Jump to content
Sign in to follow this  
LifeOwner

Eu Cu Garcea ... Totul A Degenerat

Recommended Posts

Citeste ce scrie deasupra semnaturii tale: ai semnat ca ai luat la cunostinta de cele scrise in procesul verbal. Nu ai semnat ca ai fi de acord cu cele scrise in procesul verbal.

Legat de avocati: mi-am pledat procesul singura in prima instanta si de bine de rau cu acel judecator de 2 lei, am obtinut ca fapta nu a fost comisa. La recurs am platit un avocat, care mi-a tras o teapa cat mine de mare - nu a pledat el, ci a trimis o tipa care a spus doar tampenii (stiam cazul ca doar mi l-am pledat singura, la recurs trebuia sa spuna ca nu se poate aplica sanctiune de niciun fel pentru o fapta care nu a fost comisa). Persoana care m-a fript pe mine se numeste Arthur Dumitrescu.

Procesele contraventionale nu produc bani cine stie ce si avocatii le cam trateaza cu sictir, din care cauza riscul sa dai bani si sa iti pledeze prost cazul este maxim. Daca depui contestatie, sa urmaresti pas cu pas tot ce face avocatul, sa nu il lasi in plata lui si sa il chestionezi inainte de fiecare infatisare ce are de gand sa spuna.

Contestatia poti sa o depui si fara motivare. E dreptul tau sa motivezi oral, la infatisare. Vei avea un prim termen in octombrie, la care politia o sa depuna intampinare cu poze etc, dupa care o sa ti se dea amanare ca sa studiezi intampinarea. O sa te judeci in decembrie.

Inca o data, eu sunt dispusa sa depun plangere la Ministerul de Interne, pentru practici abuzive, daca esti interesat, discutam pe PM.

Io zic sa luati 1 ARO si cind vine Loganul fermecat in spate sa futeti o frina de aia de neam prost ca sa intre in voi. :unsure:

Si pe urma ARO se repara pe RCA-ul Militiei. :angry:

Io zic sa luati 1 ARO si cind vine Loganul fermecat in spate sa futeti o frina de aia de neam prost ca sa intre in voi. :kiss:

Si pe urma ARO se repara pe RCA-ul Militiei. :)

deci....speechless :angry:

ideea anului :kiss:

:unsure:

Ok .. il contest. Dar nu dureaza mai mult de 1 luna pana la validarea sau invalidarea contestatiei ?? Pot circula in perioada in care PV-ul este in contestatie ??

scrie pe spatele pv... l-ai citit? "plangerea suspenda executia"

ceri un certificat de grefa si primesti permisul inapoi.

asta numai daca vrea sa fie baiat finut. la lege nu zice nicaieri ca tu trebuei sa faci pe postasul pentru politie. scrie doar ca plangerea suspenda executia. cand depui pangere, politia este informata in mod oficial, deci a doua informare cu certificatul de grefa nu e necesara.

eu nu am luat nici un certificat, m-au oprit, permisul figura suspendat, i-a futut in gura si le-am zis ca o sa le aduc certificat de grefa de la instanta cand mi-or plati ei avocat care sa stea pe drumuri dupa el. daca vor sa imi faca dosar penal, tot cu NUP se va solutiona si tot ei vor fi cei care vor scrie de mana zeci de pagini si referate fara sansa de a obtine o condamnare. si te lasa in pace...

deci....speechless :angry:

ideea anului :kiss:

:unsure:

Exact asta vroaim sa propun si eu. :kiss: eu asa fac cand sunt cu masina si vine unu' pana la 1 m de mine si sta lipit de mine...nu accelerez tata, noooo...de ce? fuck o frana de nu mai stie ala in ce directie sa traga de volan si ori intra pe contrasens, ori iese pe camp...pielea mea, daca nu pastreaza distanta...:P E drept, cu mototrul nu poti risca asa ceva :)

In alta ordine de idei...Drumul respectiv e Judetean sau National/European? Ca daca e nationaL sau european, 98km/h e o viteza PERFECT LEGALA, deoarece pe aceste categorii de drumuri, in afara localitatii limita e de 100...iar ca sa te amendeze tre sa ai minim 110 km/h...daca e asa, PROBLEM SOLVED...da-i in judecata...si daca nu e asa, tot da-i in judecata. BAFTA!!!

voi tot nu ati inteles ca nu are voie sa te ia din mers .. specifica asta frate aparatele radar dupa masini nu sunt omologate sa te ia din mers am avut problema asta si stiu de la omu care lucreaza pe radar ei fac abuz .Poate doar daca intre timp au adus si ei ceva mai nou dar ma indoiesc..

Io zic sa luati 1 ARO si cind vine Loganul fermecat in spate sa futeti o frina de aia de neam prost ca sa intre in voi. :angry:

Si pe urma ARO se repara pe RCA-ul Militiei. :kiss:

Ai uitat de carligul de remorcare de neam prost de la ARO !!! Ala e tot farmecul, sa vezi cu cat din Logan pleci dupa tine :unsure: .

da-i in judecat si castigi sigur... aparatele radar nu sunt omologate metrologic k sa te ia din mers... asha ca e fix pl. caseta lor... si oricum pe toata durata procesului,pana la sentinta sau cum dracu i-o zice, permisu' tre' sa ti-l dea inapoi :unsure:)... bafta multa

@LifeOwner esti prea finut , contesta PV fara sa te gandesti , nu ai ce pierde , doar de castigat. moral , si nu numai, ei sunt vinovati , ai si tu o parte mica de vina . dar eu vad clar dupa cele spuse de tine ca te-au provocat .NICI SA NU TE GANDESTI SA FACI ALTFEL! judecatorii au boala pe politai , multe din procese sa solutioneaza in favoarea reclamantilor,iar politaii nu prea se prezinta la proces.lasa autoinvinovatirea pe data viitoare cand va trebuii sa iei o decizie in trafic! in momentul de fata ce preferi bolnav,sarac si nefericit sau sanatos bogat si fericit? parca il aud pe avocatul meu cad imi spune , SA NU CUMVA SA II LASI , PAI CE, FAC CE VOR EI CU TINE ,ESTI BARBAT SAU CE, DACA II LASI NU MAI VORBESC CU TINE!! nu iti spun lucrurile astea ca sa te arunci cu capul inainte dar nu ai decat de castigat , dar pentru asta iti trebuie sange'n instalatie, hm? ce vei face??

da-i in judecat si castigi sigur... aparatele radar nu sunt omologate metrologic k sa te ia din mers... asha ca e fix pl. caseta lor... si oricum pe toata durata procesului,pana la sentinta sau cum dracu i-o zice, permisu' tre' sa ti-l dea inapoi :unsure:)... bafta multa

PS: sunt si politai finuti, ok am gresit platesc....asta e, dar nu-mi luat tata permisul , nu-mi face rau . politistul are totdeauna dreptate ...ok ok ok .... dar pana la permis punct

voi tot nu ati inteles ca nu are voie sa te ia din mers .. specifica asta frate aparatele radar dupa masini nu sunt omologate sa te ia din mers am avut problema asta si stiu de la omu care lucreaza pe radar ei fac abuz .Poate doar daca intre timp au adus si ei ceva mai nou dar ma indoiesc..

Se pare ca nu s-a inteles bine. Pe PV-ul asta scrie vitezele cu care am fost inregistrat in timp ce ei erau in spatele meu, de asemenea sunt trecute toate contraventiile facute pe parcursul urmaririi. Nu este mentionat nimic de cei 98 km/h avuti initial si nici faptul ca am fost urmarit si oprit la baraj.

faza cu lipitul la un metru de tine prin occident se sanctioneaza cu amenda pt hustler.

contestatie si nu o sa patesti nimic.

e putin offtopic.. dar sa-ti spun ce am patit la intrarea in germania din cehia..

la 3-4km de granita, mergeam pe banda 1 cu 120km/h, un audi break negru ma depaseste se baga pe banda 1 si imi franeaza in fata.. dupa care accelereaza usor..

hmm.. zic.. e vreun tampit.. ok, merg mai departe..repeta faza asta de vreo 3-4 ori.. intr-un final.. merge in paralel cu mine.. cu geamul inchis (nu-l deschide, nu zice nimic).. si-mi arata un fel de paleta.. cu stop parca.. masina neagra fara nici-un insemn, el civil.. eu zic.. vai ce cocalari.. nu-l bag in seama..

dupa vreo alti 10km de sicanari, franari in fata se baga pe o iesire de pe autostrada.. rasuflu usurat.. ce bine, am scapat de idiot..

ee.. dupa alti 5-6 km.. povestea se repeta, se intorsese omu'.. aceasi tactica..

intr-un final am iesit cu el pe o alta iesire, au oprit undeva pe marginea drumului, au venit foarte nervosi la mine, au tras de usi sa le deschida (dar erau incuiate), mi-au cerut toate actele, au facut verificari 30 minute.. si m-au lasat sa plec..

atunci am aflat ca erau polizei undercover :unsure:

asa o fi la ei frate... habar n-am daca au procedat corect sau nu.. dar nu mi s-a parut prea civilizat.

e putin offtopic.. dar sa-ti spun ce am patit la intrarea in germania din cehia..

la 3-4km de granita, mergeam pe banda 1 cu 120km/h, un audi break negru ma depaseste se baga pe banda 1 si imi franeaza in fata.. dupa care accelereaza usor..

hmm.. zic.. e vreun tampit.. ok, merg mai departe..repeta faza asta de vreo 3-4 ori.. intr-un final.. merge in paralel cu mine.. cu geamul inchis (nu-l deschide, nu zice nimic).. si-mi arata un fel de paleta.. cu stop parca.. masina neagra fara nici-un insemn, el civil.. eu zic.. vai ce cocalari.. nu-l bag in seama..

dupa vreo alti 10km de sicanari, franari in fata se baga pe o iesire de pe autostrada.. rasuflu usurat.. ce bine, am scapat de idiot..

ee.. dupa alti 5-6 km.. povestea se repeta, se intorsese omu'.. aceasi tactica..

intr-un final am iesit cu el pe o alta iesire, au oprit undeva pe marginea drumului, au venit foarte nervosi la mine, au tras de usi sa le deschida (dar erau incuiate), mi-au cerut toate actele, au facut verificari 30 minute.. si m-au lasat sa plec..

atunci am aflat ca erau polizei undercover :unsure:

asa o fi la ei frate... habar n-am daca au procedat corect sau nu.. dar nu mi s-a parut prea civilizat.

Ok ... si daca aveai un M5 nu te pishai pe el ? Eu cred ca ii dadeam goarna sa scap de idiot. Mai nasol e ca aia nu se joaca ... cred ca te arestau direct. :angry:

naspa cere reducerea pedepsei la jumate sau judecata .. asta sunt optiunile

In alta ordine de idei...Drumul respectiv e Judetean sau National/European? Ca daca e nationaL sau european, 98km/h e o viteza PERFECT LEGALA, deoarece pe aceste categorii de drumuri, in afara localitatii limita e de 100...iar ca sa te amendeze tre sa ai minim 110 km/h...daca e asa, PROBLEM SOLVED...da-i in judecata...si daca nu e asa, tot da-i in judecata. BAFTA!!!

E DN7, Bucuresti - Targoviste. In afara localitatii poti sa mergi cu 109km/h fara sa ti-o iei. Nici cu 98 nu erai de amenda, daca limita era 90km/h. Sau au schimbat astia portita aia de scapare cu "depasirea vitezei cu cel putin 10km/h"?

ce situatie de tot rahatu...

vb cuiva de aci..siguranta si incredere.. pt cine? pt ei poate..

am avut si eu situati in care au fost foarte finuti..

oricum..e naspa ce ti sa intamplat si eu cred ca majoritatea am fi facut la fel..

asa ca bafta in cele ce vor urma si nu te lasa!!!

E DN7, Bucuresti - Targoviste. In afara localitatii poti sa mergi cu 109km/h fara sa ti-o iei. Nici cu 98 nu erai de amenda, daca limita era 90km/h. Sau au schimbat astia portita aia de scapare cu "depasirea vitezei cu cel putin 10km/h"?

din ce am citit pana acum si a mai zis si LifeOwner de cateva ori, pe PV nu apare nimic de 8 km/h in plus. faza cu 8 km/h in plus i-a zis-o politaiul si atat.

Am sa va relatez toata povestea absolut obiectiv !

La iesirea din comuna Ulmi dinspre Targoviste spre Bucuresti venea ieri subsemnatul cu viteza de 98 Km/h .

Ma ajunge din urma un logan alb si se posteaza fix la 1m in spatele motorului. Ma uit in oglinzi si am impresia ca omu vrea sa treaca ... ma dau pe dreapta sa-l las sa treaca. El nimic. Merge in spatele meu la fix 1m distanta .. am continuat asa cam 1 km dupa care m-am saturat de el. Am accelerat usor sa ma distantez ... el a accelerat la fel ... eu mai tare .. si el mai tare... pana la urma ii f.t. mortii lui de cocalar cu logan si vreau sa scap de el. Accelerez ... 150 - 170 - 180 - 200. Ma uit in oglinzi ... disparuse. Intru in urmatoarea comuna si merg linistit ... maxim 70. Ma uit in oglinzi .. apare loganu alb cu farurile aprinse in depasirea tirurilor , pe linia continua si in curba. Imi fac cruce ma gandesc ca cocalaru nu e sanatos la cap si ca vrea cu tot neamu lui sa ma depaseasca pe linie continua .... mi se ridica orgoliu pana pe la 250 km/h si scap de el ... nici nu mai visam sa ma ajunga. Incetinesc din nou in urmatoarea comuna , ma uit in oglinzi si stupefiat il vad cum incepe sa se contureze in oglinzi. Mi se pune pata rau de tot , il las sa se apropie si cand era in dreptul rotii accelerez puternic si ma duc ca vantu. Intru in depasirea coloanei pe line continua , fac o triplare cu o masina a salvarii si n-o las sub 180 pt urmatorii 10 km. Loganu dispare din oglinzi. La intrarea in Racari vad busculada de masini .... ambele sensuri blocate. Dau sa ma bag intre masini .... nu era loc si era si un Garcea mai in fatza , iau dreapta ma bag intre masini si bordura si innaintez incet. 20 Km/h . Garcea aude zumzet de motor se uita imprejur disperat dupa care face o fandare sare in fatza motorului si ma opreste pe dreapta. Opresc! .. Imi zmulge cheile din contact , ma trage jos de pe motor ( noroc ca am apucat sa-l pun pe cric ) Imi cere actele .. talon buletin etc ... I le dau pe toate.

Apare intr-un final loganul alb . Ma uit la el mai atent .. avea radar in geam si din el coboara 2 gabori. Se reped la mine gata sa ma bata ca de ce i-am alergat si nu am oprit , ca puteam sa-i omor (eu as fi oprit imediat dar nu imi facusera semn sa opresc nici macar nu ma depasisera cand au avut ocazia) . Realizez dupa aia ca busculada care se facuse in Racari era din vina mea pt. ca fusesem dat prin statie si gaborii oprisera masinile pt. a crea un baraj....

Ma gandesc c-am b3lit-o toata si asa a fost.

Concluzia ... situatia a escaladat cumplit de la un banal radar luat cu 8 Km/h in plus, de la o amenda de cacao plus 2 puncte penalizare la amenda 7 mil pt. cumul de contraventii si permis suspendat 3 luni pt. viteza.

As vrea sa-mi raspunda NightWolf in situatia de fatza cand nu am fost avertizat sa opresc ci am fost haituit tot drumul. Oare toata vina imi apartine ... !!?? Colegii lui inconstienti care urmarit .. de ce m-au provocat !!?? De ce nu au scos o paleta pe geam ... De ce nu m-au depasit sa ma traga pe dreapta... De ce m-au urmarit sa ma filmeze tot drumul ... le placea ca mergeam cu 240 si ei filmau cu radarul !!??

Oare nu sunt ei mai vinovati ca mine ca pt. o banala amenda puteam s-o mierlim toti !!??

Legea le da voie sa ma urmareasca cu o masina fara nici un fel de inscrisuri si fara avertizoare sonore sau luminoase !!??

1. prima incalcare a legii. 98km/h in localitate. Champion, LifeOwner.

2. tailgating. Champion, politaiul

3. acceleratia la peste 150. Champion, LifeOwner.

4. "mi se ridica orgoliul" si accelerarea la 250km/h (inca din localitate). Champion, LifeOwner.

5. "mi se pune pata rau de tot" si accelerarea la peste 180km/h pentru 10km (desi la vreo 5km e o alta comuna (intre ilfoveni si mircea voda))

6. depasiri ilegale si periculoase. triplari ale ambulantei. Champion, LifeOwner.

de ce am eu impresia ca asist la o scena de pe you tube cu ghost rider? parerea mea e ca ai vrut sa fugi de politie. si ghinionul tau (de fapt eu zic, norocul tau ca puteai sa mori si tu si sa omori si p-altii) ca te-a oprit acolo un politist

poate fi parere subiectiva.

la fel parerea mea este ca cei din logan te dadusera prin statie si garcea d-aia ti-a luat cheile. ca esti "periculos". daca aveai o mobra care mergea doar cu 120 ce mai faceai?

de zic asta?

nu trebuie sa "fugi" de un logan cu peste 200 decat daca ai intrat in panica.

ca sa scapi, eu zic sa-ti documentezi foarte bine pledoaria si foloseste niste viteze rezonabile.

te duci matalutza frumusel la politie si afli unde se fac cursuri de siguranta rutiera. te duci si iei un curs d-asta si le faci lor o intrebare (fara tzafna de care dai dovada aici), cum se rezolva un conflict in care un sofer (nu cocalar) conduce prea aproape de tine.

vrei sa-ti spun cum rezolvam eu?

acceleram (dar nu intr-atat incat sa-mi pun in pericol nici viata mea nici a altora), caci la dacie nu-ti trebuie mult, iar in urmatoarea comuna opream in fata politiei sau in fata unui grup mare de oameni si-i luai numarul. si gata.

te duci la proces cu cursul asta luat, in asa fel stii ce ai gresit in cursa ta si a altora catre iad, si stii cum sa previ situatiii din astea de tail-gating de acum incolo

Nu suntem in Pago Pago. Nu este obligatia participantului la trafic sa invete sa se fereasca de nebun, ci obligatia autoritatilor sa dea nebunul afara de pe sosea. Atitudinea asta e tipic militieneasca: dupa ce ti s-a dat in cap, esti de vina ca nu stiai karate sa te aperi. Nu asa se pune problema. Suntem intr-o tara in care ar trebui sa se aplice RULE OF LAW.

Fara suparare, fiecare din voi, care prefera sa se consoleze ca intr-o buna zi un ARO o sa faca si o sa dreaga loganului, in loc sa puna mana sa scrie plangeri si sa urmeze calea legala - fiecare asemenea persoana contribuie la crearea precedentului cum ca e ok ca un militian sa faca asa ceva si sa scape basma curata.

4. "mi se ridica orgoliul" si accelerarea la 250km/h (inca din localitate). Champion, LifeOwner.

5. "mi se pune pata rau de tot" si accelerarea la peste 180km/h pentru 10km (desi la vreo 5km e o alta comuna (intre ilfoveni si mircea voda))

6. depasiri ilegale si periculoase. triplari ale ambulantei. Champion, LifeOwner.

de ce am eu impresia ca asist la o scena de pe you tube cu ghost rider? parerea mea e ca ai vrut sa fugi de politie. si ghinionul tau (de fapt eu zic, norocul tau ca puteai sa mori si tu si sa omori si p-altii) ca te-a oprit acolo un politist

la fel parerea mea este ca cei din logan te dadusera prin statie si garcea d-aia ti-a luat cheile. ca esti "periculos". daca aveai o mobra care mergea doar cu 120 ce mai faceai?

de zic asta?

ca sa scapi, eu zic sa-ti documentezi foarte bine pledoaria si foloseste niste viteze rezonabile.

te duci matalutza frumusel la politie si afli unde se fac cursuri de siguranta rutiera. te duci si iei un curs d-asta si le faci lor o intrebare (fara tzafna de care dai dovada aici), cum se rezolva un conflict in care un sofer (nu cocalar) conduce prea aproape de tine.

acceleram (dar nu intr-atat incat sa-mi pun in pericol nici viata mea nici a altora), caci la dacie nu-ti trebuie mult, iar in urmatoarea comuna opream in fata politiei sau in fata unui grup mare de oameni si-i luai numarul. si gata.

te duci la proces cu cursul asta luat, in asa fel stii ce ai gresit in cursa ta si a altora catre iad, si stii cum sa previ situatiii din astea de tail-gating de acum incolo

daca era el ghost rider mioritic avea si el o filmare :unsure:. parerea mea e ca postul tau nu prea are legatura cu realitatea.

de zic asta?

Dap ... cam asa cum ai descris tu aici percep si eu problema . Dar loganul ala era de 1,6 MPI si mergea cu cel putin 160 -170 la blana. Deci chiar am avut nevoie de peste 200 ca sa pun distanta mare intre mine si el in asa fel incat sa stau linistit ca nu ma mai ajunge. Iar greselile mele le-am recunoscut chiar daca nu mi le iarta nimeni dar ... uitandu-ma in oglinzi cum "cocalarul" intra in depasiri pe linie continua si in curbe stranse nu aveam alta optiune sa scap de el ... nu puteam sa stau in coloana pt. ca nu voiam sa-l las sa ma ajunga. NU AM VRUT SA FUG DE POLITIE . Daca stiam ca masina e a politiei as fi oprit imediat sau daca voiam sa fug ... puneam distanta foarte mare intre noi si m-as fi ascuns intr-o curte sau intr-o benzinarie pana treceau ei si as fi intors. Nu am fost panicat de logan ... pur si simplu initial m-au hartuit iar apoi nu am mai vrut eu sa-i las sa treaca.

Scurt,arde-i! Si arde-i legal.

Cu totii suntem expusi la abuzuri din partea Politiei Romane, insa imi pare rau sa te trezesc la realitate - incalcarea legii nu ne scuteste de repercursiuni, indiferent de scuzele invocate!

Din punct de vedere legal, atata timp cat politaii au probe materiale (poze) cu tine pe motor (filmare din spate - numar vizibil) cu, citez doar un paragraf din declaratia ta"... Intru in depasirea coloanei pe line continua , fac o triplare cu o masina a salvarii si n-o las sub 180 pt urmatorii 10 km..." NU AI NICI O SANSA DE CASTIG IN INSTANTA!!! Singurul lucru pe care il poti "castiga" daca depui contestatie, este ca vei avea dreptul sa conduci pe perioada procesului.

Lasand deoparte aspectul legal, fara sa o fac pe lupul moralist, n'ai nici o scuza pentru ca ai pus botu' la o provocare elementara a politailor ... si nu numai. Experienta pe motor nu inseamna doar mers cu 300km/h sau cu genunchiul pe jos in curbe ci altceva, mult mai important daca vrei sa supravietuiesti - dezvoltarea asa-zisei "psihologii a strazii", cand esti in stare sa "mirosi" de la distanta nu numai politaii ci toti manelistii care iti pot pune viata in pericol prin stilul lor agresiv, arogant si prostesc de a conduce si lucrul cel mai important - sa capeti puterea sa nu te lasi atras in astfel de aventuri orgolioase...

Reclami ca totul a inceput cand "Loganul alb" s'a postat la "fix 1 metru in spatele tau" unde te'a presat mai bine de 1km! In tot timpul asta tu n'ai vazut in oglinzi camera radar'ului ???

Ar mai fi multe de spus insa ma opresc aici pentru ca sunt departe de a fi in favoarea ta.

Ride Safe!

P.S.

Pe ce articol de lege se bazeaza afirmatia ca RADARELE din RO nu sunt omologate pentru citirea vitezelor din miscare? Eu am citit de cateva ori "Normele de Metrologie Legala 021/2005" si n'am gasit nici o prevedere in acest sens?