Sari la conținut

Accident In Ploiesti - 23.07.2008


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

a fost influentat de prieteni sa iasa la plimbare. avea numar ceva cu PZD.

prietenii il au pe constiinta acum. mai bine nu-l scotea la plimbare, il lua unu in spate si ii dadea si lui doza de adrenalina si se termina cu bine, ajungea si el acasa la familie.

Editat de catutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nici unu care a fost acolo nu posteaza ? nu da cu parerea? toata lumea a inteles ca nu avea permis ca nu trebuia ca.................,dar ceva detalii sa intelegem si noi in afara de asta care a fost cauza de a dus la moartea bietului om,sau ce nu purta sau ce viteza??Poate invatzam si noi ceva din greselile altora si nu mai dam cu capu de asfalt.

 

 

Asfalt uscat.Si inca o data RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni... totul este undeva la mijloc!

cu experienta, fara experienta, conservarul stupid tot a intors acolo unde nu trebuia!

din pacate este vorba de modul de a gandi! eu m-am intins pe asfalt in prima zi in care m-am urcat pe motor... imi sarise o javra in fata si am franat tarziu, pentru ca mi-a trebuit timp sa procesez informatiile si sa le trimit la membre. imi lipseau reflexele :unsure: si experienta asta m-a facut sa ma gandesc! sa gandesc! si mor de oftica cand ii aud ca au cateva luni de pilotat, (permis sau nu nici macar nu are importanta... ca poti sa-l ai de 10 ani si sa nu te fi urcat pe motor veci...) si ca-i dau in goarna prin Bucuresti si pe soselele patriei... si va intreb eu pe aceia dintre noi care conducem si conserve... nu vi s-a intamplat in traficul asta nebun sa va simtiti in pericol si in masina??? cum isi permite o putza (scuze... nici macar nu se refera la sex sau varsta) sa se laude ca s-a dat in barci cu 200km/h si sa nu si-o ia peste ceafa???

si ori de cate ori ii aud ma gandesc cu tristete... altul care va ajunge la stiri!

sa-l odihneasca D-zeu si sa le dea parintilor putere sa treaca peste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remuse cum tata mergea regulamentar si a franat 6 m si a crapat??? :unsure: regulamentar in oras inseamna maxiiiiim da maxim 59 de km la ora(asta e asa la limita legalitatzii si mila politzistilor ca nu au scule omologate pt 51 la ora si nici u nu ai semnalizare ca depasesti viteza legala) franeaza 6 m culca motoru si daca patzesti mai mult de o stersatura de vara sa imi zici si mie.Asta daca portzi macar casca si manusi.

 

Nu il scuza nimeni pe ala cu masina dar....

 

Ps.Am cazut la 20 la ora luat 2 m de asfalt dupa mine ,m-am ales cu una zgarietura nice are SLV poza,gata m-am lamurit ce inseamna sa fi incepator,taio nene pe drumuri neumblate de masini baga 500 de km pacolo apoi te dai prin oras.Asta daca tii la viata ta daca nu pe o roata in primii 5 metrii si 200 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, arde-l ca nu ai ce sa faci cu el. mi-e greatza

 

 

baga niste lamaie pt greata;)

 

 

eu ce tre sa ard?

permisul sa-l arzi, daca ti-e totuna sa ai sau sa nu ai, sa conduci auto sau moto pe un drum public cu permis sau fara permis. si de fapt nu de asta, ci pentru ca nu stii ce inseamna permis.

 

din pacate este vorba de modul de a gandi! eu m-am intins pe asfalt in prima zi in care m-am urcat pe motor...

dar aveai permis? nici tu nu ai inteles. nu este ideea ca ai permis de 100 de ani sau de azi, nu este ideea ca permisul iti da experienta, permisul, in primul si in primul rand iti confera DREPTUL de a circula pe DRUMURILE PUBLICE. nu-l ai, nu ai ce cauta pe drumurile publice. de la 14 ani mergeam cu dacia lu' taica-meu, dar numai pe la tara, pe coclauri, pe drumurile dintre lanurile de porumb si grau. am motoreta dinainte cu doua luni sa iau permis. a stat in garaj pentru ca m-am gandit ca nu are sens sa risc sa pierd B-ul si sa nu mai pot da de A. ce sens? ce discutii sunt astea? asa s-a ajuns? sa se stea la discutie despre a merge sau nu fara permis? voi va uitati la voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga niste lamaie pt greata;)

 

 

eu ce tre sa ard?

 

permisul sa-l arzi, daca ti-e totuna sa ai sau sa nu ai, sa conduci auto sau moto pe un drum public cu permis sau fara permis. si de fapt nu de asta, ci pentru ca nu stii ce inseamna permis.

 

 

hai ca deja o dai in ...... a vb cineva de permisu meu?tu nu vezi ca nu ai in capu ala decat bucati de platic?daca vrei sa ne luam la misto si sa ne masuram in categorii de permise cauta-ma mai tz;)

 

numai carcoteala cauti.

 

uita ce am zis ce am scris TU MARE IMPARAT AL SOSELELOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum poti spune asa ceva? cum poti afirma ca nu e nici o diferenta intre o persoana cu permis si una fara? cea cu permis se numeste SOFER! si are voie pe drumurile publice. restul sa stea in ma-sa acasa. tu de ce ti-ai luat permisul daca chiar nu crezi ca discutiile astea nu isi au rostul? si nici macar viteza nu te omoara. ii omoara pe aia care nu stiu cand s-o foloseasca si, mai ales, pe aia care nu stiu de ce sa n-o foloseasca intotdeauna. super atitudine. da, era un subiect aprins de discutie si daca avea permis, dar discutam cat de criminal a fost ala cu duba. acum discutam cat de sinucigas a fost inconstientul asta. dar ce ma mira cu adevarat e ca si unii posesori de permis au atitudine de neposesori de permis... e trist... de fapt, e de ras, e pielea voastra

 

"maa" ai impresia ca acel carton "permis" luat de 2 zile te face sa conduci mai bine?

Care era diferenta daca baiatul avea permis, dar era luat de 1 zi sau 1 saptamana?

Si daca te numesti sofer si esti retardat pe drumurile publice... credema ca te numesti de pomana "SOFER" nu esti diferit de ala fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai bai Remus.. cum poti sa zici ca mergea regulamentar, cand el NU AVEA PERMIS ?

 

In momentul in care si-a scos motoru' pe drumu public fara sa aiba carnet, NU E DELOC REGULAMENTAR.. E INFRACTIUNE.

 

---------------------

 

Puneti in plm mana pe legislatie, toti astia care o dati inainte cu mersu pe motor fara carnet. Iar daca tot vi se intampla ceva, in timp ce comiteti infractiunea de a merge fara carnet, sau fara motoare inmatriculate... aveti macar mandria sa nu va zmiorcaiti .

 

M-a sunat maica-mea acu 10 minute, de aia am intrat pe forum, sa ma intrebe daca-l cunosc pe unu Dragos Matache.. Cica maica-sa acestui baiat lucreaza la Brazi, se cunoaste cu maica-mea.. si a facut nu stiu ce credit maica-sa ca sa ii ia motor lu fiisu. Sau sa-l ajute sa si-l ia.

 

L-a ajutat.

 

I-am spus atat maicamii ... "juma' de vina ii apartine maicasii... Inante sa-l ajute sa-si ia motor, ar fi trebuit sa-i puna conditia sa-si ia inainte permisu'"

 

 

 

bai nene .....voi chiar nu ganditi ce scrieti?

 

nu e deajuns prin ce trece femeia aia????mai pui si tu niste sare pe rana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diferenta e ca nu treia sa fie in mom resp la locul resp. daca avea "cartonu'" soferul avea toata responsabilitatea si merita legat de gars si batut cu pietre, iar motoristul plans din tot sufletul. asa soferul tot merita batut cu pietre, dar din pacate motoristul nu mai e asa nevinovat cum pare la prima vedere. pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si credeti ca daca avea permis asta ii salva viata?!? Nu ma intelegeti gresit! Eu pe toti prietenii pe care i-am dus sa faca scoala de soferi, i-am sfatuit sa-si ia mai intai permisul si apoi motocicleta.Sunt cativa dintre ei si pe forum si pot confirma ca asta le-am spus si chiar am insistat. Pentru ca o data ce ai fierul in "curte" tentatia e mare. Eu personal am stat cu motorul in curte (desi aveam permis) pentru ca-mi expirasera numerele provizorii si am asteptat o luna sa-mi vina cartea motorului de la firma de leasing. Si motorul a stat o luna pe bara.Dar asta depinde numai de fiecare in parte. Stiu, daca nu se urca pe motocicleta pentru ca nu avea dreptul(lipsa permisului, desi din ce spune varul lui terminase scoala si trebuia sa dea examen) poate accidentul nu se intampla. Uitam insa faptul ca accidentul s-a produs din urmatoarea cauza "neasigurarea la schimbarea directiei de mers". In continuare nu suntem vazuti pe sosele si nu se ia nici o masura. Asta e scuza tuturor "nu l-am vazut"."Mo(tociclistul)rtul" e de vina. Si toata lumea am observat ca ii da iar cu viteza.Toata lumea are un aparat radar (pe unde il au infipt nu stiu). Totusi baiatul asta s-a lovit de o "conserva" care nu avea ce sa caute acolo.Omul ala poate va plati pentru ce a facut(asta depinde si de pile), dar sunt multi care scapa datorita influentei, amenintarilor, banilor etc.

Dar asta trebuie sa fie invatatura de minte: NU MAI MERGETI FRATILOR FARA PERMIS. Dar toti luam "atitudine" dupa ce se intampla o nenorocire. Anul trecut venea la Palat in Ploiesti un "motociclist" fara permis si cu o "vitezana". I-am spus prieteneste sa o lase pe bara pana isi ia permisul sa nu se trezeasca cu un dosar penal si sa nu mai poata merge niciodata cu ea(nu m-am ganditla un accident ca dupa parerea mea permisul nu-ti salveaza viata). Nu contest faptul poate mergea si merge chiar mai bine ca mine. Oricum sfatul nu a contat. A continuat sa vina la Palat si nimeni nu a mai zis nimic.Toata lumea admira "fierul".

Dupa cum am mai spus"Fiecare pasare pe limba ei piere". Polemicile pot sa inceapa ca si injuraturile de altfel. In rest asfalt uscat tuturor, sa ne vedem cu bine sanatosi si sa ne fereasca Dumnezeu(si mai ale noi insine) de asemenea"conservari" in fata noastra(ca se poate intampla tuturor chiar si cu permis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi citit rubrica asta de accidente, daca era MOTOCICLIST si nu posesor de categoria A sau nici macar atat, atunci ar fi stiut ca masinile tind sa faca faze de genul asta, ar fi stiut ca motociclistul n-are niciodata prioritate, ar fi mers destul de incet incat masina trecea sau il vedea si oprea, iar problema odata pusa asa nu cred ca mai poate fi dezbatuta.
Da, viteza mica salveaza vieti, dar cu toate astea... cati nu era sa se urce pe noi chiar stand si pe loc. E si chestie de noroc pe undeva, se intampla accidente si stand pe loc sau la viteze fantastic de mici. am vazut prea multe faze si prea multi prosti si proaste nesimtiti si vaci ca sa mai cred in minuni. Poti da coltul fara sa-ti dai seama, dar poti incerca si sa reduci riscul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"maa" ai impresia ca acel carton "permis" luat de 2 zile te face sa conduci mai bine?

Care era diferenta daca baiatul avea permis, dar era luat de 1 zi sau 1 saptamana?

Si daca te numesti sofer si esti retardat pe drumurile publice... credema ca te numesti de pomana "SOFER" nu esti diferit de ala fara permis

/index.php?...t&p=1355762

citeste inca o data aici. daca ai fi citit atent ce am scris acolo, ai fi vazut ca spun acelasi lucru ca si tine. nu iti da nici experienta, nici inspiratie, nu-ti da nimic altceva decat dreptul de a fi cu moto pe un drum public.

cat despre tine kawa, nu vreau sa-mi masor nimic cu tine. asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abea acum am vazut stirea de la pro teveu,a avut un pic de viteza ,cine o fi inconstienta aia care a zis ca ,citez :urma sa isi ia permis de conducere deci stia sa mearga cu motoru , :unsure: nici dupa 1000 de km nu sti sa mergi cu motoru ,doamne ce pumn in gura ii dadeam daca eram langa ea,cred ca face parte din categoria fetitzele din spate fara casca numa bune de tavalit pe jos.

 

Pacat,mare pacat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi baiatul asta s-a lovit de o "conserva" care nu avea ce sa caute acolo.

eu vad altfel lucrurile: conserva aia a fost lovita de un "pseudomotociclist" care nu avea ce sa caute acolo.

 

Sa stabilim un lucru clar.

 

ERA SINGUR. Se ducea spre garajul dinspre Lukoil(rafinarie).Doar o intrebare:Daca avea A pe permis de 10 ani...si km 78? Inseamna ca avea experienta?

nu, daca avea permis de 10 ani si km 78, inseamna ca avea PERMIS! si inca ceva, pentru ca tu nu pui problema bine, eu as pune-o in felul urmator: neavand permis, astfel, stand cuminte acasa, cu motoreta parcata, mai intra in nenorocitul de conservar care a intors pe continua? "nu avea permis, dar stia sa mearga cu motocicleta" no comment!

Editat de maa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde s-a ajuns , nene! Stam si discutam de permis. My take : soferul vinovat de ucidere,clar. L-as fi bagat la bulau si pe motoristul wannabe insa deh ... altii mi-au luat-o inainte. Natural selection,baby!Plain natural. Darwin a fost un geniu.Period.

PS:nu-mi place sa scriu aici insa chestia cu absolvitul de vina a celui ce conducea motocicleta (ca nu-i pot zice motociclist fara A) fara permis e periculoasa. Cum au zis altii inainte, nu ai carnet? Marsh la scoala. Daca as prinde unu' d-asta pe strada l-as calca eu,m-as intoarce si l-as calca inca odata. A, too late, careva mi-a luat-o (iarasi) inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate...numai gura-i de voi...ce comentati atat pe baza permisului in cazul asta nu stiu...

de ce spun asta? pentru ca stiti foarte bine ca la noi permis de categoria A inseamna decat sala...traseul ala poa' sa-l faca si sor'mea la a2a lectie...so...copilu cu ore la bord sau cu permisu in mana de 2 zile era exact la fel si murea exact la fel ca poate daca nu o patea acum o patea cu permis...si murea la fel...va incalzea ca nu era infractor, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul a gresit... a platit mai mult decat ar fi trebuit...

soferul masinii.... un idiot care va scapa bazma curata...

 

daca tu mergi fara permis si iti intoarce unul in fata ?? atata timp cat tu nu respecti regulile de ce altii le-ar respecta?

traim intr-o tara de c_cat atata timp cat ne pisam pe totzi si ei la randul lor se pisa pe noi.

 

dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-A FOST NICI PRIMUL NICI ULTIMUL!

IAR DE SOFERUL VINOVAT, NU MAI VORBIM....E NORMAL SE PARE ASA CEVA!

CONCLUZIA: 1-FARA CARNET NU AVETI CE CAUTA PE SOSEA!

2-PLIN DE DOBITOCI IN TARA ASTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca bine zice Spirydusa ,pusei punctu pe Y fata :) ,si eu am permis de 1 luna motor de 2 weeks da nu ies prin orash inca ca sa nu o patzesc (nu de frica),dar deh asta inseamna sa iei permisu la o varsta mai inaintata cand esti mai cumpatat,plus ca facui si o mica buba :unsure: ,asa ca astia mai ZMEI vedeti ca ingerashu are de obicei viteza mai mica decat acu la kilometraju de la mobra.

Nu se merge fara permis,nu se merge fara echipament nu se merge mai tare decat esti in stare ,nu se face pe viteazu ca ajungi la 2 m sub pamant si nu mai raman decat Posturile de pe forumuri din tine.

 

Restu sunt vorbe si discutzii :).........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul de conducere iti da treptul sa circuli dar la cum se iau permisele la noi ...... si vorbesc si C si D unde este fff grav.

Cauzele sunt clare si clasice : Experienta putina ori 0 , motor mare, echipament la limita.

Imi pare rau pt familie si prieteni care cu siguranta sunt distrusi si nu mai este cazul sa sugeram la ce trebuie sa se gandeasca.

 

Acum trebuie sa ne gandim mai mult la cei ramasi in viata si care sunt in situatii similare. Cu siguranta dac nu aveti un prieten cunoasteti un caz asemanator.

 

Ma gandesc cat gresesti daca "torni" o situatie de genul? Raspundeti voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdarea necesara sa citesc tot.

Avea casca?

 

chiar ma mir de felul cum au prezentat cei de la Protv stirea ...

 

pacat de el ... nu e normal sa mergi fara carnet (pui in pericol si viata celorlalti), nu e normal sa mergi fara casca cel putin ... pana la urma asta e realitatea. Se intampla si se vor mai intampla astfel de situatii. Pacat

Editat de gabibuton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...