Sari la conținut

BMW R 1100 GS/1150 GS/GSA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Salutare

Pentru 1150 GS aveti idee de alt parbriz mai lat ca cel original?

Cu cel original m-am cam chinuit dupa 100 km/h in sensul ca tot vantul mi-l trimite direct in umeri ce se traduce in turbioane sub casca,deci zgomot mare .

Am 1,7m, parbrizul reglat in toate pozitiile.

Fostul proprietar mi-a dat si parbrizul asta https://www.twistedthrottle.com/mra-varioscreen-windshield-for-bmw-r1150gs-r1150gs-adventure , care se comporta exact la fel , oricat  si oricum l-as regla.

Orice idee e binevenita. Chiar si un homemade.

Merci anticipat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt variante, cred ca cea care te-ar coafa(pun intended) cel mai bine ar fi de la vstream - Z2240 

Dar sunt si solutii mai lesne, daca esti dispus sa incerci - https://www.mgg.com.pl/eng/motorcycle-windshields/bmw/257/r-1150-gs-99-05.html

 

La 1150 mai ai ceva tobinators - https://www.nippynormans.com/tobinators/tobinator-kits/tobinators-r1150gs-not-adventure

Astea daca vrei sa nu le cumperi, le pot/i si manufactura :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mgg te costă 20 euro transport până la poștă. Decent. Ieși și mai fain dacă iei pentru încă cineva. Eu am luat 4 bucăți și am ieșit cu 5 euro de căciulă. Al meu s-a rupt/spart la 80/h de la o cioară/porumbel, l-am cusut cu șoricei de plastic și am mers așa peste 3000 km în acel concediu.

De potrivit, găurile sunt la fix. Grosimea: cam 3 mm, poate un pic mai mult, dar pot măsura cu șublerul. Se face transfer bancar. Fii fără griji, firma e serioasă, în maxim 7 zile vine coletul.

Dacă am deranjat, se poate șterge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Lucian_M a spus:

Dacă am deranjat, se poate șterge.

Deloc

Problema cu site-ul asta e ca are parbrize cam cu același design ca cel stock de pe mobra mea.

Vstream recomandat de Luv si DanCata pare ce trebuie,chiar daca e scump in draci,am citit review-uri foarte bune despre ele.

Cred ca o sa vand Mra-ul ,mai pun si imi iau un Vsteam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am VStream pe mobra de vreo 6 ani. Nu mulți știu, dar extrem de important este tratamentul materialului. Degeaba pui plexiglas din comerț, nu tine. Pe lângă forma deosebita, materialul din care este fabricat și tratamentul ii dau o rezistență deosebita. În afara unei zgârieturi făcute de mine parbrizul este ca nou, nicio urmă de matuire. Un material prost se sableaza imediat de la praf, spălări repetate etc. Nu degeaba costa mult un lucru de calitate. 

Avantajul la cele făcute de Harea este prețul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înțeleg. Am vrut să fiu de ajutor doar.

Nu e posibil ca o parte din turbulențe să vină și de la oglinzi? Zic și eu.

Eventual poate găsești un coleg care să te lase să faci un test-ride cu motorul lui, echipat cu parbriz mai performant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Vstrom, oglinzile originale dau turbulențe in zona umerilor/căștii. Soluția e simplă: oglinzi alungite sau distanțiere. Așa zice lumea, eu am oglinzi de Aprilia Pegaso, nu am observat fenomenul.

Cât despre calitatea parbrizului, plexicul chior (ăla de la depozit) se zgârie foarte ușor. Cam ca la faruri: dacă le faci polish, dar fără a aplica folie sau lac, se matuiesc destul de rapid. Trebuie luat prin prima un parbriz bun, alfel cheltui alți bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Parca decat un LC... mai bine un 1150 din'asta...

 

https://www.ebay.co.uk/itm/333061575265?ul_noapp=true

https://www.tts-performance.co.uk/single-post/2017/03/09/BMW-GS1150

 

As da aia 4k lire, as da si TVA-ul la engleji, pentru caii aia; ce nu m-ar convinge ii ca nu zice nimic de cuplu... poate ca nu ii avantajeaza :D desi  ei zic ca "You can poodle around in high gear at the lowest revs and still pull away cleanly right through to the redline. The engine has instant throttle response and absolutely no lag in any gear from any revs, it has to be ridden to be believed."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut. Are careva de vânzare cutii originale sau suporți și cutii aftermarket pentru 1100? 

Mulțumesc.

Am găsit/comandat unele de aluminiu cu suporți. Dacă e cineva interesat, am găsit la Cj unele originale, de plastic, omul zicea că sunt în stare bună, 200 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.03.2019 la 14:05, Samo a spus:

Salut. Are careva de vânzare cutii originale sau suporți și cutii aftermarket pentru 1100? 

Mulțumesc.

Am găsit/comandat unele de aluminiu cu suporți. Dacă e cineva interesat, am găsit la Cj unele originale, de plastic, omul zicea că sunt în stare bună, 200 de euro.

Am eu suportii originali de plastic de la 1100/1150 gs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...