Sari la conținut

Apel Umanitar


laurmoto
 Share

Postări Recomandate

daca se doneaza din alta parte din tara sigur va ajunge o punga in plus celui care are nevoie si a fost facuta optiunea: ptr. pers respectiva?

 

 

eu sunt din ploiesti.aceeasi intrebare o am si eu.pot dona aici sau trebuie sa vin in bucuresti.Nu m-ar deranja drumul pana la capitala ca nu e distanta mare,numai sa stiu ca ajunge sangele unde trebuie.va rog sa ma lamuriti si pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e vreun doctor p-aici??...vreau sa inteleg daca ulcerul are repercursiuni asupra sangelui donat,sau asupra donatorului.De asemenea,as vrea sa stiu la ce ulcer se refera...ulceratii/microb/perforat

Multzam!

daca imi dai mai multe detalii poate te pot ajuta eu cu o explicatie. Ce inseamna ulcer? adica ai avut hemoragie, ai avut si tu nevoie da transfuzie, la ce s-a descoperit microbul HP ( ex endoscopie - biopsie).....ai facut un tratament anume?

Editat de ultraviolet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten motociclist din Tulcea a avut accident ieri seara si acum se zbate pe patul de spital.

Numele lui este Ion Stanescu si are piciorul drept zdrobit.

In acelasi timp are hemoragie puternica si are nevoie de sange.

 

Rugam toate persoanele dispuse sa doneze sange sa ne ajute sa ii salvam viata.

Ion se alfa la spitalul de urgente Floreasca si are grupa sanguina AB 4 pozitiv. Persoanele care au grupa 01 sau AB4 pozitiv sunt rugate sa ne ajute si sa doneze sange. pot veni si persoanele cu alte grupe sanguine daca vor sa doneze sange.

 

Maine dimineata vor veni in Bucuresti si prietenii lui de la Tulcea sa doneze sange.

Pentru donatii de sange aveti urmatoarele informatii:

Spital: Urgente Floreasca Bucuresti

Pacient: Ion Stanescu

Program donatii: de la 7.30 dimineata

Sotia lui, Lavinia este la spital si va roaga din suflet sa il ajutati pe Ion.

Pentru relatii tel: 0745 087 554 - Gabi sau 0742 227 319 - Lavinia

 

Va multumim,

Motociclistii din Tulcea

 

eu nu am grupa care trebuie si mi-ar mai trebui inca vreo 11 kg ca sa pot dona:( insa v-as da un sfat: nu ii lasati pe cei de la Floreasca sa ii faca vreo operatie ca medicii aia nu isi dau absolut nici un interes pentru pacienti.Aproape ca mi-au nenorocit un prieten vara trecuta care venise cu un accident moto nu foarte grav...si vreau sa iti zic ca din cauza tampitilor :disappointed: a facut complicatii o groaza la picior si era cat pe ce sa il piarda si acum este IAR in spital, la Foisor.-> unde medicii sunt ok.

si la Floreasca NU este singurul caz de genul.

Editat de exxxtreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt din ploiesti.aceeasi intrebare o am si eu.pot dona aici sau trebuie sa vin in bucuresti.Nu m-ar deranja drumul pana la capitala ca nu e distanta mare,numai sa stiu ca ajunge sangele unde trebuie.va rog sa ma lamuriti si pe mine

 

Cel mai bine este sa suni maine dimineata la nr. de tel.021 5992300 int. 152 DONATORI. Intrebi orice in legatura cu posibilitatea de a dona sange . Spune-le ca esti din alta localitate, si vrei sa donezi sange pt Ionut Alexandru Stanescu internat la Spitalul Floreasca din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este sa suni maine dimineata la nr. de tel.021 5992300 int. 152 DONATORI. Intrebi orice in legatura cu posibilitatea de a dona sange . Spune-le ca esti din alta localitate, si vrei sa donezi sange pt Ionut Alexandru Stanescu internat la Spitalul Floreasca din Bucuresti.

 

Am gresit - ION ALEXANDRU STANESCU-

 

de la ce ora pot suna ?

 

8 dimineata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai donat niciodata,deci nu stiu ce grupa am, sper sa fie buna.Si daca as venii in bucuresti as dona la vreun centru anume sau direct la spital.Vreau sa stiu ca ajunge la el, ca are multa nevoie

 

Poti dona la spital, cabinetul este la parter langa ortopedie, nu conteaza grupa de sange pe care o ai. Citeste in acest topic conditiile de recoltare sa nu faci drumul degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fii o problema pe care nu am luat-o in calcul.cineva din familie are una din bolile mai sus mentionate , eu nu am ca mi-am facut analizele.ce ma sfatuiti sa fac ?

Sa-i suni maine dimineata si sa le spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se doneaza din alta parte din tara sigur va ajunge o punga in plus celui care are nevoie si a fost facuta optiunea: ptr. pers respectiva?

 

da, daca se mentioneaza ca se doneaza pt. Stanecu Ionut , spitalul Floreasca din Bucuresti

 

am AB4 rh pozitiv... sansa lui. o sa merg maine dimineata sa donez. :blbl: la 10 e ok? sau mai devreme.

 

e ok dimineata.

 

 

eu nu am grupa care trebuie si mi-ar mai trebui inca vreo 11 kg ca sa pot dona:( insa v-as da un sfat: nu ii lasati pe cei de la Floreasca sa ii faca vreo operatie ca medicii aia nu isi dau absolut nici un interes pentru pacienti.Aproape ca mi-au nenorocit un prieten vara trecuta care venise cu un accident moto nu foarte grav...si vreau sa iti zic ca din cauza tampitilor :disappointed: a facut complicatii o groaza la picior si era cat pe ce sa il piarda si acum este IAR in spital, la Foisor.-> unde medicii sunt ok.

si la Floreasca NU este singurul caz de genul.

 

Nu vrem sa ne pronuntam in ceea ce ii privesc pe medicii de la Floreasca deoarece isi dau tot interesul sa il ajute pe Ionut, sa ii salveze piciorul de la amputare. Stim ca sunt medici competenti si chiar fac tot ce pot pentru el.

 

 

de la ce ora pot suna ?

 

Poti suna dimineata de la 7.30 sau mai devreme pe Lavinia (sotia lui) la tel: 0742227319. Multumim.

 

La topicurile cu manelari umpleti zeci de pagini si cand dati de un asemenea anunt serios nu stiti cum sa iesiti mai repede dp forum. Ganditi-va ca puteati fi voi in locul lui . Nu va obliga nimeni , dar este mai mult decat uman sa faci un asemenea gest . Va e frica de ace ? Credeti ca va opereaza ca sa va ia sangele ? Ganditi-va ca va ia pentru analize . O sa va simtiti mult mai bine dupa ce donati sange unei persoane care are cu adevarat nevoie .

Vreau sa vad si eu ca macar un motociclist dp forum i-a donat sange . E greu sa ajungi cu motoru' la Floreasca la spital ?

 

Cat despre prietenul tau ... MULTA SANATATE !

Sa ne ti la curent cu starea lui de sanatate .

 

 

 

Eu nu pot dona sange din pacate , nu am varsta necesara , dar as fi mandru ca macar o persoana sa doneze datorita reply-ului meu . Vorba la reclama : Romania va creste prin bun simt si respect.

 

Dany din Buc.

 

 

Vreau sa va zic ca am postat topicul asta ieri seara pe forum si azi dimineata, deja erau la spital persoane care au venit sa doneze sange fara sa il fi cunoscut pe Ionut. In continuare am vazut pe forum o multime de persoane (pe care eu le-as numi fara falsa modestie prieteni, ca asa s-au dovedit a fi prin gesturile lor) care, repet, fara sa il cunoasca pe Ionut doresc sa il ajute. In acelasi timp, maine dimineata, sosesc in Bucuresti motociclisti din Bistrita Nasaud, Constanta, Tulcea si alte localitati si care impreuna cu cei de pe forum doresc sa il ajute pe prietenul nostru. La Tulcea s-au mobilizat foarte multe persoane sa doneze sange ce va fi transportat special la Bucuresti la Floreasca.

 

Nu pot sa va zic decat ca suntem recunoscatori tuturor celor care au raspuns la apelul nostru, chiar si cu sfaturi si informatii. Va multumim pentru ajutorul pe care ni-l acordati.

Familia si prietenii lui Ionut Stanescu

 

salut,

sunt din timisoara si as dorii sa stiu daca e vreo modalitate sa donez aici(in timisoara) si sa-i ajute acolo(bucuresti) cu ceva?daca da te rog spune-mi si i'm in...

nu-l cunosc pe baiat dar sper sa fie destul de puternic si sa depaseasca momentul.

 

Se poate dona sange in orice localitate cu mentiunea ca se doneaza pentru Stanescu Ionut Alexandru internat la Spitalul de Urgente Floreasca. In acest fel, spitalele pot face schimb de rezerve de sange intre ele.

 

Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am AB4 rh pozitiv... sansa lui. o sa merg maine dimineata sa donez. :disappointed: la 10 e ok? sau mai devreme.

 

Multumim! Dimineata la 10 e ok.

 

donez si eu dar sunt din brasov 0729076344

 

 

Poti dona la Barsov cu mentinuea ca donezi pt Stanescu Ionut Alexandru internat la Spitalul de Urgente Floreasca din Bucuresti. In felul acesta spitalele pot face schimb de sange din rezervele lor si pot trimite pentru Ionut.

 

Multumim

 

 

Detalii despre Ionut Stanescu.

 

Pentru toti cei interesati, dorim sa va dam cateva detalii despre starea lui Ionut.

In accidentul suferit in data de 23.07.2008, la ora 20.50, in urma impactului cu o masina, aripa fata a masinii i-a sectionat venele piciorului drept. In acelasi timp, are fractura deschisa la tibie si rotula zdrobita. Laba piciorului este desprinsa de picior, singura legatura cu piciorul este prin tendonul muschiului de la pulpa piciorului. Cand a fost adus la spitalul de la Tulcea, medicii au vrut sa ii amputeze piciorul, dar cu mari interventii, dupa 5 ore in care au incercat sa ii curete ranile si sa ii refaca vascularizarea piciorului, au acceptat sa il trimita la Bucuresti la Floreasca.

A ajuns in Bucuresti pe data de 24.07.2008, la ora 07.00 si a fost bagat imediat in operatie, unde medicii au incercat sa ii refaca o parte din muschi si tesuturi, precum si sa ii curete in continuare ranile deschise.

S-a luat hotararea sa nu i se inchida piciorul inca deoarece s-a creat presiune care apasa pe vasele de sange si arunca sangele afara si medici doresc in prima faza sa ii salveze piciorul nu sa il amputeze. Practit, in acest interval de timp, piciorul dela bazin in jos este "deschis" In acelasi timp, riscul infectiei si riscul formarii unui blocaj renal este foarte mare. De asemenea, Ionut are si probleme cu inima, hemoglobina i-a scazut foarte mult, iar laba piciorului risca sa ii fie amputata daca se constata ce nu e suficient vascularizata.

Azi (25.07.2008) s-a mai efectuat o inteventie chirurgicala si in continuare se vor mai face astfel de interventii.

 

Stiu ca nu am explicat in termeni medicali tot ceea ce are Ionut, dar am dorit sa afle toti cat de grava este stare lui.

Cel mai important, acum, este sa il ajutam cu sange.

 

 

Va multumim tuturor!

 

 

 

Un prieten motociclist din Tulcea a avut accident ieri seara si acum se zbate pe patul de spital.

Numele lui este Ion Stanescu si are piciorul drept zdrobit.

In acelasi timp are hemoragie puternica si are nevoie de sange.

 

Rugam toate persoanele dispuse sa doneze sange sa ne ajute sa ii salvam viata.

Ion se alfa la spitalul de urgente Floreasca si are grupa sanguina AB 4 pozitiv. Persoanele care au grupa 01 sau AB4 pozitiv sunt rugate sa ne ajute si sa doneze sange. pot veni si persoanele cu alte grupe sanguine daca vor sa doneze sange.

 

Maine dimineata vor veni in Bucuresti si prietenii lui de la Tulcea sa doneze sange.

Pentru donatii de sange aveti urmatoarele informatii:

Spital: Urgente Floreasca Bucuresti

Pacient: Ion Stanescu

Program donatii: de la 7.30 dimineata

Sotia lui, Lavinia este la spital si va roaga din suflet sa il ajutati pe Ion.

Pentru relatii tel: 0745 087 554 - Gabi sau 0742 227 319 - Lavinia

 

Va multumim,

Motociclistii din Tulcea

 

 

Detalii despre Ionut Stanescu.

 

Pentru toti cei interesati, dorim sa va dam cateva detalii despre starea lui Ionut.

In accidentul suferit in data de 23.07.2008, la ora 20.50, in urma impactului cu o masina, aripa fata a masinii i-a sectionat venele piciorului drept. In acelasi timp, are fractura deschisa la tibie si rotula zdrobita. Laba piciorului este desprinsa de picior, singura legatura cu piciorul este prin tendonul muschiului de la pulpa piciorului. Cand a fost adus la spitalul de la Tulcea, medicii au vrut sa ii amputeze piciorul, dar cu mari interventii, dupa 5 ore in care au incercat sa ii curete ranile si sa ii refaca vascularizarea piciorului, au acceptat sa il trimita la Bucuresti la Floreasca.

A ajuns in Bucuresti pe data de 24.07.2008, la ora 07.00 si a fost bagat imediat in operatie, unde medicii au incercat sa ii refaca o parte din muschi si tesuturi, precum si sa ii curete in continuare ranile deschise.

S-a luat hotararea sa nu i se inchida piciorul inca deoarece s-a creat presiune care apasa pe vasele de sange si arunca sangele afara si medici doresc in prima faza sa ii salveze piciorul nu sa il amputeze. Practit, in acest interval de timp, piciorul dela bazin in jos este "deschis" In acelasi timp, riscul infectiei si riscul formarii unui blocaj renal este foarte mare. De asemenea, Ionut are si probleme cu inima, hemoglobina i-a scazut foarte mult, iar laba piciorului risca sa ii fie amputata daca se constata ce nu e suficient vascularizata.

Azi (25.07.2008) s-a mai efectuat o inteventie chirurgicala si in continuare se vor mai face astfel de interventii.

 

Stiu ca nu am explicat in termeni medicali tot ceea ce are Ionut, dar am dorit sa afle toti cat de grava este stare lui.

Cel mai important, acum, este sa il ajutam cu sange.

 

Va multumim tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Pentru cei care nu inteleg succesiunea mesajlor -> au fuzionat doua topicuri]

 

Multumim adminilor pentru bannerul adaugat pe forum.

 

Multumim din suflet si celor care incearca sa doneze. Cand aud ca e pentru cineva din alt oras, uneori in tara spun ca nu au cu ce sa duca sangele in acel oras. Daca puteti, va rugam insistati, pentru ca in mod normal, baza de date a institutului de hematologie permite eliberarea la schimb daca se inregistreaza o donare undeva, ca sangele oricum este mai intai hiper-testat, nu ajunge direct la cei ce au nevoie, ci in baza donarii voastre, se elibereaza sange deja testat, din stocul lor. Chiar daca donati din alta grupa de sange. Dar uneori cei ce lucreaza in domeniu nu isi dau interesul. Noi am mai tot fost sa donam si am intampinat uneori probleme aiurea, asa ca ar fi bine, daca puteti, sa mergeti cu cat mai multi prieteni, ca rata de respingere a donatorilor este mare.

 

Puteti dona orice grupa, numai sa mentionati pentru cine se elibereaza sange la schimb . Stanescu Alexandru Ion, Spitalul de Urgenta Floreasca Bucuresti.

 

Nu va faceti griji ca ajunge sange 'defect' la el, ca oricum tot sangele este foarte bine verificat, insa cei din sistemul sanitar vor sa evite cheltuielile. In unele cazuri ne tot ziceau ca nu se risca sa strice punga de recoltare.

 

De-asta este important, va rugam, sa anuntati cat mai multi prieteni, motociclisti sau nu.

 

Este nevoie in continuare de sange, vedeti mesajele lui laurmoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine se poate dona? Din pacate am BIII pozitiv, dar merge si asa. Sanatos, cu acte etc. Astazi din pacate nu pot ajunge.

 

Sanatate multa!

 

Duminica nu se fac recoltari de sange la Floreasca.

Se poate dona fara probleme si saptamana viitoare.

Va multumim.

 

imi raspunde ocupat la nr acela de fix.am sa vin asa.o iau ca pe o plimbare daca nu pot dona.cum ajung de la gara de nord la floreasca.daca puteti sa fiti mai rapizi ca sa prind si eu trenul spre buc . va rog

 

vin eu sa te iau daca crezi ca ajungi pana la 9:30 maxim 10 in bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi raspunde ocupat la nr acela de fix.am sa vin asa.o iau ca pe o plimbare daca nu pot dona.cum ajung de la gara de nord la floreasca.daca puteti sa fiti mai rapizi ca sa prind si eu trenul spre buc . va rog

 

Una din cai:

 

metroul de la Gara de Nord directia Dristor 2, pana la statia Stefan cel Mare si de acolo e putin de mers pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceasta ora (8:30) nu s-a prezentat nimeni la sala de recoltari Floreasca.

Daca vreti sa donati azi, va rugam sa ajungeti pana la ora 10:00 - 10:30.

Dupa aceasta ora nu se mai fac recoltari de sange.

Editat de aKO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...