Sari la conținut

Despre Suspensii


Postări Recomandate

Este cartus inchis sau deschis?

5W merge la mai toate Wp, dar am vazut si cu 4.

http://www.ktmshop.se/documents/c6b72ff5817d6b43ba24decb3e1499ed.pdf

 

Nu stiu ce cartus are. Stiu doar modelul din cartea tehnica: WP 4860 MXMA PA

Cred ca merge 5w.

 

In link-ul pus de tine, la modelul PA nu scrie ce cantitate de ulei intra. Oare imi ajunge 1 L pentru ambele telescoape?

 

Multumesc!

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu ce cartus are. Stiu doar modelul din cartea tehnica: WP 4860 MXMA PA

Cred ca merge 5w.

 

In link-ul pus de tine, la modelul PA nu scrie ce cantitate de ulei intra. Oare imi ajunge 1 L pentru ambele telescoape?

 

Multumesc!

 

5W merge brici. Pe vremea cand au facut furca WP, se folosea 5W, acum au 4W in stock la KTM. Since nu cred ca e mare diferenta.

Nu ajunge 1l pt ca pentru 100-110mm de coloana de aer ai nevoie de cca 650ml/furca.

 

Aaa si btw e cartus deschis. Model montat pe majoritatea mobrelor KTM dar cu diferite lungimi de cursa sau setari interne.

Editat de mrwwwhite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce cartus are. Stiu doar modelul din cartea tehnica: WP 4860 MXMA PA

Cred ca merge 5w.

 

In link-ul pus de tine, la modelul PA nu scrie ce cantitate de ulei intra. Oare imi ajunge 1 L pentru ambele telescoape?

 

Multumesc!

Da furcile jos, desfa sus si scurge bine uleiul din fiecare intr-un recipient gradat.Daca ti s-a parut ca suspensia lucra bine, pune cat ai scos Daca ti s-a parut ca suspensia era prea tare in treimea inferioara a cursei inseamna ca ai avut putin mai mult ulei, deci camera de aer mai mica. Ca sa masori lungimea camerei de aer trebuie sa scoti arcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bad post

 

si mai concret? pe romaneste?

 

Da furcile jos, desfa sus si scurge bine uleiul din fiecare intr-un recipient gradat.Daca ti s-a parut ca suspensia lucra bine, pune cat ai scos Daca ti s-a parut ca suspensia era prea tare in treimea inferioara a cursei inseamna ca ai avut putin mai mult ulei, deci camera de aer mai mica. Ca sa masori lungimea camerei de aer trebuie sa scoti arcul.

 

buna sugestia, dar probabil ca mai bine scoate arcul si masoara totusi coloana de aer inainte de toate ca sa verifice daca era modificata sau nu. Dimensiunea standard pentru furca lui este 110mm dar cum ai spus poate sa fluctueze intre 80 si 130 in functie de stilul de mers si preferintele riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Da furcile jos, desfa sus si scurge bine uleiul din fiecare intr-un recipient gradat.Daca ti s-a parut ca suspensia lucra bine, pune cat ai scos Daca ti s-a parut ca suspensia era prea tare in treimea inferioara a cursei inseamna ca ai avut putin mai mult ulei, deci camera de aer mai mica. Ca sa masori lungimea camerei de aer trebuie sa scoti arcul.

acum cateva zile am facut treaba asta,si nemasurand in prealabil cat a iesit din furci( desi mergeau f bine) am lasat camerele de aer la 130.unii se duc si pana la 140 dar este cam riscant.depinde fiecare ptr ce teren isi seteaza furcile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am un Honda CR 250 din 1998 caruia i s-a rupt articulatia de jos de la bascula, si toti rulmentii din articulatiile de jos sunt praf. Am cautat la dezmembrari si peste tot, nici noi n-am gasit set complet de rulmenti si nici bratul articulatiei. Ma poate ajuta cineva sa gasesc si sa-l pot repara cat mai ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Schimb arcuri ktm,spate 69/250, fata 4,2nm cu arcuri spate 72/250 si fata 4,4nm care se gasesc pe diferite modele de ktm 4t. Calaretul de pana in 75kg se va simti mai bine cu arcurile mele ;)


» Post actualizat in 12 Oct 2016 10:49

daca ai 65-75 kg cu tot cu echipament sau pur si simplu i-ti plac arcurile fata mai moi si ai una din urmatoarele tipuri de motocicleta te potajuta cu arcuri potrivite la schimb cu arcurile tale

 

SX125/150 2015

SX250 2008-2014

SX-F250 2004-2012

EXC-F350 SIX DAYS 2013

EXC-F400/450/525 2005-2007

EXC-F450/500 2012-2015

 

tel 0756 157 599

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

motocicleta: ktm 300exc 2013.stie cineva senzatia pe pietre rau etc,pleaca fata(tendinta de a fugii ghidonul,de a-l smulge din mana) si de ce se intampla?revizuite furcile,clicuri etc de multiple ori.,am luat mai multe trante in decursul anului din aceasta cauza,din senin pe hopuri pleca fata fara avertisment)urmare inainte cu 2 saptamani,acelasi fenomen,cazatura,clavicula rupta tija,scos din circuit ptr urmatoarele cateva luni.explicatii please.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...