Sari la conținut

Accident cu scuterul


cpm
 Share

Postări Recomandate

Salutare oameni buni

ieri pe seara am agatat o doamna mai invarsta pe trecerea de pietoni

ne aveam viteza mare tinind cont ca mergeam cu un scuter de 50 cc (scuter nu moped)

Am dus femeia la spital ca si-a sucit o mana ,am anuntat politia ,a venit am facut schema accidentului iar la un moment dat mi-a cerut permisul (eu am cat A) il dau dupa care cere si talonul ,Eu iam spus ca e de 49cc nu are mai mult de 49cc si vit max constructiva nu depaseste 45 km/h si ca nu trebuie permis .

Omul zice ca doar cele cu pedale nu necesita permis dupa care eu ai spun ca am hartie de la politie unde spune ca daca nu depaseste 49cc si vit.max 45km/h nu necesita permis Nu aveam talonul la mine si a ramas sa ma duc mai pe seara cu talonul la Udriste (politistul imi retinuse toate actele inclusiv permisul) Dupa ce am dus femeia acasa ,cu mana-n ghips iam luat reteta prescrisa de doctor ,am ajuns la pol cu talonul de la scuter. Am dat declaratie cum s-a intamplat mi-a luat talonul s-a uitat in el si SURPRIZA Scuterul NU necesita permis .Am primit actele inapoi ,si am scapat de suspendare cel putin 3luni .si probabil cazier si etc.

Acum ma duc pe la batranica sa vedem cum se mai simte ,si mai vorbim.

Oricum omul din greseli invata iar cu ocaziile astea mai iese legislatia la lumina.

Va salut si nu incercati sa va uitati in oglinda inaintea unei treceri de pietoni ca... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Sapa" in forum (search) si ai sa gasesti raspunsul la intrebare:)

 

Din proprie experienta: daca in cartea de identitate, cu care vine scuterul, este trecuta la categorie "moped", si la viteza max. constructiva 45 km/h, DA - se poate conduce fara permis si fara numar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sapa" in forum (search) si ai sa gasesti raspunsul la intrebare:)

 

Din proprie experienta: daca in cartea de identitate, cu care vine scuterul, este trecuta la categorie "moped", si la viteza max. constructiva 45 km/h, DA - se poate conduce fara permis si fara numar.

223642[/snapback]

Nu ,scuterul este inmatriculat are carte de identitate si talon .Legea spune ca daca nu depaseste 49cc si vit max constructiva 45km/h,in talon scrie Scuter SOLO, nu necesita permis .Asa ca daca aveti scutere care indeplinesc aceste conditii nu va trebuie permis ,exista lege ,dar daca pot sa scanez hartia de la politie unde scrie treaba asta o pun pe forum .Apropo batranica se simte bine . :D

Editat de cpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine in talonul italienesc scrie cyclomotor , am un yamaha aerox R de 49cc trebe permis , oricum am inceput scoala dau pe 23 examen da zic asa , ca chestie trebuie permis sau nu??? nu e limitat la 45 ci la 60! cred eu ! ms mult astept raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,scuterul este inmatriculat are carte de identitate si talon .Legea spune ca daca nu depaseste 49cc si vit max constructiva 45km/h,in talon scrie Scuter SOLO, nu necesita permis .Asa ca daca aveti scutere care indeplinesc aceste conditii nu va trebuie permis ,exista lege ,dar daca pot sa scanez hartia de la politie unde scrie treaba asta o pun pe forum .Apropo batranica se simte bine . :rusinica:

223703[/snapback]

 

 

Chiar te rog scaneaza si tu hartia aia ca s-o vedem si noi. Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bunicu: din pacate trebuie permis.... A1 ma refer. Pentru ca nu e limitare la 45, asa cum zice legea.

224028[/snapback]

salutare

Nu conteaza limitarea care o da constructorul la vanzare ,pt ca unele de noi prind ba 50 ba 65 km/h .

In momentul on care se importa un scuter fabricantul trimite odata cu el si documentatia tehnica ( in cazul nostru pt Europa) Normele euro spun ca daca are nu mai mult de 49cc si vit max constructiva 45km/h Nu necesita per mis . Adica modelul cand a fost proiectat a fost sa mearga cu max 45 la ora intre timp constructorul a inlocuit CDI si la facut sa fuga 80 dar la limitat mecanic la 45-50km/h Datele tehnice ramanad aceleasi referitor la vit max .

EX daca ai un scuter care a fost importat in romania si sau dus la RAR documentatia tehnica a scuterului si se incadreaza in acele norme acum scrie direct in talon MOPED nu scuter sau altceva .Asta facuta de mine cu un aprilia SR de 50cc .

lEGEA IN ROMANIA TREBUIE UNPIC SPECULATA CA ALTFEL VOR CERE PERMIS SI PT BICICLETE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iam spus ca e de 49cc nu are mai mult de 49cc si vit max constructiva nu depaseste 45 km/h si ca nu trebuie permis .

Omul zice ca doar cele cu pedale nu necesita permis dupa care eu ai spun ca am hartie de la politie unde spune ca daca nu depaseste 49cc si vit.max 45km/h nu necesita permis Nu aveam talonul la mine si a ramas sa ma duc mai pe seara cu talonul la Udriste (politistul imi retinuse toate actele inclusiv permisul) Dupa ce am dus femeia acasa ,cu mana-n ghips  iam luat reteta prescrisa de doctor ,am ajuns la pol cu talonul de la scuter. Am dat declaratie cum s-a intamplat mi-a luat talonul s-a uitat in el si SURPRIZA  Scuterul NU necesita permis .Am primit actele inapoi ,si am scapat de suspendare cel putin 3luni .si probabil cazier si etc.

Acum ma duc pe la batranica sa vedem cum se mai simte ,si mai vorbim.

Oricum omul din greseli invata iar cu ocaziile astea mai iese legislatia la lumina.

Va salut si nu incercati sa va uitati in oglinda inaintea unei treceri de pietoni ca... :rusinica:

223519[/snapback]

 

 

din cate imi aduc eu aminte nu ne spui nimic nou

 

s-a discutat de nu shtiu cate ori chestia asta cu 49 cmc shi vit. max 45 la ora!!!!

 

 

DE FAPT, DESPRE ASTA AR TREBUI SA DISCUTAM:

 

ieri pe seara am agatat o doamna mai invarsta pe trecerea de pietoni

 

FATUL CA AI DAT PESTE CINEVA PE TRECEREA DE PIETON ESTE TRECUT IN UMBRA DE MAREA TA REALIZARE CA AI RAMAS CU CARNETUL IN MANA!!! BRAVO!!! TE FELICIT!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate imi aduc eu aminte nu ne spui nimic nou

 

s-a discutat de nu shtiu cate ori chestia asta cu 49 cmc shi vit. max 45 la ora!!!!

DE FAPT, DESPRE ASTA AR TREBUI SA DISCUTAM:

FATUL CA AI DAT PESTE CINEVA PE TRECEREA DE PIETON ESTE TRECUT IN UMBRA DE MAREA TA REALIZARE CA AI RAMAS CU CARNETUL IN MANA!!! BRAVO!!! TE FELICIT!!!!

224892[/snapback]

Ma BUCURA durerea ta dar daca citesti mai ATENT de la inceput iti vei da seama ca pe majoritatea i-au interesat treaba cu permisul nicidecum de batranica dar acum vad ca itradevar se mai gandeste cineva la EA inafara de mine ,iar cu trecerea de pietoni .............. gandestete ca mai ai de trait si de trecut peste multe treceri de pietoni asa ca nu zic ...... dar doamne fereste de necaz ,si atunci vei vedea care de fapt este marea REALIZARE.permisul sau.......

Daca nu ti s-a intamplat niciodata sa fii vinovat sau victima vorbesti din perspectiva necunoscatorului .NU-ti doresc sa fii macar martor la ceea ce urmeaza (pt o mana rupta) :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma BUCURA durerea ta dar daca citesti mai ATENT de la inceput iti vei da seama ca pe  majoritatea i-au interesat treaba cu permisul nicidecum de batranica

225034[/snapback]

 

 

treaba cu permisul pentru scuter sub 50 cmc s-a discutat pe acest forum de zeci de ori!!!

e batranica fraiera, ca daca ai lovit-o ar putea sa te dea in judecata!!!!

atata timp cat loveshti un pieton pe trecerea de pietoni, io zic sa taci din gura!!!!

 

 

iar cu trecerea de pietoni .............. gandestete ca mai ai de trait si de trecut peste multe treceri de pietoni

225034[/snapback]

 

de unde shtii tu peste cate treceri de pietoni am trecut eu sau nu!!! :bounce: :bounce: :crack:

(vorbeshti din perspectiva necunoscatorului)

 

 

Daca nu ti s-a intamplat niciodata sa fii vinovat sau victima vorbesti din perspectiva  necunoscatorului .NU-ti doresc sa fii macar martor la ceea ce urmeaza (pt o mana rupta) :unsure:

225034[/snapback]

 

recunosc :rusinica: ca nu mi s-a intamplat sa intru pe trecerea de pietoni in cineva pentru ca circul foarte atent!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu permisul pentru scuter sub 50 cmc s-a discutat pe acest forum de zeci de ori!!!

e batranica fraiera, ca daca ai lovit-o ar putea sa te dea in judecata!!!!

atata timp cat loveshti un pieton pe trecerea de pietoni, io zic sa taci din gura!!!!

de unde shtii tu peste cate treceri de pietoni am trecut eu sau nu!!! :bounce: :bounce: :crack:

(vorbeshti din perspectiva  necunoscatorului)

recunosc  :rusinica: ca nu mi s-a intamplat sa intru pe trecerea de pietoni in cineva pentru ca circul foarte atent!!!!

225340[/snapback]

Iti spun eu cu siguranta ca nu prea esti dus de acasa ,iar treaba datul in judecata roagate sa nu lovesti pe nimeni .

In treaba cu circulatul atent gandestete si spunemi mie unde stai ca trec eu peste tine nu este o problema (acum am experienta ).

Tati nu te zbarli aiurea ,si nu dispera :unsure: ,ca nu are rost, asa ca vezi-ti de probemele tale si incearca sa nu mai dai sfaturi la altii atata timp cat cat nu ai nici o treaba .(nu am cerut pe forum judecata sau certuri) Am scris problema mea sa n-o pateasca si alti "neatenti"

Daca vrei sa te bagi indiscutii sau comentarii cu ceilalti de pe forum fao dar fara chestii de genul "taci din gura " Daca esti mai atent vei vedea ca nici macar nu vorbesc ,scriu > oricum pe viitor te rog fara comentarii prostesti,si putem ramane prieteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................si putem ramane prieteni

225697[/snapback]

 

exact asta e scopul meu in viatza!!!!

 

 

Iti spun eu cu siguranta ca nu prea esti dus de acasa

225697[/snapback]

 

iar vorbeshti in cunoshtiintza de cauza

 

 

 

In treaba cu circulatul atent gandestete si spunemi mie unde stai ca trec eu peste tine nu este o problema (acum am experienta ).

225697[/snapback]

 

glumetz, pe deasupra

 

 

Tati nu te zbarli aiurea ,si nu dispera :rusinica:  ,ca nu are rost, asa ca vezi-ti de probemele tale si incearca sa nu mai dai sfaturi la altii atata timp cat cat nu ai nici o treaba .(nu am cerut pe forum judecata sau certuri) Am scris problema mea sa n-o pateasca si alti "neatenti"

225697[/snapback]

 

aici ai dreptate

 

 

Daca vrei sa te bagi indiscutii sau comentarii cu ceilalti de pe forum fao dar fara chestii de genul "taci din gura " Daca esti mai atent vei vedea ca nici macar nu vorbesc ,scriu

225697[/snapback]

 

era la figurat!!! whatever!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asta e scopul meu in viatza!!!!

iar vorbeshti in cunoshtiintza de cauza

glumetz, pe deasupra

aici ai dreptate

era la figurat!!! whatever!!!

225700[/snapback]

Bai Baiatule esti obosit, culcate :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahaha dmw ce iti face asta ma ? :rusinica:) ba ne intereseaza batranica nu ca ai tu permis in continuuare ... clar?? e vina ta ca ai dat peste ea... e vina ei ca nu te-a reclamat ... (cati bani iai dat? ) ... pt asta eu iti luam permisul !! Asa ca nu te mai luat aiurea de dmw care e baiat bun .. (inca odata ms DMW pt treaba cu taxa vamala ) care e umblat mai mult ca tine pe motor !

 

 

Si cu asta am terminat! DRum bun !! ai grija poate dai peste mine peste trecere !

 

P.S vrei sa iti zic unde stau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Baiatule esti obosit, culcate :rusinica:

225757[/snapback]

 

 

mai bine obosit decat :drink: :baldy: :wink:

 

 

:unsure: :bounce: :bounce:

 

 

 

[quote name=bunicutza :crack: ] hahahaha dmw ce iti face asta ma ? ) ba ne intereseaza batranica nu ca ai tu permis in continuuare ... clar?? e vina ta ca ai dat peste ea... e vina ei ca nu te-a reclamat ... (cati bani iai dat? ) ... pt asta eu iti luam permisul !! Asa ca nu te mai luat aiurea de dmw care e baiat bun .. (inca odata ms DMW pt treaba cu taxa vamala ) care e umblat mai mult ca tine pe motor !

 

ce imi face???

nimic interesant, am mai intalnit persoane care scriau doar ca sa scrie!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-aveti ma de va certati??? DMW-ule...tre' sa ai tu mereu ultima replica :rusinica: iar "bunicului"...copilas...umblat pe motor...DMWu' nu este, este umblat pe scuter! De acum in colo o sa umble pe motor! :unsure: Dar si pe scuter este de o gramada de ori mai putin plimbat decat Cpm!!! Intreaba-l singurel pe CPM ce stie despre scutere si motoare! Si o sa fii tare uimit sa afli unele lucruri! Bafta tuturor si incetati cu certurile! Pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol? stiam ca e pe scuter ca l-am intalnit :bounce: pe el si pe BD :crack: singurii motociclisti (scuteristi,Mopedisti ) sa nu-l uit si pe MidnightCaller :drink: .. dar am zis ei eu motor ca sa creasca inima in el :bounce: multa sanatate! si :rusinica: multa :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cu siguranta ca nu prea esti dus de acasa ,iar treaba datul in judecata roagate sa nu lovesti pe nimeni .

In treaba cu circulatul atent gandestete si spunemi mie unde stai ca trec eu peste tine nu este o problema (acum am experienta ).

Tati nu te zbarli aiurea ,si nu dispera :bounce:  ,ca nu are rost, asa ca vezi-ti de probemele tale si incearca sa nu mai dai sfaturi la altii atata timp cat cat nu ai nici o treaba .(nu am cerut pe forum judecata sau certuri) Am scris problema mea sa n-o pateasca si alti "neatenti"

Daca vrei sa te bagi indiscutii sau comentarii cu ceilalti de pe forum fao dar fara chestii de genul "taci din gura " Daca esti mai atent vei vedea ca nici macar nu vorbesc ,scriu > oricum pe viitor te rog fara comentarii prostesti,si putem ramane prieteni

225697[/snapback]

 

 

prietene esti frate cu BBJ ?

le ai cu gramatica :rusinica:

 

spunemi se scrie spune-mi...dar pe langa asta spune-mi mie se numeste pleonasm.

 

PS: nu are rost sa o mai arzi aiurea....Daca eram eu baba lovita umblai prin tribunale.

 

:unsure:

Editat de joee_cretz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cu siguranta ca nu prea esti dus de acasa ,iar treaba datul in judecata roagate sa nu lovesti pe nimeni .

In treaba cu circulatul atent gandestete si spunemi mie unde stai ca trec eu peste tine nu este o problema (acum am experienta ).

Tati nu te zbarli aiurea ,si nu dispera :unsure:  ,ca nu are rost, asa ca vezi-ti de probemele tale si incearca sa nu mai dai sfaturi la altii atata timp cat cat nu ai nici o treaba .(nu am cerut pe forum judecata sau certuri) Am scris problema mea sa n-o pateasca si alti "neatenti"

Daca vrei sa te bagi indiscutii sau comentarii cu ceilalti de pe forum fao dar fara chestii de genul "taci din gura " Daca esti mai atent vei vedea ca nici macar nu vorbesc ,scriu > oricum pe viitor te rog fara comentarii prostesti,si putem ramane prieteni

225697[/snapback]

 

Mai ushor cu limbajul asta. :rusinica: Daca nu potzi sa rezishi la o critica nu mai scrie pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate imi aduc eu aminte nu ne spui nimic nou

 

s-a discutat de nu shtiu cate ori chestia asta cu 49 cmc shi vit. max 45 la ora!!!!

DE FAPT, DESPRE ASTA AR TREBUI SA DISCUTAM:

FATUL CA AI DAT PESTE CINEVA PE TRECEREA DE PIETON ESTE TRECUT IN UMBRA DE MAREA TA REALIZARE CA AI RAMAS CU CARNETUL IN MANA!!! BRAVO!!! TE FELICIT!!!!

224892[/snapback]

 

 

:unsure: Nu ne vad masinistii, dar ce sa mai zic de pietonii regulamentari ,adica cei care uzeaza de dreptul lor sa traverseze regulamentar !!! :bounce: Rasari dintre masini si .... tu te uiti in oglinda ?? :crack:

 

Ai procedat corect ca te-ai interesat de babuta !!! Si ar fi bine sa continui ca sa nu aiba o razgandire asupra incidentului petrecut!! :bounce:

 

Politia ? ... isi face datoria cu ce are si cum poate... ! Nu te da rotund ca inca mai ai permis in mana si alte cele!! Mai degraba ridica-l in slavi pe nea Politistu' !!! :rusinica:

 

Totul e doar parerea me!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahaha dmw ce iti face asta ma ? :lol:)  ba ne intereseaza batranica nu ca ai tu permis in continuuare ... clar?? e vina ta ca ai dat peste ea... e vina ei ca nu te-a reclamat ... (cati bani iai dat? ) ... pt asta eu iti luam permisul !!    Asa ca nu te mai luat aiurea de dmw care e baiat bun .. (inca odata ms DMW pt treaba cu taxa vamala )  care e umblat mai mult ca tine pe motor !

Si cu asta am terminat! DRum bun !! ai grija poate dai peste mine peste trecere !

 

P.S vrei sa iti zic unde stau?

225801[/snapback]

Bai Oparitule ,de unde pana un de te maninca pe tine in c..r sa te iei tu de mine ,

Ce mah si tu dai motociclist? Pun pariu ca aveti amandoi (si alalaltu )doua mopede obosite ,si neavand toata ziua ceface stati be bancuta,ivartiti de roti si va ganditi Oare daca bag mana-n spite cese intampla?

Vedetiva ma de treba ca nu sunteti mai interesanti ,iar daca va maninca intradevar pot sa va scarpin eu pe amandoi .

Eu zic s-o terminati :rusinica: :unsure: :bounce: :bounce: :crack: :drink: :baldy: :wink: Batranilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: Nu ne vad masinistii, dar ce sa mai zic de pietonii regulamentari ,adica cei care uzeaza de dreptul lor sa traverseze regulamentar !!!  :crack:  Rasari dintre masini si .... tu te uiti in oglinda ??  :drink:

 

Ai procedat corect ca te-ai interesat de babuta !!! Si ar fi bine sa continui ca sa nu aiba o razgandire asupra incidentului petrecut!! :bounce:

 

Politia ? ... isi face datoria cu ce are si cum poate... ! Nu te da rotund ca inca mai ai permis in mana si alte cele!! Mai degraba ridica-l in slavi pe nea Politistu' !!! :rusinica:

 

Totul e doar parerea me!!

226989[/snapback]

Mai oameni buni hai sa va spun si noutatile ,ca vad aici o groaza de curiosi si e bine.

Batranica se simte din ce in ce mai bine.O duc de 2 ori pe saptamana la spital pt consultatii , i-am cumparat medicamente si i-am facut si ochelari (ca ea a zis ca avea si eu o cred) in legatura cu datul in judecata nu se pune deocamdata problema pt ca, spune politistul,trebuie sa isi revina dupa accident si ca trebuie sa treaca minim o luna ( nu stiu de ce ).

iar problema cu permisul nu am pus-o ca pe o realizare .Dar multi asa au luato.

Daca va intereseaza si alte detalii sunati-ma la tel 0744221401 si vorbim despre ce vreti voi ,inclusiv cu cei doi rautaciosi.

Apropo, m-am calmat si nu am chef de prostii .Daca unii dintre voi aveti e traba voastra .

Toti cei care scriu aici o problema de a lor sau aunui prieten ,nu o scriu pt a primi morale sau altceva ,o scriu pt a invata si altii din greselile lor ,sau poate simt nevoia sa isi spuna oful.Se pare ca forumul asta a fost facut numai pt cei ce vor sa se injure sau altceva ,nu pt pareri coerente sau incurajari sau sfaturi.

Va salut si daca voi credeti ca asa merge motociclismul in romania MARE GRESEALA. :bounce:

Editat de cpm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...