Sari la conținut

Parbriz Matuit , Gazat


Marat
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o interbare pentru cei care s-au lovit de aceeasi problema . Am vopsit o masca de motocicleta la cineva care desi mi-a zis ca va desface totul de pe ea cand o va vopsi , a lasat-o asa si a vopsit-o cu faruri si parbriz. probabil idiotul le-a protejat cu ceva dar nu suficient pentru ca s-au gazat . As incerca sa le sterg cu diluant dar sunt de plastic si mi-e frica sa nu le matuiesc mai rau decat a facut-o meseriasul. Are cineva vreo idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cu vopsea de aceeasi culoare peste. :unsure:

 

Acum serios, nu mai ai ce sa-i faci. Cu diluant in mod sigur nu faci nimic, poti sa incerci undeva intr-o zona mica, sa vezi daca se inmoaie sau nu. Eventula un fel de slefuire cu pasta abraziva foarte fina si invartitoare electrica, dar nici asa nu cred ca obtii mare lucru...

Acum nu inteleg nici eu bine ce inseamna "gazare". S-a matuit, asa cum face un plastic, sa zicem o carcasa de CD peste care torni acetona, sau s-a stropit cu pulbere fina de vopsea?

 

Zi-i vopsitorului sa ti-l faca la loc...

 

Daca sunt doar stropite cu vopsea poti in prima faza sa insisti cu carpa si apa.. dar ai de frecat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cu vopsea de aceeasi culoare peste. :kiss:

 

Acum serios, nu mai ai ce sa-i faci. Cu diluant in mod sigur nu faci nimic, poti sa incerci undeva intr-o zona mica, sa vezi daca se inmoaie sau nu. Eventula un fel de slefuire cu pasta abraziva foarte fina si invartitoare electrica, dar nici asa nu cred ca obtii mare lucru...

Acum nu inteleg nici eu bine ce inseamna "gazare". S-a matuit, asa cum face un plastic, sa zicem o carcasa de CD peste care torni acetona, sau s-a stropit cu pulbere fina de vopsea?

 

Zi-i vopsitorului sa ti-l faca la loc...

 

Daca sunt doar stropite cu vopsea poti in prima faza sa insisti cu carpa si apa.. dar ai de frecat...

se matuieste sigur asa am patit eu la parbrizul de la moto si cand am dat intr-un colt am observat cum se intinde pata :unsure: :angry: laso asa nu ai ce ii face
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga disc de poishat in bormasina, polish din abundenta si tre sa iasa, o sa ai ceva de lucru da iese ... stiu un amic ce a scos de pe un far de Opel Astra o zgarietura destul de nasoala ... cand mi-a aratat cum a iesit am zis ca a pus far nou ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga disc de poishat in bormasina, polish din abundenta si tre sa iasa, o sa ai ceva de lucru da iese ... stiu un amic ce a scos de pe un far de Opel Astra o zgarietura destul de nasoala ... cand mi-a aratat cum a iesit am zis ca a pus far nou ...

 

corect ! dupa ce iese nenorocirea poti sa dai si un strat de lac, va fi ca nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un polish special pt vopseaua respectiva a locului care a fost gazat....si daca freci bine cu ala o sa se curete locul fara a ataca vopseaua ..vezi metro carefour auchan pe la auto

Editat de miha_hoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca nu e chiar asa. Sticla de far de la masina e din sticla, parbrizul la motocicleta e de plastic, e posibil sa scoti vopseaua, dar sa ramana mat (zgariat). Eu zic sa incerci cu carpa si cu solventi slabi - motorina, gaz, detergent de-ala de vase, nu direct diluant/benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua proaspata poate fi curatata cu alcool isopropilic, dupa care se spala imediat cu sapun si apa calda si se clateste din belsug. Poti sa incerci sa scoti stropii si cu banda adeziva de mascat sau ceva similar, cateodata merge daca vopseaua nu s-a lipit foarte tare. Sa nu incerci cu lama sau alte scule ascutite ca strici parbrizul/farul, GARANTAT 100%.

 

Pentru slefuit policarbonat (makrolon, Lexan etc) exista solutii speciale, care scot destul de bine zgarieturile fine si urmele de abraziune usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un polish de intretinere ptr masini. il poti folosi doar daca este din sticla farul. daca este PLASTIC, din cauza turatiei masinii de slefuit se incinge si strica mai rau decat ce a reusit sa strice mesterul. treaba cu polish merge 100% GARANTAT.am vazut la cineva care a dat pe parbrizul unei masini tot in timpul operatiunii de vopsire. s-a curat tot parbrizul cam in 2 ore, cu polish si un flex care avea un disc de polisat la turatie mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La magazinele care vand vopsele auto preparate pe calculator exista un diluant special, un pic unsuros, care sterge urmele de gazare cu vopsea noua de pe vopseaua veche (cand se fac retusuri pe zone mici). Am folosit eu si nu ataca vopseaua veche si nici piesele din plastic. Nu costa o avere, se vinde varsata la gram, si poti face o incercare pe o zona mica, sau eventual gazeaza voit o bucata de plexiglas si dupa uscare incearca s-o stergi. Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...