoala, ca de.. e smecher in ,masina. cel care a gresit sa plateasca frate. i-a intrat morcovul volanistului ca e posibil sa-i deschida dosar bikerul? f bine. altadata decit sa stea la cafele cu blondele sa puna mana sa mai citeasca legislatie. eu ma cam invart cu taxiul pe acolo si stau in st de taxi de linga banca, si vad ce basini au aia in cap acolo. pleaca unii in figuri de la semafor cu toate natiile de masini in 2 usi, si tot asa intra pe radu beller din dorobanti. si intradevar se plimba seara un choper pe acolo dar de obicei tipul e in sacou cu casca pe cap.

tot pe stradutele alea am fost si eu lovit (eram cu masina). a intrat unul in mine cu un megane II de m-a bagat in alte doua parcate zdrente facute si alea. avea si semn de cedeaza si ai mai veneam si din dreapta. avea 70la ora. masina mea lonjeroane duse arbaguri sarite eu ars pe maini. m-a luat in plin pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-i soferului ca la schimbarea benzii te asiguri si pui semnal cu cel putin 50 m inainte de manevra ...

Si tu faci asta cand esti pe mobra de fiecare data :unsure: Mah cum va dati mai puritani ca Papa...

 

Da` motorideru de ce depasea pe linie continua?

E intrerupta in dreptul stradutelor, acum depinde si unde a fost impactul.

 

 

Ca idee, sugestia mea este sa se prezinte prietenul tau la Politie si sa declare cum a fost incidentul. Daca declara lovire in parcare si apoi motociclistul depune plangere, ghici cine pica-n porumb. Asa - simplu si corect. Daca e masina de firma are si CASCO, deci pa si pusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce, nene, ce va certati atata! nu e vinovat nici colegul, nici rideru', blondu e vinovat, clar!!

:)

 

bun, acum c-am stabilit ca motoristul este vinovat ca depasea iar conservarul este vinovat pur si simplu pt ca e conservar, desi stiam toate astea inca de la inceput, putem sa ne intoarcem la ideea initiala a topicului?

 

il stie cineva pe motociclist, da sau nu? daca da postati date de contact sau anuntati-l; daca nu, nu, asta este! initiatorul topicului, ca bun coleg si frate motoretist, si-a facut datoria fata de ambele tabere.

 

P.S. si off topic, ideea lui Thomas nu este tocmai rea...

:unsure:

gata, puteti sa incepeti sa dati cu pietre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce, nene, ce va certati atata! nu e vinovat nici colegul, nici rideru', blondu e vinovat, clar!!

:unsure:

asa ma chopster... eu sunt vinovat.. pt asta x2 bere

 

 

blondule, spune-mi nr complet.

ti-l dau pe PM in seara asta sau maine dim

 

spunei prietenului tau sa mearga cit mai repede la politie sa declare exact cum a fost ca este mai bine pt el ca dl. motociclist daca a plecat a avut motivele lui bine intemeiate sa se sustraga

colegul de la birou a fosta azi pe la 5 la politie si a declarat ca s-a acrosat cu un motociclist, ca nu sunt avarii la masina si nici la moto(doar zgarieturi),

nu a mentionat numarul motociclistului - aspus ca era o motocicleta neagra.

 

daca declara avarie in parcare (are casco)si moto se ducea la politie sa declare incidentul pica f nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este , doar ca e taiata in dreptul stradutelor

 

Corect!Lucrez in zona, asa ca pot confirma asta!Linia discontinua permite virajul la stanga pe stradutele adiacente, NU si depasirea!Motoristul e vinovat din pacate 100%:NU e permisa depasirea in zona respectiva!Probabil de aia s-a si tirat fara multa galceava!Se stia in offsaid! :unsure:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in seama: bunul simt al sigurantei individuale in primul rand si apoi al sigurantei celor din jur PLUS legea spun asa: te asiguri, semnalizezi pe distanta minima legala ( te mai asiguri odata) si dupa ce decizi ca manevra poate fi efectuata in conditii de siguranta, abia atunci actionezi .

 

Acum, e relativa decizia de evaluare a conditiilor de siguranta, dar din nou, bunul simt trebuie sa dicteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pct meu de vedere sunt vinovati amandoi,

daca reuseam sa vb cu motociclistul pana in ora 4, soferul auto declara ca a fost avarie in parcare,

 

acum nu mai conteaza,

 

asfalt uscat si aveti grija la conserve ! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: :) fix cu 50 m
Asa spune legea, dar nu iti cere nimeni sa masori sau nu te masoara nimeni.Tot mai des multi schimba directia si banda fara minim de semnal. Macar 20 de metri de ar fi, te atentioneaza sa reduci sau sa continui deplasarea pe banda ta, daca el vrea sa treaca pe a ta cu prudenta, pentru ca unii daca pun semnalul, cred ca automat pot intra peste tine pe banda, ca zic ei: AM DAT SEMNAL! Am patit-o si eu... mi-a taiat fatza, noroc ca nu aveam viteza, o data a iesit din stanga din fatza casei si cand a ajuns pe dreapta soselei, mi-a taiat fatza a doua oara virand stanga, peste mine. Mare atentie am mai auzit si de la altii patiti cu astfel de manevre duble periculoase.Crezi ca o data ajuns pe dreapta se opreste ca macar acum te-a vazut si continui sa inaintezi dar...nu, el mai face manevra inca o data peste tine. Asta se intampla intr-o comuna si asta era cam brunet. Am incercat sa-i explic ce a gresit ca macar pe viitor sa nu repete greseala, peste mine sau peste altul ca voi, dar nu am avut cu cine... o tinea una si buna ca el a dat semnal. Dar prioritate mi-a dat ? Nu !!! A mai venit un umflat de cioroi si a inceput cu du-te ba si etc si atunci am plecat, caci oricum nu m-as fi facut inteles. Astia sunt din nastere expirati. Atentie la neatentia altora. Daca aveam viteza... dar noroc cu drumul cu pietris pe el. Azi nu stiu daca mai eram, pentru ca din cauza acestui drum am redus si am putut sa ma opresc la timp, motorul meu fiind de strada si pe asemenea drum mai ales ca era si un sat il lasasem mai usor.

 

 

Nu mai fiti misogini cu bietul conservar, ca si pe mine era sa ma sparga unul tot asa, dar eu eram cel care vira la stanga. Eram convins ca semnalizasem cel putin cu 100 m in urma intentia de a vira stanga, si pe cand sa execut virajul, noroc ca m-am uitat in oglinda, ca exact in milisecunda aia a trecut o conserva prin stanga mea cu vreo 80 la ora...daca viram, ala eram. Si am descoperit abia dup'aia ca de fapt ala nu avea nici o vina, ca mie mi se arsese becul de pe semnalul stanga si habar n-aveam...deci conserva nu avea de un' sa stie ca eu vreau sa fac stanga...poate avea si asta un bec ars pe semnalizare si nu stia, dar era convins ca semnalizeaza :disappointed:
Ma gandesc ar fi bine sa intindem si mana stanga pentru a fi mai siguri, tocmai pentru aceste cazuri...cand se ard becurile si nu stim. Personal, cred ca voi incepe sa semnalizez si clasic stanga.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ar fi bine sa intindem si mana stanga pentru a fi mai siguri, tocmai pentru aceste cazuri...cand se ard becurile si nu stim. Personal, cred ca voi incepe sa semnalizez si clasic stanga.

 

Mdeah...eventual niste stegulete colorate pe care sa le fluturam tutelor si imbecililor in fata ochilor, poate asa ne observa.... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cand ti se arde un bec de semnalizare este imposibil sa nu iti dai seama ... si la masina si la motocicleta este la fel ... iti palpaie mult mai repede indicatorul de bord (la masini se si aude releul ..)

 

Instalatia de semnalizare la mine e pe 4x21W, iar pe spate am semnale mici, nu sunt alea originale, dar nu am gasit bec de 21W asa mic, asa ca am pus unul de 5W, sa ma tina pana cand gaseam unul corespunzator, asa ca oricum palpaia mai repede beculetul din bord cand semnalizam stanga, deci cand s-a ars nu mi-am dat seama. Oricum acum mi-am luat un set de semnalizatoare noi, tocmai din cauza ca nu am gasit bec :blbl: :disappointed: si palpaie normal becul din bord...

 

Din ce spui tu sunt 3 posibilitati, ori nu erai incadrat pe banda corespunzatoare si ai vrut sa faci stanga de pe banda din mijloc,ori nu te-ai incadrat corect la schimbarea directiei de mers(in stanga benzii) , ori soferul te-a depasit pe contrasens. Deci care din ele?

 

Era drum cu o singura banda pe sens, eu m-am incadrat aproape de axul drumului cu semnalul stanga pus( dar becul de pe spate nu mergea) si soferul m-a depasit pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...