Sari la conținut

Nr. 70


skorpion
 Share

Postări Recomandate

Prezentari

Ducati Ultramotard by Roland Sands

Brough Superior 8/75 SS100

BMW R 12000S Sportboxer

MV Agusta F4 Brutale 1078R

Greenfly

Suzuki GSX-R600

Bimota DB6 Delirio Azzurro

Rewaco RF1 GT

Lucky 7 by JRL Cycles

 

Life style

|ntruniri: Pecica, Tg. Secuiesc, Resita, Bucuresti, Turda

Turism: Aventura Enisala, partea a II-a

Off the record: Polaris Speed Racing România

 

Util

Anchete: Formalitati vânzare-cumparare

Oferta lunii: Honda CBR1000RR

Bike selector: Aprilia – Futura si Tuono

 

Sport

Viteza Caransebes

Motocros Zarnesti

Enduro Buzau

Endurocross Sibiu

GP (Olanda, Germania, SUA)

WSBK (San Marino, Cehia)

 

 

SUPLIMENT SCOOTER MAGAZINE NR. 1

Asigurarile pentru scutere sub 50 cmc

Costurile de intretinere: Scuter vs Moto

Adiva 250

Gilera GP800

Yamaha Why

Clubul scuteristilor bucuresteni

Tunning – Scuter Centre

Analiza: care pe care

Ghid de achizitii

post-344-1217317609_thumb.jpg

post-344-1217317687_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca n-am cumparat revista. De fapt voiam ca dupa o indelungata absenta, sa va multumesc pentru publicarea repetata a anuntului de vanzare a lui Octombrie Rosu.

Multumirile sunt valabile si pentru cei de la Univers Moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc si eu, in numele POLARIS SPEED RACING pt articole si mai ales pt deschiderea aratata in fata propunerii noastre.

 

Speram sa ne ridicam la inaltimea asteptarilor, iar voua va doresc viata lunga si buuuna!!

 

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant supliment...dar a aparut o revista independenta de scutere inainte...Oricum este ok. :cheers: Le-am citit pe amandoua si cred ca inca se mai poate lucra. Oricum cei de la SCOOTER FUN au scos numarul 2 zilele trecute. Astept si numarul 2 de la magazine.

 

Evident, diferenta e ca una dintre reviste e "de presa" si cealalta e scoasa de niste dealeri de scutere, nu este deloc "independenta". O fi vreo diferenta, ce zici? Nu de alta, dar am observat posturile astea care se refera doar la o anumita kestie...din motive de "orientare", nu?

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e scoasa de dealeri de scutere...nu mi se pare ca ar exista o anumita orientare, sincer. am vazut de la peugeot, la piaggio si ceva chinezarii. oricum multa vespa pe acolo. din cate stiu si dupa ce i-am contactat pe ceilalti sa vad, fiind prima revista de scutere din Romania, am avut senzatia ca stiu cam ce vor si prin presa. Nu stiu daca urmaresti fenomenul, dar dupa suita de comunicate de presa m-au cam convins. Pasii au fost corect efectuati. Oricum piata este deschisa si are potential. Si inca ceva. Mi-a placut de ei ca au un stil prietenos si ca se distribuie gratuit. Nu a trebuit sa o cumpar si am gasit-o la un dealer de scutere cand am fost sa-mi cumpar unul. Succes ambelor publicatii!

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jurnalismul e ca fotbalul. :)

Toata lumea care a scris o compunere sau a jucat fotbal in curte la scoala se pricepe.

Daca umplii un stadion cu 30000 de experti si 22 de fraieri care joaca fotbal, in ciuda tuturor expertilor, gata, ai un meci!

La revistele moto, situatia e mai echilibrata. Adica se imparte la 10.

Ajung 3000 de experti cititori si 2,2 fraieri care sa faca revista de la cap la coada si iata un nou produs!

O noua revista!

:)

Uram noilor veniti mult succes in campionatul national de jurnalism viteza!

 

(Bai, mai radeti si voi, e o gluma, nu dati cu rosii..!)

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tocmai, fiind un cititor inteligent si documentat in tot ceea ce inseamna publicatiile de profil din Europa, am avut ceva dubii cu privire la alaturarea numelui unei reviste din Romania. Ma bucur ca s-au lamurit lucrurile. Multumesc pentru explicatie, chiar daca putin cam agresiva.

 

Tocmai, fiind un cititor inteligent si documentat in tot ceea ce inseamna publicatiile de profil din Europa, am avut ceva dubii cu privire la alaturarea numelui unei reviste din Romania. Ma bucur ca s-au lamurit lucrurile. Multumesc pentru explicatie, chiar daca putin cam agresiva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, fiind un cititor inteligent si documentat in tot ceea ce inseamna publicatiile de profil din Europa, am avut ceva dubii cu privire la alaturarea numelui unei reviste din Romania. Ma bucur ca s-au lamurit lucrurile. Multumesc pentru explicatie, chiar daca putin cam agresiva.

 

Lasa, ca nici aluzia ta privitoare la copy/paste nu era chiar pasnica. Si nici macar obiectiva, ca nu eu faceam acu' ceva vreme lobby pentru revista aia de scutere, in toate topicurile de presa. Daca Sorin Bobocea n-are timp sa observe astfel de manevre, asta nu inseamna ca nu vede nimeni...

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, ca nici aluzia ta privitoare la copy/paste nu era chiar pasnica. Si nici macar obiectiva, ca nu eu faceam acu' ceva vreme lobby pentru revista aia de scutere, in toate topicurile de presa. Daca Sorin Bobocea n-are timp sa observe astfel de manevre, asta nu inseamna ca nu vede nimeni...

 

Respect!

 

Chiar nu era lobby. ma bucuram ca aparuse pe piata o revista de profil. si ma bucur atunci cand apar asemenea reviste (moto sau auto) in Romania. Conjunctura a fost sa primesc de la cineva din Italia acel numar din Scooter Magazine. Nimic mai mult, si asta nu este o incercare de justificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu era lobby. ma bucuram ca aparuse pe piata o revista de profil. si ma bucur atunci cand apar asemenea reviste (moto sau auto) in Romania. Conjunctura a fost sa primesc de la cineva din Italia acel numar din Scooter Magazine. Nimic mai mult, si asta nu este o incercare de justificare.

 

Si era vreun semn de copy/paste?

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

iti spun din sursa sigura: coperta a fost ultimul lucru la care s-a lucrat. dupa ce revista (ca daca te uiti bine si la scooter magazine pe coperta si la MTL nr 70 nu scrie nicaieri "supliment") a fost data la tipar s-a inceput lucru la nr 2 cu definitivarea machetei de coperta.

 

si ca sa fiu rrrau: daca tot esti asa de informat despre starea presei de ce nu ti-ai oferit singur un raspuns?

 

hai ca maine incepi scoala, du-te de te culca...

 

succes

 

geo casapu (pe bune)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

iti spun din sursa sigura: coperta a fost ultimul lucru la care s-a lucrat. dupa ce revista (ca daca te uiti bine si la scooter magazine pe coperta si la MTL nr 70 nu scrie nicaieri "supliment") a fost data la tipar s-a inceput lucru la nr 2 cu definitivarea machetei de coperta.

 

si ca sa fiu rrrau: daca tot esti asa de informat despre starea presei de ce nu ti-ai oferit singur un raspuns?

 

hai ca maine incepi scoala, du-te de te culca...

 

succes

 

geo casapu (pe bune)

 

Ca sa fiu sincer, este job-ul meu de a analiza piata publicatiilor din Romania comparativ cu cele de UE. Sunt niste fonduri alocate pentru a supraveghea eventualele "nereguli" cu privire la publicatiile care pot "imita" aparitiile din alte tari. Deci chestia cu scoala si cu mersul la culcare este intr-adevar putin cam deplasat. Important este sa incerci sa comunici normal. pentru mai multe detalii va rog sa urmariti evolutia prin aparitiile in comunicatele media si concluzile trase la sfarsit de an.

 

Mult succes.

 

Raspunsul mi l-am oferit in momentul in care am vazut numarul numarul 168 al revistei italiene si numarul 2 al revistei romanesti.

 

Ca sa fiu sincer, este job-ul meu de a analiza piata publicatiilor din Romania comparativ cu cele de UE. Sunt niste fonduri alocate pentru a supraveghea eventualele "nereguli" cu privire la publicatiile care pot "imita" aparitiile din alte tari. Deci chestia cu scoala si cu mersul la culcare este intr-adevar putin cam deplasat. Important este sa incerci sa comunici normal. pentru mai multe detalii va rog sa urmariti evolutia prin aparitiile in comunicatele media si concluzile trase la sfarsit de an.

 

Mult succes.

 

Raspunsul mi l-am oferit in momentul in care am vazut numarul numarul 168 al revistei italiene si numarul 2 al revistei romanesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut mihaiu70,

 

am absolvit SNSPA-FCRP si m-am specializat pe publicitate BTL. In presa lucrez de 8 ani. Pot sa ma laud ca stiu si cum a aparut Scooter Fun, cine a avit ideea si cine da banu'. Valabil si cu Scooter Magazine.

 

Ciudat e ca tu ai primit (doar) ultimul nr din editia omonima italiana si deja ai tras concluzii despre editia romana. Hai sa vedem care va fi evolutia lor. Sunt doua publicatii care se bat pe aceeasi nisa, dar cu tactici si tehnici total diferite. Nu pot sa spun ca "publicul va decide" pentru ca una e gratis iar cealalta costa asa ca nu ai dreptul sa comentezi asupra unui lucru moca. Daca dai bani, poti sa ai pretentii, sa pretinzi anumite lucruri.

 

Vine iarna; propun sa deschidem acest subiect la primavara, in martie. Eu sunt curios care va rezista, pentru mine chiar e un subiect de studiu, mai ales ca piata din Romania are alte reguli, total diferite de alte tari.

 

Imi cer scuze daca te-am jignit la raspunsul anterior dar nu-mi place sa vorbesc cu robotii telefonici si persoanele care se ascund sub pseudonim. de aici si numarul mic de posturi, desi sunt inregistrat demult. Tu ai scuter sau motocicleta? ai facut vreo revista? un site? o emisiune radio sau TV?

 

Geo Casapu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut mihaiu70,

 

am absolvit SNSPA-FCRP si m-am specializat pe publicitate BTL. In presa lucrez de 8 ani. Pot sa ma laud ca stiu si cum a aparut Scooter Fun, cine a avit ideea si cine da banu'. Valabil si cu Scooter Magazine.

 

Ciudat e ca tu ai primit (doar) ultimul nr din editia omonima italiana si deja ai tras concluzii despre editia romana. Hai sa vedem care va fi evolutia lor. Sunt doua publicatii care se bat pe aceeasi nisa, dar cu tactici si tehnici total diferite. Nu pot sa spun ca "publicul va decide" pentru ca una e gratis iar cealalta costa asa ca nu ai dreptul sa comentezi asupra unui lucru moca. Daca dai bani, poti sa ai pretentii, sa pretinzi anumite lucruri.

 

Vine iarna; propun sa deschidem acest subiect la primavara, in martie. Eu sunt curios care va rezista, pentru mine chiar e un subiect de studiu, mai ales ca piata din Romania are alte reguli, total diferite de alte tari.

 

Imi cer scuze daca te-am jignit la raspunsul anterior dar nu-mi place sa vorbesc cu robotii telefonici si persoanele care se ascund sub pseudonim. de aici si numarul mic de posturi, desi sunt inregistrat demult. Tu ai scuter sau motocicleta? ai facut vreo revista? un site? o emisiune radio sau TV?

 

Geo Casapu

 

Sincer, daca vroiam sa-mi prezint CV-ul nu o faceam pe un forum. Nu vad legatura dintre specializarea in BTL si informatiile din spatele revistelor. Si apropo de specializari: cum poti comenta o aparitie editoriala care isi schimba aspectul de la un numar la altul (cred ca stii la ce ma refer). Si, da, daca dau un ban chiar am pretentii (si aici stii la ce ma refer). Si da... da, da,da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am explicat dar o mai fac inca o data:

coperta la nr 1 a fost facuta inainte de inchiderea editiei. Nr 2 are coperta definitivata. daca s-ar fi folosit layout-uri diferite timp de zece editii mai ziceam sa comentezi dar asa...

 

nu mi-am prezentat CV-ul. Doar m-am facut cunoscut tie, cu nume, prenume si profesie, considerand ca asa e normal. La fel de normal mi se pare ca si tu sa iesi de sub protectia nick-ului si sa ai curaj sa-ti asumi afirmatiile in nume propriu.

 

Asa cum esti tu intrebator referitor la Scooter Magazine pot si eu sa te intreb: cum se face de ai aparut pe acest forum imediat dupa ce Scooter Fun a iesit la lumina? Coincidenta, nu?

 

hai sa amanam discutia despre reviste pana in primavara, OK?

 

Geo Casapu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am explicat dar o mai fac inca o data:

coperta la nr 1 a fost facuta inainte de inchiderea editiei. Nr 2 are coperta definitivata. daca s-ar fi folosit layout-uri diferite timp de zece editii mai ziceam sa comentezi dar asa...

 

nu mi-am prezentat CV-ul. Doar m-am facut cunoscut tie, cu nume, prenume si profesie, considerand ca asa e normal. La fel de normal mi se pare ca si tu sa iesi de sub protectia nick-ului si sa ai curaj sa-ti asumi afirmatiile in nume propriu.

 

Asa cum esti tu intrebator referitor la Scooter Magazine pot si eu sa te intreb: cum se face de ai aparut pe acest forum imediat dupa ce Scooter Fun a iesit la lumina? Coincidenta, nu?

 

hai sa amanam discutia despre reviste pana in primavara, OK?

 

Geo Casapu

dupa cum am explicat si eu...ma ocup de studii efectuate in interesul publicatilor aparute la nivel de UE. Numele conteaza mai putin, deoarece nu sunt o persoana atat de publica. Fata de multe alte 'coincidente' am 'iesit la lumina' atunci cand am revenit in tara, dupa specializare. Fiind vorba de un forum, iar eu prin prisma ocupatiei si a unui contract ce imi restrictioneaza anumite lucruri, nu pot vorbi foarte mult despre mine.

 

Si inca ceva. Piata publicatiilor din Romania este relativ mica si detaliile despre anumite lucruri se afla foarte usor.

 

Ramane pe primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Stie cineva ce s-a intamplat cu primavara asta? Nu vreau sa par rau, dar dupa discutiile de anul trecut si dupa zvonurile din piata a cam disparut profesionalismul (daca a existat cumva...). Zvonurile spun ca s-ar putea renunta la anumite titluri. Sunt adevarate?

si asta este o intrebare pentru Geo Casapu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...