Sari la conținut

Campanie Anti-accidente


gabi_tro
 Share

Postări Recomandate

Probabil o sa ma "injurati" ca e vechi sau ca am postat aiurea, DAR cred ca sunt destui care nu l-au vazut si ma gandesc ca ar fi indicat sa-l vada. E vorba de un clip care dupa parerea mea ar trebui emis si pe posturile tv, eventual in locul reclamelor la detergenti sau parfumuri de WC:

 

http://www.220.ro/STOP_ACCIDENTELOR_VIATA_...TATE-95816.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil o sa ma "injurati" ca e vechi sau ca am postat aiurea, DAR cred ca sunt destui care nu l-au vazut si ma gandesc ca ar fi indicat sa-l vada. E vorba de un clip care dupa parerea mea ar trebui emis si pe posturile tv, eventual in locul reclamelor la detergenti sau parfumuri de WC:

 

http://www.220.ro/STOP_ACCIDENTELOR_VIATA_...TATE-95816.html

 

 

Reclama are ca target Soldatii. Mai exact, militarii aflati in permisie sau intorsi din teatrele de operatiuni. Daca belesti ochii atent, scrie clar "British troops are twice as likely to die on the road as civies". Deci reclama are un target mult prea restrans.

 

Read the story before you post crap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reclama are ca target Soldatii. Mai exact, militarii aflati in permisie sau intorsi din teatrele de operatiuni. Daca belesti ochii atent, scrie clar "British troops are twice as likely to die on the road as civies". Deci reclama are un target mult prea restrans.

 

Read the story before you post crap.

 

Nu prea inteleg ce ai cu el...da ma rog.intradevar,are un target restrans reclama,dar mesajul e ACELASI : You're an accident waiting to happen ! mie mi se pare foarte bun spotu,iar daca extragi mesajul cu soldatii de la sfarsit,e chiar f bun de difuzat la TV. parerea mea :disappointed:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg ce ai cu el...da ma rog.intradevar,are un target restrans reclama,dar mesajul e ACELASI : You're an accident eaiting to happen ! mie mie se pare foarte bun spotu,iar daca extragi mesajul cu soldatii de la sfarsit,e chiar f bun de difuzat la TV. parerea mea :disappointed:

 

 

Poate TU te regasesti in reclama aia. Poate TU te crezi indestructibil. Dar sunt foarte multi MOTOCICLISTI care nu se cred facuti din otel, merg preventiv si nu se identifica in povestea asta. Iar alora care se identifica in clip, prea putin le pasa. Get it?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de baza zic eu ca e destul de clara si cred ca i-ar putea ajuta pe unii dintre noi sa se tempereze, cat de putin. Daca Wolfman a "belit" ochii la "British troops are twice as likely to die on the road as civies" ..inseamna ca el cauta nod in papura, dar nu e problema, important e sa vada lumea clipul :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de baza zic eu ca e destul de clara si cred ca i-ar putea ajuta pe unii dintre noi sa se tempereze, cat de putin. Daca Wolfman a "belit" ochii la "British troops are twice as likely to die on the road as civies" ..inseamna ca el cauta nod in papura, dar nu e problema, important e sa vada lumea clipul :disappointed:

 

 

M-am saturat de replica "poate o sa-i tempereze pe unii dintre noi". Pe ce planeta traiti voi ma? Sunt mii de clipuri postate p-aici, se da cu RIP si alte prescurtari pe la accidente, si totusi numarul mucosilor care sa zdrobesc de stalp la viteze astronomice creste. Pe aia pe care ar trebui sa-i tempereze rahaturile astea, nu-i mai vindeca decat sicriul. Li se da lor la vale de clipurile cu "you're an accident waiting to happen". Stop trying to save others that don't wish to be saved, save your own ass instead.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine bro de acord cu tine, DAR sunt multi incepatori (ca mine de altfel) care nu stiu pe ce drum sa o apuce (nu ca mine :blbl:) si care pot fi influentati de aia de care zici tu. Macar ei sa stie de la inceput si sa fie constienti inainte sa se arunce cu capul inainte!

 

Intr-adevar aia de care zici tu nu mai au nici o sansa, dar incercam si noi pt cei care AU :disappointed:

 

Ca la noi functioneaza inca spiritul de turma si stii cum e, raul prinde mult mai repede si toti la un moment dat sunt tentati sa dea mai multi bani pt cativa cai in plus decat pt un echipament mai performant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce influenta o sa aibe aceste clipuri asupra ta? Vorbesti acuma despre cumpatare, despre influenta benefica... sa vezi ce influenta instantanee are viteza asupra ta....

 

p.s.: incepator da? Cu gixxer de 600? Scuteste-ma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare filmuletul. Wolfman vorbesti prostii. Cum adica "Stop trying to save others that don't wish to be saved" ?? Fiecare campanie, fiecare filmulet conteaza. Mesajul ajunge la cineva si ii schimba parerea. Eu de ex vroiam sa incep pe vitezana mare pana am fost convins ca nu e bine (citind forumul asta).

Filmuletul asta poate face bine, poate nu, dar sigur nu face rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuzzy, am prieten care a inceput pe honda cbr 900, si n-a cazut niciodata, daca tu nu poti sa ai inceredere in tine nu e pr mea :disappointed:

 

nu zic ca e normal, evident la inceput e bine sa ai ceva mai slab, dar e foarte important si temperamentul fiecaruia. Nush de ce ti se pare asa incredibil gixxer de 600 pt incepator, sunt foarte multi care incep pe motoru asta.

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuzzy, am prieten care a inceput pe honda cbr 900, si n-a cazut niciodata, daca tu nu poti sa ai inceredere in tine nu e pr mea :disappointed:

 

nu zic ca e normal, evident la inceput e bine sa ai ceva mai slab, dar e foarte important si temperamentul fiecaruia. Nush de ce ti se pare asa incredibil gixxer de 600 pt incepator, sunt foarte multi care incep pe motoru asta.

De inceput incep mai nou destul de multi, dar cati termina? Ca la topicul de accidente vad mai mult vitezane si incepatori (eventual fara carnet).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da corect, pai astia din punctul meu de vedere nu sunt motoristi, si FOARTE multe accidente sunt de genu: fara carnet, fara nici un fel de protectii, cu motor puternic luat cu o seara in urma si trag de gaz la greu. Pai normal e sa te duci si tu pe o strada mai necirculata cateva ore, cateva zile si vezi acolo care e treaba, te obisnuiesti cu fierul...acceleratie, frana ..etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabi_tro: ok, poate prietenul tau este cumpatat, insa cati altii mai sunt cumpatati? Vorba lui pmoldovan, se umple topicul de accidente cu vitezane si incepatori... nu da de gandit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuzzy, am prieten care a inceput pe honda cbr 900, si n-a cazut niciodata, daca tu nu poti sa ai inceredere in tine nu e pr mea :disappointed:

 

nu zic ca e normal, evident la inceput e bine sa ai ceva mai slab, dar e foarte important si temperamentul fiecaruia. Nush de ce ti se pare asa incredibil gixxer de 600 pt incepator, sunt foarte multi care incep pe motoru asta.

 

 

Si ala e exemplul "bun" valabil pentru tine???? si atunci de ce te cac.i pe tine ca te influenteaza pozitiv un clip????!!!! Ma leshi?? Temperament???Adica, te dai incet?? Scuteste-ma (vb lui Fuzzy...).Si e foarte bine ca ai incredere in tine, asa au toti zmeii aia p-o roata!! Tine-o tot asa

Editat de shuvyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De inceput incep mai nou destul de multi, dar cati termina? Ca la topicul de accidente vad mai mult vitezane si incepatori (eventual fara carnet).

si cand se termina?

 

trebuie sa constientizezi anumite chestii si sa nu te dai tare cand "nu te tine"(adica primii cativa zeci de mii de km) imi place foarte mult clipul este gandit bine.

nu stiu daca ma influenteaza neaparat, dar cu siguranta mi se ridica parul in cap si ma face sa ma gandesc bine de tot la ceea ce voi face cu motocicleta data viitoare cand ies cu ea.

p.s.: alt incepator pe viteza, dar cu carnet.

si ce-s cu reactiile astea? ati sarit ca bagaboantele-n sus cand le pui mana pe poponeata, mai incet fratilor, omul a postat un filmulet, chiar ne hulim din orice pe toate rubricile. si aici si la incepatori si la discutii generale si la motociclete de viteza, lasati-o mai moale, fiecare doarme asa cum isi asterne.

parerile nu se exprima neaparat sarind in sus si dand cu paru`, dar ma bucur ca sunteti toti foarte tari la accidente si pe alte rubrici:"poti sa incepi si pe 600 dar sa fii cumpatat" haide sa fim seriosi. :disappointed:

 

ps: de fapt... chiar ma imbrac sa ma duc sa ma dau cu moto... ce-mi tot pierd timpu` p-aici, am km de facut. :blbl:

Editat de Blade Of Soul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu va deschideti ochii? uitati-va in jur! nu vedeti ca traim in tara unde fiecare face ce vrea! putem face zilnic campanii anti-accidente ca au efect 0! tre sa schimbam mentalitatea romanului!.....ceea ce este imposibil!

concluzia: ruleta ruseasca in continuare pentru motociclisti!

sa auzim numai de bine!

 

P.S.: numarul accidentelor in randul incepatorilor e mic in comparatie cu cel al bikerilor experimentati!

incepatorii sunt mai temperati insa cei cu multi km dau gaz, ca vorba aia "am experienta"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea ca foarte rar se varsa un pasionat de moto .. eu cred ca sunt 2 categori de oameni cei care isi iau pentru figuri si gagicii si cei care sunt pasionati . aia cu fitze se varsa primi . ca de tre sa arate brandu cand trec pe strada cu 170

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea ca foarte rar se varsa un pasionat de moto .. eu cred ca sunt 2 categori de oameni cei care isi iau pentru figuri si gagicii si cei care sunt pasionati . aia cu fitze se varsa primi . ca de tre sa arate brandu cand trec pe strada cu 170

 

 

Mai exista si categoria aia care nu stie Limba Romana. De fapt, e o subcategorie a primei categorii mentionate de tine. :disappointed:

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oricum suntem datori sa tipam de cate ori este nevoie atunci cand vedem ca unii dintre noi nu fac ce trebuie. Asa cred ca este uman si poate educativ. In rest depinde de cat de mult intelege gloata mesajul tau.

asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de replica "poate o sa-i tempereze pe unii dintre noi". Pe ce planeta traiti voi ma? Sunt mii de clipuri postate p-aici, se da cu RIP si alte prescurtari pe la accidente, si totusi numarul mucosilor care sa zdrobesc de stalp la viteze astronomice creste. Pe aia pe care ar trebui sa-i tempereze rahaturile astea, nu-i mai vindeca decat sicriul. Li se da lor la vale de clipurile cu "you're an accident waiting to happen". Stop trying to save others that don't wish to be saved, save your own ass instead.

 

Vorbesti ca un nene politist care ne-a oprit intr-o seara.Tipa cat il tineau plamanii ca s-a saturat sa stranga motoristi dupa asfalt,sa scrie sute de rapoarte s.a.L-am rugat sa nu generalizeze si a sarit ca ars. Poate unii sunt chiar niste tuti, conduc cu viteze foarte mari in oras,poate sunt unii chiar se cred de fier,dar poate pe unii ii face sa se gandeasca. Inca o data,nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine,e pur si simplu o remarca.Numai bine!!

Editat de Andreea_puiutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu campaniile tv consta in faptul ca nu sunt difuzate suficient de des. Cel putin la noi, in tara, nu se strang fonduri serioase pentru campanii ca lumea, atat tv cat si radio si print-uri si banner-e pe internet. Si de cele mai multe ori, clipurile pe care le primim noi in link-urile pe mess au efect pe termen scurt. Wow, deep, ok, o sa merg mai temperat... o zi doua maxim.

 

Cat despre maieu si jlapi, nah, fiecare merge pe barba lui - doar asta vi se spune de fiecare data cand atrageti atentia cuiva. In fond si la urma urmei, este totusi alegerea lor, majoritatea se convertesc la echipament dupa o prima tranta serioasa. Altii nu se mai convertesc deloc pentru ca ajung direct in pamant si nu mai au ocazia sa incerce motociclismul cu echipament.

 

Noua in primul rand ne trebuie un set de reguli mai serioase, o aplicare serioasa a legislatiei si pedepse mai aspre pentru lipsa castii aleia, macar. Campaniile au rolul de a-ti reaminti, ocazional. Si insistenta cica e mama invataturii. Totul in cazul de fata se reduce la bani: banii pentru turnarea unui spot si banii pentru spatiul de emisie.... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...