Sari la conținut

Recomandati Un Supermoto Pt Un Incepator?


Wolf-strike
 Share

Postări Recomandate

Nu m-as baga din motivele expuse de tine si nu numai. Dar m-ai intrigat. As veni sa te vad cum faci lumanare intr-a 3-a. Si daca ti-e frica sa n-o scapi (casco, politie), scapa mana in gaz doar pe jumatate :unsure: .

Poate te refereai la a doua; intr-a doua se mai poate, dar pe principiul iarna nu-i ca vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

haideți să nu mai aberăm pe tema care o are mai groasă Âşi mai tare, că astea din ziua de azi nu sînt mai brutale ca 2t, oricum :unsure:

 

oricum topicul era pentru un începător ...

 

offtopic

 

uitați-vă la ăsta :angry: ce se întîmplă cînd deschide gazul la ieÂşirea din viraje (de pe la minutul 2)

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene serios nu glumeam are vecinu meu :unsure: honda gsxr r1 cica e cea mai tare :angry:))))) ce ai ba te-ai tampit ss iti trebuie macar permis ai ?

 

Ce treaba are gsxr1-ninja ala si ss-ul cu supermoto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene serios nu glumeam are vecinu meu :unsure: honda gsxr r1 cica e cea mai tare :angry:))))) ce ai ba te-ai tampit ss iti trebuie macar permis ai ?

io-nteleg ca e deja reflex cand intreaba un incepator ce motor sa-si ia sa se sara la el cu gura ca ce-i trebuie SS, dar omul a specificat ca vrea un SM. tu stii care-i diferenta intre cele doua? :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ rotila: da-te cu un drz si dup-aia poate-ti schimbi parerea. e adevarat ca in principiu se spune (prin reviewuri) ca nu este potrivit pt incepatori absoluti, ci pt un nivel mediu, dar personal cred ca se exagereaza :unsure: e o jucarica docila pt categoria ei si se manevreaza cam la fel de usor ca o bicicleta, ceea ce cred ca e mult mai bine pt un incepator decat o vaca puturoasa, dar pe care abia o manuiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ rotila: da-te cu un drz si dup-aia poate-ti schimbi parerea. e adevarat ca in principiu se spune (prin reviewuri) ca nu este potrivit pt incepatori absoluti, ci pt un nivel mediu, dar personal cred ca se exagereaza :unsure: e o jucarica docila pt categoria ei si se manevreaza cam la fel de usor ca o bicicleta, ceea ce cred ca e mult mai bine pt un incepator decat o vaca puturoasa, dar pe care abia o manuiesti.

 

Nu am de unde sa ma dau cu DRZ-ul .... si nu te cred pe cuvant :kiss: .... cu manevrabilitatea "se stie" SM rules :angry:

 

Il pui pe al tau la bataie ......facem schimb ca sa vezi de ce nu recomand SM incepatorilor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de unde sa ma dau cu DRZ-ul .... si nu te cred pe cuvant :kiss: .... cu manevrabilitatea "se stie" SM rules :unsure:

 

Il pui pe al tau la bataie ......facem schimb ca sa vezi de ce nu recomand SM incepatorilor ?

in principiu nu ma bag, ca tu te dai reising si vrei sa-l pui lumanare intr-a treia. in schimb, sunt de acord sa ma dau io cu al tau, daca e sa fie merg si la casco si la politie :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu nu ma bag, ca tu te dai reising si vrei sa-l pui lumanare intr-a treia. in schimb, sunt de acord sa ma dau io cu al tau, daca e sa fie merg si la casco si la politie :kiss:

 

Eu nu ma dau raicing :angry: si nu il pun lumanare intra 3a ......doar ziceam ca poate ....trust me sunt incepator si nu mi-e rusine sa recunosc .....dar vreau sa invat :kiss:

 

Just say when and where :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..facem schimb ca sa vezi de ce nu recomand SM incepatorilor ?

 

Faptul că tu ți-ai luat mai mult decît poți duce nu are nici o legătură cu topicul. DRZul sau XTXul sînt OK pentru începători, nu smucerc rău, sînt relativ uÂşoare Âşi foarte manevrabile. Dacă le dai pe jos nu strici foarte multe. Asta ar fi ideea.

 

Cît despre Husqvarna ta, probabil că ai luat-o din acelaÂşi impuls din care am luat eu 550 (bine că nu am luat 650). Am zis ... ce să fac cu aia de 450, e prea leÂşinată. OK, dacă o forjezi pe DN1, te ajută caii ăia, dar dacă te dai pe un traseu puternic virajat, aia mai mică te lasă să înveți mai repede. M-am dat cu un 450 de poponeataînd Âşi-mi pare rău că mi-am luat 550. Înafară de liniile drepte unde simțeam ceva lipsă de putere, la ieÂşirile din viraje puteam forța mult mai tare Âşi în siguranță.

 

PS oricum nu eÂşti pe primul loc la brutalitate ... între timp s-a inventat Aprilia SVX 550

 

Just say when and where :unsure:

 

hai Âşi tu pe AmcKart sîmbătă dimineața .. e un traseu pe care poți să te distrezi bine cu SM ...

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că tu ți-ai luat mai mult decît poți duce nu are nici o legătură cu topicul. DRZul sau XTXul sînt OK pentru începători, nu smucerc rău, sînt relativ uÂşoare Âşi foarte manevrabile. Dacă le dai pe jos nu strici foarte multe. Asta ar fi ideea.

 

Cît despre Husqvarna ta, probabil că ai luat-o din acelaÂşi impuls din care am luat eu 550 (bine că nu am luat 650). Am zis ... ce să fac cu aia de 450, e prea leÂşinată. OK, dacă o forjezi pe DN1, te ajută caii ăia, dar dacă te dai pe un traseu puternic virajat, aia mai mică te lasă să înveți mai repede. M-am dat cu un 450 de poponeataînd Âşi-mi pare rău că mi-am luat 550. Înafară de liniile drepte unde simțeam ceva lipsă de putere, la ieÂşirile din viraje puteam forța mult mai tare Âşi în siguranță.

 

PS oricum nu eÂşti pe primul loc la brutalitate ... între timp s-a inventat Aprilia SVX 550

 

 

 

hai Âşi tu pe AmcKart sîmbătă dimineața .. e un traseu pe care poți să te distrezi bine cu SM ...

 

Ai dreptate ....am mult mai mult decat pot sa duc ...... husky-ul l-am luat pe considerente pret/calitate ..... am optat pt 610 ca sunt mai "bivol" a se citii mare :angry: ....daca vroiam linii drepte luam un SS ...nu:) ...urasc DN si liniile drepte in general.

 

Pe AmcKart merg destul de des si ma dau numai cu SS-uri(in tandem) :unsure: nu prea am vazut SM din pacate ...chiar as vrea sa merg in spatele unuia pe circuit ...sa invat si eu ceva .....de la pozitie pe motor la trasa ,intrari ,iesiri.

Daca se merge pe circuit sambata ma bag :kiss: daca sunt in bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate ....am mult mai mult decat pot sa duc ...... husky-ul l-am luat pe considerente pret/calitate ..... am optat pt 610 ca sunt mai "bivol" a se citii mare :kiss: ....daca vroiam linii drepte luam un SS ...nu:) ...urasc DN si liniile drepte in general.

 

Pe AmcKart merg destul de des si ma dau numai cu SS-uri(in tandem) :angry: nu prea am vazut SM din pacate ...chiar as vrea sa merg in spatele unuia pe circuit ...sa invat si eu ceva .....de la pozitie pe motor la trasa ,intrari ,iesiri.

Daca se merge pe circuit sambata ma bag :kiss: daca sunt in bucuresti

 

Reisere, lasa fumatul si hai pe munte :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reisere, lasa fumatul si hai pe munte :P

 

NUUUU MA LAAAASSSS ...de nici una .....tigari ,femei, bautura, motoare :unsure: :angry: :kiss: :) :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt ... Âşi-a luat una mai tare Âşi l-a intimidat :unsure:

 

Nu m-a intimidat deloc ...stiam ce cumpar ..... imi place ff mult dar sunt de parere ca sunt prea brutale si usoare ( o combinatie fatidica pt incepatori) ce face un incepator daca ii rupe aderenta pe o curba?? pune piciorul jos??..m-as mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotila, drz400 nu e nici pe departe WR-ul tau de 400. este o mobra de incepatori foarte buna.

 

iti recomand sa te dai pe una si ai sa intelegi despre ce vb.

Editat de theBD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rotila, drz400 nu e nici pe departe WR-ul tau de 400. este o mobra de incepatori foarte buna.

 

iti recomand sa te dai pe una si ai sa intelegi despre ce vb.

 

Hopa ....so trezit BiDi-ul

Bine ca esti tu destept porc misogin :angry:

Da ma o sa ma dau si apropos nu comparam cu WR-ul ci cu Husky-ul ....chiorule...scoate lentila din poponeata si dute si fa-ti ochelari :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-a intimidat deloc ...stiam ce cumpar ..... imi place ff mult dar sunt de parere ca sunt prea brutale si usoare ( o combinatie fatidica pt incepatori) ce face un incepator daca ii rupe aderenta pe o curba?? pune piciorul jos??..m-as mira.

 

vorbim fiecare pe-a lui Âşi nu ne înțelegem :unsure: tu ți-ai luat WR, foarte frumos, ei îÂşi iau DRZ. Între cele două este o mică diferență :angry:

 

 

Răspund la întrebarea ta cu alte întrebări :

 

Ce face un începător dacă îi rupe aderența pe o curbă ? (Âşi abia Âşi-a luat R1) ...

 

sau

 

Ce-l costă mai mult la reparat pe un începător care a pierdut aderența pe o curbă Âşi s-a vărsat (SM de 120 kg sau sportiva de 200 cu carene)

 

sau

 

Dacă începătorul care a pierdut aderența în curbă îÂşi ia inima-n dinți să scoată piciorul, ce are Âşanse mai mare să țină: SM sau CBR600RR ?

 

 

la asta mă gîndesc cînd recomand un SM ...

 

 

PS plus că nu te obligă nimeni să dai gaz maxim la ieÂşirea din viraje ...

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: daca recomanzi SM in loc de SS ..... dar nu e cazul aici :0

 

nu tre sa dai maxim gaz la iesire ca sa pierzi aderenta

 

Lasa WR-ul ca ala e de cross ...BD-ul e beat ........

Editat de Rotila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: daca recomanzi SM in loc de SS ..... dar nu e cazul aici :0

 

nu tre sa dai maxim gaz la iesire ca sa pierzi aderenta

 

Lasa WR-ul ca ala e de cross ...BD-ul e beat ........

 

rotila, de la 600 la 400 la acelasi numar ce kile e o mare diferenta.. nu caii te ridica pe o roata ci cuplul si la drz este putin cam leshinat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...