Sari la conținut

motorul meu trage intr-o parte!


Postări Recomandate

motociclism.ro e foarte bun in teorie, pentru rezolvarea problemei folositi mecanici precum Balamuc/Cesar. :ok:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uzura anvelopelor este integrala... adica sta drept pe ele..........am verificat metoda cu trecutul prin balta si calca drept rotile una peste alta.. sau cel putin calca drept din cauza ca tin eu motorul drept pe drum... dar daca il las de capul lui imediat se inclina in stanga.

 

... am reglat egal la numarul de ture la acele suruburi spate cu 2 piulite apoi am masurat si distanta de la piulita pana la capatul surubului si sunt egale....altfel nu`mi dau seama cum se regleaza intinzatoarele spate egal... nu are gradatii pe laterale unde vine axul principal...

 

as merge la mecanic dar la mine in zona nu exista din pacate...

Editat de TimeStreamer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dă motoreta încă unei persoane să își dea cu părerea, dar fără să îi spui că trage într-o parte. La mine tot ce are două roți trage într-o parte, inclusiv bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O metoda empirica:iei 2 profile metalice folosite la rigipsareala de apr.250cm fixezi moto pe un stand spate iar barele le fixezi dealungul moto prinse cu o coarda elastica de roata spate pe o parte si cealalta a cauciucului astfel incat ai un reper care trece prin centrul moto si de aici incepi masuratorile ce privesc alinierea cadrului cu roata spate-cadru-roata fata.

Metoda mai sofisticata e cu lasere si pistoale de masurat iar cea mai profii pe care o si detin este:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Întinzătoarele roţii spate sunt reglate egal? Se vede uzură inegală stânga-dreapta pe anvelope ?

 

Salut.Am urmarit postarile si vad ca am problema asta.Cauciucul e tocit pe partea stanga fata.si directia trage dreapta.Daca tin ghidonul /jugul superior drept cu cadrul , roata este cu cativa centimetrii mai in dreapta (deci, sa pot merge trebuie sa tin chidonul putin stramb)

Vad ca ai nimerit-o cu asta.Ce solutii imi dai, si care este cauza.

 

Ms mult,

Vali

 

Poate mai ajuta pe cineva care are probleme cu directia.

Aici e un link foarte bun (in caz ca nu este mai grav)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
On 14.08.2005 at 14:51, l.u.v said:

doiesc ca ar putea fi de la rulmenti.Daca nu simti ca agata pe loc inseamna ca sunt buni.Cred ca NFLT are dr

Am si eu o problema asemanatoare mi se pare ca motocicleta mea se balanseaza stanga dreapta adica imi lasa impresia ca trage in ambele directii, am mers pe un drum de tara si am cam cazut cu ea de vreo doua ori nu foarte grav si am ridicat-o repede motorul este un yamaha fazer, pana sa plec cu ea si sa o scap nu mi sa parut ca trage pe o anume parte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are cum sa traga si stinga si dreapta dupa cazatura, probail ca ti se pare din cauza ca esti stresat ca ai trintit-o si ti-e frica sa nu se fi stricat ceva.. acum cauti defecte :). Daca ar fi fost din cazatura la viteza mica cel mult se strinba ghidonul din prinderile jambelor in triple, deci ar fi stat permanent strinb spre aceeasi parte. Sa traga cind dreapta gind stinga nu vad decit sa ai joc in bascula dar asta sigur nu aparea de la o trinta pe un drum de tara. Verifica si jocul in rulmentii jugului. Asta ar fi teoretic posibil sa fie de la cazatura, dar totusi trintita cit sa se sparga vreun rulment ar fi trebuit sa fie multe alte probleme pe linga rulmenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...