Sari la conținut

Recomandati Un Supermoto Pt Un Incepator?


Wolf-strike
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca o confirmare la ce s-a spus pe aici si cu ceva adaugari:

DRZ 400 SM este ceva mai "docil" decat surorile "Ready to race" (KTM, Husa etc.), asta pentru ca este o motocicleta de strada, iar la fiabilitate nu cred ca o bate ceva (tocmai din motovul ca motorul nu este "impins" la limita). Si daca vrei power ii poti face ceva modificari sa il mai trezesti la viata.

 

La capitolul daca sa il iei ca incepator as spune in felul urmator:

Daca mai ai ceva experienta pe 2 roti (bicicleta, scutere etc) il poti lua linistit, daca esti incepator "absolut" atunci iti recomand un max 250cc (si sa nu fie 2T :) ).

 

Have a nice one.

 

Power si fiabilitatea nu se pupa. Daca vrei "power" cam pierzi din fiabilitate.

Cat despre restul, foarte multi incepatori printre care si fete au inceput pe DRZ si nu au nicio problema.

 

dracushorul: Faptul ca se dau la o parte dovedeste ca tremura pentru oglinzile lor, nu altceva :)

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modestule :duel:

 

da, suntem si modesti :)

 

thomas, nu imi imprumuti si mie camera sa fac si eu un film?

 

Power si fiabilitatea nu se pupa. Daca vrei "power" cam pierzi din fiabilitate.

Cat despre restul, foarte multi incepatori printre care si fete au inceput pe DRZ si nu au nicio problema.

 

dracushorul: Faptul ca se dau la o parte dovedeste ca tremura pentru oglinzile lor, nu altceva :D

 

 

true, tremura si vopseaua pe masina de frica :)

Editat de dracushorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer montarea pe casca e minutioasa si nu surprinde atat de bine dinamica, unghiurile... zic eu. Oricum se diminueaza din vibratii, asta e clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

"-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)"

 

Nu stiu ce supermoto se potriveste cu asta ... Io am vazut supermoto cam distrus dupa ce a practicat asa ceva. Jenti indoite, cadru rupt, etc.

 

N-am citit chiar tot, deci nu stiu la ce concluzii s-a ajuns, insa... io zic ca nu e ok supermoto pt ce vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"-Sa aiba abilitati off-road decente(drumuri forestiere,sa reziste la drumurile de la noi,etc...)"

 

Nu stiu ce supermoto se potriveste cu asta ... Io am vazut supermoto cam distrus dupa ce a practicat asa ceva. Jenti indoite, cadru rupt, etc.

 

N-am citit chiar tot, deci nu stiu la ce concluzii s-a ajuns, insa... io zic ca nu e ok supermoto pt ce vrei tu.

 

 

Niciun forestier nu poate sa "distruga" un supermoto. Asta daca te dai in limitele bunului simt. Jantele se indoaie si la enduro, iar de cadru nu mai zic, ca e cam acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
"Dr400 etc" sunt intradevar usoare si raspund cerintelor tale .....dar sunt niste mici bestii care nu prea te iarta

eu am facut scoala pe drz400... este de toate, mai putin bestie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

salutare everybody,

si eu am inceput pe SUPERMOTO,si mi-a placut atat de mult incat inca mai sunt pe SM si probabil cat ma mai tin reflexele voi ramane pe SM :) .... dupa care imi voi lua cuminte un Shadow sau ceva de genu si...... ne vedem la rand la semafor :lol: :)

eu am inceput pe un Kawasaki D-TRACKER, pe care inca il mai am ,sta degeaba in general

take a loock:http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-kawasaki-d-tracker-din-1999-271932.html

ride safe!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut everyone ! :P daca nu e problema vreau sa va cer si eu o parere ... pt mine asta e al 2-lea sezon pe un CBR 125 si in ultima vreme m-au innebunit SM`urile si tare as vrea sa-mi iau unul in viitorul apropiat. Eu m-am gandit la o Aprilia SXV 4.5/5.5 ... sa-mi spuneti va rog, detinatori ai acestui model sau cunoscatori in ale supermoto`ului, cum sunt, cum se comporta, daca sunt fiabile, etc ... stiti voi :blink: ! Multumesc si astept niste raspunsuri daca se poate ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Poti consulta 2 topicuri in care s-a dezbatut si fiabilitatea/intretinerea lui SXV dar si alte SM-uri, ca sa-ti poti forma o parere mai ampla pt mai multe modele:

1. /index.php?showtopic=239072

2. /index.php?showtopic=237047

 

Parerea mea personala:

/index.php?...t&p=1354481

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut everyone ! :lol: daca nu e problema vreau sa va cer si eu o parere ... pt mine asta e al 2-lea sezon pe un CBR 125 si in ultima vreme m-au innebunit SM`urile si tare as vrea sa-mi iau unul in viitorul apropiat. Eu m-am gandit la o Aprilia SXV 4.5/5.5 ... sa-mi spuneti va rog, detinatori ai acestui model sau cunoscatori in ale supermoto`ului, cum sunt, cum se comporta, daca sunt fiabile, etc ... stiti voi :lol: ! Multumesc si astept niste raspunsuri daca se poate ! :lol:

depinde ce vrei de la motocicleta

daca ai obiceiul prost de a acumula 1000 km/saptama SXV-ul nu e cea mai buna alegere. I faci foarte repede dar la doua-trei saptamani te prezinti la service pt revizie (la 15 ore de functionare in regim racing sau 3000 km in regim cruzing). Traficul in bucuresti e pe jumate racing (adica stop-and-go)

daca nu vrei sa te dai racing... mai bine incerci un XT660X , un Husky SM630 sau un BMW G650Xmoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

BMW 650 X moto iti rupe spatele la ture mai lungi.

Nota bene: Puterea lui e ff lina si "domoala"in sensul bun al cuvantului.

@geo . Un supermoto(pur sange) daca nu esti atent da cu tine de pamant instant.

XT 660 X in opinia mea e ff bun,DACA folosesti motocicleta mai peste tot. (monocilindrul ala de 660 e indestructibil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Pentru a face fata si pe strada si prin padure , sa fie si ieftina si buna , sa fie si naked si usoara , sa consume si putin si sa fie si frumoasa .....ia yamaha YZF125

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salutare, :hug:



Va rog sa ma ajutati.


De ceva vreme vreau sa imi achizitionez un Supermoto.Nu am de gand sa fac drumuri lungi, doar City fun pt inceput.


Ma gandesc intre:


Aprilia SXV 450 an 2006 (pe toate forumurile am gasit gramezi de probleme despre 550 din 2007 dar prea putine mentiuni despre 450)


Husqvarna 610 sm 2002-2007 (toata lumea le lauda, astea chiar nu se strica?)



pe aici un posesor de SXV sa imi zica una alta (pozitive si negative)?


despre 610 ce imi puteti spune (pozitive si negative)?



Astept cu interes sfaturile si parerile voastre


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am husqvarna sm 610 din 2000 e acelasi model pana in 2004 sau 2005,e o motocicleta fiabila,are 145 de kg la gol are si ceva forta.Marea problema la ele este volanta,s desprind magnetii dupa ea si termina statorul cu sensozurl de aprindere.Problema se rzeolva prin achizitionarea unei volante cu magneti dintr-o bucata(eu mi-am luat de la eltrex anglia,m-a costat 186 de euro adusa acasa)trebuie sa i reglezi supapele la 10000 de km ,dar cu minimum de cunostinte tehnice o poti face si tu ,dureaza cca o ora (10 minute reglajul si restul demontarea radiatoarelor si plasticelor).Postura in sa nu este inalta,datorita furcii fata care este furca normala.Nu mi se pare brutala,eu acum merg cu un ktm 525 supermoto si pot spune ca e o diferenta mare(ktm este foarte brutal).Franeaza bine spatele (are parghia mare la pedala)si e fun ,eu deja am invatat cateva frane cu derpaj.Bordul este ok,ai inclusiv turometru.Piesele vin in cca 10 zile sau chiar mai devreme(descarci parts list)si cu codul te duci la dealr ktm si iti aduc cam toate piesele,chiar si unele foarte mici(mie mi-a adus dementeor inclusiv piese de 2,5 ron(niste suruburi sau o-ring).Dca erai din bucuresti iti dadeam mobra mea sa te dai sa vezi cum este.Asi avantaj ar fi pretul ei ,una in mintile ei o gasesti pe la 1200-1400 de euro (an 2000-2004)Eu pe a mea o dau cu 1200 plus un motor de rezerva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...