Sari la conținut

Doctori Reparatori De Oase In Urma Accidentelor


mysticadina
 Share

Postări Recomandate

salut cumva e la spitalul ala de lf foisorul armatei?? eu am fost acum 2 saptamani acolo si nush cat de buna a fost citirea rmn- ului si a tomografului cu restul de asta as fi vrut si eu un doctor pe care sa mi-l recomande cineva...ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stie careva un medic estetician bun? am mare nevoie multumesc anticipat

IOAN LASCAR Floreasca sau clinica particulara. e plin lael,

daca ai ceva bani si operatie usoara poti apela la varianta clinicii particulare, dc nu alege spitalul, are consultatii luni si joi de la )8-100 parca, da oricum du-te de la 6 sa prinzi loc in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IOAN LASCAR Floreasca sau clinica particulara. e plin lael,

daca ai ceva bani si operatie usoara poti apela la varianta clinicii particulare, dc nu alege spitalul, are consultatii luni si joi de la )8-100 parca, da oricum du-te de la 6 sa prinzi loc in fata.

 

 

Da, si o sa stai in fata usii ca la Iisus Mantuitorul. Daca nu ai "intrare" (nu numai bani ci si omul care sa-ti faca lipeala) iti urez succes. Traim in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un topic foarte bun, de care habar nu aveam, doar nevoie!!! Prietenul meu a suferit un accident sambata din care s-a ales cu piciorul drept rupt, bun de operat. Am avut multa bataie de cap pana am gasit un doctor in Bucuresti care sa il accepte, dar pana la urma am ajuns la spitalul baltazar arseni la Dr. Mihai Badea. Pana acum numai de bine..extrem de amabil si bine intentionat..a spus ca el este ultima persoana cu care avem de discutat in privinta banilor, in sensul ca dupa ce se rezolva toate( operatie, materialele speciale , externare ) discutam si despre plata. Maine este operatia, sunt sigura ca totul va merge bine, trebuiedoar rabdare! O sa va anunt si dupa operatie mai multe detalii..pana atunci, nr lui este 0744484730.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva precizari:

- il cheama Robert Badea (poate il cheama si Mihai, nu stiam)

- spitalul se cheama Bagdasar Arseni (nu baltazar)

- a nimerit la un doctor foarte bun, el m-a operat si pe mine la glezna piciorului drept

- vad ca ai scris si pe topicul cu orteza, dr. Badea mi-a recomandat orteza respectiva, m-a ajutat sa pot calca in picior cu 1 saptamana mai devreme decat ar fi fost normal

 

Un topic foarte bun, de care habar nu aveam, doar nevoie!!! Prietenul meu a suferit un accident sambata din care s-a ales cu piciorul drept rupt, bun de operat. Am avut multa bataie de cap pana am gasit un doctor in Bucuresti care sa il accepte, dar pana la urma am ajuns la spitalul baltazar arseni la Dr. Mihai Badea. Pana acum numai de bine..extrem de amabil si bine intentionat..a spus ca el este ultima persoana cu care avem de discutat in privinta banilor, in sensul ca dupa ce se rezolva toate( operatie, materialele speciale , externare ) discutam si despre plata. Maine este operatia, sunt sigura ca totul va merge bine, trebuiedoar rabdare! O sa va anunt si dupa operatie mai multe detalii..pana atunci, nr lui este 0744484730.

 

Asfalt uscat!

Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am avut o clavicula rupta si am fost operat de dr Netu Cornel, de la spitalul Floreasca. cautand referinte, am primit doar pareri pozitive.

as zice ca omul e din "scoala noua" si e foarte serios/profesionist in ce face, si mai mult de atat, te face sa te simti omeneste si nu o bucata de carne. cu mana pe suflet v-as indruma sa apelati la el, macar pentru un sfat. pt contact, va rog PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Pe 8.10.2009 am fost operat la mana stanga si mi-a fost fixata o tija...

Am facut temperatura a 2-a zi dupa operatie si nu m-au lasat sa plec acasa....

Luni mi-au dat voie si au zis la spital sa ma duc la camera de garda daca fac iar temperatura ...

Acum am facut 37,3 si astept sa vad cum evolueaza...dar simt ca trece.

 

Mana nu s-a desumflat deloc si cred ca am facut infectie...

Stiti cumva daca acest lucru se intampla frecvent dupa operatie?

 

 

In foaia de externare scrie:

"fractura ambe oase cu deplasare uluna" ... de la med. de familie am inteles ca radius este doar putin fisurat.

M-a chemat pe 28.10.2009 la control... dupa ceva timp voi fi operat din nou pentru scoaterea tijei.

 

Stiti cumva cat dureaza recuperarea completa sau pana cand ma pot urca iar pe moto? :cheers:

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dezumflat se petrece lent si gradual, cu episoade de recurenta (se umfla la loc).

In principiu la 2 luni se considera sudate oasele (asta nu inseamna ca poti sa faci orice).

Dar totusi fiecare organism e diferit (se lucreaza cu materialul clientului :cheers: ) asa ca eu zic totusi sa te increzi in doctor si in sfaturile lui mai degraba decat in ce iti zice X sau Y pe care nu-i cunosti pe un forum.

 

 

Buna seara,

 

Pe 8.10.2009 am fost operat la mana stanga si mi-a fost fixata o tija...

Am facut temperatura a 2-a zi dupa operatie si nu m-au lasat sa plec acasa....

Luni mi-au dat voie si au zis la spital sa ma duc la camera de garda daca fac iar temperatura ...

Acum am facut 37,3 si astept sa vad cum evolueaza...dar simt ca trece.

 

Mana nu s-a desumflat deloc si cred ca am facut infectie...

Stiti cumva daca acest lucru se intampla frecvent dupa operatie?

 

 

In foaia de externare scrie:

"fractura ambe oase cu deplasare uluna" ... de la med. de familie am inteles ca radius este doar putin fisurat.

M-a chemat pe 28.10.2009 la control... dupa ceva timp voi fi operat din nou pentru scoaterea tijei.

 

Stiti cumva cat dureaza recuperarea completa sau pana cand ma pot urca iar pe moto? :hug:

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna...

 

NU va recomand pe Dr. Dan Fruja la Arad.. eu am ajuns pe mana lui dupa un acc moto.. cu fractura humerus .. placa,.. suruburi.. care s-au desprins.. a batut joc de mine,.. acuma-s dupa o operatie de reconstruire.. facuta in ungaria... schimb placa alea alea... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Codorean Ionut Bogdan - Spitalul Militar -- strict pe probleme ale genunchiului, orice problema indiferent de complexitatea ei, e profi.

(consult, discutie libera, nu omite nici un detaliu care tie ti se pare inutil, pe el il poate ajuta, o sa-ti raspunde la orice intrebare oricat de puerila ar parea ea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Recomand cu incredere pe Dl. Robert Badea de la spitalul Bagdazar, are la activ multe oase de motociclisti "reparate" pe mine m-a scapat de la 2 operatii, odata de la o tripla fractura (tibie, peroneu, si nu mai stiu exact ce) si odata de la o dubla fractura la incheietura mainii, e drept ca m-a cam chinuit incercand sa imi puna oasele la loc dar acum oasele mele sunt perfect sudate fara a avea vreun surub. Daca cineva este interesat de nr. lui de tel. sa ma contacteze la cosmin_moto sau sa lase un mesaj.

 

PS: Dl. Robert este medicul clubului de motocross Top Cross Tcs operandu-i de mai multe ori pe cei doi frati Raduta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Anul trecut prin luna mai am avut un accident din care m-am ales cu o deplasare de clavicula (disjuntie acromio-claviculara de gr. 3). M-a reparat dr. Dan Siderman, caruia ii sunt recunoscator. Jos cu palaria, un adevarat profesionist. In plus, l-a pus pe picioare pe un amic caruia nu-i mai dadea nimeni sanse sa ramana cu picioarele in dotare. Respect maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti profesionisti adevarati, va recomand pe dr. Efimov Nicolae si pe asistentul sau dr. Stefan de la Spitalul 2 CFR(de langa Sofitel) Bucuresti. Mentionez ca dr. Efimov este si medicul echipei nationale de Wu shu. Este un ortoped extraordinar si tot timpul este aglomeratie la el. Am mai multi membri de familie si cunoscuti operati de el si a facut o treaba excelenta. Bineinteles ca si eu am trecut prin mana lui acum trei saptamani in urma unui accident moto. Reparat suta la suta. Face si protezari, de fapt face tot ce tine de ortopedie. Nu am decat cuvinte de lauda la adresa lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut prin luna mai am avut un accident din care m-am ales cu o deplasare de clavicula (disjuntie acromio-claviculara de gr. 3). M-a reparat dr. Dan Siderman, caruia ii sunt recunoscator. Jos cu palaria, un adevarat profesionist. In plus, l-a pus pe picioare pe un amic caruia nu-i mai dadea nimeni sanse sa ramana cu picioarele in dotare. Respect maxim!

 

Salut , exact acelasi diagnostic l-am avut si eu (sincer sa fiu nu mai stiu gradul) dupa o tranta pe Cheia.Pe moment simteam doar ca ma doare putin umarul (amortit) , cand am ajuns acasa (pe mobra evident - tin sa le multumesc unor bikeri care m-au ajutat in momentul respectiv - multa sanatate le doresc) a inceput sa ma doara mai rau si nu mai puteam sa misc bratul.M-am dus la urgenta , unde mi s-a dat o 'reteta' si mi s-a spus sa pun gheata iar in cazul in care durerea persista sa revin la spital(SF. Ioan) in cursul saptamanii (fiind weekend la momentul respectiv).Starea s-a agravat , pur si simplu nu puteam face nimic , nici sa-mi iau un tricou pe mine.Zic sa mai astept poate trece , nimic .. asa ca revin la spital , stau de vorba cu un alt medic care imi poarta o lectie de anatomie si ma trimite acasa fara radiografie sau vreun consult , cu mesajul ca procesul de vindecare dureaza aproximativ 12 luni.

Sa o mai scurtez , e vina mea ca din comoditate nu m-am dus la o clinica privata ceva de genul (NU FACETI CA MINE) si ca la aproximativ 4 luni(stiu nu au trecut 12 , dar ma asteptam sa imi fie putin mai bine) de la eveniment inca ma doare si nu pot sa-mi folosesc bratul nici la 50% (daca fac 10 flotari simt ca-mi iese os prin os).

VXR , fii amabil te rog si da-mi un pm cu tratamentul pe care l-ai urmat tu.

Multumesc.

Multa sanatate tuturor si un an nou fericit ! fara evenimente neplacute.

Editat de spn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut , exact acelasi diagnostic l-am avut si eu (sincer sa fiu nu mai stiu gradul) dupa o tranta pe Cheia.Pe moment simteam doar ca ma doare putin umarul (amortit) , cand am ajuns acasa (pe mobra evident - tin sa le multumesc unor bikeri care m-au ajutat in momentul respectiv - multa sanatate le doresc) a inceput sa ma doara mai rau si nu mai puteam sa misc bratul.M-am dus la urgenta , unde mi s-a dat o 'reteta' si mi s-a spus sa pun gheata iar in cazul in care durerea persista sa revin la spital(SF. Ioan) in cursul saptamanii (fiind weekend la momentul respectiv).Starea s-a agravat , pur si simplu nu puteam face nimic , nici sa-mi iau un tricou pe mine.Zic sa mai astept poate trece , nimic .. asa ca revin la spital , stau de vorba cu un alt medic care imi poarta o lectie de anatomie si ma trimite acasa fara radiografie sau vreun consult , cu mesajul ca procesul de vindecare dureaza aproximativ 12 luni.

Sa o mai scurtez , e vina mea ca din comoditate nu m-am dus la o clinica privata ceva de genul (NU FACETI CA MINE) si ca la aproximativ 4 luni(stiu nu au trecut 12 , dar ma asteptam sa imi fie putin mai bine) de la eveniment inca ma doare si nu pot sa-mi folosesc bratul nici la 50% (daca fac 10 flotari simt ca-mi iese os prin os).

VXR , fii amabil te rog si da-mi un pm cu tratamentul pe care l-ai urmat tu.

Multumesc.

Multa sanatate tuturor si un an nou fericit ! fara evenimente neplacute.

Am raspuns pe privat, dar postez si aici, poate prinde bine informatia cuiva

 

Iti spun ce stiu din experienta personala.. la mine refacerea a fost ceva mai grea. Am fost operat, mi-a pus o "brosa" = sarma + tija; tija a scos-o la cateva saptamani de la operatie, sarma a ramas in mine. Cel mai greu a fost sa-mi refac musculatura (care inca nu-i refacuta 100%). dupa 2 saptamani de imobilizare, nu mai puteam sa ridic mana deloc, mi se atrofiasera muschii bratului. Mi-am revenit cu ajutorul volanului. Imi puneam mana in cauza pe volan cu cealalta mana si o miscam odata cu volanul. Asa mi-am recapatat mobilitatea si apoi ceva din muschi. Am facut apoi si ceva proceduri laser+ultrasunete si un pic de gimnastica la casa de sanatate Dragomir, undeva pe langa Timpuri Noi - preturi ok, care mi-au fost de folos.

 

Nu stiu cum e cu gradele, dar mi-a zis nenea doctorul ca la mine a fost de gradul 3 (al mai naspa), asta inseamna ca mi s-au rupt ceva ligamente pe-acolo, care fara operatie nu s-ar fi pus la loc niciodata. Si asa, cu operatie, zicea ca nu se sudeaza ca oasele, ci se vor rupe la o eventuala (Doamne fereste) suprasolicitare, tot de unde s-au rupt si la accident. Eu am aterizat cumva, in cot si mi-a iesit umarul in sus cativa centimetri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

V-as ruga, daca ati avut vreodata umarul dislocat, sa imi spuneti cam cat a durat recuperarea si daca v-ati recuperat complet mobilitatea bratului.

In jur de 20 septembrie 2009 am avut un accident in urma caruia am avut o fractura mica a humerusului si umarul dislocat. Reducerea s-a facut la Pitesti, la urgente, de catre un medic ortoped motociclist (imi cer scuze, nu i-am retinut numele). Problema este ca inca nu pot sa fac rotatie externa a umarului si aud pomenindu-se de operatie. Mobilitatea evolueaza, dar foarte incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
V-as ruga, daca ati avut vreodata umarul dislocat, sa imi spuneti cam cat a durat recuperarea si daca v-ati recuperat complet mobilitatea bratului.

In jur de 20 septembrie 2009 am avut un accident in urma caruia am avut o fractura mica a humerusului si umarul dislocat. Reducerea s-a facut la Pitesti, la urgente, de catre un medic ortoped motociclist (imi cer scuze, nu i-am retinut numele). Problema este ca inca nu pot sa fac rotatie externa a umarului si aud pomenindu-se de operatie. Mobilitatea evolueaza, dar foarte incet.

///////////////////////////////////////

iti recomand clinica de recuperare din Bucuresti, care sa gaseste in incinta maternitati " Filantropia"...pe Dr. CURELEA medic primar si profesoara BETY experta in recuperari.

 

EU am trecut prin mainile lor si acum sunt farte OK...

 

Mana stanga nu o puteam ridica , ce sa spun de rotit...:crack:) acum am si uitat de asta

 

 

Dar sunt dator cu o vizita la Institutul de recuperare , respectiv la cei doi medici...

multa sanatate si numai bine ..asfalt uscat :laugh:)

 

uite sa te convingi.... /index.php?...enata+verde-DN2

 

 

 

sau mai bine aici , uitate la pagina 7 ,tot aici am o postare..

Editat de _tony_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tin sa multumesc si eu domnilor doctori Daniel Serban si Florin Exergian de la spitalul Bagdasar Arseni.

Am avut L3 la coloana praf...si m-au facut bine , dupa 2 luni eram in picioare[nu alergam,dar macar puteam sa merg :rolleyes: ]

Editat de La2ul1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cat despre ALBA la spitalul judetian, domnul KADAR IULIU un om foarte serios si glumet ( ajuns la urgenta.. a venit ma preluat si in timp ce ma ducea sami faca radiografia mi-s zis "motoru cum e" facandu-ma sa zambesc!) "ortoped de o viata" avand FRACTURA COMINUTIVA GAMBA STANGA 1/3 MEDIE DESCHISA TIP IIIB +NECROZA CUTANATAGAMBA STANGA ma operat bagandu-mi o tija.

Am stat 2 saptamani in spital sub supraveghere datorita ca era riscul sa apara vreo infectie si venea zilnic la mine imi desfacea rana ma bandaja etc... urmat de 3 luni state pe pat dupa care recuperari dupa 4 luni de la operatie am inceput sa umblu' si dupa 1 an mi-a scos tija!

acum sunt bine alerg fac hard enduro:d si-s foarte bine multumita lui!

domne-ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator stlk

Am si eu o intrebare va rog. Pentru cei care au avut tije in picior, dupa cat timp le-ati scos ? Necesita iar internare in spital ? Si cand se schimba vremea nu va doare ? Eu am 2 suruburi "autofiletante" in piciorul stang si pe perioada asta ploioasa ma dor de mor ...

 

Facem un topic despre impresii si recuperare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...