Sari la conținut

Accident Minor Ce Putea Fi Grav...m-am Hotarat Totusi Sa Va Povestesc


vladdygo
 Share

Postări Recomandate

Salut,

m-am hotarat sa povestesc ce am patit acum 2 saptamani.

era duminica si ma intorceam cu pretenii de la Cheia, 3 motoare si 2 masini. La plecare in prostia noastra n-am plecat grupat ci la un oarece inerval, astfel ca la iesirea din cheia eram in mijoc. Aglomeratie mare, lumea pleca de la celebrele gratare, aproape ca se formase o coloana. Fireste mai depaseam cateva masini, mai intram la loc. In prima linie dreapta (recunosc ca am "contraventionat") am depasit mai multe masini, si la un moment dat cateva masini din fata au franat, n-am vazut insa din ce cauza, insa vazaind ca isi continua drumul i-am dat gaz. Brusc din nou frana in fata la cateva masini distanta, am franat incet fata, insa am auzit un scrasnit de roti, apoi un logan a iesit brusc pe contrasens ca sa evite coliziunea cu cel din fata sa. Din pacate pentru mine s-a cam terminat drumul...in fractiunile alea de secunda am franat brusc (fata) pe contrasens, insa cam de la 100kmh motorul nu s-a prea oprit eu indreptandu-ma vertiginos catre bucata logan (roata nu s-a blocat spre norocul meu).

Cand am realizat ca nu mai pot opri in siguranta, am luat putin dreapta si i-am dat drumul (sincer cred ca de frica mai mult decat din experienta pe care inca n-o am mai ales in situatii d'astea).

Din acel moment nu-mi mai amintesc decat ca am vazut prin casca cum m-am izbit cu capul de asfalt de 2 ori iar a 3-a oara de spoilerul cafeniu al unui nissan primera pe care n-o sa-l uit toata viata, momentul asta parca s-a desfasurat cu incetinitorul.

Urmatorul moment pe care mi-l amintesc e ca m-am ridicat brusc, si am vazut dobitocul care a provocat accidentul. Un tanar de 20ani (cum aveam sa aflu mai tarziu de la politie) care virase brusc stanga spre o poienita, probabil bine abtiguit de pe la gratar.

Primele reactii au fost: am tipat la el cateva injuraturi, in timp ce soferul nisanului il apostrofa sever si inca alti soferi, iar apoi m-am uitat cu tristete la motor...nu constientizam ce as fi putut pati eu.

Mi-am dat seama ca ma doare foarte tare piciorul drept si m-am asezat pe marginea drumului pe iarba sa ma deschei la sosoni...se umflase glezna ca la balamuc.

Cand dau sa ma intorc, ia-l pe bou de unde nu-i.

Cativa oameni din masini si de la gratarele dimprejur au venit repede sa vada daca-s ok (tin sa le multumesc !), si eram oarecum, din cauza spaimei nu ma durea nimic, abia dupa cam 15min imi exploda piciorul.

La scurt timp au ajuns pretenii mei cu masinile si un moto (cel din fata era deja prin valeni...). Cu ajutorul lor am incercat sa pricepem mai in detaliu ce s-a intamplat.

Fata de unde franasem (urma rotii cam de 15-20m pe asfalt) tre sa mentionez ca m-am trezit la cca 50-60m, iar moto era in sant. Apucasem sa opresc motorul de la buton, insa zacea acolo zgariat, mi se rupea inima...n-avea nici o zgarietura inainte...

Ei au plecat in jur pe la gratare sa caute eventuali martori, si apa rece din rau pt piciorul meu. Din fericire doar o entorsa (care insa nu mi-a trecut nici azi) si tot din fericire un domn isi filma fetita cu o camera video. N-a prins accidentul insa s-a vazut numarul imbecilului si cum fugise de la fata locului, prin iarba prin poiana, iesind pe drum si fugind spre brasov. Vreau sa-i multumesc acestui domn desi, sincer prinderea boului nu ma ajuta in nici un fel (slava domnului ca n-am eu nimic), moto n-a lovit in cadere nici o masina deci practic nu exista o coliziune (cum mi-au explicat domnii politisti). Au facut filtre in Sacele si Valeni insa nu stiu ce s-a mai intamplat apoi. Mi-au zis ca daca merg la spital se va putea dechide dosar penal pt vatamare, si ca am sanse sa castig, da tre sa cautam toti martorii, bla bla...

Fireste intre timp toti plecasera, nissanul, loganul...in clipele alea numai sa le iau nr de la masina nu-mi ardea, iar pe inregistrarea video se vedea doar numarul golfului cauzator al accidentului pt ca intrase in poienita cu numarul exact spre camera domnului ce filma. Era al unui posesor in varsta de 20ani din ploiesti...

Nu inteleg atitudinea conservarilor care vazand ca-s cat de cat ok au plecat...oare TREBUIA SA-MI CURGA SANGE DREQ ca sa nu plece d'acolo? sau erau prea "veseli" dupa gratare...?!

Dupa ce am mai stat de vorba cu ploitistii, si mi-au spus cam prin ce trec ei zilnic...m-am linistit. Vreau sa le multumesc si lor (rutiera din Valeni) pentru amabilitate si corectitudine. AU fost jos palaria!

Fireste a venit ambulanta, un calmant la popou ca sa-mi ajunga pana acasa...(simpatica doctorita).

Apoi m-am resemnat, cu 2 masini de politie pe acostament, cu ambulanta oprita, cu triunghiuri in fata si spatele accidentului, s-au gasit foarte multi imbecili care depasau cu nesimtire pe langa noi, sfidand nu numai politia si ambulanta, dar orice urma de bun simt...

Tin sa le multumesc tuturor motociclistilor care au oprit si au intrebat daca-i totul ok, au fost foarte multi, insa nu-mi amintesc decat 2 dintr-un grup de vreo 5-6 unul cu nr de Constanta, altul cu numar nou de italia. Daca se recunosc sa dea un semn, mi-ar place sa-i cunosc.

Din pacate singurii motociclisti (daca-i pot numi asa) care nici macar nu s-au sinchist sa incetineasca au fost 2 grupuri de choperisti. Rusine! insa intr-un caz similar eu ma voi opri sa va ajut domnilor!

Ca atare pagubit am fost tot eu, desi toata lumea mi-a dat dreptate, politia mi-a explicat ca ala e doar vinovat moral si nu au ce sa-i faca, insa eu o sa primesc 3 puncte pt nepastrarea distantei regulamentare. Intr-un mod similar am vazut ceva pe protv pe la constanta unde s-a lasat cu victime tot din cauza unui imbecil ca a virat d'an pulea - au fost implicate numai masini, poate ati vazut zilele trecute...

Eu slava Domnului sunt ok, si inca ma gandesc (fireste exceptand viteza avuta si faptul ca am cam depasit coloana) daca as fi putut evita in vre-un fel, sau daca ar exista o alta modalitate de franare mai eficienta...poate o sa decopar cu timpul.

Motorul e si el ok, are cateva leziuni minore tehnic, insa majore estetic, fapt ce ma scoate din minti...sper sa-l fac cat mai curand.

Nu in ultimul rand vreau sa le multumesc pretenilor mei si echipamentului avut (desi nu era cine stie ce - lipsa fonduri deh...).

Moto: hornet 600

Echipament: casca kronau (nu radeti, mi-a salvat viata, desi nu e un arai de 22miloane) fireste trebe schimbata, geaca icon textil a rezista eroic, un brau, protectii genunchi+tibie (joarse d'alea de la luis) si din pacate adidasi...de unde a rezultat groaznica entorsa.

Cam atat...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da omule, ai fost ghinionist ca ti-a iesit idiotu in cale dar esti si f. norocos ca esti in viata. sa se lipeasca norocu asta de tine pana la adanci batraneti!

fieru se indreapta. o faci tu din nou frumoasa :kiss: (mobra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste de mai rau.....Bine ca e doar atat , insa atentie mare pe soselele patriei.....Eu in locul tau ii f....m 2 picioare in aripa spate a loganului , si pe urma declaram la politie ca m-am lovit de el :kiss: ...In cazul asta il bagai nasol al plata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din exp iti spun ca ceilalti iti par indiferenti cand tu esti in ambulanta.. dar nu e chiar asa........ pur si simplu viata merge mai departe...

acum sti ca daca depasesti o coloana o faci la o viteza apropiata de a coloanei?!

ai invatat o lectie importanta intr-un mod destul de ieftin si usor...noroc si bafta..

pe viiitor cand treci pe langa un accident de masina aduti aminte de reactia celor din jurul tau si vezi daca ai face altfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut bulan si ghinion in acelasi timp.. ai invatat easy way cum s-ar spune.. prietene s-ar putea sa nu mai ai noroc si data viitoare..

si eu am avut bulan, tu ai avut bulan, cativa au mai avut bulan.. si totusi daca te uiti mai jos ai sa vezi foarte multi care au avut ghinion.

 

 

cum s-ar zice bulanu`& ghinionu` il faci cu mana ta

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cel cu numar de CT.. din grupul de 5-6, te salut pe aceasta cale si iti doresc insanatosire grabnica.

Cand te am vazut imi era frica sa nu fie mai rau decat ceea ce a fost,mi-am dat seama ca nu ai piciorul rupt si am sperat la cel mult o entorsa.

Am oprit toti pentru ca este normal cu speranta ca te putem ajuta.Stai relax... fierul se repara si poate reusim sa ne cunoastem mai bine la o bere..ramane de vazut cu sau fara alcool :D

 

Ai grija de tine si incearca sa acorzi o mare atentie gleznei.

 

Cat despre cei conducatorii ce au disparut de la locul faptei si acei motociclisti care nici macar nu s-au sinchisit sa opreasca ..merita cu prisosinta acest salut :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din exp iti spun ca ceilalti iti par indiferenti cand tu esti in ambulanta.. dar nu e chiar asa........ pur si simplu viata merge mai departe...

acum sti ca daca depasesti o coloana o faci la o viteza apropiata de a coloanei?!

ai invatat o lectie importanta intr-un mod destul de ieftin si usor...noroc si bafta..

pe viiitor cand treci pe langa un accident de masina aduti aminte de reactia celor din jurul tau si vezi daca ai face altfel...

sincer daca as vedea un acc indiferent de care as opri si incerca sa ajut.

cat despre lectie, clar n-am invatat nimic, indiferent de cauze, in fata unei situatii similare (obstacol aparut brusc in fata) probabil ca as reactiona la fel...

 

 

golf sau logan?

cum am mai spus, golful a provocat accidentul, iar loganul a intrat pe contrasens in fata mea pentru a-l evita (pe golf), pt mine n-a mai existat o alta banda de circulatie...

voi posta inregistrarea facuta de acel domn de indata ce o sa o obtin

 

 

Eu sunt cel cu numar de CT.. din grupul de 5-6, te salut pe aceasta cale si iti doresc insanatosire grabnica.

Cand te am vazut imi era frica sa nu fie mai rau decat ceea ce a fost,mi-am dat seama ca nu ai piciorul rupt si am sperat la cel mult o entorsa.

Am oprit toti pentru ca este normal cu speranta ca te putem ajuta.Stai relax... fierul se repara si poate reusim sa ne cunoastem mai bine la o bere..ramane de vazut cu sau fara alcool :D

 

Ai grija de tine si incearca sa acorzi o mare atentie gleznei.

 

Cat despre cei conducatorii ce au disparut de la locul faptei si acei motociclisti care nici macar nu s-au sinchisit sa opreasca ..merita cu prisosinta acest salut :kiss:

 

inca o data iti multumesc, pt mine a avut un impact psihologic enorm oprirea voastra si a celorlalti, carora, din pacate la cat de buimac eram, n-am apucat sa le retin nici macar o frantura din numar.

berea va fi cu siguranta cu alcol. da-mi te rog un PM cand esti prin bucuresti.

glezna e inca nashp dupa 2 saptamani...si cand aud/vad cate un motor pe strada imi vine sa turbez ca stau in casa...da poate e mai bine asa.

saluta-i si pe pretenii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noroc k nu ai patit tu nimik... motoru' se repara, nu-i problema, si mi-e mi-a parut rau de el knd am cazut... sa te faci bine si sa iesim la o plimbare cu hornet-urile :kiss:... sincer, cred k te-am vazut la service la honda saptamana trecuta, knd mi-am schimbat rezervoru' la motor... zic asta, pentru k am stat de vb. cu un tip cu un megane albastru care venise pentru niste piese de hornet, era bandajat la glezna, si cand l-am intrebat ce-a patit, mi-a zis k a cazut pe cheia cu motoru'

Editat de ionutparvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o data iti multumesc, pt mine a avut un impact psihologic enorm oprirea voastra si a celorlalti, carora, din pacate la cat de buimac eram, n-am apucat sa le retin nici macar o frantura din numar.

berea va fi cu siguranta cu alcol. da-mi te rog un PM cand esti prin bucuresti.

glezna e inca nashp dupa 2 saptamani...si cand aud/vad cate un motor pe strada imi vine sa turbez ca stau in casa...da poate e mai bine asa.

saluta-i si pe pretenii tai.

 

 

Sunt din Buuresti motorul este pe CT pentru ca nu am apucat sa il trec pe numele meu. :kiss:

Cu siguranta ne vedem la o bere..numai ca dupa ce sosesc din concediu.

 

Insanatosire grabnica!

 

Te salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre lectie, clar n-am invatat nimic, indiferent de cauze, in fata unei situatii similare (obstacol aparut brusc in fata) probabil ca as reactiona la fel...

pacat ! precum spune stilqar "acum stii ca daca depasesti o coloana o faci la o viteza apropiata de a coloane!?!"

sau te indepartezi de axul drumului mai mult, pastrandu-ti o trasa pe care auto sigur nu va ajunge , ca doar nu va iesi din coloana sa intre pe camp pe contrasens!

nu vreau sa fac pe grozavu cu tine , dar asta e parerea mea si cred ca e un lucru logic pe care toti ar trebui sa-l faca daca vor sa scape din situatii d-astea!

numai bine si fara incidente de-acu inainte! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer daca as vedea un acc indiferent de care as opri si incerca sa ajut.

cat despre lectie, clar n-am invatat nimic, indiferent de cauze, in fata unei situatii similare (obstacol aparut brusc in fata) probabil ca as reactiona la fel...

 

 

 

cum am mai spus, golful a provocat accidentul, iar loganul a intrat pe contrasens in fata mea pentru a-l evita (pe golf), pt mine n-a mai existat o alta banda de circulatie...

voi posta inregistrarea facuta de acel domn de indata ce o sa o obtin

 

 

 

 

inca o data iti multumesc, pt mine a avut un impact psihologic enorm oprirea voastra si a celorlalti, carora, din pacate la cat de buimac eram, n-am apucat sa le retin nici macar o frantura din numar.

berea va fi cu siguranta cu alcol. da-mi te rog un PM cand esti prin bucuresti.

glezna e inca nashp dupa 2 saptamani...si cand aud/vad cate un motor pe strada imi vine sa turbez ca stau in casa...da poate e mai bine asa.

saluta-i si pe pretenii tai.

 

Nu-ti fa iluzii ca scapi asa usor de entorsa. Pe mine m-a tinut mai mult de 2 luni. Si aveam cizme Gaerne touring. Mai repede se vindeca o fractura (adevarat, nu orice fractura). Numai dupa 13 saptamani am putut sa alerg usor. Stiu pe cineva ca se taraie cu o entorsa din februarie. Iti recomand Niflugel si Hepathrombin gel, de 3 ori pe zi. (nu rade, nu fac pe doctorul, incerc doar sa te ajut, stiu cat doare o entorsa).:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am incalcat nici o lege. Am avut doar un pic de ghinion.

 

 

cum iti spuneam.. asa au luat-o pe scurtatura multi dintre ai nostri.

stii vorba aia ?? `un motociclist e mereu intre 2 accidente ultimul si urmatorul`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...