Sari la conținut

Atentie la biciclisti!


rama250
 Share

Postări Recomandate

atentie noaptea la biciclistii care circula fara nici o semnalizare (stop, sau ceva reflectorizant) si mai sunt si sub influentza alcoolului!!!

un astfel de biciclist l-am observat in ultimul moment in timp ce circulam intre piatra neamtz si roman si eram inafara localitatii, cu masini care circula din sens opus esti si orbit si nici nu poti folosi faza lunga ca sa observi ceva de la distantza...asa mi s-a intamplat mie si singura manevra pentru al evita a fost sa franez si sa ies pe partea dreapta de pe carosabil rezultatul : m-am oprit cu motorul intr-o cioata de pe marginea soselei iar pe biciclist l-am acrosat !!!

avarii : fatza motocicletei distrusa complet (abortizoare,juguri,bord,carene,radiator,la motor inca nu stiu daca s-a stricat ceva)

victime: biciclistul dupa ce a fost propulsat de soc are 4 coaste rupte si ruptura de spila, eu picior fracturat, si contuzii la spate si prietena mea care era pe motor o coasta fisurata si 2 vertebre atinse!!!!

 

Cam asta se poate intampla noaptea pe sosele! va las pe voi sa comentati cine e vinovat ....si sper sa deveniti mai atenti cant circulati pe sosele!

 

la toti asfalt uscat....si distractie maxima in bucata de sezon care a ramas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au. Asta da ghinion.

Insanatosire grabnica va doresc.

Din pacate sint multe asemenea obstacole pe care doar intuitia le evita. Nu degeaba zicea Axa sa mergi pe stinga benzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d fapt cred k biciclistul circula p toata soseaua :crack: era beat ce dracu. Cand e sa te ia dracu te ia si din bratele popii. Ghinion in m***ii ma-sii. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carutele si biciclistii fac mersul noaptea f dificil.

daca mai pui la socoteala gropile si cainii...te gandesti de 2-3 ori inainte sa pleci seara la drum.

sa nu mai vorbim de pietonii care merg pe marginea drumului si cred ca: "daca eu il vad pe el.... inseamna ca ma vede si el pe mine" .

insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, eu sunt din Piatra Neamt. In zona aia e IQul limitat prin lege. Merg aia noaptea pe sosea calare si pe porc! Eu am patit o faza cretina la cativa km de Bacau, mergand noaptea pe E85 (4 benzi) pe banda a 2a a sarit unu de pe marginea drumului pana la mijlocul benzii 2 SA MA SCUIPE. L-am vazut in ultima clipa, iar in milisecunda 2 mi-a aterizat flegma pe viziera (trebuie sa recunosc ca omul a avut precizie). Ce ziceti de asta?!?!? Incercati sa va imaginati senzatia cand noaptea iti sare unu deliberat in fata cu avant (o banda jumate)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, eu sunt din Piatra Neamt. In zona aia e IQul limitat prin lege. Merg aia noaptea pe sosea calare si pe porc! Eu am patit o faza cretina la cativa km de Bacau, mergand noaptea pe E85 (4 benzi) pe banda a 2a a sarit unu de pe marginea drumului pana la mijlocul benzii 2 SA MA SCUIPE. L-am vazut in ultima clipa, iar in milisecunda 2 mi-a aterizat flegma pe viziera (trebuie sa recunosc ca omul a avut precizie). Ce ziceti de asta?!?!? Incercati sa va imaginati senzatia cand noaptea iti sare unu deliberat in fata cu avant (o banda jumate)!

218392[/snapback]

 

 

Chiar ca nu-mi imaginam asa ceva. Film de groaza nu alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de data asta trebuie sa-l "injur pe biciclist" :crack:, da adevaru` e ca e de cacao si pentru noi ca pe trotuar comenteaza babele ca mergem si pe sosea ne riscam viata.....mai bine aruncam bicicletele si ne lom toti role :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, eu sunt din Piatra Neamt. In zona aia e IQul limitat prin lege. Merg aia noaptea pe sosea calare si pe porc! Eu am patit o faza cretina la cativa km de Bacau, mergand noaptea pe E85 (4 benzi) pe banda a 2a a sarit unu de pe marginea drumului pana la mijlocul benzii 2 SA MA SCUIPE. L-am vazut in ultima clipa, iar in milisecunda 2 mi-a aterizat flegma pe viziera (trebuie sa recunosc ca omul a avut precizie). Ce ziceti de asta?!?!? Incercati sa va imaginati senzatia cand noaptea iti sare unu deliberat in fata cu avant (o banda jumate)!

218392[/snapback]

 

 

Accidentul s-a intamplat la cativa km de localitatea Girov e al 2-lea sau al 3-lea sat dinspre Piatra Neamtz eram in mijlocul campului iar daca nu era cioata aia nu pateam nimik ne opream pe camp in paiele de grau unde am ajuns eu dupa impact ....dar nu o iau ca pe un ghinion ci mai degraba noroc ca in rest erau copaci cu totul si m-as fi oprit in copac si nu mai aveam unde sa sar!

IQ limitat prin lege nu stiu ce insemna dar poate imi zice cineva!!!

 

Oricum acum fapta e consumata iar din ce m-am interesat biciclistul e un om amarat 3 copii acasa venea de la schimbul 2 de la munca de la fabrica de vopsele s-a oprit la o bere si isi continua drumul spre casa.

Acuma tot ce vreau e sa se termine cazul si sa imi repar motorul asigurare la bicicleta normal ca nu avea si nici nu cred ca ar avea el bani sa imi plateasca reparatiile ...o sa mil fac singur ...astept decizia politiei ... dar astia au zis ca dureaza 30 de zile si mai trebuie sa aduc certificat medicolegal si nu ami stiu ce!

 

 

rog pe cei care au mai trecut prin evenimente rutiere si care stiu cum decurg treburile in dosarele astea sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi si cam ce trebuie sa fac findca nu vreau sa il nenorocesc nici pe amaratul si sa imi iau si eu carnetul inapoi poate prind si eu intrunirea de la bucuresti de sf de sezon ca pe asta de la iasi am ratato multumesc anticipat la toti care imi raspundeti!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ghinion ai putut sa ai :D Insanatosire rapida la amandoi :crack: Am vazut si eu multi biciclisti din astia,dar nu ai ce sa faci,nu trebuie carnet si oricine poate merge pe ea nu conteaza daca stie regulile sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnicatie si prietenei tale !

 

si la Oradea ieri a avut loc un astfel de incident!

un tip tocmai ce revenise din Canada am inteles, unde a fost la munca, a accidentat un biciclist rupt de beat., cica la prins in plin ( perpendicular )

mai multe detalii deocamdata nu stiu !

aaaa tipu era cu un intruder de 1500 ..... nici nu vreau sa ma gandesc ce sa ales din biciclist ...

 

 

 

 

ti-a luat carnetul? care a fost motivul politaiului?

Editat de Pierrooradea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu ceva asemanator dar am avut noroc si doar am atins biciclistul cu cotul, fara sa-l trantesc ( cred ca am dat cot in cot); era noapte, pe contrasens venea un nesimtit cu faza lunga , nu vedeam nimic si m-am dat mai spre dreapta ca sa nu ma mai orbeasca ala asa tare , pe biciclist nu l-am vazut deloc decat dupa ce l-am atins si am intors capu sa vad in ce am dat cu cotu; mergea pe o rabla de bicicleta neagra, haine inchise la culoare si nu avea nici un fel de stop,far sau placute reflectorizante; cel putin nu cred ca era beat

De atunci m-am invatat minte si nu mai ma duc prea mult in dreapta mai ales noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a luat carnetul si mi-a dat dovada cu drept de circulatie de 15 zile si pe urma sa o prelungesc pana la solutionarea cazului!

cazul e anchetat de politisul din comuna girov. si faza e ca nu am maia vut evenimente rutiere si nu stiu cum se procedeaza de asta va intrebam pe voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

IQ limitat prin lege nu stiu ce insemna dar poate imi zice cineva!!!

 

218525[/snapback]

 

iq = coeficient de inteligenta! :crack: intelligence quality cum spun englezii/americanii/australienii etc.! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator deea

Daca ar exista piste pentru biciclete ar fi viata tuturor mai usoara!

Dar nu exista, asadar trebuie sa ne adaptam situatiei noastre. Eu merg foarte mult pe bicicleta si, fiind constienta de faptul ca se pot intampla multe mi-am pus pe langa ochii de pisica o chestie de-aia cu luminite rosii de clipeste. Si tot am patit faze de genul: "Scuze, nu te-am vazut!" Asta dupa ce iesise din parcare fara sa se asigure sau sa semnalizeze.

Cu motociclete nu am avut probleme (asta daca nu punem la socoteala faptul ca uitandu-ma dupa o moto pe strada era sa ma infig intr-un pom - aici era doar vina mea).

Ar trebui sa fie obligati si cei care conduc bicicleta sa dea examen de legislatie (asa nu ar mai face la fel de multe greseli, dar ar sti si ce drepturi au in fata unor tampiti care nu se asigura, nu semnalizeaza, etc.)

Salutare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bicicleta nu are aceleasi responsabilitati si obligatii ca un vehicul precum auto sau moto, atunci nu are sens acest examen.

Daca cineva te loveste cu masina cind esti pe bicicleta nu are nici o responsabilitate asupra reparatiei acesteia, si reciproc. Nu e firesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator deea
Daca cineva te loveste cu masina cind esti pe bicicleta nu are nici o responsabilitate asupra reparatiei acesteia, si reciproc. Nu e firesc.

226272[/snapback]

Pai tocmai asta ar fi ideea: daca vrei sa circuli pe drumul public cu bicicleta, sa fii obligat sa cunosti legile, sa nu ai voie sa mergi in stare de ebrietate pe bicicleta, sa fii obligat sa ai beculete etc. Stiu ca asta e idealism, dar ar fi fost placut sa putem merge in conditii de siguranta pe strada, si ca biciclisti, si ca motociclisti (ca, uite, rama250 a patit-o din cauza unui biciclist ignorant si baut pe deasupra...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...